Preskoči na glavno vsebino

Nacionalni prispevki

Prispevki držav članic iz naslova bruto nacionalnega dohodka (BND) so največji vir prihodkov za proračun EU. Ta vir zagotavlja, da vse dogovorjene odhodke v zadostni meri pokrivajo prihodki, to pa zagotavlja, da je proračun EU vedno uravnotežen.

Lastna sredstva iz naslova bruto nacionalnega dohodka (BND), ki se imenujejo tudi nacionalni prispevki, so bila določena kot „preostali“ ključni element sistema virov lastnih sredstev za zagotovitev, da bodo vse dogovorjene odhodke v letnem proračunu v zadostni meri pokrivali skupni proračunski prihodki EU. S tem je proračun EU na začetku, tj. ob sprejetju, vedno uravnotežen.

Ta lastna sredstva se štejejo za vir izravnave proračuna EU. Razlog za to je, da se znesek teh sredstev iz leta v leto spreminja glede na skupne prihodke, potrebne za kritje odhodkov, ob upoštevanju zneskov, ki izhajajo iz carin, prispevkov na podlagi DDV in drugih virov (globe za podjetja v primeru neizpolnjevanja pravil EU, davki na plače osebja EU, bančne obresti in prispevki iz tretjih držav).

Sčasoma so prispevki iz naslova BND postali prevladujoča sestavina v sistemu virov lastnih sredstev, saj predstavljajo več kot 70 % prihodkov EU.

Podrobno delovanje sistema

Odstotek, ki se uporablja za BND posamezne države članice (vpoklicna stopnja), se iz leta v leto spreminja in se določi glede na vsoto vseh drugih prihodkov proračuna EU. BND posamezne države članice po tržnih cenah je opredeljen v skladu z Evropskim sistemom nacionalnih in regionalnih računov (ESR 2010), ki je mednarodno združljiv računovodski okvir, ki se uporablja za opis „celotnega gospodarstva“ (tj. regije, države ali skupine držav). Komisija preveri vire in metode, ki jih države članice uporabljajo za izračun BND.

Glede na skupne letne prihodke, potrebne za financiranje odhodkov, se nato za BND posamezne države članice uporabi enotna vpoklicna stopnja. Skupni znesek lastnih sredstev, ki se lahko pobere od držav članic, je omejen glede na BND EU – vsoto BND vseh držav članic. Za obdobje 2021–2027 skupni znesek lastnih sredstev, dodeljenih EU za kritje letnih odobritev plačil, ne sme presegati 1,40 % BND EU. Za več informacij glej zgornje meje prihodkov.

Dopolnjevanje prispevkov iz naslova BND

Čeprav prispevki iz naslova BND zagotavljajo stabilnost in zadostnost proračuna EU, prevlada teh lastnih sredstev povečuje občutek, da so nacionalni prispevki zgolj stroškovni dejavnik. Vendar pa države članice, ki prispevajo v proračun EU več, kot neposredno prejemajo, dejansko v povprečju plačujejo manj kot druge države članice glede na odstotek njihovega premoženja (bruto nacionalni dohodek – BND), hkrati pa so med tistimi državami članicami, ki imajo največ koristi od enotnega trga in povezovanja EU.

Pri tem, da smo del enotnega trga, smo vsi zmagovalci, skupaj se spopadamo z izzivom migracij ter se bojujemo proti terorizmu in podnebnim spremembam. EU, ki jo poganja proračun EU, ustvarja dodano vrednost za vse, kar presega matematične izračune.

Poleg tega je nedavni gospodarski razvoj izziv za davčne in statistične nacionalne organe, ko je treba natančno določiti BND, kar je prva podlaga za ocenjevanje premoženja. Velik izziv na tem področju so zlasti dematerializacija številnih storitev, hitro širjenje e-trgovanja, vse večji obseg neopredmetenih sredstev ter velika in hitra nihanja tujih kapitalskih naložb.

Zato si bo Komisija prizadevala za uvedbonovih lastnih sredstev za proračun EU, da bi zagotovila pošteno porazdelitev bremena med državami članicami in znova vzpostavila izravnavo lastnih sredstev iz naslova BND ter hkrati zmanjšala breme za države članice. Tako se bodo prispevki iz naslova BND dopolnjevali, hkrati pa bodo obravnavana tudi zgoraj navedena vprašanja.