Направо към основното съдържание

Законодателство на ЕС

Законодателството, с което се прилагат принципите, залегнали в Договорите: информация относно правните актове за системата на собствените ресурси, регламента относно дългосрочния бюджет и Финансовия регламент.

Регламент относно настоящата финансова рамка

Регламентът за МФР се приема съгласно специална законодателна процедура, предвидена в член 312 от ДФЕС, като Съветът действа с единодушие след одобрение от Европейския парламент. Трите основни бюджетни институции на ЕС трябва да гарантират, че разходите в годишните бюджети на ЕС са в съответствие с таваните в МФР.

В Регламента се определят максимални годишни суми (тавани) за разходите на ЕС като цяло и за основните категории разходи, отразяващи основните области на политиката (функции).

Настоящият регламент за МФР беше одобрен през декември 2020 г. В него се определя максимално равнище на разходите в размер на 1 074 трилиона евро (по цени от 2018 г.) за периода 2021—2027 г., което обхваща седем основни области.

В МФР също така се определят максимални суми, които могат да бъдат изразходвани в допълнение към таваните на МФР за реагиране при извънредни ситуации или непредвидени нужди (специални инструменти).

В МФР могат да бъдат направени различни корекции по време на нейния жизнен цикъл:

  • годишни технически корекции по текущи цени на таваните на МФР
  • специфични корекции на програмите
  • повторно вписване или препрограмиране на бюджетните задължения
  • преразглеждания поради непредвидени обстоятелства или други събития (напр. преразглеждане на договорите на ЕС с бюджетни последици, присъединяване на нови членове на ЕС)

На 22 декември 2021 г. Комисията предложи целенасочено изменение на Регламента за МФР като част от пакета за собствените ресурси (вж. по-долу). Изменението би трябвало да даде възможност за посрещане на разходите, предвидени за Социалния фонд за климата, и за извършване на специална годишна автоматична корекция на таваните на многогодишната финансова рамка въз основа на нови собствени ресурси, които биха могли да се използват за погасяване на заемите по NextGenerationEU.

На 15 декември 2022 г. влезе в сила техническо изменение на правилата за дългосрочния бюджет за периода 2021—2027 г., което дава възможност за използване на бюджетния марж за гарантиране на заеми за пакет за подкрепа на Украйна в размер до 18 милиарда евро. Маржът е разликата между тавана за собствените ресурси (т.е. максималните ресурси, които Комисията може да поиска от държавите членки през дадена година) и по-малкия размер на средствата, предвидени за действителни разходи от бюджета на ЕС през същата година.

15 ДЕКЕМВРИ 2022 Г.
Council Regulation (EU, Euratom) 2022/2496 of 15 December 2022 amending the MFF Regulation

Регламент за МФР

Резюме на Регламента за МФР в EUR-Lex

26 OКТОМВРИ 2012 Г.
Treaty on the Functioning of the European Union

Решение относно системата на собствените ресурси

Бюджетът на ЕС се финансира почти изцяло от собствени ресурси.

Основните правила за системата на собствените ресурси се определят периодично в решение на Съвета, което се приема единодушно от Съвета на ЕС и се ратифицира от всяка държава членка в съответствие с националните ѝ процедури.

На 14 декември 2020 г. Съветът одобри Решението относно системата на собствените ресурси, което се прилага от 1 януари 2021 г.:

Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 година относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз

Решението относно системата на собствените ресурси се допълва от няколко акта:

На 22 декември 2021 г. Комисията представи предложение за въвеждане на три нови собствени ресурса въз основа на пътната карта, включена в междуинституционалното споразумение. Пакетът включва и целенасочено изменение на Регламента за многогодишната финансова рамка (вж. по-горе). Освен това до края на 2023 г. Комисията ще представи предложение за втори набор от нови собствени ресурси.

Предложение за решение на Съвета за изменение на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз, COM (2021) 570

Повече информация за собствените ресурси на ЕС

Резюме на Решението за собствените ресурси в EUR-Lex

NextGenerationEU

По-голямата част от мерките за възстановяване, предложени от Комисията за многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г., ще бъдат реализирани в рамките на NextGenerationEU. Инструментът с финансов капацитет от 806,9 млрд. евро (по текущи цени) ще бъде извънреден и временен. Финансирането ще стане възможно благодарение на Решението за собствените ресурси, което ще позволи на Комисията да заеме по изключение сума на стойност до 806,9 млрд. евро (по текущи цени) от името на Съюза — чрез емитиране на облигации — за мерки през периода 2021—2024 г. Следвайки приоритетите на ЕС, след това Комисията ще насочи средствата към специфичните и новите нужди от финансиране, възникнали по време на кризата, посредством безвъзмездни средства и заеми.

За да се улесни погасяването на набраното пазарно финансиране и да се спомогне допълнително за намаляване на натиска върху националните бюджети, на 22 декември 2021 г. Комисията предложи да се въведат нови собствени ресурси.

Регламент за Инструмента на Европейския съюз за възстановяване

Повече информация за плана на ЕС за възстановяване

Финансов регламент

Финансовият регламент определя принципите на функциониране и основните правила относно бюджета на ЕС. В него подробно се разглеждат въпросите, свързани с изпълнението и контрола на бюджета.

Преглед на Финансовия регламент се извършва винаги когато това е необходимо и във всеки случай най-късно две години преди края на всяка многогодишна финансова рамка. През май 2022 г. Комисията предложи преразглеждане на Финансовия регламент (COM (2022) 223), което понастоящем се извършва в рамките на законодателния процес с Европейския парламент и Съвета.

На 16 май 2022 г. Комисията предложи целенасочени корекции на Финансовия регламент, за да приведе съществуващите правила в съответствие с настоящия дългосрочен бюджет за периода 2021—2027 г. и да ги подсили допълнително с оглед на разработването на още по-прозрачен, по-добре защитен и по-гъвкав бюджет.

По предложението се провеждат преговори между Европейския парламент и държавите от ЕС в Съвета с оглед на бързото му приемане.

По-долу можете да видите предложението и приложението към него. Съобщение за медиите и документ с въпроси и отговори също са достъпни онлайн.

На 6 декември 2022 г. бяха въведени целеви изменения на Финансовия регламент, с които единният подход за финансиране се установява като основен подход към пазарите по отношение на всички операции по получаване на заеми. Документ с въпроси и отговори е достъпен онлайн.

30 ЮЛИ 2018 Г.
Financial Regulation 2018