Pāriet uz galveno saturu

Pievienotās vērtības nodoklis

Pašu resurss, kura pamatā ir pievienotās vērtības nodoklis (PVN), 2021.–2027. gadā atbilst procentuālajai daļai, ko iekasē no valstu PVN bāzēm, kas aprēķinātas saskaņā ar ES noteikumiem.

PVN bija pirmais nodoklis, ko plaši saskaņoja ES līmenī 1970. gados. Līdz ar to tolaik bija loģiski līdztekus muitas nodokļiem par importu un lauksaimniecības nodokļiem kā ES budžeta ienākumu avotu ieviest ES budžeta pašu resursu, kura pamatā ir PVN.

Vēl nesen PVN bāze, kurai katra dalībvalsts piemēroja piesaistīšanas likmi, lai aprēķinātu savu uz PVN balstīto iemaksu ES budžetā, tika saskaņota. Lai aprēķinātu PVN resursu bāzi attiecīgam kalendārajam gadam, dalībvalstij kopējie neto PVN ieņēmumi šajā gadā bija jādala ar likmi, atbilstīgi kurai šajā valstī tika pieskaitīts PVN attiecīgajā gadā. Tomēr, ja kādā dalībvalstī tika piemērotas vairākas PVN likmes, tad saskaņotā PVN resursu bāze tika aprēķināta, dalot kopējos neto PVN ieņēmumus ar šīs dalībvalsts vidējo svērto PVN likmi. Šī saskaņotās PVN bāzes aprēķina metode tika noteikta Padomes Regulā 1553/89 par galīgajiem vienotajiem pasākumiem, lai iekasētu pašu resursus, ko veido PVN.

PVN bāzes saskaņošanai bija vajadzīgas daudzas korekcijas un kompensācijas, kā arī vidējās svērtās likmes aprēķināšana.

PVN bāzēti pašu resursi šodien

Ilgtermiņa budžetā 2021.–2027. gadam PVN bāzēti pašu resursi tika vienkāršoti, lai samazinātu ES un dalībvalstu pārvaldes iestāžu administratīvo slogu.

Šī vienkāršošana ietver šo:

  • PVN bāzes korekcija tikai attiecībā uz teritoriālo darbības jomu dažos gadījumos, kas paredzēti Līgumā, un attiecībā uz PVN direktīvas pārkāpumiem;
  • 2016. gada vidējās svērtās PVN likmes piemērojums katrā dalībvalstī visā laikposmā no 2021. līdz 2027. gadam.

Katras valsts PVN bāze tad tiek ierobežota līdz 50 % no katras valsts nacionālā kopienākuma (NKI) bāzes, lai ierobežotu uz PVN balstītā resursa regresīvos elementus. Visbeidzot, laikposmā no 2021. līdz 2027. gadam katras dalībvalsts PVN bāzei tiek piemērota vienota piesaistīšanas likme 0,3 % apmērā.

Kā tieši darbojas šis mehānisms?

PVN bāzēta pašu resursa kontroles vispārējais mērķis ir gādāt, ka katra dalībvalsts ES budžetā var iemaksāt pareizu PVN bāzēta resursa summu. Tālab tiek veikta dokumentācijas analīze, pārbaudes uz vietas pašreizējās un turpmākajās dalībvalstīs un atbilstošas metodikas izstrāde. Komisijas Budžeta ģenerāldirektorāts ir atbildīgs par dalībvalstu PVN bāzes pārskatu kontroli.