Направо към основното съдържание

Данък върху добавената стойност

Собственият ресурс на база ДДС за периода 2021—2027 г. съответства на процент, налаган върху основите на ДДС на държавите, изчислен в съответствие с правилата на ЕС.

ДДС беше първият данък, който беше широко хармонизиран на равнище ЕС. Затова през 1970 г. бе логично да се въведе собствен ресурс за бюджета на ЕС на база ДДС като източник на приходи наред с митата върху вноса и селскостопанските изравнителни такси.

До неотдавна основата на ДДС, върху която всяка държава членка прилагаше изискуемата ставка, за да изчисли своята вноска въз основа на ДДС в бюджета на ЕС, беше хармонизирана. За да изчисли ресурса на база ДДС за дадена календарна година, държавата членка трябваше да раздели събраните от нея през тази година общи нетни приходи от ДДС на ставката, по която ДДС е начисляван в тази държава членка през съответната година. Ако в дадена държава членка се прилагат повече ставки за ДДС, хармонизираната основа на ДДС се изчислява, като се разделят общите събрани нетни приходи от ДДС на среднопретеглената ставка на ДДС в съответната държава. Тази методология за изчисляване на хармонизираната основа на ДДС е определена в Регламент 1553/89 на Съвета за окончателни унифицирани схеми за събирането на собствените ресурси, набирани от данък добавена стойност.

Хармонизирането на основата на ДДС изисква многобройни корекции и компенсации, както и изчисляване на среднопретеглена ставка.

Собственият ресурс на база ДДС в момента

В дългосрочния бюджет за периода 2021—2027 г. собственият ресурс на база ДДС беше опростен, за да се намали административната тежест за администрациите на ЕС и на държавите членки.

Опростяването води до:

  • Коригиране на основата на ДДС само за териториалния обхват в малкото предвидени в Договора случаи и за нарушения на Директивата за ДДС;
  • Прилагане във всяка държава членка на среднопретеглената ставка на ДДС за 2016 г. през периода 2021—2027 г.

След това основата на ДДС на всяка държава е ограничена до 50 % от базата за брутния национален доход (БНД) на съответната държава, за да се ограничат регресивните аспекти на ресурса на база ДДС. И накрая, през периода 2021—2027 г. единна изискуема ставка от 0,3 % се прилага към основата на ДДС на всяка държава от ЕС.

Как по-точно функционира това?

Общата цел на проверката на собствения ресурс на база ДДС е да се гарантира, че всяка държава членка е в състояние да внесе точния размер на ресурса на база ДДС в бюджета на ЕС. Това се прави чрез анализ на документацията, проверки на място в настоящите и бъдещите държави членки и чрез разработване на подходяща методология. Генерална дирекция „Бюджет“ на Комисията отговаря за проверката на декларациите на държавите членки за ресурса на база ДДС.