Přejít na hlavní obsah

Daň z přidané hodnoty

Vlastní zdroj založený na dani z přidané hodnoty v rozpočtovém období 2021–2027 odpovídá procentnímu podílu ze základů DPH členských zemí, jež se vypočítává podle pravidel EU.

Daň z přidané hodnoty byla první daní, kterou se podařilo do velké míry sladit na úrovni EU. Proto bylo logické, že se v roce 1970 stala základem pro vlastní zdroj rozpočtu EU spolu s příjmy z dovozních cel a zemědělskou daní.

Ještě donedávna byl základ DPH, který členským zemím sloužil k výpočtu jejich příspěvku do rozpočtu EU podle dané sazby, harmonizován. Ke kalkulaci základu vlastního zdroje z DPH na daný kalendářní rok musel členský stát vydělit celkový čistý příjem z DPH, který během daného roku vybral, výší sazby DPH, která se v daném členském státě daný rok uplatňovala. Pokud však byla ve členském státě uplatňována více než jedna sazba DPH, vypočítal se harmonizovaný základ DPH vydělením celkového vybraného čistého výnosu z DPH váženou průměrnou sazbou DPH platnou v dané zemi. Tato metodika výpočtu harmonizovaného základu DPH byla stanovena v nařízení Rady č. 1553/89 o konečné jednotné úpravě vybírání vlastních zdrojů vycházejících z daně z přidané hodnoty.

Harmonizace základu DPH si vyžádala četné opravy a kompenzace a rovněž bylo nutné zajistit výpočet vážené průměrné sazby.

Dnešní podoba vlastních zdrojů z DPH

V rámci dlouhodobého rozpočtu na období 2021–2027 byla podoba vlastního zdroje z DPH zjednodušena s cílem snížit administrativní zátěž na straně správních orgánů EU i členských zemí.

Zjednodušení zahrnuje tato opatření:

  • Základ DPH se upravuje pouze pro územní působnost v několika málo případech stanovených ve Smlouvě a dále v případech porušení směrnice o DPH.
  • Ve všech členských státech se v celém období 2021–2027 bude uplatňovat vážená průměrná sazba DPH z roku 2016.

Základ DPH každé země pak bude omezen na 50 % základu hrubého národního důchodu (HND) dané země, aby se omezily regresivní aspekty zdroje z DPH. Na základ daně z přidané hodnoty se v období 2021–2027 ve všech členských státech použije jednotná sazba ve výši 0,3 %.

Jak to konkrétně funguje?

Celkovým účelem kontroly vlastního zdroje z DPH je zajistit, že každý členský stát je schopen do rozpočtu EU přispět správnou částkou zdroje založeného na DPH. Kontrola probíhá formou rozboru dokumentace, inspekcemi na místě v současných i budoucích členských státech. Nezbytné je i vypracování správné metodologie. Za kontrolu výkazů základu DPH členských států odpovídá Generální ředitelství pro rozpočet Evropské komise.