Põhisisu juurde

ELi õigusaktid

Õigusaktid, millega rakendatakse aluslepingutes sätestatud põhimõtteid: teave õigusaktide kohta, millega reguleeritakse omavahendite süsteemi, määrus pikaajalise eelarve kohta ja finantsmäärus.

Praeguse finantsraamistiku määrus

Mitmeaastase finantsraamistiku määrus võetakse vastu ELi toimimise lepingu artiklis 312 sätestatud seadusandliku erimenetluse kohaselt. Nõukogu teeb selle kohta otsuse ühehäälselt pärast Euroopa Parlamendilt nõusoleku saamist. Kolm peamist ELi eelarveinstitutsiooni peavad tagama, et ELi aastaeelarvete kulud vastaksid mitmeaastase finantsraamistiku ülemmääradele.

Määruses on ELi kulutustele tervikuna ja peamiste poliitikavaldkondade peamistele kulukategooriatele (rubriikidele) sätestatud aastased maksimumsummad (ülemmäärad).

Praeguse mitmeaastase finantsraamistiku määrus kiideti heaks 2020. aasta detsembris. Selles on sätestatud, et ajavahemikul 2021–2027 kulutatakse kuni 1074 triljonit eurot (2018. aasta hindades) seitsmes peamises valdkonnas.

Mitmeaastases finantsraamistikus on sätestatud ka maksimumsummad, mida võib lisaks mitmeaastase finantsraamistiku ülemmääradele kasutada siis, kui on vaja reageerida hädaolukordadele või katta ettenägematuid vajadusi (erivahendid).

Mitmeaastasesse finantsraamistikku saab selle kehtivusaja jooksul teha mitmesuguseid kohandusi:

  • mitmeaastase finantsraamistiku ülemmäärade iga-aastased tehnilised kohandused jooksevhindades,
  • programmipõhised kohandused,
  • eelarveliste kulukohustuste uuesti kasutusele võtmine või ümberjaotamine,
  • ettenägematutest asjaoludest või muudest sündmustest tingitud muudatused (nt eelarvemõjuga ELi lepingute läbivaatamine, uute ELi liikmesriikide ühinemine).

22. detsembril 2021 tegi komisjon omavahendite paketis ettepaneku teha mitmeaastase finantsraamistiku määruses sihtmuudatus (vt allpool). Muudatusettepaneku eesmärk on võimaldada kliimameetmete sotsiaalfondi kulusid ja mitmeaastase finantsraamistiku ülemmäärade iga-aastast konkreetset automaatset kohandamist uute omavahendite alusel, mida saab kasutada taasterahastu „NextGenerationEU“ raames võetud laenude tagasimaksmiseks.

15. detsembril 2022 jõustus 2021.–2027. aasta pikaajalise eelarve eeskirjade tehniline muudatus, mis võimaldab kasutada eelarvelist manööverdamisruumi, et tagada Ukrainale kuni 18 miljardi euro suurune toetuspakett. Manööverdamisruum on erinevus omavahendite ülemmäära (st maksimaalsed vahendid, mida komisjon võib konkreetsel aastal liikmesriikidelt nõuda) ja ELi eelarve sama aasta tegelikeks kulutusteks ette nähtud väiksema summa vahel.

15. DETSEMBER 2022
Council Regulation (EU, Euratom) 2022/2496 of 15 December 2022 amending the MFF Regulation
English
(229.57 KB - HTML)
Laadige alla

Mitmeaastase finantsraamistiku määrus

Mitmeaastase finantsraamistiku määruse kokkuvõte EUR-Lexis

26. OKTOOBER 2012
Treaty on the Functioning of the European Union
English
(958.88 KB - HTML)
Laadige alla

Omavahendite süsteemi käsitlev otsus

ELi eelarvet rahastatakse peaaegu täielikult omavahenditest.

Omavahendite süsteemi põhieeskirjad sätestatakse perioodiliselt nõukogu otsusega, mille võtab ühehäälselt vastu Euroopa Liidu Nõukogu ja mille iga liikmesriik ratifitseerib oma siseriiklike menetluste kohaselt.

Nõukogu kiitis 14. detsembril 2020 heaks omavahendite süsteemi käsitleva otsuse, mida kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2021:

nõukogu 14. detsembri 2020. aasta otsus (EL, Euratom) 2020/2053, mis käsitleb Euroopa Liidu omavahendite süsteemi

Omavahendite süsteemi käsitlevat otsust täiendavad mitmed aktid.

Komisjon esitas 22. detsembril 2021 ettepaneku võtta institutsioonidevahelises kokkuleppes sisalduva tegevuskava järelmeetmena kasutusele kolm uut omavahendit. Pakett sisaldab ka mitmeaastase finantsraamistiku määruse sihtmuudatust (vt eespool). Komisjon esitab 2023. aasta lõpuks ettepaneku uute omavahendiliikide teise kogumi kohta.

Ettepanek: nõukogu otsus, millega muudetakse otsust (EL, Euratom) 2020/2053, mis käsitleb Euroopa Liidu omavahendite süsteemi, COM(2021) 570

Lisateave ELi eelarve omavahendite kohta

Omavahendite otsuse kokkuvõte EUR-Lexis

Taasterahastu „NextGenerationEU“

Suuremat osa taastemeetmetest, mille komisjon on mitmeaastase finantsraamistiku (2021–2027) jaoks välja pakkunud, rahastatakse taasterahastust „NextGenerationEU“. See vahend, mille kogumaht on 806,9 miljardit eurot (jooksevhindades), on erandlik ja ajutine. Omavahendite otsusega lubatakse komisjonil erandkorras võtta liidu nimel võlakirjade emiteerimise kaudu (jooksevhindades) kuni 806,9 miljardit eurot laenu, et rahastada 2021.–2024. aasta meetmeid. Komisjon suunab need vahendid ELi prioriteete järgides toetuste ja laenude kujul kriisi tõttu esile kerkinud konkreetsete ja uute rahastamisvajaduste rahuldamiseks.

Et hõlbustada turult hangitud vahendite tagasimaksmist ning veelgi vähendada survet riikide eelarvetele, tegi komisjon 22. detsembril 2021 ettepaneku võtta kasutusele uued omavahendid.

Euroopa Liidu taasterahastu määrus

Lisateave ELi taastekava kohta

Finantsmäärus

Finantsmääruses on sätestatud ELi eelarvet reguleerivad tegevuspõhimõtted ja põhieeskirjad. Selles käsitletakse põhjalikult eelarve täitmise ja -kontrolliga seotud küsimusi.

Finantsmäärus vaadatakse läbi alati, kui selleks tekib vajadus, kuid igal juhul hiljemalt kaks aastat enne iga mitmeaastase finantsraamistiku lõppu. Komisjon tegi 2022. aasta mais ettepaneku finantsmääruse läbivaatamiseks (COM(2022) 223), mis on praegu Euroopa Parlamendi ja nõukoguga seadusandlikus menetluses.

16. mail 2022 tegi komisjon ettepaneku finantsmääruse sihipäraseks kohandamiseks, et viia kehtivad eeskirjad kooskõlla praeguse pikaajalise eelarvega aastateks 2021–2027 ja neid veelgi tugevdada, et töötada välja veelgi läbipaistvam, paremini kaitstud ja paindlikum eelarve.

Euroopa Parlament ja ELi liikmesriigid hakkavad ettepanekut nüüd nõukogus arutama eesmärgiga see kiiresti vastu võtta.

Ettepaneku ja selle lisaga saab tutvuda allpool. Pressiteade ning küsimusi ja vastuseid sisaldav dokument on kättesaadavad ka veebis.

6. detsembril 2022 tehti finantsmäärusesse sihipärased muudatused, millega kehtestati ühtne rahastamisviis, mis on peamine lähenemisviis turgudele kõigi laenutehingute puhul. Küsimusi ja vastuseid sisaldav dokument on kättesaadav internetis.

30. JUULI 2018
Financial Regulation 2018
English
(343.84 KB - HTML)
Laadige alla