Przejdź do treści głównej
Global Gateway

Strategia Global Gateway to zrównoważone i godne zaufania połączenia, które służą ludziom i planecie. Pomaga ona sprostać najpilniejszym globalnym wyzwaniom takim jak przeciwdziałanie zmianie klimatu, reforma systemów opieki zdrowotnej oraz poprawa konkurencyjności i bezpieczeństwa globalnych łańcuchów dostaw.

W centrum uwagi

Strategia Global Gateway

Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel UE przedstawili „Global Gateway”, czyli „bramę na świat” – nową europejską strategię mającą wspierać inteligentne, czyste i bezpieczne połączenia w sektorach cyfrowym, energetycznym i transportowym oraz wzmocnić systemy opieki zdrowotnej, edukacji i badań naukowych w skali globalnej.

President von der Leyen

Będziemy wspierać inteligentne inwestycje w infrastrukturę na wysokim poziomie, przy poszanowaniu najwyższych norm społecznych i standardów środowiskowych, zgodnie z wartościami i normami UE. Strategia Global Gateway to wzór prezentujący sposób, w jaki Europa może stworzyć odporniejsze połączenia z całym światem.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

W latach 2021–2027 Drużyna Europy pozyska inwestycje o wartości do 300 mld euro na rzecz zrównoważonych projektów wysokiej jakości, uwzględniających potrzeby krajów partnerskich i zapewniających trwałe korzyści społecznościom lokalnym. Inicjatywa umożliwi partnerom UE rozwój społeczny i gospodarczy, a także stworzy możliwości dla sektora prywatnego państw członkowskich UE w zakresie inwestowania i utrzymania konkurencyjności przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższych standardów środowiskowych i norm pracy, a także należytego zarządzania finansami.

Global Gateway to wkład UE w globalną lukę inwestycyjną na świecie. Jest to strategia zgodna ze zobowiązaniem przywódców G-7 z czerwca 2021 r. do zainicjowania opartego na wartościach, wysokiej jakości i przejrzystego partnerstwa infrastrukturalnego, które ma sprostać globalnym potrzebom w zakresie rozwoju infrastruktury. Strategia Global Gateway jest również w pełni zgodna z Agendą ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i celami zrównoważonego rozwoju, a także z porozumieniem paryskim.

Wdrażanie strategii rozpoczęło się z rozmachem dzięki pakietowi inwestycyjnemu Global Gateway Afryka–Europa, którego budżet na inwestycje służące zacieśnieniu współpracy z afrykańskimi partnerami wynosił w przybliżeniu 150 mld euro. Strategię zaczęto również wdrażać w regionie Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Przewodnicząca Ursula von der Leyen zapowiedziała, że UE i jej państwa członkowskie zainwestują w tych regionach ponad 45 mld euro.

W 2023 r. na całym świecie w ramach strategii Global Gateway rozpoczęto realizację 90 projektów w sektorach cyfrowym, energetycznym i transportowym, których celem jest globalne ulepszenie systemów opieki zdrowotnej, edukacji i badań naukowych.

Zasady, na których opiera się Global Gateway

Sześć reguł, na których opierają się partnerstwa w ramach Global Gateway, to:

  • alt=""
    wartości demokratyczne i wysokie standardy
  • alt=""
    dobre rządy i przejrzystość
  • alt=""
    równe partnerstwa
  • alt=""
    zielona i czysta strategia
  • alt=""
    strategia skupiona na bezpieczeństwie
  • alt=""
    stymulowanie inwestycji sektora prywatnego

Inicjatywy strategii Global Gateway według regionu/kraju

Strategia Global Gateway jest wprowadzana w życie za pośrednictwem projektów, które są realizowane w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, na Bliskim Wschodzie, w Azji i w regionie Pacyfiku oraz w Afryce Subsaharyjskiej.

Projekty Global Gateway według regionu

Źródła finansowania

do 300 mld euro
– wartość inwestycji do 2027 r.

Strategia Global Gateway będzie realizowana w ramach wspólnych działań „Drużyny Europy”, tj. instytucji Unii, państw członkowskich UE oraz ich instytucji finansowych i prorozwojowych. Ma ona również zmobilizować sektor prywatny w celu pobudzenia inwestycji z myślą o wpływie transformacyjnym.

W strategii Global Gateway wykorzystywane są nowe narzędzia finansowe określone w wieloletnich ramach finansowych UE na lata 2021–2027, w szczególności Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej (ISWMR) – „Globalny wymiar Europy”, Instrument Pomocy Przedakcesyjnej (IPA) III, cyfrowa i międzynarodowa część instrumentu „Łącząc Europę”, a także Interreg, InvestEU i „Horyzont Europa” – unijny program w zakresie badań naukowych i innowacji.

Dokumenty

1 GRUDNIA 2021
Joint Communication: The Global Gateway
1 GRUDNIA 2021
Press release: Global Gateway: up to €300 billion for the European Union's strategy to boost sustainable links around the world
1 GRUDNIA 2021
Questions and answers on Global Gateway