На фокус
Европейската комисия и Република Южна Африка заедно с организацията Global Citizen поставиха началото на кампанията за поемане на ангажименти „Увеличаване на производството на енергия от възобновяеми източници в Африка“. Кампанията ще мобилизира инвестиции за ускоряване на проектите за енергия от възобновяеми източници в цяла Африка, ще помогне за осигуряване на хората на енергия на достъпни цени и ще спомогне за намаляване на емисиите в световен мащаб.
![](https://commission.europa.eu/sites/default/files/styles/oe_theme_medium_no_crop/public/2025-01/Renewables-Africa_720x480-01.png?itok=fDV0-wkG)
Global Gateway — обзор
Европейската комисия и върховният представител на ЕС представиха Global Gateway — нова европейска стратегия за насърчаване на интелигентни, чисти и сигурни връзки в секторите на цифровите технологии, енергетиката и транспорта и за укрепване на здравните, образователните и научноизследователските системи в целия свят.
![President von der Leyen](/sites/default/files/styles/blockquote_image/public/2020-01/vdl_3_0.png?itok=xZpEZX9b)
Ще подкрепяме интелигентните инвестиции в качествена инфраструктура при спазване на най-високите социални и екологични стандарти в съответствие с ценностите и стандартите на ЕС. Стратегията Global Gateway е образец за това как Европа може да изгради по-устойчиви връзки със света.
Между 2021 г. и 2027 г. „Екип Европа“ ще мобилизира до 300 милиарда евро инвестиции за устойчиви и висококачествени проекти, като се вземат предвид нуждите на държавите партньори и се гарантират трайни ползи за местните общности. Това ще помогне на партньорите на ЕС да развиват своите общества и икономики, но също така ще създаде за частния сектор от държавите от ЕС възможности да инвестира и да остане конкурентоспособен, като същевременно се гарантира спазването на най-високи екологични и трудови стандарти, както и добро финансово управление.
Global Gateway е приносът на ЕС за справяне с недостига на инвестиции в световен мащаб. Стратегията е в съответствие с ангажимента на лидерите на Г-7 от юни 2021 г. за започване на основано на ценности и високи стандарти прозрачно инфраструктурно партньорство, за да се отговори на глобалните нужди от изграждане на инфраструктура. Global Gateway също така е в пълно съответствие с Програмата на ООН до 2030 г. и нейните цели за устойчиво развитие (ЦУР), както и с Парижкото споразумение.
Началният етап на Global Gateway бе пакетът за инвестиции Африка—Европа — близо 150 млрд. евро инвестиции за укрепване на сътрудничеството с африканските партньори. Започнахме да изпълняваме Global Gateway в Азия и Тихоокеанския басейн и в Латинска Америка и Карибския регион, за които председателят Фон дер Лайен обяви общи инвестиции на ЕС и държавите членки в размер на повече от 45 милиарда евро.
През 2023 г. в рамките на Global Gateway в цял свят бяха започнати 90 ключови проекта в секторите на цифровите технологии, енергетиката и транспорта с цел укрепване на здравните, образователните и изследователските системи по света.
Принципи на Global Gateway
Европейският модел на надеждна свързаност в партньорските държави е дългосрочен и в съответствие с интересите и ценностите на ЕС: върховенство на закона, права на човека и международни норми и стандарти. Става въпрос за:
- интелигентни, чисти и сигурни инвестиции в качествена инфраструктура
- устойчиво свързване на стоки, хора и услуги по света.
Global Gateway се изпълнява чрез проекти в Латинска Америка и Карибския регион, Близкия изток, Азия и Тихоокеанския басейн, както и Африка на юг от Сахара.
Стратегията Global Gateway ще бъде реализирана чрез подхода „Екип Европа“, който обединява ЕС и държавите — членки на Съюза, заедно с техните финансови институции и институции за развитие. Стратегията също така има за цел мобилизиране на инвестиции от частния сектор, за да се постигне трансформиращо въздействие.
Global Gateway се основава на новите финансови инструменти в многогодишната финансова рамка на ЕС за периода 2021—2027 г., по-конкретно Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество (ИССРМС) — Глобална Европа, Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП) III, цифровата и международната част на Механизма за свързване на Европа, както и Interreg, InvestEU и програмата на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“.
Документи
Find infographics that give an overview of projects around the world in 2023
- español
- čeština
- dansk
- Deutsch
- eesti
- ελληνικά
- English
- français
- Gaeilge
- hrvatski
- italiano
- latviešu
- lietuvių
- magyar
- Malti
- Nederlands
- polski
- português
- română
- slovenčina
- slovenščina
- suomi
- svenska