Pereiti prie pagrindinio turinio

Koronavirusas. Solidarūs Europos veiksmai

Europos Sąjungos šalys, regionai ir miestai tiesia pagalbos ranką labiausiai nukentėjusiems savo kaimynams. Tai – Europos veiksmų solidarumo pavyzdys.

Europos veiksmų solidarumo pavyzdžiai

„European Solidarity Tracker“

„European Solidarity Tracker“ yra interaktyvi duomenų vizualizacijos priemonė, vaizduojanti ES valstybių narių ir ES institucijų parodytą solidarumą.

Europos užsienio santykių tarybos asocijuotieji tyrėjai ir iniciatyvos „Rethink: Europe“ komanda surinko įvairius viešai prieinamus šaltinius, iš kurių buvo gauta ir priemonėje „European Solidarity Tracker“ pateikta informacija apie persipynusį tarpusavio pagalbos ir bendradarbiavimo tinklą visoje Europoje. Ji parodo, koks svarbus vaidmuo tenka Europos Sąjungai koronaviruso sukeltos krizės metu.

ES pramonė padeda apsaugoti ES piliečius

Europos įmonės greitai sureagavo į koronaviruso krizę ir parodė ypatingą solidarumą bendromis jėgomis kovodamos su pandemija ir siekdamos apsaugoti ES piliečių sveikatą.

Daug Europos įmonių pertvarkė savo gamybą, kad patenkintų asmeninių apsaugos priemonių, dezinfekantų ir medicinos priemonių paklausą. Įvairios pramonės įmonės – nuo spirito varyklų iki tekstilės įmonių – ėmė gaminti šiuo metu reikalingas kaukes, apsauginius chalatus, rankų dezinfekantus ir ventiliacijos aparatus.

Komisija ėmėsi veiksmų, kad sudarytų įmonėms tinkamas sąlygas kai kurių priemonių gaminti daugiau arba savo gamybą pertvarkyti. Be kita ko, ji paprašė Europos standartizacijos organizaciją leisti visoms suinteresuotosioms šalims nemokamai naudotis veido kaukių ir kitų apsaugos priemonių standartais.

Be to, siekdama paspartinti būtiniausių produktų patvirtinimo procesą ir padėti įmonėms pritaikyti savo gamybos linijas, Komisija paskelbė AAP, nenuplaunamųjų rankų valiklių bei rankų dezinfekantų ir 3D spausdinimo sričių gaires.

2020 M. GEGUŽĖS 26 D.
Es pramonės įmonės sutelkia jėgas, kad padėtų Europos piliečiams

Šioje sąveikiojoje priemonėje pateikiama informacija grindžiama viešai prieinamais šaltiniais. Joje pateikiama tik dalis pavyzdžių, kaip sparčiai ES pramonės įmonės sureagavo į koronaviruso protrūkio keliamas problemas. Apie savo veiklą norinčios mus informuoti įmonės gali kreiptis adresu comm-spp-grow-defiatec [dot] europa [dot] eu (comm-spp-grow-defi[at]ec[dot]europa[dot]eu)

Solidarus Europos ligonių gydymas

Austrija

Austrijos ligoninių intensyviosios terapijos skyriuose buvo gydoma 11 pacientų iš Italijos ir 3 pacientai iš Prancūzijos. „Atsižvelgiant į didžiulį padėties rimtumą, tai tik nedidelis indėlis, tačiau simboliškai svarbu, kad remtume Europą“, – teigė Austrijos valdžios institucijos.

Belgija

Slovakijai paprašius suteikti medicininę pagalbą COVID-19 sergantiems pacientams, Belgija nusiuntė vieną gydytoją, du slaugytojus ir komandos vadovą.

Danija

Slovakijai paprašius suteikti medicininę pagalbą COVID-19 sergantiems pacientams, Danija nusiuntė trijų gydytojų ir penkių slaugytojų komandą.

Vokietija

Vokietijos miestuose ir žemėse buvo gydomi sunkios būklės ligoniai iš Italijos, Prancūzijos, Nyderlandų, Belgijos ir Čekijos – šie pacientai paguldyti į intensyviosios terapijos skyrius.

10-yje Vokietijos federacinių žemių Italijai buvo rezervuotos 85 vietos intensyviosios terapijos skyriuose, o 44 Italijos pacientai jau perkelti į Vokietiją.

2020 m. pavasarį į Vokietiją perkelta 130 pacientų iš Prancūzijos, o lapkričio mėn. – dar keli.

10-yje federacinių žemių Prancūzijai rezervuotos 98 vietos intensyviosios terapijos skyriuose, o 130 Prancūzijos pacientų jau perkelta į Vokietiją.

Į Vokietiją gydyti buvo perkelti 46 pacientai iš Nyderlandų.
Vokietijos oro pajėgų lėktuvai ir sraigtasparniai gydytis į Vokietiją atskraidino pacientus, kuriems reikia intensyviosios terapijos. Jėnos universitetinės klinikos medikai remia kliniką netoli Neapolio, Kampanijoje.

Į Vokietiją gydyti buvo perkelti 23 pacientai iš Belgijos Lježo (Liège) provincijos.  
Bavarija pasiūlė 100 ligoninės lovų COVID pacientams iš Čekijos

Graikija

Su 500 mobiliųjų medicinos centrų, prie kurių finansavimo prisidėjo ES, pagalba piliečių tyrimus buvo galima atlikti jų pačių namuose.

Italija

Skubios medicinos pagalbos grupė – 10 gydytojų ir slaugytojų iš Italijos – surengė misiją į Armėniją pagal ES Civilinės saugos mechanizmą.

Liuksemburgas

Kovo 25 d. į Liuksemburgą buvo atskraidinti ir intensyviosios terapijos skyriuose buvo gydyti septyni pacientai iš Prancūzijos miesto Miulūzo (Mulhouse). Dar keturi pacientai atvežti iš Tionvilio (Thionville).

Liuksemburgo oro gelbėjimo tarnyba repatrijavo dar šešis pacientus iš Prancūzijos Didžiųjų Rytų regiono, kurie buvo gydomi Didžiosios Hercogystės ir Vokietijos intensyviosios terapijos skyriuose. 

Liuksemburgo oro gelbėjimo tarnybos greitosios pagalbos reaktyviniai lėktuvai ir du sraigtasparniai buvo integruoti į Prancūzijos skubios medicininės pagalbos tarnybą. Jie nuskraidino Prancūzijos intensyviosios terapijos skyriuose gydomus pacientus į Hamburgą ir Drezdeną (Vokietija).

Lenkija

Lenkijos tarptautinės pagalbos centras į lauko ligoninę Brešoje (Brescia), Lombardijoje, vienoje iš labiausiai nuo protrūkio nukentėjusių Italijos teritorijų, nusiuntė specialią 15 Lenkijos gydytojų ir paramedikų grupę, patvirtintą PSO.

Rumunija

Į Bergamą ir Milaną per ES medicinos korpusą nusiųsti gydytojai ir slaugytojai iš Rumunijos ir Norvegijos. Jų nusiuntimas buvo bendrai finansuojamas pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą, jį koordinavo ES reagavimo į nelaimes koordinavimo centras

Solidari Europos sveikatos priežiūros darbuotojų ir piliečių apsauga

Europos Sąjunga

Nuo 2020 m. gegužės 7 d. Europos Komisija pradėjo siųsti 1,5 mln. kaukių 17 valstybių narių ir Jungtinei Karalystei, kad apsaugotų ES sveikatos priežiūros darbuotojus. Tai buvo pirmoji 10 mln. kaukių partijos, kurią Komisija nupirko pagal Skubios paramos priemonę, dalis. Per šešias savaites pagalbos stokojančioms valstybėms narėms ir regionams kaukės buvo pristatytos dalimis po 1,5 mln. kaukių kas savaitę. 

Po ankstesnių siuntų į Italiją, Ispaniją ir Kroatiją, kurias sudarė apie 330 000 apsauginių kaukių, papildomos kaukių partijos pagal ES civilinės saugos mechanizmą taip pat nusiųstos į Lietuvą (20 000), Šiaurės Makedoniją (10 000) ir Juodkalniją (10 000). Medicinos įrangos rezervas „rescEU“ visiškai finansuojamas iš ES biudžeto. Pirmosios valstybės narės, kuriose pradėta laikyti rezervo „rescEU“ atsargas – tai Vokietija ir Rumunija. Nuo rugsėjo mėn. atsargos laikomos ir Danijoje, Graikijoje, Vengrijoje ir Švedijoje.

2020 m. birželio 18 d. vykdant bandomąją operaciją Bulgarijai sėkmingai pristatyta daugiau kaip septynios tonos asmeninių apsaugos priemonių. Krovinį sudarė daugiau kaip 500 000 apsauginių kaukių, kurias įsigijo Bulgarija ir kurių transporto išlaidas padengia ES.

2020 m. liepos 7 d. ES pristatė 65 000 papildomų kaukių Kroatijai, Juodkalnijai, Šiaurės Makedonijai ir Serbijai, jau panaudodama strateginį rezervą „rescEU“.

Pirmąją rugpjūčio savaitę iš bendro rezervo „rescEU“ paskirstyta dar daugiau apsauginių kaukių siuntų Kroatijai, Juodkalnijai ir Šiaurės Makedonijai. Spalio mėn. daugiau kaip 130 000 apsauginių medicininių kaukių ir chalatų pristatyta į Juodkalniją ir Šiaurės Makedoniją. Be šios siuntos iš rezervo „rescEU“ jau pristatyta 520 000 kaukių, o šalims, kurioms reikia pagalbos, taikant Sąjungos civilinės saugos mechanizmą, buvo suteikta pagalba natūra.

Pateikusi prašymą pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą, Prancūzija 2020 m. spalio ir lapkričio mėn. gavo dvi chirurginių pirštinių siuntas (2 mln. porų) iš Norvegijos.

Spalio 22 d., ES iš bendrų Europos medicinos įrangos atsargų, rezervo „rescEU“, Čekijai nusiuntė pirmąją 30 dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų partiją. Šią partiją papildžius Nyderlandų ir Austrijos indėliu, Čekijos prašymas dėl 150 dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų buvo visiškai patenkintas.

Tada pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą taip pat buvo koordinuojamas Italijos šešių medicinos specialistų greitosios medicinos pagalbos komandos siuntimas į Azerbaidžaną siekiant padėti vietos sveikatos priežiūros institucijoms kovoti su koronavirusu.

2021 m. sausio mėn. iš Graikijoje ir Vokietijoje esančio medicinos reikmenų rezervo „rescEU“ Šiaurės Makedonijai buvo pristatyta 107 000 apsauginių kaukių, o Juodkalnijai – 78 000 apsauginių kaukių. Makedonija taip pat gavo 35 000 apsauginių chalatų ir 140 000 kombinezonų, o Juodkalnija – 15 000 medicininių chalatų.

Gavusi Moldovos pagalbos prašymą, 2021 m. vasario mėn. Rumunija nusiuntė 1,5 mln. chirurginių kaukių, 100 000 FFP3 kaukių, 100 000 apsauginių kostiumų ir 100 000 pirštinių. 2021 m. vasario mėn. iš Graikijoje esančio medicinos reikmenų rezervo „rescEU“ Serbijai buvo pristatyta 600 000 FFP2 apsauginių kaukių ir 650 000 porų pirštinių.

Pagal ES civilinės saugos mechanizmą pandemijos laikotarpiu buvo sureaguota į 25 prašymus ir nusiųsta asmeninių apsaugos priemonių, vaistų ir sveikatos specialistų.

Latvija

Latvija pagal ES civilinės saugos mechanizmą Estijai pristatė 478 500 kaukių.
Taip pat pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą ji padovanojo 60 000 kaukių Lietuvai.

Austrija

Austrija į Italiją nuvežė 1,5 milijono kaukių.
Pagal ES civilinės saugos mechanizmą Austrija į Italiją pristatė daugiau kaip 3 360 litrų medicininio dezinfekcinio skysčio.

Pagal ES civilinės saugos mechanizmą Austrija taip pat nusiuntė pirštines ir dezinfekavimo priemones į Kroatiją, Bosniją ir Hercegoviną, Juodkalniją, Moldovą ir Albaniją. Šiaurės Makedonija pagal šį mechanizmą gavo apgyvendinimo priemonių ir higienos reikmenų, o Serbija – antklodžių, čiužinių ir palapinių, skirtų šalyje esantiems migrantams. Austrija taip pat nusiuntė 181 gyvenamąjį konteinerį, Graikijos valdžios institucijų nuožiūra juos galima panaudoti kaip prieglaudas arba mobiliąsias sveikatos priežiūros patalpas Graikijos migrantų stovyklose. 

Austrija nusiuntė Čekijai 15 dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų ir pasiūlė 30 didelės srovės deguonies terapijos per nosį aparatų pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą.

Čekija

Čekija 10 000 apsauginių kostiumų dovanoja Italijai ir dar 10 000 – Ispanijai
Čekija pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą taip pat nusiuntė į Graikiją pabėgėliams ir migrantams, kuriems kyla rizika užsikrėsti koronavirusu, skirtų apgyvendinimo priemonių, higienos reikmenų ir ne maisto produktų. 2021 m. sausio mėn. Čekija nusiuntė Šiaurės Makedonijai 126 000 kaukių ir 5 000 kombinezonų.

Danija

Danija pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą taip pat nusiuntė į Graikiją specialiai pritaikytus gyvenamuosius ir medicininei priežiūrai skirtus konteinerius. Jie skirti pabėgėliams ir migrantams, kuriems kyla rizika užsikrėsti koronavirusu.  Ji taip pat pasiūlė dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų Italijai ir apsauginių priemonių Gruzijai.

Estija

Estija pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą Šiaurės Makedonijai, Juodkalnijai ir Sakartvelui nusiuntė dezinfekavimo priemonių, antklodžių ir patalynės.

Prancūzija

Prancūzija Italijai padovanojo 1 mln. kaukių ir 20 000 apsauginių kostiumų. Prancūzija pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą taip pat nusiuntė į Graikiją specialiai pritaikytus gyvenamuosius ir medicininei priežiūrai skirtus konteinerius. Jie skirti pabėgėliams ir migrantams, kuriems kyla rizika užsikrėsti koronavirusu. 2021 m. sausio mėn. Prancūzija Mongolijai nusiuntė 400 deguonies kaukių, 200 nosies kaniulių, generatorių ir kitų susijusių gaminių.

Vokietija

Vokietija Italijai pristatė 7,5 tonos medicinos įrangos, įskaitant ventiliacijos aparatus ir anestezines kaukes. Ji taip pat pristatė 50 ventiliacijos aparatų Ispanijai ir 25 Prancūzijai.

Vengrija

Vengrija pristatė daugiau kaip 1 700 000 kaukių, 200 000 porų pirštinių ir kelių kitų rūšių priemones į Kroatiją, Slovėniją, Rumuniją, Slovakiją, Italiją, Serbiją, Šiaurės Makedoniją, Albaniją, Bosniją ir Hercegoviną, Juodkalniją ir kitas šalis.

Liuksemburgas

Liuksemburgas į Ispaniją pristatė 1 440 kg medžiagos šalies medicinos darbuotojams skirtiems individualiems apsauginiams kostiumams gaminti, taip pat padėjo pristatyti 100 tonų medicinos reikmenų iš Kinijos į Lietuvą.

Nyderlandai

Nyderlandai pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą taip pat nusiuntė į Graikiją specialiai pritaikytus gyvenamuosius ir medicininei priežiūrai skirtus konteinerius. Jie skirti pabėgėliams ir migrantams, kuriems kyla rizika užsikrėsti koronavirusu.

Nyderlandai pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą Čekijai nusiuntė 105 ventiliacijos aparatus.

Lenkija

Lenkija pasiūlė dezinfektantų, chirurginių kaukių, veido skydelių ir kitų asmeninių apsaugos priemonių Moldovai ir Ukrainai.

Slovakija

Slovakija pagal ES civilinės saugos mechanizmą į Italiją nusiuntė greitosios pagalbos automobilių, kaukių ir dezinfekavimo priemonių , taip pat padovanojo kaukių, dezinfekavimo priemonių ir antklodžių Ukrainai.

Solidarus Europos žmonių susigrąžinimas*

Europos Sąjunga

Nuo protrūkio pradžios įvykdyta virš 360 skrydžių, kurie buvo suorganizuoti ir bendrai finansuoti pagal ES civilinės saugos mechanizmą, ir namo buvo parskraidinta per 90 000 užsienyje įstrigusių ES piliečių. Trečdalį tokių skrydžių keleivių sudarė Europos piliečiai, kuriuos repatrijavo kita nei pilietybę jiems suteikusi šalis.
Piliečiai buvo kasdien parskraidinami namo daugybe kitų Europos vidaus skrydžių, vykdytų ne tik pagal ES civilinės saugos mechanizmą, bet ir tiesiogiai užsakytų valstybių narių.

Austrija

Austrija repatrijavo 25-ių ES valstybių narių piliečius Austrijos suorganizuotais skrydžiais iš Argentinos, Australijos, Čilės, Kubos, Dominikos Respublikos, Egipto, Indonezijos, Malaizijos, Maldyvų, Mauricijaus, Meksikos, Maroko, Peru, Filipinų, Pietų Afrikos, Ispanijos, Tailando, Tuniso, Jungtinės Karalystės, JAV, Vietnamo. 

Belgija

Belgija repatrijavo 20-ies ES šalių piliečius.

Čekija

Čekija repatrijavo šimtus 22-jų ES šalių piliečių.

Danija

Danija vienu skrydžiu parskraidino iš Malio kitų ES šalių piliečius; išvykstamuoju skrydžiu taip pat buvo nugabenta humanitarinė pagalba.

Suomija

Suomija parskraidino namo 10-ies ES šalių piliečius.

Prancūzija

Prancūzija repatrijavo 26-ių ES šalių piliečius. Pačioje vasario mėn. pradžioje iš Uhano (Kinija) parskraidinti 64 Prancūzijos ir 135 kitų ES šalių piliečiai.

Vokietija

Vokietija repatrijavo tūkstančius piliečių iš visų kitų ES šalių.

Vengrija

Vengrija parskraidino namo piliečius iš keturių ES šalių. 

Airija

Airija parskraidino namo piliečius iš 17 ES šalių.

Italija

Italija repatrijavo šešių valstybių narių piliečius iš Tokijo (Japonija).

Latvija

Latvija parskraidino namo piliečius iš keturių ES šalių.

Lietuva

Lietuva parskraidino namo piliečius iš aštuonių ES šalių.

Liuksemburgas

Liuksemburgas repatrijavo 14-os ES šalių piliečius. Vien tik kovo 25 d. iš Žaliojo Kyšulio parskraidinta 20 Liuksemburgo piliečių ir 131 kitų ES šalių pilietis.

Portugalija

Portugalija parskraidino namo šimtus piliečių iš 17-os ES šalių.

Ispanija

Ispanija parskraidino namo daugiau kaip 600 Europos piliečių iš 19-os ES šalių.

Švedija

Švedija parskraidino namo piliečius iš 15-os ES šalių.

Dar daugiau ES piliečių buvo repatrijuoti europiniais skrydžiais ne tik pagal ES civilinės saugos mechanizmą. Keletas pavyzdžių:

Kroatija

Kroatija padėjo parskraidinti 5-ių valstybių narių piliečius.

Danija

Danijos suorganizuotu skrydžiu parskraidinta namo 105 danai ir dar 179 europiečiai iš Filipinų. Danija taip pat padėjo repatrijuoti 324 Europos piliečius keturiais specialiais skrydžiais iš Maroko, Italijos, Filipinų ir Peru.

Vokietija

Ji padėjo 600-ams estų, latvių ir lietuvių sugrįžti namo keltu.

Vengrija

Vengrija parskraidino namo piliečius iš šešių ES šalių.

Lietuva

Lietuva padėjo sugrįžti namo iš Vietnamo, Tailando, Indonezijos ir Pietų Amerikos daugiau kaip 400-ams šešių ES šalių piliečių.

Nyderlandai

Nyderlandai sugrąžino namo iš Ispanijos, Portugalijos, Gambijos, Žaliojo Kyšulio, Peru ir Turkijos daugiau kaip 230 įvairių ES šalių piliečių.

Lenkija

Lenkijos oro transporto bendrovė LOT padėjo repatrijuoti piliečius iš 18-os ES šalių. Lenkija pasiūlė Estijos, Latvijos ir Lietuvos piliečiams keltus ir specialius traukinius, kad būtų užtikrinta jų saugi kelionė namo. Lenkija taip pat suorganizavo 18 konvojų iš daugiau kaip 800 Lenkijos policijos lydimų transporto priemonių, kad padėtų daugiau kaip 2 000 Estijos, Latvijos ir Lietuvos piliečių saugiai sugrįžti namo.

Portugalija

Portugalija parskraidino namo šimtus piliečių iš 15-os ES šalių.

Slovakija

Slovakija suorganizavo skrydį iš JAV ir parskraidino 300-us keturių ES valstybių narių piliečių. 

*19 ES valstybių narių repatrijuodamos piliečius naudojosi Sąjungos civilinės saugos mechanizmu. Dvišalės solidarumo pastangos parvežant piliečius namo yra įtrauktos, jei apie jas buvo aiškiai pranešta Komisijai.

Atsakomybės ribojimo pareiškimas Šiame puslapyje pateikti pavyzdžiai nėra išsamūs. Duomenys gauti iš ES valstybių narių per Bendrą ekstremalių situacijų ryšių ir informacijos sistemą (CECIS) pateiktų naujausių šaltinių. Komisija siekia, kad informacija būtų nuolat atnaujinama, tačiau neprisiima jokios tiesioginės ar numanomos atsakomybės už lentelėje pateiktos informacijos išsamumą ir tikslumą.

Europos solidarumas teikiant paramą prieglobsčio prašytojams

Nuo koronaviruso pandemijos pradžios Komisija padėjo Graikijai apsaugoti pažeidžiamus asmenis nuo užsikrėtimo virusu ir išvengti visuomenės sveikatos krizės pabėgėlių stovyklose. Be to, imtasi skubių veiksmų siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui Egėjo jūros salose, kur įsikūrę priėmimo ir identifikavimo centrai.

Graikijai neatidėliotinai skirta 350 mln. EUR finansinė pagalba, kurią Pirmininkė U. von der Leyen buvo pažadėjusi lankydamasi šioje šalyje kovo mėn. pradžioje; ši suma skirta paremti penkis migracijos valdymo projektus įgyvendinant skubios pagalbos priemonę. Šie projektai, be kita ko, buvo susiję su tolesne pagalba didinant priėmimo pajėgumus žemyninėje Graikijoje ir jos salose suteikiant apgyvendinimą pagal nuomos mechanizmą ir paramą.

2020 m. balandžio mėn. suteikta papildoma 350 mln. EUR finansinė parama. Šis padidintas finansavimas padėjo sustiprinti priėmimo pajėgumus Graikijos salose, teikti paslaugas ir tiekti skubios pagalbos reikmenis (pvz., maisto produktus) stovyklose, paskirti papildomas medikų komandas, daugiau paramos skirti Graikijos prieglobsčio tarnybai ir prie Graikijos išorės sienų nusiųsti sienos apsaugos bei policijos pareigūnus.