Ugrás a fő tartalomra

Európai uniós jogszabályok

A szerződésekben lefektetett elveknek érvényt szerző jogszabályok: információk a hosszú távú költségvetésről szóló rendeletről, a saját források rendszerét szabályozó jogi aktusokról és a költségvetési rendeletről

A jelenlegi pénzügyi keretre vonatkozó rendelet

A többéves pénzügyi keretről szóló rendelet elfogadására az EUMSZ 312. cikkében meghatározott különleges jogalkotási eljárás keretében kerül sor, melynek során a Tanács egyhangúlag határoz az Európai Parlament egyetértésének elnyerését követően. A három fő uniós költségvetési intézménynek gondoskodnia kell arról, hogy az EU éves költségvetéseiben szereplő kiadások megfeleljenek a többéves pénzügyi keretben meghatározott felső összeghatároknak.

A rendelet éves maximális összegeket („felső határokat”) határoz meg az uniós kiadások egészére és a főbb szakpolitikai területeknek megfeleltethető fő kiadási kategóriákra („fejezetekre”) vonatkozóan.

A többéves pénzügyi keretről szóló jelenlegi rendeletet a Tanács 2020 decemberében hagyta jóvá. A rendelet a 2021–2027-es időszakra vonatkozóan a kiadások maximális szintjét 1074 billió euróban határozza meg (2018-as árakon), hét fő területre kiterjedően.

A többéves pénzügyi keret azokat a maximális összegeket („speciális eszközök”) is meghatározza, amelyeket – a többéves pénzügyi keret felső határain felül – szükséghelyzeti reagálásra vagy előre nem látható szükségletekre lehet elkölteni.

Élettartama során a többéves pénzügyi keretet ki lehet igazítani. Ennek számos módja van:

  • a többéves pénzügyi keret felső határainak éves technikai kiigazítása folyó árakon,
  • programspecifikus kiigazítások,
  • a költségvetési kötelezettségvállalások költségvetésbe történő újbóli beállítása vagy átprogramozása,
  • előre nem látható körülmények vagy egyéb események (pl. az uniós szerződések költségvetési következményekkel járó felülvizsgálata, illetve új EU-tagok csatlakozása) miatti felülvizsgálatok.

2021. december 22-én a Bizottság a saját forrásokra vonatkozó csomag egyik elemeként javaslatot terjesztett elő a többéves pénzügyi keretről szóló rendelet célzott módosítására (lásd alább). A módosításnak lehetővé kell tennie a Szociális Klímaalap számára előirányzott kiadásokat, valamint a többéves pénzügyi keret felső határainak célzott éves automatikus kiigazítását az új saját források alapján, amelyeket fel lehetne használni a NextGenerationEU keretében felvett hitelek visszafizetésére.

2022. december 15-én hatályba lépett a 2021–2027-es időszakra szóló hosszú távú költségvetésre vonatkozó szabályok technikai módosítása. Ennek köszönhetően igénybe lehet venni a költségvetési mozgásteret, és így garanciát lehet biztosítani az Ukrajnának nyújtandó támogatási csomaghoz szükséges hitelfelvételhez. A támogatási csomag összege a 18 milliárd eurót is elérheti. A mozgástér a saját források felső határa (azaz a Bizottság által egy adott évben a tagállamoktól lehívható források maximális összege) és az ugyanazon évben az uniós költségvetés tényleges kiadásaira biztosított alacsonyabb összeg közötti különbség.

2022. DECEMBER 15.
Council Regulation (EU, Euratom) 2022/2496 of 15 December 2022 amending the MFF Regulation

A többéves pénzügyi keretről szóló rendelet (MFF-rendelet)

A többéves pénzügyi keretről szóló rendelet összefoglalása az EUR-Lex portálon

2012. OKTÓBER 26.
Treaty on the Functioning of the European Union

A saját források rendszeréről szóló határozat

Az uniós költségvetést csaknem teljes egészében az ún. „saját források” finanszírozzák.

A saját források rendszerére vonatkozó alapszabályokat az EU rendszeres időközönként tanácsi határozat formájában határozza meg, melyet az Európai Unió Tanácsa egyhangúlag fogad el, a tagállamok pedig saját nemzeti eljárásaiknak megfelelően ratifikálnak.

A Tanács 2020. december 14-én jóváhagyta a saját források rendszeréről szóló határozatot, melyet 2021. január 1-jétől kell alkalmazni:

A Tanács (EU, Euratom) 2020/2053 határozata (2020. december 14.) az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről

A saját források rendszeréről szóló határozatot több jogi aktus egészíti ki:

A Bizottság – az intézményközi megállapodásban meghatározott ütemtervet követve – 2021. december 22-én három új saját forrás bevezetésére irányuló javaslatot terjesztett elő. A csomagnak a többéves pénzügyi keretről szóló rendelet célzott módosítására irányuló javaslat is a részét képezi (lásd fent). A Bizottság 2023 végéig az új saját források második kosarára vonatkozóan is javaslatot fog előterjeszteni.

Javaslat – A Tanács határozata az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről szóló (EU, Euratom) 2020/2053 határozat módosításáról, COM(2021) 570

További információk az uniós költségvetés saját forrásairól

A saját források rendszeréről szóló határozat összefoglalása az EUR-Lex portálon

NextGenerationEU

Azoknak a helyreállítási intézkedéseknek a többségét, amelyeket a Bizottság a 2021–2027-es többéves pénzügyi keret végrehajtása során javasol megvalósítani, a NextGenerationEU eszköz fogja finanszírozni. Kivételes és ideiglenes pénzügyi eszközről van szó, mely (folyó árakon) 806,9 milliárd euró pénzügyi forrással rendelkezik. A finanszírozást a saját forrásokról szóló határozat teszi lehetővé, amely felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy – kötvények kibocsátásra révén– kivételesen hitelt vegyen fel az Unió nevében (folyó árakon) legfeljebb 806,9 milliárd euró összegben a 2021 és 2024 közötti időszakban végrehajtandó intézkedésekre. A Bizottság ezt követően a forrásokat vissza nem térítendő támogatások és kölcsönök formájában azoknak a konkrét és új finanszírozási igényeknek a kielégítésére fogja fordítani – az uniós prioritásokkal összhangban –, amelyek a válság során kerültek felszínre.

A bevont piaci finanszírozás visszafizetésének megkönnyítése és a tagállami költségvetésekre nehezedő nyomás további csökkentése érdekében a Bizottság 2021. december 22-én új saját források bevezetésére tett javaslatot.

Az Európai Uniós Helyreállítási Eszköz létrehozásáról szóló rendelet

További információk az uniós helyreállítási tervről

Költségvetési rendelet

A költségvetési rendelet meghatározza az uniós költségvetés működésének elveit és legfőbb szabályait, és mélyrehatóan foglalkozik a költségvetés végrehajtásával és ellenőrzésével kapcsolatos kérdésekkel.

A rendeletet az EU szükség esetén alkalomszerűen, az egyes többéves pénzügyi keretek időszakának vége előtt legkésőbb két évvel pedig rendszeresen felülvizsgálja. A Bizottság 2022 májusában javaslatot tett a költségvetési rendelet felülvizsgálatára (COM(2022) 223). A jogalkotási eljárás folyamatban van, a javaslatot jelenleg az Európai Parlament és a Tanács tanulmányozza.

A Bizottság 2022. május 16-án a költségvetési rendelet célzott kiigazítását javasolta annak érdekében, hogy a hatályos szabályokat hozzáigazítsa a jelenlegi, 2021–2027-es időszakra szóló hosszú távú költségvetéshez, továbbá hogy a szabályozás megerősítése révén még átláthatóbbá és rugalmasabbá tegye a költségvetést, és még hatékonyabban gondoskodjon védelméről.

A javaslatról most folynak a tárgyalások az Európai Parlament és – a Tanács keretében – az uniós tagállamok között, a kiigazított rendelet mielőbbi elfogadása céljából.

Az alábbiakban a javaslatot és annak mellékletét egyaránt közreadjuk letölthető változatban. A témában kiadott sajtóközlemény és a kapcsolódó „Kérdések és válaszok” című dokumentum is elérhető az interneten.

2022. december 6-án végbement a költségvetési rendelet célzott módosítása. A módosított rendelet egységes finanszírozási megközelítést vezet be, mely a piacokról történő minden hitelfelvétel esetében általános hitelfelvételi módszerként alkalmazandó. A témában közzétett „Kérdések és válaszok” című dokumentum elérhető az interneten.

2018. JÚLIUS 30.
Financial Regulation 2018