Pāriet uz galveno saturu

Koronavīruss: Eiropas solidaritāte darbībā

Valstis, reģioni un pilsētas visā Eiropas Savienībā sniedz palīdzīgu roku kaimiņiem, atbalstot tos, kam klājas visgrūtāk. Tā ir Eiropas solidaritāte darbībā.

Eiropas solidaritātes piemēri

Eiropas solidaritātes vizualizācijas rīks

European Solidarity Tracker (Eiropas solidaritātes vizualizācijas rīks) ir interaktīvs datu vizualizācijas rīks, kas ļauj vizualizēt ES dalībvalstu un ES iestāžu savstarpējo solidaritāti.

Izmantojot publiski pieejamus avotus, ko apkopojuši Eiropas Ārlietu padomes (ECFR) asociētie pētnieki un Rethink: Europe komanda, European Solidarity Tracker dokumentēja blīvu savstarpējās palīdzības un sadarbības tīklu visā Eiropā un parāda izšķirošo lomu, kāda ES ir bijusi koronavīrusa krīzes laikā.

ES rūpniecības nozare apvieno spēkus, lai aizsargātu Eiropas iedzīvotājus

Eiropas uzņēmumi ātri reaģēja uz koronavīrusa krīzi un izrādīja ārkārtēju solidaritāti, kopīgi iesaistoties cīņā ar pandēmiju, lai aizsargātu Eiropas pilsoņu veselību.

Daudzi uzņēmumi visā Eiropā pārveidoja un reorganizēja ražošanu, lai apmierinātu pieprasījumu pēc individuālajiem aizsardzības līdzekļiem (IAL), dezinfekcijas līdzekļiem un medicīnas ierīcēm. Rūpniecība, sākot ar spirta rūpnīcām un beidzot ar tekstilrūpniecības uzņēmumiem, pilsoņu labā lika lietā savu zinātību, lai ražotu maskas, aizsargtērpus, roku dezinfekcijas līdzekļus un plaušu ventilatorus.

Komisija veica pasākumus, lai rūpniecībai radītu piemērotus apstākļus ražošanas paplašināšanai vai atjaunošanai, tostarp aicināja Eiropas standartizācijas organizācijas nodrošināt, ka sejas masku un citu aizsardzības līdzekļu standarti ir brīvi pieejami visām ieinteresētajām personām.

Turklāt, lai paātrinātu svarīgāko ražojumu apstiprināšanu un palīdzētu uzņēmumiem pielāgot savas ražošanas līnijas, Komisija publicēja norādījumus šādās jomās: IAL, nenoskalojami un parasti roku dezinfekcijas līdzekļi un 3D druka.

2020. GADA 26. MAIJS
Es pramonės įmonės sutelkia jėgas, kad padėtų europos piliečiams

Šajā interaktīvajā rīkā iekļautā informācija ir balstīta uz publiski pieejamiem avotiem. Attiecīgais piemēru saraksts nekādā gadījumā nav izsmeļošs un tikai ilustrē ES rūpniecības ātro reakciju koronavīrusa krīzes apstākļos. Ja kāds uzņēmums vēlas mums darīt zināmu savu stāstu, sazinieties ar mums pa e-pastu comm-spp-grow-defiatec [dot] europa [dot] eu (comm-spp-grow-defi[at]ec[dot]europa[dot]eu)

Eiropas solidaritāte pacientu ārstēšanā

Austrija

11 intensīvās terapijas pacienti no Itālijas un 3 intensīvās terapijas pacienti no Francijas tika aprūpēti Austrijas slimnīcās. Austrijas iestāžu publicētajā paziņojumā teikts: “Ņemot vērā situācijas dramatismu, šis ir tikai neliels ieguldījums, taču tam ir simboliska nozīme: mēs atbalstām Eiropu.”

Beļģija

Atsaucoties uz Slovākijas lūgumu pēc medicīniskas palīdzības Covid-19 pacientu ārstēšanā, Beļģija nosūtīja vienu ārstu, divas medicīnas māsas un grupas vadītāju.

Dānija

Atsaucoties uz Slovākijas lūgumu pēc medicīniskas palīdzības Covid-19 pacientu ārstēšanā, Dānija nosūtīja mediķu grupu, kurā bija trīs ārsti un piecas medicīnas māsas.

Vācija

Visā Vācijā pilsētas un federālās zemes nodrošināja ārstēšanu kritiskā stāvoklī esošiem pacientiem no Itālijas, Francijas un Nīderlandes, Beļģijas un Čehijas, darot šiem pacientiem pieejamas pašu intensīvās terapijas iespējas.

10 Vācijas federālajās zemēs Itālijai tika rezervētas 85 intensīvās terapijas gultas, un no Itālijas uz Vāciju jau pārvesti 44 pacienti.

130 pacienti no Francijas 2020. gada pavasarī tika pārvesti uz Vāciju un vairāki citi – novembrī.

Francijas vajadzībām 10 federālajās zemēs tika rezervētas 98 intensīvās terapijas gultas, un no Francijas uz Vāciju tika pārvesti 130 pacienti.

No Nīderlandes 46 pacienti tika pārvesti ārstēšanai uz Vāciju.
Intensīvās terapijas pacientus uz Vāciju nogādāja Vācijas gaisa spēku lidmašīnas un helikopteri. Jēnas Universitātes klīnikas medicīnas darbinieki sniedz atbalstu klīnikai netālu no Neapoles Kampānijā.

23 pacienti no Lježas, Beļģijā, tika pārvesti ārstēšanai uz Vāciju.  
Bavārija piedāvāja 100 slimnīcas vietas Covid pacientiem no Čehijas

Grieķija

Pateicoties 500 ES līdzfinansētām mobilās medicīnas vienībām, skrīninga testus varēja veikt pilsoņu mājās.

Itālija

Ārkārtas medicīniskās palīdzības grupa, kurā bija 10 ārsti un medmāsas no Itālijas, ES civilās aizsardzības mehānisma ietvaros īstenoja misiju Armēnijā.

Luksemburga

Septiņi intensīvās terapijas pacienti no Milūzas (Francijā) 25. martā ar aviotransportu tika pārvesti uz Luksemburgu, kur viņi pašlaik tiek ārstēti. Vēl 4 pacienti ieradās no Tjonvilas.

Luksemburgas Aviācijas glābšanas dienests repatriēja vēl sešus pacientus, kas nāk no Francijas Lielā austrumu reģiona. Viņus ārstēja intensīvās terapijas nodaļā Luksemburgā un Vācijā

Luksemburgas Aviācijas glābšanas dienesta neatliekamās medicīniskās palīdzības lidmašīnas un divi helikopteri tika iesaistīti Francijas Ātrās medicīniskās palīdzības dienestā. Ar tiem Francijas intensīvās terapijas pacienti tika nogādāti Hamburgā un Drēzdenē (Vācija).

Polija

Polijas Starptautiskās palīdzības centrs nosūtīja īpašu 15 cilvēku (poļu ārsti un vidējais medicīniskais personāls) brigādi, ko sertificējusi Pasaules Veselības organizācija, uz lauka slimnīcu Brešā Lombardijā, kas ir viens no vissmagāk skartajiem Itālijas apgabaliem.

Rumānija

Uz Bergamo un Milānu tika nosūtīti ārsti un medmāsas no Rumānijas un Norvēģijas (Norvēģija piedalās ES medicīniskajā korpusā). To izvietošanu līdzfinansēja no Savienības civilās aizsardzības mehānisma un koordinēja ES Ārkārtas reaģēšanas koordinācijas centrs

Eiropas solidaritāte veselības aprūpes darbinieku un iedzīvotāju aizsardzībā

ES

2020. gada 7. maijā Eiropas Komisija sāka piegādāt 1,5 miljonus masku 17 dalībvalstīm un Apvienotajai Karalistei, lai aizsargātu ES veselības aprūpes darbiniekus. Šī bija pirmā 10 miljonu masku partija, ko Komisija iegādājās, izmantojot Ārkārtas atbalsta instrumentu. Maskas tika piegādātas nākamajās sešās nedēļās, veicot 1,5 miljonu masku iknedēļas piegādes dalībvalstīm un reģioniem, kur tās ir vajadzīgas. 

Kolīdz ES civilās aizsardzības mehānisma ietvaros Itālijai, Spānijai un Horvātijai tika piegādātas aptuveni 330 000 aizsargmasku, ar aizsargmaskām tika apgādāta arī Lietuva (20 000), Ziemeļmaķedonija (10 000) un Melnkalne (10 000) . Šī medicīnisko materiālu rezerve tiek pilnībā finansēta no ES budžeta. Vācija un Rumānija bija pirmās dalībvalstis, kas uzņēma rescEU rezervi. Septembrī tām sekoja Dānija, Grieķija, Ungārija un Zviedrija.

2020. gada 18. jūnijā izmēģinājuma operācija ļāva sekmīgi piegādāt vairāk nekā septiņas tonnas individuālo aizsardzības līdzekļu Bulgārijai. Kravā bija vairāk nekā 500 000 aizsargmasku, ko iegādājusies Bulgārija, un transporta izmaksas sedza ES.

2020. gada 7. jūlijā ES no stratēģiskās rescEU rezerves piegādāja vēl 65 000 masku Horvātijai, Melnkalnei, Ziemeļmaķedonijai un Serbijai.

Augusta pirmajā nedēļā aizsargmasku papildu partijas no kopējās rescEU rezerves tika nosūtītas Horvātijai, Melnkalnei un Ziemeļmaķedonijai. 2020. gada oktobrī vairāk nekā 130 000 medicīniskas kvalitātes aizsargmasku un halātu tika piegādāti Melnkalnei un Ziemeļmaķedonijai papildus 520 000 masku, kas jau piegādāti no rescEU rezerves, un nefinansiālai palīdzībai, kas ar ES civilās aizsardzības mehānisma starpniecību sniegta valstīm, kurām tā ir vajadzīga.

Pēc Francijas lūguma ES civilās aizsardzības mehānisma ietvaros 2 miljoni Norvēģijas piedāvāto ķirurģisko cimdu divās partijās tika piegādāti 2020. gada oktobrī un novembrī.

22. oktobrī ES nosūtīja Čehijai pirmo plaušu ventilatoru partiju (30 aparātu) no ES kopīgā medicīniskā aprīkojuma krājuma rescEU. Tādējādi, piedaloties arī Nīderlandei un Austrijai, Čehija saņēma visus 150 plaušu ventilatorus, ko tā bija lūgusi.

ES civilās aizsardzības mehānisma ietvaros uz Azerbaidžānu koordinēti tika nosūtīta Itālijas neatliekamās medicīniskās palīdzības grupa sešu medicīnas ekspertu sastāvā, lai palīdzētu vietējām veselības iestādēm cīņā ar koronavīrusu.

2021. gada janvārī no Grieķijā un Vācijā izvietotās rescEU rezerves Ziemeļmaķedonijai tika piegādāti 107 000 aizsargmasku un Melnkalnei — 78 000 aizsargmasku. Maķedonija saņēma arī 35 000 aizsargtērpu un 140 000 kombinezonu, bet Melnkalne — 15 000 aizsargtērpu.

2021. gada februārī, atsaucoties uz Moldovas palīdzības lūgumu, Rumānija nosūtīja 1,5 miljonus ķirurģisko masku, 100 000 FFP3 masku, 100 000 aizsargtērpu un 100 000 cimdu pāru. 2021. gada februārī no Grieķijā izvietotās rescEU rezerves uz Serbiju tika nogādāti 600 000 FFP2 tipa aizsargmasku un 650 000 pāru medicīnisko izmeklēšanas cimdu.

ES civilās aizsardzības mehānisma ietvaros piegādājot individuālos aizsardzības līdzekļus, zāles un veselības speciālistus, pandēmijas laikā ir izpildīti 25 palīdzības pieprasījumi.

Latvija

Latvija ES civilās aizsardzības mehānisma ietvaros piegādāja 478 500 sejas masku Igaunijai.
Šā mehānisma ietvaros tā piedāvāja 60 000 sejas masku arī Lietuvai.

Austrija

Austrija piegādāja 1,5 miljonus masku Itālijai.
Ar ES civilās aizsardzības mehānisma palīdzību tā Itālijai piegādāja vairāk nekā 3360 litru medicīniska dezinfekcijas līdzekļa.

Ar ES civilās aizsardzības mehānisma starpniecību Austrija nosūtīja cimdus un dezinfekcijas līdzekļus Horvātijai, Bosnijai un Hercegovinai, Melnkalnei, Moldovai un Albānijai. Pateicoties šim mehānismam, Ziemeļmaķedonija ir saņēmusi nojumes un sanitāros priekšmetus, bet Serbija ir saņēmusi segas, matračus un teltis, kas paredzētas valstī esošajiem migrantiem. Austrija arī nosūtīja 181 dzīvojamo konteineru Grieķijai, kurus Grieķijas iestādes varēja izmantot, lai nodrošinātu pagaidu mītnes vai mobilās veselības aprūpes telpas migrantu nometnēm šajā valstī. 

Ar ES civilās aizsardzības mehānisma starpniecību tā nosūtīja Čehijai 15 plaušu ventilatoru un piedāvāja 30 augstas intensitātes plūsmas skābekļa terapijas iekārtu.

Čehija

Čehija piegādāja Itālijai 10 000 aizsargtērpu un vēl 10 000 aizsargtērpu Spānijai
Izmantojot ES civilās aizsardzības mehānismu, Čehija arī nosūtīja uz Grieķiju nojumes, sanitāros un nepārtikas priekšmetus koronavīrusa apdraudētajiem bēgļiem un migrantiem. 2021. gada janvārī Čehija nosūtīja 126 000 masku un 5000 kombinezonu Ziemeļmaķedonijai.

Dānija

Izmantojot ES civilās aizsardzības mehānismu, Dānija uz Grieķiju nosūtīja īpaši pielāgotus konteinerus pajumtes un medicīniskās aprūpes nodrošināšanai koronavīrusa apdraudētajiem bēgļiem un migrantiem.  Tā arī piedāvāja medicīniskos ventilatorus Itālijai un aizsardzības līdzekļus Gruzijai.

Igaunija

Igaunija ar ES civilās aizsardzības mehānisma starpniecību piedāvāja dezinfekcijas līdzekļus, segas un gultasveļu Ziemeļmaķedonijai, Melnkalnei un Gruzijai.

Francija

Francija ziedoja Itālijai 1 miljonu masku un 20 000 aizsargtērpu. Izmantojot ES civilās aizsardzības mehānismu, Francija arī nosūtīja īpaši pielāgotus konteinerus un pajumtes uz Grieķiju medicīniskās aprūpes nodrošināšanai koronavīrusa apdraudētajiem bēgļiem un migrantiem. 2021. gada janvārī Francija nosūtīja 400 skābekļa masku, 200 nazālo kanulu, ģeneratorus un citu medicīnisko aprīkojumu Mongolijai.

Vācija

Vācija Itālijai piegādāja 7,5 tonnas medicīniskā aprīkojuma, tostarp plaušu ventilatorus un anestēzijas maskas. Tā arī piegādāja 50 ventilatoru Spānijai un 25 ventilatorus Francijai.

Ungārija

Ungārija piegādāja vairāk nekā 1 700 000 masku, 200 000 cimdu pāru un citus piederumus Horvātijai, Slovēnijai, Rumānijai, Slovākijai, Itālijai, Serbijai, Ziemeļmaķedonijai, Albānijai, Bosnijai un Hercegovinai un Melnkalnei.

Luksemburga

Luksemburga piegādāja Spānijai 1440 kg materiāla, kas izmantojams mediķu individuālo aizsargtērpu ražošanai; tā arī palīdzēja piegādāt 100 t medicīniskā aprīkojuma no Ķīnas uz Lietuvu.

Nīderlande

Izmantojot ES civilās aizsardzības mehānismu, Nīderlande uz Grieķiju nosūta īpaši pielāgotus konteinerus pajumtes un medicīniskās aprūpes nodrošināšanai koronavīrusa apdraudētajiem bēgļiem un migrantiem.

Nīderlande ar ES civilās aizsardzības mehānisma starpniecību nosūtīja 105 plaušu ventilatorus Čehijai.

Polija

Polija piedāvāja dezinfekcijas līdzekļus, ķirurģiskās maskas, sejas aizsargus un citus individuālos aizsardzības līdzekļus Moldovai un Ukrainai.

Slovākija

Slovākija ar ES civilās aizsardzības mehānisma starpniecību nosūtīja maskas un dezinfekcijas līdzekļus uz Itāliju un Ukrainai piedāvāja ātrās palīdzības automašīnas, maskas, dezinfekcijas līdzekļus un segas.

Eiropas solidaritāte iedzīvotāju repatriēšanā*

ES

Kopš slimības uzliesmojuma sākuma ar vairāk nekā 360 repatriācijas reisiem, kurus palīdzēja organizēt un līdzfinansēja ES civilās aizsardzības mehānisms, mājās tika nogādāti vairāk nekā 90 000 ārvalstīs iestrēgušu ES iedzīvotāju. Katrs trešais repatriētais pasažieris bija Eiropas iedzīvotājs, kas nebija repatriācijas lidojumu organizējošās valsts valstspiederīgais.
Katru dienu iedzīvotājus mājup nogādāja arī ar daudziem citiem Eiropas iekšējiem lidojumiem, kurus dalībvalstis organizēja tiešā veidā, neizmantojot ES civilās aizsardzības mehānismu.

Austrija

Ar Austrijas organizētiem lidojumiem iedzīvotāji no 25 ES dalībvalstīm repatriēti no Apvienotās Karalistes, Argentīnas, ASV, Austrālijas, Čīles, Dienvidāfrikas, Dominikānas Republikas, Ēģiptes, Filipīnām, Indonēzijas, Kubas, Malaizijas, Maldīvijas, Marokas, Maurīcijas, Meksikas, Peru, Spānijas, Taizemes, Tunisijas un Vjetnamas. 

Beļģija

Beļģija repatriēja iedzīvotājus no 20 ES valstīm.

Čehija

Čehija repatriēja iedzīvotājus no 22 ES valstīm.

Dānija

Dānija nogādāja mājās citu ES valstu pilsoņus lidojumā no Mali; turpceļā tika transportēta humānā palīdzība.

Somija

Somija nogādāja mājās iedzīvotājus no 10 ES valstīm.

Francija

Francija repatriēja iedzīvotājus no 26 ES valstīm. Reisā no Uhaņas (Ķīna) februāra sākumā bija 64 Francijas valstspiederīgie un 135 citu ES valstu valstspiederīgie.

Vācija

Vācija repatriēja tūkstošiem pilsoņu no visām pārējām ES valstīm.

Ungārija

Ungārija nogādāja mājās iedzīvotājus no 4 ES valstīm. 

Īrija

Īrija nogādāja mājās iedzīvotājus no 17 ES valstīm.

Itālija

Itālija no Tokijas (Japānā) nogādāja mājās iedzīvotājus no 6 ES valstīm.

Latvija

Latvija nogādāja mājās iedzīvotājus no četrām ES valstīm.

Lietuva

Lietuva repatriēja iedzīvotājus no 8 ES valstīm.

Luksemburga

Luksemburga repatriēja iedzīvotājus no 14 ES valstīm. Lidojumā no Kaboverdes 25. martā bija tikai 20 Luksemburgas iedzīvotāju un 131 iedzīvotājs no citām ES valstīm.

Portugāle

Portugāle repatriēja iedzīvotājus no 17 ES valstīm.

Spānija

Spānija nogādāja mājās vairāk nekā 600 Eiropas pilsoņu no 19 ES valstīm.

Zviedrija

Zviedrija repatriēja iedzīvotājus no 15 ES valstīm.

Daudzi citi ES iedzīvotāji ar Eiropas lidojumiem ir nogādāti mājās – arī neizmantojot ES civilās aizsardzības mehānismu. Piemēram:

Horvātija

Horvātija palīdzēja nogādāt mājās pilsoņus no 5 dalībvalstīm.

Dānija

Dānijas lidojums no Filipīnām nogādāja mājās 105 dāņus un 179 citus eiropiešus; tā palīdzēja repatriēt 324 Eiropas pilsoņus 4 īpašos lidojumos no Marokas, Itālijas, Filipīnām un Peru.

Vācija

Vācija palīdzēja 600 Igaunijas, Latvijas un Lietuvas valstspiederīgajiem atgriezties mājās ar prāmi.

Ungārija

Ungārija nogādāja mājās iedzīvotājus no 17 ES valstīm.

Lietuva

Lietuva palīdzēja vairāk nekā 400 iedzīvotājiem no 6 ES valstīm atgriezties mājās no Vjetnamas, Taizemes, Indonēzijas un Dienvidamerikas.

Nīderlande

Nīderlande no Spānijas, Portugāles, Gambijas, Kaboverdes, Peru un Turcijas nogādāja mājās vairāk nekā 230 iedzīvotājus no dažādām ES valstīm.

Polija

Polijas aviosabiedrība LOT palīdzēja repatriēt iedzīvotājus no 18 ES valstīm. Polija piedāvāja Igaunijas, Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem prāmjus un īpašus vilcienus, lai nodrošinātu viņiem drošu ceļu mājup. Lai palīdzētu vairāk nekā 2000 Igaunijas, Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem droši atgriezties mājās, Polija organizēja arī 18 konvojus vairāk nekā 800 transportlīdzekļiem, kurus pavadīja Polijas policija.

Portugāle

Portugāle palīdzēja nogādāt mājās simtiem iedzīvotāju no 15 ES valstīm.

Slovākija

Slovākija organizēja lidojumu no ASV, ar kuru mājās atgriezās 300 ES pilsoņu no 4 dalībvalstīm. 

*19 ES dalībvalstis repatriācijas pasākumos ir izmantojušas Savienības civilās aizsardzības mehānismu. Divpusēji solidaritātes pasākumi iedzīvotāju nogādāšanai mājās arī ir ņemti vērā, ja par tiem ir skaidri paziņots Komisijai.

Atruna: piemēri šajā lapā nav izsmeļoši. Šo skaitļu pamatā ir jaunākā pieejamā informācija, ko ES dalībvalstis ir sniegušas, izmantojot Kopīgo ārkārtējo situāciju sakaru un informācijas sistēmu (CECIS). Lai gan Komisija cenšas regulāri atjaunināt informāciju, mēs neuzņemamies nekādu tiešu vai netiešu atbildību par lapā ietvertās informācijas pilnīgumu un precizitāti.

Eiropas solidaritāte, atbalstot patvēruma meklētājus

Kopš koronavīrusa pandēmijas sākuma Komisija palīdzēja Grieķijai aizsargāt sabiedrības riska grupas no saslimšanas un novērst sabiedrības veselības krīzi bēgļu nometnēs. Turklāt tika sniegta tūlītēja atbilde, lai novērstu koronavīrusa izplatīšanos Egejas jūras salās, kur atrodas uzņemšanas un identifikācijas centri.

Saskaņā ar saistībām, ko priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena uzņēmās, kad marta sākumā apmeklēja Grieķiju, ārkārtas palīdzības ietvaros piecu migrācijas pārvaldības projektu atbalstam nekavējoties tika piešķirti 350 miljoni eiro. Projektu mērķis ir turpināt sniegt palīdzību, lai uzlabotu uzņemšanas spējas Grieķijas kontinentālajā daļā un salās, nodrošinot atbalstu un īres subsīdiju programmu.

Papildu finansiālā palīdzība 350 miljonu eiro apmērā tika darīta pieejama 2020. gada aprīlī. Palielinātais finansējums palīdzēja uzlabot uzņemšanas iespējas Grieķijas salās, sniegt pakalpojumus un pirmās nepieciešamības produktus (piem., pārtiku) nometnēs, kā arī nosūtīt papildu medicīnisko personālu, nostiprināt atbalstu Grieķijas Patvēruma dienestam un izvietot robežsardzes un policijas spēkus pie Grieķijas ārējām robežām.