Pereiti prie pagrindinio turinio

Europos Komisijos atsakas į koronaviruso krizę

Pandemijos įveikimas

Praėjus daugiau kaip trejiems metams, 2023 m. gegužės 5 d., Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad COVID-19 sukelta pasaulinė ekstremalioji sveikatos situacija baigėsi.

COVID-19 pandemija padarė didelę žalą žmonėms, mūsų visuomenei ir ekonomikai, tačiau sėkmingai ją įveikėme dirbdami kartu, pasitelkę ryžtą, ištvermę, mokslą ir inovacijas. Europos solidarumas dalijantis medicinos reikmenimis, gydant pacientus, padedant repatrijuoti užsienyje įstrigusius piliečius ir gaivinti mūsų ekonomiką padėjo apsaugoti piliečius ir įmones, ir galiausiai įveikti pandemiją. Jis padėjo ES tapti atsparesne ir pasiekti pažangos žaliosios, skaitmeninės ir teisingos pertvarkos srityje.

Ryžtingi ES veiksmai

Ryžtingi veiksmai, kurių nuo 2020 m. imtasi pagal ES vakcinų strategiją, davė vaisių. Daugiau nei 80 proc. visų ES gyventojų visiškai paskiepyti nuo COVID-19. Europos Komisija yra užsitikrinusi iki 4,2 mlrd. vakcinų nuo COVID-19 dozių, skirtų tiek Europos piliečiams, tiek pagalbai ES nepriklausančioms šalims.

Europos ekonomika atsigavo, o tai buvo įmanoma dėl greito vakcinų platinimo ir precedento neturinčių ES ir nacionalinių ekonomikos skatinimo priemonių. Greiti Komisijos veiksmai padėjo sušvelninti pandemijos ekonominį poveikį. Daugiametis ES biudžetas kartu su priemone „NextGenerationEU“ – daugiau kaip 800 mlrd. EUR laikina ekonomikos gaivinimo priemone, skirta padėti atitaisyti tiesioginę ekonominę ir socialinę žalą, kurią sukėlė COVID-19 pandemija, padėjo ekonomikai atsigauti ir padarė ES atsparesnę.

Nuo COVID-19 protrūkio 2020 m. pradžioje ES, laikydamasi Europos komandos požiūrio, sutelkė 53,7 mlrd. EUR paramai daugiau kaip 140 šalių partnerių su pandemija susijusiems poreikiams ir jos padariniams. Ši parama apėmė ES, jos valstybių narių, Europos investicijų banko ir Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko skirtus išteklius.

Be to, nuo pat pradžių ES siekė garantuoti, kad visi lygiomis sąlygomis galėtų gauti įperkamų, saugių ir veiksmingų COVID-19 vakcinų, organizuodama Pasaulinį atsaką į koronaviruso grėsmę ir remdama pasaulinę iniciatyvą COVAX, kuria siekiama užtikrinti vienodas galimybes gauti COVID-19 vakcinų. Komisija, valstybės narės ir Europos investicijų bankas tapo pagrindiniais investuotojais į iniciatyvą COVAX – skyrė daugiau kaip 5 mlrd. EUR, kad suteiktų 1,8 mlrd. vakcinų dozių 92 mažas ir vidutines pajamas gaunančioms šalims.

Laikydamasi Europos komandos požiūrio ES taip pat rėmė vietos vakcinų gamybos pajėgumų Afrikoje, Lotynų Amerikoje ir Karibų jūros regione plėtojimą.

Svarbiausia informacija apie atsaką į koronaviruso grėsmę. ES veiksmų chronologija 

Europos Komisijos veiksmų sritys

  • Archyvuotas turinys

    Šio skyriaus tinklalapiai nebeatnaujinami. Turinys gali būti pasenęs ir juo turėtų būti remiamasi tik kaip istoriniais faktais.