Akt o digitálnych službách – prehľad
Aktom o digitálnych službách sa regulujú online sprostredkovatelia a platformy, ako sú trhoviská, sociálne siete, platformy na zdieľanie obsahu, obchody s aplikáciami a online platformy pre cestovanie a ubytovanie. Jeho hlavným cieľom je predchádzať nezákonným a škodlivým aktivitám na internete a šíreniu dezinformácií. Zaisťuje bezpečnosť používateľov, chráni základné práva a vytvára spravodlivé a otvorené prostredie online platforiem.
Aké sú hlavné ciele aktu o digitálnych službách?
Akt o digitálnych službách chráni spotrebiteľov a ich základné práva na internete tým, že stanovuje jasné a primerané pravidlá. Podporuje inovácie, rast a konkurencieschopnosť a uľahčuje expanziu menších platforiem, MSP a startupov. Úlohy používateľov, platforiem a verejných orgánov sa znovu vyvažujú tak, aby boli v súlade s európskymi hodnotami a do centra pozornosti stavali občanov.
- Prínosy pre občanov
- lepšia ochrana základných práv
- väčšia kontrola a širší výber
- silnejšia ochrana detí online
- nižšie riziko vystavenia nezákonnému obsahu
- Prínosy pre poskytovateľov digitálnych služieb
- právna istota
- jednotný súbor pravidiel v celej EÚ
- ľahšie naštartovanie a expanzia podnikania v Európe
- Prínosy pre komerčných používateľov digitálnych služieb
- prístup na trhy v celej EÚ prostredníctvom platforiem
- rovnaké podmienky v boji proti šíriteľom nezákonného obsahu
- Prínosy pre spoločnosť vo všeobecnosti
- väčšia demokratická kontrola a dohľad nad systémovými platformami
- zmierňovanie systémových rizík, ako sú manipulácia či dezinformácie
Na ktorých poskytovateľov sa akt vzťahuje?
Akt o digitálnych službách obsahuje pravidlá pre online sprostredkovateľské služby, ktoré každý deň využívajú milióny Európanov. Povinnosti rôznych online aktérov zodpovedajú ich úlohe, veľkosti a vplyvu v online ekosystéme.
The pyramid chart shows which providers are regulated by the Digital Services Act. On top of the pyramid are very large online platforms, followed by online platforms, hosting services and intermediary services at the bottom.
- Pri veľmi veľkých online platformách vyhľadávačoch existuje osobitné riziko šírenia nezákonného obsahu a spoločenských škôd, ktoré sú s tým spojené. V prípade platforiem, ktoré oslovujú viac ako 10 % zo 450 miliónov spotrebiteľov v Európe, sa počíta so zavedením osobitných pravidiel. V akte o digitálnych službách je k dispozícii aj ich zoznam: Veľmi veľké online platformy a vyhľadávače.
- Online platformy prepájajú predajcov a spotrebiteľov, ako sú elektronické trhoviská, obchody s aplikáciami, platformy kolaboratívneho hospodárstva či platformy sociálnych médií.
- Hostingové služby, ako napríklad cloudové a webové hostingové služby (vrátane online platforiem).
- Sprostredkovateľské služby ponúkajúce sieťovú infraštruktúru: poskytovatelia služby pripojenia na internet a registrátori domén (vrátane hostingových služieb).
Všetci online sprostredkovatelia ponúkajúci svoje služby na jednotnom trhu budú musieť tieto nové pravidlá dodržiavať bez ohľadu na to, či sú usadení v EÚ alebo mimo nej. Mikropodniky a malé podniky budú mať povinnosti primerané ich možnostiam a veľkosti, za svoju činnosť však budú vždy zodpovedné. Okrem toho, aj keby sa mikropodniky a malé podniky výrazne zväčšili, mohli by počas prechodného 12-mesačného obdobia využívať cielenú výnimku zo súboru povinností.
Nadobudnutie účinnosti aktu o digitálnych službách
Od 17. februára 2024 sa pravidlá aktu o digitálnych službách vzťahujú na všetky platformy. Od konca augusta 2023 sa už tieto pravidlá v EÚ uplatňovali na určené platformy s viac ako 45 miliónmi používateľov (10 % obyvateľstva EÚ), tzv. veľmi veľké online platformy (VLOP) alebo veľmi veľké internetové vyhľadávače (VLOSE).
Komisia bude presadzovať akt o digitálnych službách spolu s vnútroštátnymi orgánmi, ktoré budú dohliadať na dodržiavanie súladu platforiem zriadených na ich území. Komisia je primárne zodpovedná za monitorovanie a presadzovanie dodatočných povinností, ktoré sa vzťahujú na veľmi veľké online platformy a veľmi veľké internetové vyhľadávače, napríklad opatrení na zmiernenie systémových rizík.