Glavni sadržaj

Nacionalni doprinosi

Doprinosi država članica koji se temelje na bruto nacionalnom dohotku (BND) najveći su izvor prihoda za proračun EU-a. Njima se osigurava da svi dogovoreni rashodi budu dostatno pokriveni prihodima, čime se jamči stalna uravnoteženost proračuna EU-a.

Vlastita sredstva koja se temelje na bruto nacionalnom dohotku (BND), poznati i kao nacionalni doprinosi, utvrđena su kao „preostali” temelj sustava vlastitih sredstava kako bi se osiguralo da se svi dogovoreni rashodi u godišnjem proračunu mogu dostatno pokriti ukupnim proračunskim prihodima. Njima se ostvaruje ravnoteža proračuna EU-a na početku svakog razdoblja, tj. u fazi njegova donošenja.

Smatraju se sredstvom uravnoteženja proračuna EU-a. Naime, njegov je iznos svake godine drukčiji ovisno o ukupnim prihodima potrebnima za pokrivanje rashoda nakon što se uzmu u obzir prihodi od carina, doprinosi koji se temelje na PDV-u i prihodi iz drugih izvora (novčane kazne koje se izriču kad poduzeća ne poštuju pravila EU-a, porez na plaće osoblja EU-a, bankovne kamate i doprinosi trećih zemalja).

Doprinosi koji se temelje na BND-u s vremenom su postali glavna sastavnica sustava vlastitih sredstava i čine više od 70 % prihoda EU-a.

Kako to konkretno funkcionira?

Postotak koji se primjenjuje na BND svake države članice (stopa preuzetih obveza) mijenja se iz godine u godinu, a određuje se na temelju ukupnog iznosa svih ostalih proračunskih prihoda EU-a. BND svake države članice po tržišnim cijenama utvrđuje se u skladu s Europskim sustavom nacionalnih i regionalnih računa (ESA 2010), međunarodno usklađenim računovodstvenim okvirom kojim se opisuje „ukupno gospodarstvo” (tj. regija, zemlja ili skupina zemalja). Komisija provjerava izvore i metode koje države članice upotrebljavaju za izračun BND-a.

Zatim se na BND svake države članice, ovisno o ukupnim godišnjim prihodima potrebnima za financiranje rashoda, primjenjuje jedinstvena stopa preuzetih obveza. Ukupan iznos vlastitih sredstava koji se može prikupiti od država članica ograničen je s obzirom na BND EU-a, zbroj BND-a svih država članica. Za razdoblje 2021. – 2027. ukupan iznos vlastitih sredstava dodijeljenih EU-u za pokrivanje godišnjih odobrenih sredstava za plaćanja ne smije premašivati 1,40 % BND-a EU-a. Za više informacija vidjeti gornje granice prihoda.

Nadopunjavanje doprinosa koji se temelje na BND-u

Iako doprinosi koji se temelje na BND-u osiguravaju stabilnost i dostatnost proračuna EU-a, zbog prevage tih vlastitih sredstava sve se više stvara dojam da su nacionalni doprinosi tek troškovni čimbenik. Međutim, države članice koje u proračun EU-a pridonose više nego što izravno primaju zapravo u prosjeku plaćaju manje od drugih država članica s obzirom na postotak svojeg bogatstva (bruto nacionalni dohodak – BND), a istodobno ostvaruju najveće koristi od jedinstvenog tržišta i integracije EU-a.

Svi imaju koristi od sudjelovanja na jedinstvenom tržištu, pri čemu se omogućuje zajedničko rješavanje problema migracija te zajednička borba protiv terorizma i klimatskih promjena. EU, koji je ojačan proračunom EU-a, stvara dodanu vrijednost za sve uključene koja premašuje sve matematičke izračune.

Osim toga, nedavna gospodarska kretanja otežavaju poreznim i statističkim nacionalnim tijelima precizno mjerenje BND-a, koji je prvi temelj za procjenu bogatstva. Točnije, dematerijalizacija mnogih usluga, ubrzano širenje e-trgovine, sve veća važnost nematerijalne imovine te velike i brze oscilacije u ulaganjima stranog kapitala znatan su problem u tom pogledu.

Komisija će zbog tih razloga, kako bi osigurala pravednu raspodjelu opterećenja među državama članicama i obnovila uravnotežujuću funkciju vlastitih sredstava koja se temelje na BND-u te istodobno smanjila opterećenje za države članice, raditi na uvođenju novih vlastitih sredstava za proračun EU-a. Njima će se nadopuniti doprinosi koji se temelje na BND-u i pritom riješiti prethodno navedeni problemi.