Glavni sadržaj

Zakonodavstvo EU-a

Zakonodavstvo kojim se provode načela iz Ugovorâ: informacije o aktima kojima se uređuje sustav vlastitih sredstava, uredbi o dugoročnom proračunu i Financijskoj uredbi.

Uredba o aktualnom financijskom okviru

Uredba o VFO-u donosi se u skladu s posebnim zakonodavnim postupkom iz članka 312. UFEU-a u kojem Vijeće donosi odluku jednoglasno nakon što dobije suglasnost Europskog parlamenta. Tri glavne proračunske institucije EU-a moraju osigurati da rashodi u godišnjim proračunima Unije budu u okviru gornjih granica VFO-a.

Tom se uredbom utvrđuju najviši godišnji iznosi (gornje granice) za ukupne rashode EU-a i glavne kategorije rashoda koje odgovaraju glavnim područjima politika („naslovi”).

Aktualna Uredba o VFO-u odobrena je u prosincu 2020. U njoj je utvrđena najveća razina potrošnje od 1 074 bilijuna eura (u cijenama iz 2018.) za razdoblje 2021. – 2027. u sedam glavnih područja.

U VFO-u su utvrđeni i najveći iznosi koji se mogu potrošiti povrh gornjih granica VFO-a za hitne odgovore ili nepredviđene potrebe (posebni instrumenti).

Tijekom trajanja VFO-a mogu se provesti različite prilagodbe:

  • godišnje tehničke prilagodbe gornjih granica VFO-a prema tekućim cijenama
  • prilagodbe za pojedine programe
  • ponovno preuzimanje ili reprogramiranje proračunskih obveza
  • revizije zbog nepredviđenih okolnosti ili drugih događaja (npr. revizija Ugovorâ EU-a s posljedicama za proračun, pristupanje novih članica EU-u).

Komisija je 22. prosinca 2021. predložila ciljanu izmjenu Uredbe o VFO-u u okviru paketa o vlastitim sredstvima (vidjeti u nastavku). Izmjena bi trebala omogućiti izdatke predviđene za Socijalni fond za klimatsku politiku i posebnu godišnju automatsku prilagodbu gornjih granica višegodišnjeg financijskog okvira na temelju novih vlastitih sredstava, koja bi se mogla iskoristiti za otplatu zajmova u okviru instrumenta NextGenerationEU.

Tehničkom izmjenom pravila o dugoročnom proračunu za razdoblje 2021. – 2027., koja je stupila na snagu 15. prosinca 2022., omogućena je upotreba „manevarskog prostora” u proračunu kao jamstva za zaduživanje za paket potpore za Ukrajinu do 18 milijardi eura. Manevarski prostor u proračunu razlika je između gornje granice vlastitih sredstava (tj. maksimalnog iznosa sredstava koji Komisija može zahtijevati od država članica u određenoj godini) i nižeg iznosa sredstava osiguranog za stvarnu potrošnju iz proračuna EU-a u istoj godini.

15. PROSINCA 2022.
Council Regulation (EU, Euratom) 2022/2496 of 15 December 2022 amending the MFF Regulation

Uredba o VFO-u

Sažetak Uredbe o VFO-u na EUR-Lexu

26. LISTOPADA 2012.
Treaty on the Functioning of the European Union

Odluka o sustavu vlastitih sredstava

Proračun EU-a gotovo se u cijelosti financira iz vlastitih sredstava.

Osnovna pravila sustava vlastitih sredstava utvrđuju se periodično odlukom Vijeća koju jednoglasno donosi Vijeće Europske unije, a ratificiraju sve države članice u skladu sa svojim nacionalnim postupcima.

Vijeće je 14. prosinca 2020. odobrilo Odluku o sustavu vlastitih sredstava koja se primjenjuje od 1. siječnja 2021.:

Odluka Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053 od 14. prosinca 2020. o sustavu vlastitih sredstava Europske unije

Odluka o sustavu vlastitih sredstava dopunjena je s više akata:

Komisija je 22. prosinca 2021. predstavila prijedlog za uvođenje triju novih izvora vlastitih sredstava na temelju plana iz Međuinstitucijskog sporazuma. Paket uključuje i ciljanu izmjenu Uredbe o višegodišnjem financijskom okviru (vidjeti gore). Komisija će do kraja 2023. predstaviti prijedlog drugog paketa novih vlastitih sredstava.

Prijedlog Odluke Vijeća o izmjeni Odluke (EU, Euratom) 2020/2053 o sustavu vlastitih sredstava Europske unije, COM(2021) 570

Više informacija o vlastitim sredstvima u okviru proračuna Unije

Sažetak Odluke o vlastitim sredstvima na EUR-Lexu

NextGenerationEU

Većina mjera oporavka koje je Komisija predložila za višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021. – 2027. financirat će se sredstvima iz instrumenta NextGenerationEU. Riječ je o izvanrednom i privremenom instrumentu čiji proračun iznosi 806,9 milijardi eura (u tekućim cijenama). Financiranje će se omogućiti odlukom o vlastitim sredstvima na temelju koje će Komisija za mjere u razdoblju 2021. – 2024. u ime Unije moći iznimno pozajmiti do 806,9 milijardi eura (u tekućim cijenama) izdavanjem obveznica. Komisija će zatim ta sredstva usmjeriti na posebne i nove potrebe za financiranje nastale zbog krize putem bespovratnih sredstava i zajmova, u skladu s prioritetima EU-a.

Radi lakše otplate sredstava pozajmljenih na tržištu i dodatnog smanjenja pritiska na nacionalne proračune Komisija je 22. prosinca 2021. predložila uvođenje novih vlastitih sredstava.

Uredba o Instrumentu Europske unije za oporavak

Više informacija o EU-ovu planu oporavka

Financijska uredba

Financijskom uredbom utvrđena su načela funkcioniranja i osnovna pravila kojima se uređuje proračun EU-a. Njome se detaljno uređuju pitanja izvršenja i kontrole proračuna.

Financijska uredba revidira se kad god je to potrebno, a u svakom slučaju najkasnije dvije godine prije završetka svakog višegodišnjeg financijskog okvira. Komisija je u svibnju 2022. predložila izmjenu Financijske uredbe (COM(2022) 223) koja je trenutačno u zakonodavnom postupku u Europskom parlamentu i Vijeću.

Komisija je 16. svibnja 2022. predložila ciljane prilagodbe Financijske uredbe kojima bi se postojeća pravila uskladila s trenutačnim dugoročnim proračunom za razdoblje 2021. – 2027. i dodatno ojačala kako bi proračun bio transparentniji, prilagodljiviji i bolje zaštićen.

O prijedlogu sada raspravljaju Europski parlament i države članice EU-a u Vijeću u cilju njegova brzog donošenja.

Prijedlog i njegov prilog dostupni su u nastavku. Na internetu su dostupni i priopćenje za medije te dokument s pitanjima i odgovorima.

Ciljanim izmjenama Financijske uredbe, donesenima 6. prosinca 2022., utvrđen je jedinstveni pristup financiranju kao glavni pristup tržištima za sva zaduživanja. Na internetu je dostupan dokument s pitanjima i odgovorima.

30. SRPNJA 2018.
Financial Regulation 2018