Ugrás a fő tartalomra

Hozzáadottérték-adó

A 2021–2027-es időszakra vonatkozó héaalapú saját forrás az uniós szabályoknak megfelelően kiszámított százalékos aránynak a tagállamok héaalapjára való alkalmazásából adódik.

A hozzáadottérték-adó (héa) volt az első olyan adó, amelyet uniós szinten széles körűen harmonizáltak, így 1970-ben logikus volt, hogy a behozatali vámok és a mezőgazdasági lefölözések mellett bevételi forrásként bevezessék a héaalapú saját forrást.

Ezzel összefüggésben egészen a közelmúltig az volt a gyakorlat, hogy harmonizálni kellett azt a héaalapot, amelyre az egyes tagállamok a lehívási mértéket alkalmazták az uniós költségvetéshez való héaalapú hozzájárulásuk kiszámításához. Az adott naptári év héaalapját a tagállam az általa beszedett teljes éves nettó héabevétel és az általa alkalmazott héamérték hányadosaként számította ki. Egynél több héamérték alkalmazása esetén azonban a tagállam harmonizált héaalapját a beszedett teljes nettó héabevételnek és az alkalmazott héamértékek súlyozott átlagának hányadosaként kellett kiszámítani. A harmonizált héaalap kiszámításának e módszertanát a hozzáadottérték-adóból származó saját források beszedésének végleges egységes rendszeréről szóló 1553/89/EGK, Euratom tanácsi rendelet határozta meg.

A héaalap harmonizációjához számos korrekcióra és ellentételezésre, valamint súlyozott átlagos héamérték kiszámítására volt szükség.

A héaalapú saját forrás ma

A 2021–2027-es hosszú távú költségvetés egyszerűsítette a héaalapú saját forrás beszedését, csökkentve ezzel mind az uniós, mind a tagállami közigazgatási szervek adminisztratív terheit.

Ez az egyszerűsítés a következőket vonja maga után:

  • A héaalapot csak a területi hatály tekintetében a Szerződésben előirányzott néhány esetben, valamint a héa-irányelv megsértése esetén igazítják ki.
  • A 2021–2027-es időszakban minden tagállamban a 2016. évi súlyozott átlagos héamértéket alkalmazzák.

Az egyes országok héaalapját ezt követően az adott ország GNI-alapjának 50%-ára korlátozzák annak érdekében, hogy kiküszöböljék a héaalapú források regresszív aspektusait. Végezetül, a 2021–2027-es időszakban az egyes tagállamok héaalapjára 0,3%-os egységes lehívási mértéket alkalmaznak.

Hogyan működik pontosan ez a rendszer?

A héaalapú saját forrás ellenőrzésének általános célja annak biztosítása, hogy minden tagállam be tudja fizetni az uniós költségvetésbe a héaalapú forrás megfelelő összegét. Ennek keretében elemzik a dokumentumokat, a jelenlegi és jövőbeli tagállamokban helyszíni ellenőrzéseket végeznek, valamint megfelelő módszertant dolgoznak ki. A tagállamok héaalap-kimutatásainak ellenőrzéséért a Bizottság Költségvetési Főigazgatósága felel.