Põhisisu juurde

Strateegia „Global Gateway“

Global Gateway

Global Gateway tähendab inimeste ja planeedi hüvanguks toimivaid kestlikke ja usaldusväärseid ühendusi. Algatus aitab tulla toime kõige pakilisemate üleilmsete väljakutsetega alates kliimamuutuste vastasest võitlusest ja tervishoiusüsteemide parandamisest kuni konkurentsivõime edendamise ja ülemaailmsete tarneahelate kindlustamiseni.

Fookuses

Global Gateway ülevaade

Euroopa Komisjon ja ELi kõrge esindaja on käivitanud uue Euroopa strateegia „Global Gateway“, mille eesmärk on edendada arukaid, puhtaid ja turvalisi ühendusi digi-, energia- ja transpordivaldkonnas ning tugevdada kogu maailmas tervishoiu-, haridus- ja teadussüsteeme.

President von der Leyen

Me toetame arukaid investeeringuid kvaliteetsesse taristusse, järgides kõrgeimaid sotsiaalseid ja keskkonnastandardeid kooskõlas ELi väärtuste ja normidega. Strateegia „Global Gateway“ on eeskujuks sellele, kuidas Euroopa saab luua maailmaga vastupidavamaid ühendusi.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen

Aastatel 2021–2027 kaasab Euroopa tiim kestlikesse ja kvaliteetsetesse projektidesse kuni 300 miljardit eurot investeeringuid, võttes arvesse partnerriikide vajadusi ja tagades püsiva kasu kohalikele kogukondadele. See võimaldab ELi partneritel arendada oma ühiskonda ja majandust, kuid loob ka investeerimisvõimalusi ELi liikmesriikide erasektorile ja aitab säilitada nende konkurentsivõimet, tagades samal ajal kõrgeimad keskkonna- ja tööõiguse reeglid ning usaldusväärse finantsjuhtimise.

Global Gateway on Euroopa panus üleilmse investeerimislõhe vähendamisse. See on kooskõlas G7 juhtide 2021. aasta juunis võetud kohustusega käivitada väärtuspõhine, rangetele normidele vastav ja läbipaistev taristupartnerlus, et rahuldada ülemaailmseid taristu arendamise vajadusi. Strateegia „Global Gateway“ on täielikult vastavuses ka ÜRO kestliku arengu tegevuskavaga aastani 2030 ja Pariisi kokkuleppega.

Strateegia „Global Gateway“ esimene verstapost oli Aafrika-Euroopa investeeringute pakett, mille raames investeeriti ligikaudu 150 miljardit eurot, et tugevdada koostööd Aafrika partneritega. Samuti on tehtud algust strateegia „Global Gateway“ rakendamisega Aasias ja Vaikse ookeani piirkonnas ning Ladina-Ameerikas ja Kariibi mere piirkonnas, kuhu EL ja selle liikmesriigid investeerivad president von der Leyeni sõnul üle 45 miljardi euro.

2023. aastal käivitati strateegia „Global Gateway“ abil kõikjal maailmas digi-, energia- ja transpordisektoris 90 olulist projekti, et tugevdada tervishoiu-, haridus- ja teadussüsteeme.

Global Gateway põhimõtted

Global Gateway partnerlused põhinevad kuuel põhimõttel:

  • alt=""
    demokraatlikud väärtused ja kõrged standardid;
  • alt=""
    hea valitsemistava ja läbipaistvus;
  • alt=""
    võrdsed partnerlussuhted;
  • alt=""
    roheline ja puhas;
  • alt=""
    turvalisuse tagamine;
  • alt=""
    erasektori investeeringute hoogustamine.

Global Gateway algatused piirkondade/riikide kaupa

Strateegiat „Global Gateway“ rakendatakse projektide kaudu Ladina-Ameerikas ja Kariibi piirkonnas; Lähis-Idas, Aasias ja Vaikse ookeani piirkonnas ning Sahara-taguses Aafrikas.

Global Gateway projektid piirkondade kaupa

Rahastamisallikad

kuni 300 miljardit eurot
investeeringutena 2027. aastani

Strateegiat „Global Gateway“ viiakse ellu Euroopa tiimi lähenemisviisi kaudu, mis ühendab ELi ja tema liikmesriike ning nende finants- ja arenguasutusi. Kaasata püütakse ka erasektorit, et võimendada investeeringuid ja saavutada sel teel ümberkujundavat mõju.

Global Gateway tugineb ELi mitmeaastase finantsraamistiku (2021–2027) uutele rahastamisvahenditele, eelkõige naabruspiirkonna, arengu- ja rahvusvahelise koostöö instrumendile „Globaalne Euroopa“ ja ühinemiseelse abi rahastamisvahendile IPA III, Euroopa ühendamise rahastu rahvusvaheline ja digikomponent, aga ka programmidele Interreg, „InvestEU“ ning ELi teadusuuringute ja innovatsiooni programmile „Euroopa horisont“.

Dokumendid

1. DETSEMBER 2021
Joint Communication: The Global Gateway
1. DETSEMBER 2021
Press release: Global Gateway: up to €300 billion for the European Union's strategy to boost sustainable links around the world
1. DETSEMBER 2021
Questions and answers on Global Gateway