Preskoči na glavno vsebino

Tinder

Po dialogu z Evropsko komisijo in nacionalnimi potrošniškimi organi se je družba Tinder zavezala, da bo potrošnike obveščala o tem, da se popusti, ki jih predlaga za plačevanje premijskih storitev, personalizirajo z avtomatiziranimi sredstvi.  

Mreža za sodelovanje na področju varstva potrošnikov je julija 2022 začela dialog z družbo Tinder, ki ga je koordinirala Evropska komisija, vodila pa sta ga švedska agencija za varstvo potrošnikov in nizozemski organ za potrošnike in trge. Mreža za sodelovanje na področju varstva potrošnikov je menila, da je ravnanje družbe Tinder glede določanja personaliziranih cen problematično in da o tem ni obveščala uporabnikov. Tovrstno prakso je razkrila študija švedske agencije za varstvo potrošnikov, ki je pokazala, da družba Tinder različnim uporabnikom zaračunava zelo različne cene in da ni jasno, na podlagi katerih spremenljivk določa te cene.  

Družba Tinder je do aprila 2022 ponujala nižje cene za svoje premijske storitve na podlagi starosti, vendar uporabniki o tem niso bili obveščeni. To pojasnjuje del razlike v cenah za uporabnike. Glavne razlike zadevajo predvsem način, kako družba Tinder ponuja popuste za svoje premijske storitve (osnovna možnost je brezplačna). Tinder namreč na podlagi vedenja uporabnikov z uporabo avtomatiziranih sredstev identificira tiste uporabnike, ki jih njihove storitve po standardni ceni ne zanimajo ali zgolj omejeno zanimajo, da bi jim nudili personalizirane popuste.    

Pregled zavez  

Na podlagi dialoga z mrežo za sodelovanje na področju varstva potrošnikov se je družba Tinder zavezala, da:  

  • ne bo uporabljala personaliziranega oblikovanja cen na podlagi starosti, ne da bi uporabnike o tem jasno in vnaprej ustrezno obvestila, če bi se ti odločili, da bi spet začeli uporabljati aplikacijo; 
  • bo jasno obveščala uporabnike, da se popusti na cene premijskih storitev določajo personalizirano z avtomatiziranimi sredstvi; 
  • bo obveščala uporabnike o kriterijih, ki jih uporablja za ponujanje personaliziranih popustov, denimo na podlagi omejenega zanimanja ali nezanimanja za premijske storitve po standardni ceni.    

Družba Tinder bo te zaveze izpolnila najpozneje do sredine aprila 2024.  

Mreža za sodelovanje na področju varstva potrošnikov bo pozorno spremljala, kako družba Tinder izvaja svoje zaveze glede delovanja aplikacije, in po potrebi zagotavljala njihovo izvrševanje. 

PayPal

Po dialogu z mrežo organov za varstvo potrošnikov, ki ga je vodila nemška zvezna agencija za okolje in koordinirala Evropska komisija, se je družba PayPal zavezala, da bo spremenila svoje pogoje, da bi bili ti preglednejši in razumljivejši za potrošnike. Družba PayPal bo na podlagi sprejetih zavez svoje poslovanje uskladila z zahtevami potrošniškega prava EU.

PayPal je svetovno znana družba za spletno plačevanje s sedežem v San Joseju v Kaliforniji. Evropska hčerinska družba PayPal (Europe), S.à r.l. in Cie S.C.A., ima sedež v Luxembourgu. Veliko potrošnikov v Evropski uniji uporablja PayPal kot način plačila pri spletni maloprodaji in za elektronsko pošiljanje denarja.

Pregled zavez

Družba PayPal se je strinjala, da bo v več klavzul uporabniškega sporazuma za potrošnike uvedla naslednje spremembe in pojasnila: 

  • pojasnilo, katere klavzule se uporabljajo za potrošnike in katere samo za podjetja; 
  • odprava določb, ki od potrošnikov zahtevajo, da preverijo skladnost z zakonodajo (denimo navedba „v zakonsko dovoljenem obsegu“);
  • pojasnilo, da potrošniki niso odgovorni za škodo, ki ni nastala po njihovi krivdi ali ki bi jo bilo mogoče predvideti;
  • odprava določb, ki potrošnikom nalagajo obveznost, da sami preverijo informacije (denimo navedba, da PayPal ne more jamčiti za točnost informacij);
  • zagotovitev, da potrošniki razumejo, da lahko v primeru spora uveljavljajo pravo države prebivališča;
  • odstranitev izrazov, ki jih potrošniki ne morejo razumeti brez dodatnih pojasnil ali ne da bi jih morali sami dodatno preveriti, kot sta „tržljivost“ ali „nekršitev“.

Uporabniki bodo 21. februarja 2024 prejeli obvestilo o spremembi pogojev poslovanja, uradno bodo začeli veljati 28. maja 2024. Mreža za sodelovanje na področju varstva potrošnikov bo pozorno spremljala, kako PayPal izvaja svoje zaveze glede pogojev poslovanja.

Shopify

Po dialogu z mrežo organov za varstvo potrošnikov, ki ga vodi belgijski generalni direktorat za gospodarsko inšpekcijo in usklajuje Komisija, se je družba Shopify zavezala, da bo vzpostavila hiter in učinkovit postopek obveščanja in ukrepanja, ki ga bodo uporabljali potrošniški organi, ter spremenila svoje predloge, da bi trgovce spodbudila k preglednejšemu poslovanju s potrošniki. Gre za inovativen pristop k varstvu potrošnikov, ki se imenuje tudi „vgrajena skladnost“.
 
Shopify, ki ima sedež v Kanadi, je eno od vodilnih podjetij za e-trgovanje. Trgovcem ponuja možnost uporabe svoje platforme za spletne trgovine, spletno gostovanje, „drop-shipping“ in druge storitve. Organi za varstvo potrošnikov so prek evropskih potrošniških centrov prejeli številne pritožbe v zvezi s spletnimi trgovinami na platformi Shopify glede nezakonitih praks, kot so lažne ponudbe ali trditve o nezadostni ponudbi, ponarejeno blago, pozna ali neizvedena dostava ali nenavajanje kontaktnih podatkov. Do porasta pritožb je prišlo zlasti med pandemijo COVID-19, saj so potrošniki in zakoniti trgovci hitro začeli uporabljati spletne storitve, prevaranti pa so to izkoristili. Številne spletne trgovine na platformi Shopify poslujejo tudi na podlagi tako imenovanega poslovnega modela „drop-shipping“, tj. pošiljanja izdelkov neposredno od proizvajalca, ne da bi potrošnike ustrezno obveščale o pričakovanih dobavnih rokih ali dodatnih carinskih stroških. 
 
Pregled glavnih zavez platforme Shopify:  

  • Hitri in učinkoviti postopki obveščanja in ukrepanja za organe SVP proti trgovcem, ki prek spletnih trgovin na platformi Shopify uporabljajo nepoštene poslovne prakse. 
  • Jasnejše in podrobnejše pravne smernice o potrošniškem pravu EU za trgovce pri vzpostavljanju spletnih trgovin na platformi Shopify.
  • V predlogah družbe so bila dodana nova polja za informacije o podjetju in kontaktne podatke, da se upoštevajo pri vzpostavljanju spletnih trgovin ter vključijo v pogoje, izjavo o politiki zasebnosti ter pogoje povračila.
  • Zagotovitev podatkov o podjetju za trgovce iz EU/EGP, kadar to zahtevajo organi SVP.

Poleg tega so se nacionalni organi za varstvo potrošnikov dogovorili, da bodo okrepili sodelovanje s kanadskim uradom za konkurenco proti trgovcem Shopify, ki nimajo sedeža v EU/EGP.

7. OKTOBER 2022
Common position of national authorities of the CPC Network concerning the commercial practices of Shopify
7. OKTOBER 2022
Factsheet - Commitments of Shopify

Amazon Prime

Družba Amazon se je po dialogu z Evropsko komisijo in nacionalnimi organi za varstvo potrošnikov zavezala, da bo svoje prakse glede odpovedi uskladila s pravili EU o varstvu potrošnikov. Platforma bo potrošnikom iz EU in EGP omogočila, da se odjavijo od Amazon Prime z le dvema klikoma. V ta namen bo na voljo viden in jasen gumb za preklic. Komisija je ukrep sprožila v sodelovanju z nacionalnimi organi za varstvo potrošnikov na podlagi pritožbe Evropske potrošniške organizacije (BEUC), norveškega sveta za potrošnike in Čezatlantskega potrošniškega dialoga.

Kot prvi ukrep, ki je bil rezultat tega dialoga, je skupina Amazon leta 2021 uvedla spremembe spletnega vmesnika Prime, jasneje označila gumb za preklic in skrajšala obrazložitveno besedilo. Besedilo bo zdaj še krajše, tako da opozorila ne bodo zmotila potrošnikov in jih odvrnila od odpovedi. Potrošniki se bodo lahko odjavili v dveh preprostih korakih.

Skupina Amazon se je zavezala, da bo te spremembe uvedla na vseh svojih spletiščih EU in za vse naprave (namizni, mobilni in tablični računalniki) od 1. julija 2022. 

Zaključek tega ukrepa na ravni EU/EGP nacionalnim organom ne preprečuje sprejetja nadaljnjih ukrepov.

Parship

Po pogovorih z organi SVP, ki jih je vodil belgijski generalni direktorat za gospodarsko inšpekcijo, je stran za stike Parship izboljšala informacije na svoji spletni strani glede pravice do odstopa od pogodbe in samodejnega podaljšanja pogodbe. Potrošniki bodo zaradi sprememb bolje obveščeni o tem, kaj morajo plačati ob naročilu na storitve Parship.

23. APRIL 2021
Factsheet of the commitments of Parship

AliExpress in Wish

Nizozemski organ za potrošnike in trge (ACM) je v tesnem sodelovanju s Komisijo in mrežo SVP od mednarodnih tržnic AliExpress in Wish pridobil zaveze, da bo pri njunih praksah in praksah njunih trgovcev po vsej EU spoštovana zakonodaja EU o varstvu potrošnikov:

  • pravica do odstopa – v skladu z zakonodajo EU imajo potrošniki pravico do preklica pogodbe o prodaji na daljavo v 14 dneh po prejemu blaga in to brez navedbe razloga;
  • pravno jamstvo – v EU so prodajalci odgovorni potrošnikom za vsako neskladnost blaga s pogodbo, ki se pokaže v dveh letih po dobavi;
  • dodatni stroški – v skladu z zakonodajo EU morajo cene vključevati vse pristojbine, ki jih plačajo potrošniki, vključno z DDV; kadar lahko nastanejo dodatni stroški, na primer carinske dajatve ali druge pristojbine na meji, in teh ni mogoče natančno oceniti vnaprej, mora biti to jasno navedeno;
  • identiteta prodajalca – prodajalci morajo navesti informacije o svoji identiteti in geografskem naslovu;
  • vrstni red – kadar prodajalci plačujejo spletni platformi, da se v rezultatih iskanja pojavljajo na višjem mestu, mora biti to potrošnikom jasno sporočeno.

Leta 2021 se je AliExpress zavezal, da bo potrošnike bolje obveščal o tem, da lahko pravno ukrepajo ali se pritožijo zoper trgovca (tj. v državi svojega običajnega prebivališča in ne pred sodiščem ali organom za reševanje sporov, na primer v Hongkongu), ter to pojasnil tudi v pogojih poslovanja. 

Po nadaljnji izmenjavi mnenj z ACM in Komisijo leta 2022 je družba AliExpress dodatno pojasnila svoje splošne pogoje za evropske potrošnike in izboljšala njihovo dostopnost. Poleg tega se je zavezala, da bo izboljšala pomen in preglednost informacij o dodatnih pristojbinah, povezanih z uvozom blaga. 

Tudi družba Wish se je zavezala povečati preglednost cen v letu 2022, zlasti z uvedbo novega vmesnika za preprečevanje neavtentičnih in zavajajočih popustov, ki jih njihovi poslovni partnerji oglašujejo na tržnici Wish. Poleg tega je Wish s 1. junijem 2022 prenehal uporabljati posamezniku prilagojene tehnike oblikovanja cen v EU, saj potrošnikom ni bilo jasno, kako delujejo in kako določajo ceno na podlagi osebnih podatkov potrošnikov.

Komisija in organi SVP bodo zdaj ocenili pravilno in celovito izvajanje teh zavez ter še naprej spremljali, ali so cene, vključno s popusti in časovno omejenimi ponudbami, verodostojne in pregledno predstavljene potrošnikom.

Nadaljnje informacije o carinskih dajatvah in DDV so na voljo na naslovu: Buying goods online coming from a non-European Union country (Spletno nakupovanje blaga iz države nečlanice Evropske unije)

Nakupi znotraj aplikacij

Mreža SVP je ponudnika spletnih platform Apple in Google ter združenje razvijalcev spletnih iger ISFE pozvala, naj predlagajo jasno označevanje nakupov v aplikaciji pri spletnih igrah in se spopadejo s težavami v zvezi zavajajočim oglaševanjem iger kot „brezplačnih“, neposrednim nagovarjanjem otrok k nakupu, kadar je to prepovedano, ter možnostih, kako lahko starši bolje nadzorujejo nenamerne nakupe, opravljene v igri.

6. APRIL 2018
Common Position of the national consumer enforcement authorities on consumer protection in games apps from July 2014
13. JUNIJ 2017
Common Position of the national consumer enforcement authorities on consumer protection in games apps from December 2013

Skrinje presenečenja

Evropska komisija je septembra 2022 v odziv na čedalje večjo prisotnost skrinj presenečenja v spletnih igrah poslala dopis dvema glavnima krovnima organizacijama za razvijalce spletnih iger in urednike – Interactive Software Federation of Europe (ISFE) in European Games Developer Federation (EGDF).

Komisija ju je v dopisu pozvala, naj svoje člane opozorita na veljavno zakondajo in načela o varstvu potrošnikov na področju skrinj presenečenja ali drugih oblik plačanih naključnih vsebin, ki so na voljo pri nakupih znotraj aplikacije.
 
Prodaja skrinj presenečenja v spletnih igrah mora izpolnjevati vse obveznosti glede informacij iz direktive o pravicah potrošnikov in direktive o nepoštenih poslovnih praksah v zvezi s ceno in glavnimi značilnostmi proizvoda. Ponudniki poleg tega iger ne bi smeli oglaševati kot „brezplačnih“, razen če so v celoti brezplačne. Igre tudi ne smejo neposredno nagovarjati otrok k nakupom plačljivih dodatkov, kot so skrinje presenečenja.

5. JULIJ 2023
Commission letter to ISFE EGDF on loot boxes from September 2022