Strategija „Global Gateway“ - Europos Komisija Pereiti prie pagrindinio turinio
Oficiali Europos Sąjungos interneto svetainėOficiali ES interneto svetainė

Strategija „Global Gateway“

Global Gateway

Strategija „Global Gateway“ užtikrinami tvarūs ir patikimi žmonėms ir planetai naudingi ryšiai. Ji padeda spręsti skubiausius pasaulinius uždavinius – nuo kovos su klimato kaita iki sveikatos priežiūros sistemų gerinimo ir pasaulinių tiekimo grandinių konkurencingumo ir saugumo didinimo.

Dėmesio centre

Strategijos „Global Gateway“ apžvalga

Šiandien Europos Komisija ir ES vyriausiasis įgaliotinis paskelbė naują Europos strategiją „Global Gateway“. Ja siekiama skatinti skaitmeninės ekonomikos, energetikos ir transporto sektoriuose kurti pažangumo, netaršumo ir saugumo siekiais grindžiamas sąsajas ir visame pasaulyje stiprinti sveikatos, švietimo ir mokslinių tyrimų sistemas.

President von der Leyen

Remsime pažangias investicijas į kokybiškus infrastruktūros projektus, atitinkančius aukščiausius socialinius bei aplinkos standartus ir ES vertybes bei standartus. Strategija „Global Gateway“ – atsparesnių Europos sąsajų su pasauliu kūrimo modelis.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen

2021–2027 m. Europos komanda sutelks iki 300 mlrd. EUR investicijų tvariems ir aukštos kokybės projektams, atsižvelgdamos į šalių partnerių poreikius ir užtikrindamos ilgalaikę naudą vietos bendruomenėms. Tai leis ES partneriams vystyti savo visuomenę ir ekonomiką, taip pat suteiks galimybių ES valstybių narių privačiajam sektoriui investuoti ir išlikti konkurencingam, kartu užtikrinant aukščiausius aplinkos ir darbo standartus, taip pat patikimą finansų valdymą.

„Global Gateway“ – tai ES indėlis mažinant pasaulinį investicijų deficitą visame pasaulyje. Įgyvendinant šią strategiją laikomasi 2021 m. birželio mėn. G 7 vadovų įsipareigojimo pradėti vertybėmis grindžiamą, aukšto lygio ir skaidrią infrastruktūros partnerystę, kad būtų patenkinti pasauliniai infrastruktūros plėtros poreikiai. „Global Gateway“ visapusiškai dera su JT darbotvarke iki 2030 m. ir jos darnaus vystymosi tikslais, taip pat su Paryžiaus susitarimu.

Pirmasis svarbus pasiekimas įgyvendinant strategiją „Global Gateway“ buvo Afrikos ir ES investicinių priemonių rinkinys, kuriame numatyta apie 150 mlrd. EUR investicijoms, skirtoms bendradarbiavimui su Afrikos partneriais stiprinti. Taip pat pradėjome įgyvendinti strategiją „Global Gateway“ Azijoje ir Ramiojo vandenyno regione, Lotynų Amerikoje ir Karibų jūros regione, kur, kaip paskelbė Pirmininkė U. von der Leyen, ES ir jos valstybės narės investuos daugiau kaip 45 mlrd. EUR.

2023 m. pagal strategiją „Global Gateway“ visame pasaulyje pradėta 90 svarbių projektų skaitmeniniame, energetikos ir transporto sektoriuose, kuriais siekiama visame pasaulyje stiprinti sveikatos, švietimo ir mokslinių tyrimų sistemas.

Strategijos „Global Gateway“ principai

„Global Gateway“ partnerystės yra grindžiamos 6 principais:

  • alt=""
    demokratinės vertybės ir aukšti standartai;
  • alt=""
    geras valdymas ir skaidrumas;
  • alt=""
    lygiateisės partnerystės;
  • alt=""
    žalioji ir netarši infrastruktūra;
  • alt=""
    dėmesys saugumui;
  • alt=""
    privačiojo sektoriaus investicijų skatinimas.

Strategijos „Global Gateway“ iniciatyvos pagal regionus ir šalį

Strategijos „Global Gateway“ projektai įgyvendinami Lotynų Amerikoje ir Karibų valstybėse, Artimuosiuose Rytuose, Azijoje ir Ramiojo vandenyno regione, taip pat Užsachario Afrikoje.

Strategijos „Global Gateway“ projektai pagal regionus

Finansavimo šaltiniai

iki 300 mlrd. EUR
investicijos iki 2027 m.

Strategija „Global Gateway“ bus įgyvendinama vadovaujantis Europos komandos principu, kuris leidžia suburti į viena ES ir ES valstybes nares ir jų finansų ir vystymosi institucijas. Ja taip pat siekiama sutelkti privatųjį sektorių, kad būtų pritraukta transformacinį poveikį darančių investicijų.

„Global Gateway“ grindžiama naujomis finansinėmis priemonėmis pagal 2021–2027 m. ES daugiametę finansinę programą, visų pirma Kaimynystės, vystomojo ir tarptautinio bendradarbiavimo priemone (KVTBP) „Globali Europa“, Pasirengimo narystei pagalbos priemone (PNPP) III, skaitmenine ir tarptautine Europos infrastruktūros tinklų priemonės dalimi, taip pat INTERREG, programa „InvestEU“ ir ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Europos horizontas“.

Dokumentai

  • 2021 M. GRUODŽIO 1 D.
Joint Communication: The Global Gateway
  • 2021 M. GRUODŽIO 1 D.
Press release: Global Gateway: up to €300 billion for the European Union's strategy to boost sustainable links around the world
  • 2021 M. GRUODŽIO 1 D.
Questions and answers on Global Gateway