Направо към основното съдържание

Национални вноски

Вноските на база брутен национален доход (БНД) от държавите членки са най-големият източник на приходи за бюджета на ЕС. Те гарантират, че всички договорени разходи са покрити с достатъчно приходи, като по този начин се осигурява постоянна балансираност на бюджета на ЕС.

Собствените ресурси на база брутен национален доход (БНД), наричани също така национални вноски, бяха създадени като „остатъчен“ основен елемент на системата на собствените ресурси, за да се гарантира, че всички договорени разходи в годишния бюджет са покрити в достатъчна степен от общите приходи в бюджета на ЕС. По този начин бюджетът на ЕС винаги е балансиран първоначално, т.е. на етапа на приемането му.

Собствените ресурси на база брутен национален доход се считат за балансиращ източник на средства за бюджета на ЕС. Това се дължи на факта, че техният размер варира всяка година в зависимост от общите приходи, необходими за покриване на разходите, след като се вземат предвид сумите, идващи от мита, вноски на база ДДС и други източници (глоби, налагани при неспазване на правилата на ЕС от страна на предприятията, данъци върху заплатите на служителите на ЕС, банкови лихви и вноски от трети държави).

С течение на времето вноските на база БНД се превърнаха в преобладаващия компонент на системата на собствените ресурси, като представляват над 70 % от приходите на ЕС.

Как по-точно функционира това?

Процентът, който следва да се приложи към БНД на всяка държава членка (изискуемата ставка), е различен за всяка година и се определя в съответствие с общия размер на всички други приходи от бюджета на ЕС. БНД на държавите членки по пазарни цени се определя в съответствие с Европейската система от национални и регионални сметки (ESA 2010), която е международно съвместима счетоводна рамка, използвана за описание на „цялата икономика“ (т.е. регион, държава или група държави). Комисията проверява източниците и методите, използвани от държавите от ЕС за изчисляване на БНД.

В зависимост от общите годишни приходи, необходими за финансиране на разходите, към БНД на всяка държава членка се прилага единна изискуема ставка. Общият размер на собствените ресурси, които могат да бъдат събрани от държавите членки, е ограничен по отношение на БНД на ЕС — сборът от БНД на всички държави членки. За периода 2021—2027 г. общата сума на собствените ресурси, предоставени на ЕС за покриване на годишните бюджетни кредити за плащания, не може да надвишава 1,40 % от БНД на ЕС. За повече информация вижте тавани на приходите.

Допълване на вноските на база БНД

Въпреки че вноските на база БНД осигуряват стабилност и достатъчност на бюджета на ЕС, доминирането на този собствен ресурс засилва усещането, че националните вноски са просто фактор, свързан с разходите. Въпреки това държавите членки, които внасят в бюджета на ЕС повече, отколкото получават пряко, плащат средно по-малко от другите държави членки като процент от своето богатство (брутен национален доход — БНД), като същевременно са сред най-облагодетелстваните от единния пазар и интеграцията в ЕС.

Всички печелят от участието в единния пазар и се борят заедно с предизвикателствата на миграцията и борбата с тероризма и изменението на климата. ЕС — благодарение на своя бюджет — създава добавена стойност за всички, която надхвърля математическите изчисления.

Освен това неотдавнашните икономически промени представляват предизвикателство за националните данъчни и статистически органи, когато става въпрос за прецизно измерване на БНД — първият основен параметър за оценка на благосъстоянието. По-специално дематериализацията на много услуги, бързото разпространение на електронната търговия, нарастващата тежест на нематериалните активи и големите и бързи колебания в чуждестранните капиталови инвестиции създават значителни предизвикателства в това отношение.

По тази причина, за да се гарантира справедливо споделяне на тежестта между страните членки и да се възстанови балансиращата функция на собствените ресурси на база брутен национален доход, като същевременно се облекчи тежестта за държавите членки, Комисията ще работи за въвеждането на нови собствени ресурси за бюджета на ЕС. Те ще допълват вноските на база БНД, като същевременно чрез тях ще се вземат мерки за решаване на горепосочените въпроси.