Prejsť na hlavný obsah

Boj proti dezinformáciám týkajúcim sa koronavírusu

Nenechajte sa zavádzať

Pandémiu koronavírusu sprevádza rozsiahla vlna falošných a zavádzajúcich informácií, ako aj pokusy zahraničných aktérov ovplyvňovať domáce diskusie v EÚ, ktoré ťažia zo súčasnej situácie, keď mnoho ľudí pociťuje strach a mediálne správy sa rýchlo menia. Zavádzajúce informácie o zdravotnej starostlivosti, nebezpečné poplašné správy obsahujúce falošné tvrdenia, konšpiračné teórie a podvody zamerané na spotrebiteľov sú hrozbou pre verejné zdravie.

Európska únia je spolu so svojimi členskými štátmi odhodlaná bojovať proti aktérom, ktorí z tejto krízy profitujú a ohrozujú životy občanov alebo šíria propagandu či nenávisť. V nadväznosti na akčný plán proti dezinformáciám z roku 2018 si toto úsilie vyžaduje koordinovanejšie opatrenia v súlade s našimi demokratickými hodnotami.

V spoločnom oznámení Európska komisia a vysoký predstaviteľ navrhujú konkrétne opatrenia v záujme silnejšej a odolnejšej EÚ. Tieto opatrenia budú podkladom pre budúcu prácu EÚ v boji proti dezinformáciám, najmä pre európsky akčný plán pre demokraciuakt o digitálnych službách.

Táto kríza nám umožnila otestovať, ako EÚ a jej demokratické spoločnosti riešia výzvu, ktorú predstavujú dezinformácie. Viaceré aspekty majú zásadný význam pre silnejšiu a odolnejšiu EÚ.

Porozumenie

  • icon

    Falošné alebo zavádzajúce informácie o koronavíruse môžu poškodiť sociálnu súdržnosť, no predovšetkým môžu ohroziť verejné zdravie.

Falošné alebo zavádzajúce správy môžu mať rôzne podoby, a preto je na ne potrebné reagovať rôznym spôsobom.

  • ich obsah nemusí byť nezákonný, ale môže byť napriek tomu škodlivý
  • môže ísť o dezinformácie (definované ako úmyselné) alebo nesprávne informácie
  • môžu zahŕňať zavádzajúce informácie o zdravotnej starostlivosti, podvody zamerané na spotrebiteľov, počítačovú kriminalitu, nenávistné prejavy, ako aj cielené operácie zahraničného vplyvu
  • môžu byť motivované snahou obohatiť sa (online podvody), snahou o poškodenie verejného záujmu alebo politickými účelmi
  • zahraniční aktéri a určité tretie krajiny, najmä Rusko a Čína, podnikajú cielené operácie zahraničného vplyvu a dezinformačné kampane v EÚ, jej susedstve a na celom svete.

Komisia a Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) budú aj naďalej monitorovať falošné alebo zavádzajúce správy a operácie zahraničného vplyvu.

Príklady dezinformácií

  • hazardous stubstances icon

    Falošné tvrdenia, napr. že „požitie bielidla alebo čistého alkoholu môže vyliečiť infekciu spôsobenú koronavírusom“. Požitie bielidla alebo čistého alkoholu môže byť naopak veľmi nebezpečné. Belgické toxikologické centrum zaznamenalo 15 % nárast počtu incidentov súvisiacich s požitím bielidla.

  • virus lab icon

    Konšpiračné teórie, ako napríklad tvrdenie, že koronavírus je „infekcia spôsobená svetovými elitami s cieľom obmedziť rast obyvateľstva“. Vedecké dôkazy sú jednoznačné: ide o vírus zo skupiny vírusov pochádzajúcich zo zvierat, do ktorej patria ďalšie vírusy ako SARS či MERS.

  • icon antenna

    Tvrdenia, že „5G zariadenia spôsobujú šírenie vírusu“. Tieto teórie nemali žiadne konkrétne opodstatnenie a viedli k útokom na telekomunikačné veže.

Komunikácia

  • megaphone

    Európania potrebujú mať prístup k overiteľným hodnoverným informáciám o zdraví.

    EÚ sprostredkúva občanom informácie z oficiálnych a iných overiteľných zdrojov a spolupracuje s medzinárodnými partnermi.

Komisia a Európska služba pre vonkajšiu činnosť budú aj naďalej investovať do svojich strategických komunikačných kapacít.

Komisia spustila osobitnú webovú stránku venovanú reakcii na koronavírus, na ktorej sa uverejňujú informácie o víruse a reakcii EÚ v reálnom čase. V osobitnej sekcii venovanej dezinformáciám týkajúcim sa koronavírusu sa pravidelne vyvracajú najčastejšie mýty o koronavíruse vo všetkých jazykoch EÚ.

Komisia presadzuje šírenie informácií poskytovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou, vnútroštátnymi zdravotníckymi orgánmi a Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb.

ESVČ začala spolu s Komisiou uplatňovať – a bude ďalej posilňovať – strategickú komunikáciu a verejnú diplomaciu v bezprostrednom susedstve EÚ a na celom svete.

Zastúpenia Komisie v členských štátoch budú aj naďalej šíriť informácie prispôsobené miestnemu kontextu, ktoré budú založené na faktoch.

Spolupráca

  • icon antenna

    Európska komisia spolupracuje so svojimi partnermi na celom svete a v rámci EÚ

Na to využíva zavedené komunikačné kanály, ako je napr. systém včasného varovania. Vytvorí sa osobitná sekcia, ktorej účelom bude uľahčiť výmenu komunikačných materiálov týkajúcich sa koronavírusu medzi inštitúciami EÚ a členskými štátmi. Komisia ďalej prehĺbi svoju spoluprácu s Európskym parlamentom.

Posilní sa spolupráca s medzinárodnými partnermi vrátane WHO, mechanizmu rýchlej reakcie G7 či NATO.

EÚ posilní aj podporu a pomoc pre subjekty občianskej spoločnosti a nezávislé médiá v tretích krajinách vrátane susediacich krajín.

Spolupráca s platformami a so sieťou spolupráce v oblasti ochrany spotrebiteľa vo forme skríningu a sťahovania predražených, neúčinných a potenciálne nebezpečných výrobkov.

Výsledky spolupráce s platformami

  • lens
    Kódex postupov proti šíreniu dezinformácií

    Komisia dôsledne monitoruje opatrenia, ktoré online platformy prijímajú v rámci Kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií – samoregulačného záväzku online platforiem, popredných sociálnych sietí, inzerentov a reklamného priemyslu v záujme boja proti šíreniu dezinformácií a falošných správ na internete.

Kódex postupov proti šíreniu dezinformácií bol posilnený 16. júna 2022. V novom kódexe, ktorý je dôležitým krokom k transparentnejšiemu, bezpečnejšiemu a dôveryhodnejšiemu online prostrediu, sa stanovuje množstvo konkrétnych záväzkov, ktoré musia platformy, ako aj celé odvetvie dodržať v boji proti dezinformáciám. Zámerom je, aby sa kódex uznal ako kódex správania v rámci aktu o digitálnych službách.

Medzi 34 signatárov patria významné online platformy, konkrétne spoločnosti Meta, Google, Twitter, TikTok a Microsoft, ale aj iné subjekty, ako sú menšie alebo špecializované platformy, zástupcovia odvetvia online reklamy, reklamné technologické spoločnosti, overovatelia faktov, zástupcovia občianskej spoločnosti alebo tí, ktorí ponúkajú špecifické odborné znalosti a riešenia na boj proti dezinformáciám.

Posilnenie Kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií

Subjektom, ktoré podpísali tento kódex, je adresovaná výzva, aby každý mesiac podávali správy o opatreniach, ktoré prijali s cieľom bojovať proti dezinformáciám v súvislosti s koronavírusom. Prečítajte si najnovšie správy.

Hlavné body:

  • V marci a apríli spoločnosť Twitter pozastavila 527 účtov z dôvodu porušenia politiky týkajúcej sa šírenia zavádzajúcich informácií o ochorení COVID-19.
  • Spoločnosť TikTok uviedla, že v súvislosti so zrušením obmedzení v mnohých krajinách v EÚ bol zaznamenaný pokles všetkých ukazovateľov. Tento trend bol zaznamenaný už vo februári a je stále badateľný v údajoch z marca a apríla.
  • Spoločnosť Google uverejnila 4. mája svoju správu 2021 Ads Safety Report. Ide o každoročnú správu, v ktorej sa dokumentuje úsilie vynaložené na zabránenie používaniu reklamných platforiem spoločnosti Google so zlým úmyslom. Správa za rok 2021 zahŕňa globálne údaje o reklamách súvisiacich s ochorením COVID-19. Pokiaľ ide o údaje za marec a apríl, spoločnosť Google oznámila, že zablokovala 33 882 679 (+267 048) reklám súvisiacich s koronavírusom.
  • Spoločnosť Meta uviedla, že informačné centrum o ochorení COVID-19 na Facebooku zaznamenalo v marci 3,1 milióna zhliadnutí a v apríli 2 milióny zhliadnutí, čo predstavuje pokles o takmer 21,8 milióna zhliadnutí v porovnaní so situáciou v januári a februári.
  • Spoločnosť Microsoft zaznamenala výrazný pokles počtu zhliadnutí na jej webovom sídle Bing venovanom ochoreniu COVID-19, a to 1 795 676 zhliadnutí v marci a apríli, čo je o 1 220 020 menej v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Spoločnosť Microsoft Advertising aj naďalej presadzuje opatrenia v tejto oblasti, čím blokuje celkom 9 022 800 (+8 200 933) reklám určených na európske trhy vrátane obsahu súvisiaceho s vakcínami.

Overovanie faktov

EÚ zvýšila úsilie na podporu európskych overovateľov faktov a výskumných pracovníkov v oblasti dezinformácií. Novovzniknuté Európske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií prispeje k hlbšiemu pochopeniu významných dezinformačných aktérov, vektorov, nástrojov, metód, dynamík šírenia, prioritných cieľov a vplyvu na spoločnosť. Cieľom Európskeho strediska pre monitorovanie digitálnych médií je stať sa európskym centrom boja proti dezinformáciám na internete. Ďalšie projekty podporené EÚ, ktoré sa zameriavajú na dezinformácie, sú PROVENANCESocialTruthEUNOMIA a WeVerify.

Boj proti spotrebiteľským podvodom na internete

Komisia spolupracuje s online platformami zapojenými do štruktúrovaného dialógu o boji proti spotrebiteľským podvodom na internete súvisiacim s pandémiou koronavírusu, ako aj s orgánmi na ochranu spotrebiteľov. Komisia a sieť spolupráce v oblasti ochrany spotrebiteľa sú v pravidelnom kontakte s 11 hlavnými online platformami: Allegro, Amazon, Alibaba/AliExpress, CDiscount, Ebay, Facebook, Google, Microsoft/Bing, Rakuten, Verizon Media/Yahoo a Wish, s ktorými diskutujú o nových trendoch a obchodných praktikách súvisiacich s pandémiou. Uvedené online platformy v dôsledku toho informovali o odstránení stoviek miliónov nezákonných ponúk a reklám a potvrdili neustály pokles nových stránok s takýmto obsahom súvisiacim s koronavírusom.

Dňa 2. marca 2021 uverejnila Komisia výročnú správu o systéme Safety Gate – systéme EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečnom spotrebnom tovare, ktorý pomáha sťahovať nebezpečné nepotravinové výrobky z trhu. Zo zistení uvedených v tejto správe vyplýva rekordný počet 5 377 opatrení, ktoré orgány prijali v roku 2020, v porovnaní so 4 477 opatreniami v roku 2019. 9 % všetkých zistení za rok 2020 sa týka výrobkov, ktoré súvisia s výrobkami na ochranu proti ochoreniu COVID-19, ako sú neúčinné rúška, toxické dezinfekčné prostriedky a UV lampy ako výrobky určené na dezinfekciu.

Zaručenie slobody prejavu a pluralitnej demokratickej diskusie

Prístup EÚ k boju proti dezinformáciám vychádza zo zásady dodržiavania základných práv. Koronavírus nemožno použiť ako zámienku na oslabenie slobody prejavu, obmedzenie zodpovednosti verejných orgánov alebo neoprávnené obmedzenie prístupu k informáciám a transparentnosti. Kríza ukázala, že novinári zohrávajú pri poskytovaní spoľahlivých a overených informácií občanom významnú úlohu a prispievajú tak k záchrane ľudských životov.

Komisia dôsledne monitoruje vplyv núdzových opatrení prijatých členskými štátmi na právo a hodnoty EÚ a bude v tom pokračovať, až kým nebudú všetky opatrenia postupne zrušené.

Komisia vyzýva členské štáty zintenzívniť úsilie smerujúce k tomu, aby mohli novinári vykonávať svoju prácu bezpečne a za dobrých podmienok. Zároveň ich vyzýva, aby v maximálnej miere využili balík ekonomických opatrení a plán obnovy pre EÚ v reakcii na pandémiu spôsobenú koronavírusom a podporili médiá pri súčasnom zachovaní ich nezávislosti.

EÚ bude aj naďalej podporovať občiansku spoločnosť, nezávislé médiá a novinárov na celom svete, zintenzívni opatrenia na posilnenie ochrany slobody prejavu a bude sa zasadzovať za bezpečnejšie mediálne prostredie.

Posilnenie postavenia občanov, zvyšovanie ich povedomia a posilnenie spoločenskej odolnosti

EÚ potrebuje posilniť postavenie občanov, zvyšovať povedomie a posilniť spoločenskú odolnosť.

Bude preto zdieľať najlepšie postupy týkajúce sa opatrení na budovanie odolnosti v kontexte pandémie spôsobenej koronavírusom.

Komisia bude podporovať a presadzovať projekty zamerané na mediálnu gramotnosť, kritické myslenie a digitálne zručnosti, ako aj organizácie občianskej spoločnosti. Okrem toho posilní koordináciu medzi inštitúciami, sieťami a členskými štátmi s cieľom zabezpečiť výmenu vzdelávacích materiálov a najlepších postupov. Komisia bude venovať osobitnú pozornosť zraniteľným skupinám, najmä deťom a mladým ľuďom, pri ktorých hrozí vyššie riziko, že dezinformáciám uveria.

Dokumenty

10. JÚNA 2020
SPOLOČNÉ OZNÁMENIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV - Boj proti dezinformáciám o ochorení COVID-19 – Aké sú fakty
10. JÚNA 2020
Factsheet: fighting coronavirus disinformation
26. MÁJA 2021
European Commission Guidance on Strengthening the Code of Practice on Disinformation