Prejsť na hlavný obsah

Čo je to právny štát?

Právny štát je jednou zo základných hodnôt EÚ, ktorá zaručuje demokraciu a občianske práva a slobody.   

RoL Campaign Banner
Pozrite si našu sériu šiestich animácií!

Čo definuje právny štát?

Podľa tejto zásady všetky subjekty verejnej moci vždy konajú v rámci obmedzení stanovených zákonom, v súlade s hodnotami demokracie a základnými právami, ako aj pod kontrolou nezávislých a nestranných súdov. 

Zásada právneho štátu je ustálenou zásadou. Napriek tomu, že členské štáty majú odlišnú národnú identitu a tradície, základný význam právneho štátu je vo všetkých členských štátoch rovnaký a možno ho vymedziť na základe šiestich zásad: zákonnosť vrátane transparentného, zodpovedného, demokratického a pluralistického procesu prijímania zákonov, právna istota, zákaz svojvôle výkonnej moci účinná súdna ochrana nezávislými a nestrannými súdmi s účinným súdnym preskúmaním vrátane dodržiavania základných práv, deľba mocirovnosť pred zákonom. Tieto zásady boli uznané v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie a Európskeho súdu pre ľudské práva. Rada Európy takisto vypracovala normy a vydala stanoviská a odporúčania, ktoré poskytujú osvedčené usmernenia na podporu a presadzovanie právneho štátu. 

Prečo je právny štát v EÚ dôležitý?

Právny štát zakotvený v článku 2 Zmluvy o Európskej únii je základným kameňom Európskej únie. Právny štát zaručuje jednotné uplatňovanie práva EÚ vo všetkých členských štátoch a vytvára predvídateľné prostredie pre ľudí a podniky. Bez právneho štátu by neexistoval jednotný trh a ľudia by sa nemohli presťahovať z jednej krajiny EÚ do druhej s vedomím, že rovnaké pravidlá sa vzťahujú na všetkých. Zabezpečuje dodržiavanie základných práv a demokracie. Znamená tiež, že ak sa porušia práva občanov a podnikov, majú prístup k spravodlivosti pred nezávislým a nestranným súdom. Má aj zásadný význam pre vykonávanie právnych predpisov a politík EÚ a je ústredným prvkom Únie rovnosti, príležitostí a sociálnej spravodlivosti.  

Zo všetkých týchto dôvodov je právny štát jednou zo základných hodnôt, na ktorých je EÚ postavená. Je to aj kľúčové kritérium pre kandidátske krajiny, ktoré chcú vstúpiť do EÚ. 

Chcete sa dozvedieť viac? Pozrite si našu sériu šiestich animácií!

V našej sérii animácií navrhnutých renomovaným umelcom Christophom Niemannom znázorňujeme jednoduchým a prístupným spôsobom, prečo je právny štát dôležitý v každodennom živote, pričom používame metaforu športu. Je futbalová hra bez neutrálneho rozhodcu skutočne férová? A zapojili by ste sa do hry biliardu alebo basketbalového zápasu, keby sa pravidlá v polovici zmenili?  

Sledujte našich šesť animácií o právnom štáte a zdieľajte ich na sociálnych médiách pomocou hashtagu #RuleOfLaw. 

Rovnosť pred zákonom 

V Európe sa rovnaké pravidlá vzťahujú na všetkých bez ohľadu na ich pôvod, pohlavie, rasu, vek, náboženstvo alebo akýkoľvek iný atribút. Dodržiavaním zásady rovnosti pred zákonom zabezpečujeme spravodlivosť v Európe. 

Právna istota 

V Európe musia byť pravidlá jasné a predvídateľné. Občania a podniky tak vedia, aké sú ich práva a povinnosti, čo im umožňuje konať zodpovedajúcim spôsobom. Dodržiavaním tejto zásady chránime právny štát v Európe. 

Žiadne zneužívanie moci 

V Európe nikto, kto zastáva verejnú funkciu, nemôže konať svojvoľne ani zneužívať svoju moc na osobný prospech. Ak tak urobia, budú za to niesť zodpovednosť. Dodržiavaním tejto zásady zabezpečujeme, aby výkon výkonnej moci slúžil záujmom verejnosti. 

Nezávislé súdy 

V Európe musia byť sudcovia nezávislí od vlády. Základné práva môžu chrániť len nezávislé súdy. Nemôžu zvýhodňovať žiadneho z účastníkov konania. Občania a podniky preto môžu dôverovať tomu, že o ich prípadoch sa bude rozhodovať spravodlivo. Dodržiavaním tejto zásady zabezpečujeme spravodlivý proces pre každého. 

Zákonnosť  

V Európe nikto nie je nad zákonom. Zákony sa prijímajú v demokratickom procese založenom na jasných pravidlách. Osoby pri moci musia konať podľa zákona. Dodržiavaním tejto zásady chránime právny štát v Európe. 

Deľba moci 

V Európe nemôže mať nikto neobmedzenú moc. Preto sú zákonodarná, výkonná a súdna moc oddelené. Tieto druhy moci sa navzájom kontrolujú a vyvažujú. Dodržiavaním tejto zásady chránime právny štát v Európe.

Viac zdrojov o právnom štáte 

Chcete sa dozvedieť viac o právnom štáte v EÚ? Viac informácií o tom, prečo je právny štát dôležitý a čo robí Európska komisia na jeho ochranu, nájdete ďalej v odkazoch. 

  • Súbor nástrojov na podporu právneho štátu: Súbor nástrojov na podporu právneho štátu poskytuje niekoľko nástrojov na podporu právneho štátu a predchádzanie vznikajúcim problémom alebo reakciu na ne.  
  • Správa o právnom štáte: V správe o právnom štáte sa monitoruje významný pokrok, či už pozitívny, alebo negatívny, pokiaľ ide o právny štát v členských štátoch. 
  • Porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície: Porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície predstavuje ročný prehľad ukazovateľov efektívnosti, kvality a nezávislosti justičných systémov. 
  • Vnútroštátne dialógy o právnom štáte: Vnútroštátne dialógy o právnom štáte spájajú zainteresované strany a orgány s cieľom diskutovať o kľúčových vnútroštátnych otázkach právneho štátu na základe správy o právnom štáte.