Prejsť na hlavný obsah

Tinder

V nadväznosti na dialóg s Európskou komisiou a vnútroštátnymi orgánmi na ochranu spotrebiteľa sa spoločnosť Tinder zaviazala informovať spotrebiteľov o tom, ako pomocou automatizovaných prostriedkov personalizuje zľavy, ktoré im ponúka v snahe povzbudiť ich k tomu, aby si priplatili prémiové služby.  

Sieť spolupráce v oblasti ochrany spotrebiteľa (CPC), ktorú koordinuje Európska komisia a riadi švédska spotrebiteľská agentúra a holandský úrad pre spotrebiteľov a trhy, začala dialóg so spoločnosťou Tinder v júli 2022. Sieť CPC považovala za problematické, že spoločnosť Tinder uplatňovala personalizované ceny, ale neinformovala o tom spotrebiteľov. Táto skutočnosť bola odhalená v štúdii uskutočnenej švédskym združením spotrebiteľov, v ktorej sa preukázalo, že spoločnosť Tinder účtovala jednotlivcom veľmi rozdielne ceny. Nepodarilo sa však jednoznačne identifikovať, na základe akých premenných bola cena určovaná.  

Do apríla 2022 ponúkala spoločnosť Tinder nižšie ceny za svoje prémiové služby na základe veku bez toho, aby boli používatelia o tom informovaní, čím sa dá vysvetliť časť cenových rozdielov, ktorým používatelia čelili. Hlavné rozdiely sa však týkajú toho, akým spôsobom spoločnosť Tinder ponúka zľavy za svoje prémiové služby (základná možnosť je bezplatná). Spoločnosť Tinder identifikuje na základe správania spotrebiteľov pomocou automatizovaných prostriedkov používateľov, ktorí nemali alebo mali len mierny záujem o jej služby za štandardnú cenu, aby im mohla ponúknuť personalizované zľavy.    

Prehľad záväzkov  

Na základe dialógu so sieťou CPC sa spoločnosť Tinder zaviazala:  

  • neuplatňovať personalizované ceny na základe veku bez toho, aby o tom spotrebiteľov jasne a vopred informovala, ak by sa rozhodla túto praktiku znova uplatňovať, 
  • jasne informovať spotrebiteľov o tom, že zľavy z cien za prémiové služby sú personalizované pomocou automatizovaných prostriedkov, 
  • informovať spotrebiteľov o kritériách, na základe ktorých im ponúka personalizované zľavy, ako je napríklad ich obmedzený alebo žiadny záujem o prémiové služby za štandardnú sadzbu.    

Spoločnosť Tinder splní tieto záväzky najneskôr do polovice apríla 2024.  

Sieť spolupráce v oblasti ochrany spotrebiteľa (CPC) bude aktívne monitorovať, ako si Tinder plní tieto záväzky vo svojej aplikácii, a v prípade potreby bude ich dodržiavanie presadzovať. 

PayPal

V nadväznosti na dialóg so sieťou orgánov na ochranu spotrebiteľa, ktorý viedol nemecký orgán Umweltbundesamt (nemecká agentúra pre životné prostredie) a koordinovala Európska komisia, sa spoločnosť PayPal zaviazala zmeniť svoje podmienky tak, aby boli transparentnejšie a zrozumiteľnejšie pre spotrebiteľov. Vďaka záväzkom, ktoré prijala spoločnosť PayPal, sa uvedú jej postupy do súladu s požiadavkami spotrebiteľského práva EÚ.

PayPal je svetoznámy online platobný systém so sídlom v San Jose v Kalifornii. Jeho európska dcérska spoločnosť PayPal (Europe) S.à r.l. et Cie S.C.A. sídli v Luxemburgu. V Európskej únii využíva PayPal ako platobný prostriedok na účely platieb za online nákupy, ako aj na elektronické prevody peňazí veľký počet spotrebiteľov.

Prehľad záväzkov

Spoločnosť PayPal súhlasila s nasledujúcimi zmenami a objasneniami viacerých ustanovení zmluvy, ktorú uzatvára s používateľmi: 

  • objasnenie toho, ktoré ustanovenia sa vzťahujú na spotrebiteľov a ktoré len na spoločnosti, 
  • odstránenie ustanovení, ktorými sa od spotrebiteľov vyžaduje, aby kontrolovali zákonnosť obchodných podmienok (napríklad formulácia „v rozsahu povolenom zákonom“),
  • objasnenie, že spotrebitelia nenesú zodpovednosť za škodu, ktorú nezavinili alebo ktorú bolo možné predvídať,
  • odstránenie ustanovení, ktorými sa od spotrebiteľov vyžaduje, aby si informácie sami overovali (napr. vyhlásenie, že PayPal nemôže zaručiť správnosť informácií),
  • zabezpečenie toho, aby spotrebitelia chápali, že v prípade sporu môžu použiť právo svojej krajiny pobytu,
  • odstránenie pojmov, ktorým spotrebitelia nerozumejú bez ďalšieho vysvetlenia alebo overenia, ako napríklad „obchodovateľnosť“ alebo „neporušovanie“.

Zmeny budú používateľom oznámené prostredníctvom aktualizácie obchodných podmienok 21. februára 2024 a formálne nadobudnú účinnosť 28. mája 2024. Sieť spolupráce v oblasti ochrany spotrebiteľa (CPC) bude aktívne monitorovať, ako si PayPal plní tieto záväzky vo svojich obchodných podmienkach.

Shopify

V nadväznosti na dialóg so sieťou orgánov na ochranu spotrebiteľa, ktorý viedlo belgické generálne riaditeľstvo pre hospodársku inšpekciu a koordinovala Komisia, spoločnosť Shopify súhlasila s tým, že vytvorí rýchly a účinný postup oznamovania a prijímania opatrení, ktorý majú používať orgány na ochranu spotrebiteľa, a že zmení svoje šablóny s cieľom podnietiť obchodníkov k väčšej transparentnosti voči spotrebiteľom, čo je inovatívny prístup k ochrane spotrebiteľa, ktorý sa inak označuje ako „dodržiavanie predpisov už v štádiu návrhu“.
 
Spoločnosť Shopify, ktorá má ústredie v Kanade, je jednou z popredných spoločností, ktorá obchodníkom umožňuje vytvárať si vlastné webové obchody na jej platforme a ponúka im aj služby webhostingu, dropshippingu (metóda predaja produktov cez e-shop pomocou externého skladu) a iné služby. Orgány na ochranu spotrebiteľa dostali prostredníctvom európskych spotrebiteľských centier početné sťažnosti týkajúce sa webových obchodov prevádzkovaných na platforme Shopify, ktoré používajú nezákonné praktiky, ako sú falošné ponuky, nepravdivé tvrdenia o obmedzenej dostupnosti, falšovaný tovar, nedodanie alebo neskoré dodanie alebo neposkytnutie kontaktných údajov. Najmä počas pandémie ochorenia COVID-19 došlo k nárastu sťažností, keďže spotrebitelia a zákonní obchodníci sa rýchlo presunuli na internet a podvodníci túto situáciu pohotovo využili. Mnohé z webových obchodov, ktoré používajú Shopify, takisto podnikajú prostredníctvom tzv. dropshippingového obchodného modelu, pričom spotrebiteľom neposkytujú náležité informácie o očakávaných dodacích lehotách alebo dodatočných colných poplatkoch. 
 
Prehľad hlavných záväzkov spoločnosti Shopify:  

  • Rýchle a účinné postupy oznamovania a prijímania opatrení určené pre orgány pre spoluprácu v oblasti ochrany spotrebiteľa, pokiaľ ide o obchodníkov, ktorí sa dopúšťajú nekalých obchodných praktík prostredníctvom webových obchodov prevádzkovaných na platforme Shopify. 
  • Jasnejšie a podrobnejšie právne usmernenia týkajúce sa spotrebiteľského práva EÚ poskytované obchodníkom pri zriaďovaní ich webových obchodov prostredníctvom platformy Shopify.
  • Doplnenie polí pre informácie o spoločnosti a kontaktné údaje v šablónach spoločnosti Shopify na vytváranie webových obchodov a v podmienkach, pravidlách ochrany súkromia a politike vracania peňazí.
  • Poskytovanie údajov o spoločnostiach pre obchodníkov z EÚ/EHP, ak o to požiadajú orgány pre spoluprácu v oblasti ochrany spotrebiteľa.

Vnútroštátne orgány na ochranu spotrebiteľa sa okrem toho dohodli aj na posilnení spolupráce s kanadským úradom pre hospodársku súťaž, pokiaľ ide o obchodníkov pôsobiacich na platforme Shopify, ktorí nemajú sídlo v EÚ/EHP.

7. OKTÓBRA 2022
Common position of national authorities of the CPC Network concerning the commercial practices of Shopify
7. OKTÓBRA 2022
Factsheet - Commitments of Shopify

Amazon Prime

V nadväznosti na dialóg s Európskou komisiou a vnútroštátnymi orgánmi na ochranu spotrebiteľa sa spoločnosť Amazon zaviazala zosúladiť svoje postupy rušenia predplatného so spotrebiteľskými pravidlami EÚ. Platforma umožní spotrebiteľom z EÚ a EHP zrušiť predplatné Amazon Prime iba dvoma kliknutiami pomocou nápadného a jasného tlačidla „Zrušiť“. Toto opatrenie iniciovala Komisia v spolupráci s vnútroštátnymi orgánmi na ochranu spotrebiteľa na základe sťažnosti Európskej organizácie spotrebiteľov (BEUC), Nórskej rady spotrebiteľov a Transatlantického spotrebiteľského dialógu.

Ako prvé opatrenie vyplývajúce z tohto dialógu spoločnosť Amazon vykonala v roku 2021 prvé zmeny svojho webového rozhrania služby Prime, keď jasnejšie označila tlačidlo „Zrušiť“ a skrátila vysvetľujúci text. Odteraz bude tento text ešte kratší, aby spotrebiteľov nerozptyľovali jednotlivé varovania, aby neboli odrádzaní od zrušenia predplatného a aby mohli zrušiť predplatné v dvoch jednoduchých krokoch.

Spoločnosť Amazon sa zaviazala vykonať tieto zmeny na všetkých svojich webových sídlach EÚ a pre všetky zariadenia (počítače, mobilné telefóny a tablety) od 1. júla 2022. 

Ukončenie tohto opatrenia na úrovni EÚ/EHP nebráni vnútroštátnym orgánom prijať ďalšie opatrenia.

Parship

V nadväznosti na dialóg s orgánmi CPC, ktorý koordinovalo belgické GR pre hospodársku inšpekciu, internetová stránka Parship slúžiaca na hľadanie partnerov zlepšila informácie uvádzané na svojich stránkach týkajúce sa uplatňovania práva na odstúpenie od zmluvy a automatického predlžovania zmluvy. Vďaka týmto zmenám budú spotrebitelia lepšie informovaní o tom, čo budú musieť zaplatiť, ak sa zaregistrujú na zoznamke Parship.

23. APRÍLA 2021
Factsheet of the commitments of Parship

AliExpress a Wish

Holandský orgán pre spotrebiteľov a trhy (ACM) v úzkej spolupráci s Komisiou a sieťou CPC získal od medzinárodných platforiem predajcov AliExpress a Wish záväzky vzťahujúce sa na celú EÚ, a to s cieľom zabezpečiť, aby tieto spoločnosti aj ich obchodníci pri svojich praktikách dodržiavali spotrebiteľské právo EÚ:

  • právo na odstúpenie od zmluvy – spotrebitelia majú podľa práva EÚ právo odstúpiť od kúpnej zmluvy uzatvorenej na diaľku do 14 dní odo dňa dodania tovaru a bez uvedenia dôvodu,
  • právna záruka – predávajúci v EÚ nesú voči spotrebiteľom zodpovednosť za to, ak tovar nezodpovedá zmluve, pokiaľ sa to stane zjavným v priebehu dvoch rokov odo dňa dodania,
  • mimoriadne náklady – ceny musia podľa práva EÚ zahŕňať všetky poplatky, ktoré majú znášať spotrebitelia, vrátane DPH, ak môžu vzniknúť dodatočné náklady, napríklad clá alebo iné poplatky na hranici, a ich výšku nemožno presne určiť vopred, na tieto náklady musí byť spotrebiteľ zreteľne upozornený,
  • totožnosť predávajúceho – predávajúci musia poskytnúť informácie o svojej totožnosti a geografickej adrese,
  • umiestnenie – ak predávajúci platia online platforme, aby boli vo výsledkoch vyhľadávania zobrazovaní vyššie, spotrebitelia musia byť o tom zreteľne informovaní.

V roku 2021 sa spoločnosť AliExpress zaviazala lepšie informovať spotrebiteľov o tom, že môžu na obchodníka podať žalobu na súd alebo sťažnosť (t. j. vo svojej krajine obvyklého pobytu, a nie pred súdom alebo orgánom na urovnávanie sporov napríklad v Hongkongu) a objasnila túto skutočnosť aj v podmienkach poskytovania služieb. 

V nadväznosti na výmenu informácií s ACM a Komisiou, ktorá pokračovala v roku 2022, spoločnosť AliExpress ďalej objasnila svoje všeobecné podmienky poskytovania služieb pre európskych spotrebiteľov a zlepšila ich prístupnosť. Spoločnosť AliExpress sa okrem toho zaviazala zlepšiť viditeľnosť a transparentnosť informácií o dodatočných poplatkoch spojených s dovozom tovaru. 

Spoločnosť Wish sa takisto zaviazala zvýšiť cenovú transparentnosť v roku 2022, a to najmä zavedením nového rozhrania, ktoré má zabrániť neautentickým a zavádzajúcim zľavám propagovaným jej obchodnými partnermi na platforme Wish. Spoločnosť Wish okrem toho od 1. júna 2022 ukončila personalizované metódy stanovovania cien v EÚ, keďže spotrebiteľom nebolo jasné, ako fungujú a ako sa určuje cena na základe ich osobných údajov.

Komisia a orgány CPC teraz posúdia správne a úplné vykonanie týchto záväzkov a naďalej budú monitorovať, či sú ceny vrátane zliav a časovo obmedzených ponúk skutočné a či sú transparentne prezentované spotrebiteľom.

Ďalšie informácie o clách a DPH sa uvádzajú tu: Kúpa tovaru pochádzajúceho z krajiny mimo Európskej únie online

Nákupy v rámci aplikácie

Sieť spolupráce v oblasti ochrany spotrebiteľa požiadala poskytovateľov internetových platforiem Apple a Google, ako aj združenie vývojárov online hier ISFE, aby navrhli zreteľné označenie nákupov aplikácií pri online hrách a aby riešili otázky týkajúce sa zavádzajúcej reklamy, ktorá ponúka „bezplatné“ hry, napríklad: priame nabádanie detí, aby si kúpili nejaký produkt, keď je to zakázané; spôsob, akým môžu rodičia lepšie kontrolovať nechcené nákupy uskutočňované v bežných hrách.

6. APRÍLA 2018
Common Position of the national consumer enforcement authorities on consumer protection in games apps from July 2014
13. JÚNA 2017
Common Position of the national consumer enforcement authorities on consumer protection in games apps from December 2013

Lootboxy

V reakcii na rýchly nárast využívania lootboxov v online hrách zaslala Európska komisia v septembri 2022 list dvom najvýznamnejším organizáciám vývojárov a editorov v oblasti online hier, ktorými sú Európska federácia interaktívneho softvéru (ISFE) a Európska federácia tvorcov videohier (EGDF).

Komisia ich týmto listom vyzvala, aby svojim členom pripomenuli platné právne predpisy a zásady v oblasti ochrany spotrebiteľa, pokiaľ ide o lootboxy alebo iné formy plateného náhodného obsahu, ktoré sú ponúkané za určitú cenu ako pri nákupoch v rámci aplikácií.
 
Predaj lootboxov v hrách musí byť preto v súlade so všetkými informačnými povinnosťami podľa smernice o právach spotrebiteľov a smernice o nekalých obchodných praktikách, pokiaľ ide o cenu a hlavné vlastnosti výrobku. Poskytovatelia by navyše nemali propagovať hry ako „bezplatné, pokiaľ nie sú bezplatné v celom rozsahu. Hry napokon nesmú zahŕňať priame nabádanie detí, aby si kúpili platené doplnky, ako sú lootboxy.

5. JÚLA 2023
Commission letter to ISFE EGDF on loot boxes from September 2022