Tuvplānā
Pirmais “Global Gateway” forums notika 2023. gada 25. un 26. oktobrī Briselē. Vairāk nekā 40 augsta līmeņa valdības pārstāvji un finanšu iestāžu un uzņēmumu pārstāvji apsprieda pasaules ieguldījumu vajadzības, diskutēja par risinājumiem, uzsāka jaunas iniciatīvas un izveidoja jaunas ilgtermiņa partnerattiecības. Galvenā uzmanība tika pievērsta zaļajai enerģijai, kritiskām izejvielām, savienojamībai, veselībai un izglītībai.
Pārskats par stratēģiju “Global Gateway”
Eiropas Komisija un ES Augstais pārstāvis ir nākuši klajā ar jaunu Eiropas stratēģiju “Global Gateway” (“Globālā vārteja”), kuras mērķis ir veicināt viedu, tīru un drošu savienojamību digitālajā, enerģētikas un transporta nozarē un stiprināt veselības, izglītības un pētniecības sistēmas visā pasaulē.
Eiropas komanda laikā no 2021. līdz 2027. gadam mobilizēs investīcijas 300 miljardu eiro apmērā. Šie līdzekļi tiks izmantoti, lai īstenotu ilgtspējīgus un kvalitatīvus projektus, kas atbildīs partnervalstu vajadzībām un nodrošinās ilgstošus ieguvumus vietējām kopienām. ES partneriem būs iespēja attīstīt savu sabiedrību un ekonomiku, bet ES dalībvalstu privātajam sektoram – investēt un saglabāt konkurētspēju. Vienlaikus tiks nodrošināta atbilstība visaugstākajiem vides un darba standartiem un pareiza finanšu pārvaldība.
Stratēģija “Global Gateway” ir ES devums globālo investīciju nepietiekamības mazināšanā. Tā ir saskaņota ar G7 valstu vadītāju 2021. gada jūnijā pausto apņemšanos izveidot uz vērtībām un augstiem standartiem balstītu un pārredzamu infrastruktūras partnerību, lai apmierinātu globālās infrastruktūras attīstības vajadzības. Turklāt “Global Gateway” ir pilnībā pielāgota ANO Programmai 2030. gadam un tajā ietvertajiem ilgtspējīgas attīstības mērķiem, kā arī Parīzes nolīgumam.
“Global Gateway” pirmais uzskatāmais atskaites punkts bija aptuveni 150 miljardu eiro vērtā Āfrikas un Eiropas investīciju pakete sadarbības stiprināšanai ar Āfrikas partneriem. Esam arī sākuši īstenot stratēģiju Āzijā un Klusā okeāna reģionā, kā arī Latīņamerikā un Karību jūras reģionā, kur ES un tās dalībvalstis plāno veikt globālas investīcijas vairāk nekā 45 miljardu eiro apmērā. Šo apņemšanos savas vizītes laikā apliecināja Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena.
2023. gadā ar “Global Gateway” atbalstu visā pasaulē ir uzsākti 90 projekti, kas aptver digitālo, enerģētikas un transporta nozari un ir vērsti uz veselības, izglītības un pētniecības sistēmu stiprināšanu globālā mērogā.
Globālās vārtejas principi
Eiropas uzticamas savienojamības modelis partnervalstīs balstās uz ilgtermiņa perspektīvu un atbilst ES interesēm un tādām vērtībām kā tiesiskums, cilvēktiesības un starptautiskās normas un standarti. Šis modelis paredz:
- viedas, tīras un drošas investīcijas kvalitatīvā infrastruktūrā;
- ilgtspējīgu preču, cilvēku un pakalpojumu savienošanu visā pasaulē.
Stratēģija “Global Gateway” ar projektu palīdzību tiek īstenota Latīņamerikā un Karību jūras reģionā, Tuvajos Austrumos, Āzijā, Klusā okeāna reģionā un Subsahāras Āfrikā.
Stratēģijas “Global Gateway” īstenošanā tiks izmantota Eiropas komandas pieeja, kas apvieno ES iestādes, ES dalībvalstis un to finanšu un attīstības iestādes. Tās mērķis ir arī mobilizēt privāto sektoru, lai piesaistītu investīcijas, kurām ir pārveidojoša ietekme.
“Global Gateway” pamatā ir ES daudzgadu finanšu shēmā 2021.–2027. gadam paredzētie jaunie finanšu instrumenti, jo īpaši Kaimiņattiecību, attīstības sadarbības un starptautiskās sadarbības instruments (NDICI) “Eiropa pasaulē”, Pirmspievienošanās palīdzības instruments (IPA III), Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta digitālā un starptautiskā daļa, kā arī Interreg, InvestEU un ES pētniecības un inovācijas programma “Apvārsnis Eiropa”.
Dokumenti
Find infographics that give an overview of projects around the world in 2023
- български
- español
- čeština
- dansk
- Deutsch
- eesti
- ελληνικά
- English
- français
- Gaeilge
- hrvatski
- italiano
- lietuvių
- magyar
- Malti
- Nederlands
- polski
- português
- română
- slovenčina
- slovenščina
- suomi
- svenska
- Deutsch
- français
- Deutsch
- français