Ugrás a fő tartalomra
Global Gateway

A Global Gateway olyan fenntartható és megbízható összeköttetések kialakítására irányul, amelyek az emberek és a természeti környezet javát egyaránt szolgálják. Ezek az összeköttetések segítenek abban, hogy megbirkózzunk a legsürgetőbb globális kihívásokkal, az éghajlatváltozás elleni küzdelemtől kezdve az egészségügyi rendszerek javításáig, a versenyképesség fellendítésétől a globális ellátási láncok megerősítéséig.

Fókuszban

A Global Gateway áttekintése

Az Európai Bizottság és az EU főképviselője útjára indított egy új európai stratégiát, a Global Gatewayt, amelynek célja, hogy világszerte fellendítse az intelligens, tiszta és biztonságos összeköttetéseket a digitális, az energia- és a közlekedési ágazatban, valamint mindenütt megerősítse az egészségügyi, oktatási és kutatási rendszereket.

Ursula von der Leyen elnök

Támogatjuk a minőségi infrastruktúrába történő intelligens beruházásokat, amelyek megfelelnek a legmagasabb szintű szociális és környezetvédelmi normáknak, az uniós értékekkel és előírásokkal összhangban. A „Global Gateway” stratégia mintaként szolgál ahhoz, hogy Európa miként építhet ki reziliensebb kapcsolatokat a világgal.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

Az „Európa együtt” 2021 és 2027 között összesen 300 milliárd euró összegig terjedő beruházást mozgósít fenntartható és magas színvonalú projektek céljaira, figyelembe véve a partnerországok szükségleteit és tartós előnyöket biztosítva a helyi közösségek számára. Ez lehetővé teszi az EU globális partnereinek, hogy fejlesszék társadalmukat és gazdaságukat, az uniós gazdasági magánszereplők számára pedig, hogy beruházzanak és versenyképesek maradjanak. Biztosítja továbbá a legmagasabb szintű környezetvédelmi és munkaügyi normák érvényesülését, és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodást.

A Global Gatewayjel az EU hozzájárul a beruházási hiány csökkentéséhez világszerte. Ez összhangban van a G7-ek vezetőinek 2021. júniusi kötelezettségvállalásával, miszerint a G7-országok értékvezérelt, magas színvonalú és átlátható infrastrukturális partnerséget indítanak a globális infrastruktúra-fejlesztési igények kielégítése érdekében. A Global Gateway stratégia teljes mértékben igazodik az ENSZ 2030-ig tartó időszakra szóló menetrendjéhez és fenntartható fejlődési céljaihoz, valamint a Párizsi Megállapodáshoz.

A Global Gateway első mérföldköve az EU–Afrika Global Gateway beruházási csomag volt, amely mintegy 150 milliárd eurós beruházást irányoz elő az afrikai partnerekkel folytatott együttműködés megerősítésére. Emellett megkezdtük a Global Gateway végrehajtását Ázsiában és a csendes-óceáni térségben, majd Latin-Amerikában és a Karib-térségben is; ez utóbbi területeken Ursula von der Leyen elnök bejelentése értelmében az EU és tagállamai több mint 45 milliárd eurót fognak beruházni.

2023-ban 90 projekt indult világszerte a digitális, az energia- és a közlekedési ágazatban az egészségügyi, oktatási és kutatási rendszerek globális megerősítése érdekében.

A Global Gateway elvei

A Global Gateway-partnerségek hat alapelve a következő:

  • alt=""
    Demokratikus értékek és magas szintű normák
  • alt=""
    Jó kormányzás és átláthatóság
  • alt=""
    Egyenlők közötti partnerségek
  • alt=""
    Zöld és tiszta
  • alt=""
    A biztonságra összpontosító
  • alt=""
    Magánberuházásokat ösztönző

Global Gateway-kezdeményezések régiónként/országonként

A Global Gateway keretében Latin-Amerikában és a Karib-térségben, a Közel-Keleten, Ázsiában és a Csendes-óceán térségében, valamint a szubszaharai Afrikában indultak projektek.

Global Gateway-projektek régiónként

Finanszírozási források

Akár 300 milliárd euró
beruházások formájában 2027-ig

A Global Gateway az „Európa együtt” megközelítésen keresztül valósul meg. Ez utóbbi az EU, a tagállamok és az uniós pénzügyi/fejlesztési intézmények erőforrásait vonja össze. Az új stratégia keretében az EU a magánszektort is mozgósítani kívánja, hogy a beruházások a lehető legnagyobb hatást érjék el.

A Global Gateway az EU 2021–2027-es többéves pénzügyi keretének új pénzügyi eszközeire támaszkodik, különösen a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszközre (NDICI – Globális Európa), az Előcsatlakozási Támogatási Eszközre (IPA III), az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz digitális és nemzetközi részére, továbbá az Interregre, az InvestEU-ra és a Horizont Európára, vagyis az EU kutatási és innovációs programjára.

Dokumentumok

2021. DECEMBER 1.
Joint Communication: The Global Gateway
2021. DECEMBER 1.
Press release: Global Gateway: up to €300 billion for the European Union's strategy to boost sustainable links around the world
2021. DECEMBER 1.
Questions and answers on Global Gateway