Prejsť na hlavný obsah

Príspevky členských štátov

Príspevky členských štátov založené na hrubom národnom dôchodku (GNI) predstavujú najväčší zdroj príjmov pre rozpočet EÚ. Zabezpečuje sa nimi, že všetky dohodnuté výdavky majú dostatočné príjmové krytie, čím sa zaručuje, že je rozpočet EÚ vždy vyrovnaný.

Vlastný zdroj založený na hrubom národnom dôchodku (HND), známy aj ako príspevok členského štátu, bol vytvorený ako „zostatkový“ prvok systému vlastných zdrojov, aby sa zabezpečilo, že sú všetky dohodnuté výdavky v ročnom rozpočte plne financované z celkových rozpočtových príjmov EÚ. Zabezpečuje sa ním počiatočná vyrovnanosť rozpočtu, t. j. vo fáze jeho prijímania.

Tento vlastný zdroj sa považuje za vyrovnávajúci zdroj rozpočtu EÚ. Dôvodom je to, že jeho suma sa rok od roka líši podľa celkových príjmov potrebných na financovanie výdavkov, a to po zohľadnení príjmov z ciel, príspevkov založených na DPH a ďalších zdrojov (pokuty udelené podnikom, ktoré nedodržiavajú pravidlá EÚ, dane z platov zamestnancov EÚ, bankové úroky a príspevky z tretích krajín).

Príspevky založené na HND sa postupne stali hlavnou zložkou systému vlastných zdrojov, pričom predstavujú viac ako 70 % príjmov EÚ.

Ako to presne funguje?

Percentuálny podiel, ktorý sa má uplatňovať na HND každého členského štátu (tzv. sadzba výberu), sa z roka na rok líši a stanovuje sa podľa celkovej sumy všetkých ďalších rozpočtových príjmov EÚ. HND každého členského štátu v trhových cenách sa vymedzuje v súlade s európskym systémom národných a regionálnych účtov v Európskej únii (ESA 2010), ktorý je medzinárodne kompatibilným účtovným rámcom pre opísanie „celej ekonomiky“ (t. j. regiónu, krajiny alebo skupiny krajín). Komisia overuje zdroje a metódy používané členskými štátmi na výpočet HND.

V závislosti od celkových ročných príjmov potrebných na financovanie výdavkov sa potom na HND každého členského štátu uplatní jednotná sadzba výberu. Celková suma vlastných zdrojov, ktorá sa od členských štátov môže vyberať, je obmedzená so zreteľom na HND EÚ – súčet HND všetkých členských štátov. Celková suma vlastných zdrojov vyčlenených pre EÚ na pokrytie ročných rozpočtových prostriedkov na platby nemôže počas obdobia 2021 – 2027 presiahnuť 1,4 % HND EÚ. Viac informácií nájdete na v časti Stropy príjmov.

Doplnenie príspevkov založených na HND

Napriek tomu, že príspevky založené na HND zaisťujú stabilitu a dostatočnosť, dominantný charakter tohto vlastného zdroja prehlbuje presvedčenie, že príspevky členských štátov predstavujú čisto nákladovú položku. Členské štáty, ktoré prispievajú do rozpočtu EÚ viac, ako z neho priamo poberajú, však v skutočnosti platia v percentuálnom podiele zo svojho bohatstva (hrubý národný dôchodok – HND) priemerne menej ako iné členské štáty, pričom patria medzi krajiny, ktoré v najväčšej miere využívajú výhody jednotného trhu a integrácie EÚ.

Každý má výhody z účasti na jednotnom trhu, zo spoločného riešenia otázky migrácie a spoločného boja proti terorizmu a zmene klímy. EÚ prostredníctvom svojho rozpočtu vytvára pre všetkých pridanú hodnotu, ktorú nemožno zúžiť na matematické výpočty.

V dôsledku najnovšieho hospodárskeho vývoja však stoja vnútroštátne daňové a štatistické orgány pred novými výzvami, pokiaľ ide o presné zisťovanie hodnoty HND, ktorý je základným ukazovateľom pre meranie bohatstva. Vnútroštátne orgány v tejto súvislosti čelia najmä výzvam, ktoré prináša dematerializácia mnohých služieb, rýchle rozširovanie elektronického obchodu a veľké a rýchle výkyvy pri zahraničných kapitálových investíciách.

Z toto dôvodu bude Komisia pracovať na zavedení nových vlastných zdrojov pre rozpočet EÚ, aby sa zabezpečili spravodlivé rozdelenie záťaže medzi členskými štátmi a návrat k vyrovnávacej funkcii vlastného zdroja založeného na HND pri znížení zaťaženia členských štátov. Nové zdroje budú doplnkom k príspevkom založeným na HND, pričom budú riešiť vyššie uvedené problémy.