Направо към основното съдържание

Коронавирус: Европейската солидарност в действие

Държавите, регионите и градовете в целия Европейски съюз протягат ръка за помощ на съседите си, предлагайки подкрепа на най-нуждаещите се. Това е израз на европейската солидарност.

Примери за европейската солидарност

Проследяване на европейската солидарност

European Solidarity Tracker е интерактивен инструмент за визуализация на данни, който дава нагледен израз на солидарността между страните от ЕС и институциите на Съюза.

Като се използваха публично достъпни източници, събирани от научни сътрудници на Европейския съвет за външна политика и екипа на Rethink: Europe, чрез European Solidarity Tracker се документираше гъста мрежа за взаимна помощ и сътрудничество в Европа. Инструментът показва решаващата роля, изиграна от ЕС по време на пандемията от коронавирус.

Европейската индустрия помага за защитата на европейските граждани

Европейските предприятия реагираха бързо на кризата с коронавируса и показаха изключителна солидарност с общите усилия за справяне с пандемията и опазване на здравето на европейските граждани.

Много предприятия в цяла Европа реогранизираха своето производство, за да отговорят на търсенето на лични предпазни средства (ЛПС), дезинфектанти и медицински изделия. От дестилерии до текстилни предприятия — промишлеността използва своето ноу-хау в служба на гражданите, за да произвежда маски, защитни престилки, дезинфектанти за ръце и апарати за вентилация.

Комисията предприе действия за създаване на подходящи условия предприятията да увеличат или реорганизират производството си, включително като поиска от европейските организации за стандартизация да предоставят на всички заинтересовани страни безплатен достъп до стандартите за маски за лице и друго защитно оборудване.

Освен това, за да се ускори одобряването на основни продукти и да се помогне на предприятията да адаптират своите производствени линии, Комисията публикува насоки в следните области: ЛПС, почистващи средства без отмиване и дезинфектанти за ръце, както и триизмерен печат.

26 MАЙ 2020 Г.
Промишлеността в EC обединява сили, за да помогне на европейските граждани

Информацията, включена в този интерактивен инструмент, се основава на публично достъпни източници. Той съдържа неизчерпателен списък, представящ поредица от примери, които показват как промишлеността в ЕС реагира бързо на пандемията от коронавирус. Ако вашето предприятие иска да разкаже своята история, можете да се свържете с нас на адрес comm-spp-grow-defiatec [dot] europa [dot] eu (comm-spp-grow-defi[at]ec[dot]europa[dot]eu).

Европейската солидарност при лечението на пациенти

  • Австрия

    11 пациенти от Италия и 3 пациенти от Франция бяха лекувани в интензивни отделения в австрийски болници. „Предвид изключително тежката ситуация, това е само малък принос, но е от голямо символично значение, че подкрепяме Европа“, завиха австрийските органи в изявление.

  • Белгия

    В отговор на искането на Словакия за медицински персонал, който да помогне за лечението на пациенти с COVID-19, Белгия изпрати един лекар, две медицински сестри и един ръководител на екип.

  • Дания

    В отговор на искането на Словакия за медицински персонал, който да помогне за лечението на пациенти с COVID-19, Дания изпрати екип от трима лекари и пет медицински сестри.

  • Германия

    Градове и провинции в цяла Германия приеха за лечение пациенти в критично състояние от Италия, Франция, Нидерландия, Белгия и Чехия, като предоставиха своите интензивни отделения на разположение на тези пациенти.

    За Италия бяха запазени 85 легла за интензивно лечение в 10 германски провинции, като 44 италиански пациенти вече бяха прехвърлени в Германия.

    За Франция — 130 френски пациенти са прехвърлени в Германия през пролетта на 2020 г. и още няколко през ноември.

    За Франция са запазени 98 легла за интензивни грижи в 10 германски провинции, като 130 френски пациенти вече са прехвърлени в Германия.

    46 пациенти от Нидерландия бяха прехвърлени в Германия за лечение.

    Самолети и хеликоптери на германските военновъздушни сили транспортираха пациенти за интензивно лечение в Германия. Медицински персонал от университетската клиника в Йена оказва съдействие на клиника близо до Неапол, регион Кампания.

    23 пациенти от провинция Лиеж в Белгия бяха прехвърлени за лечение в Германия.  

    Бавария предложи 100 болнични легла на пациенти с COVID-19 от Чехия

  • Гърция

    500 мобилни медицински екипа, съфинансирани от ЕС, дадоха възможност за тестване на гражданите у дома.

  • Италия

    Екип за спешна медицинска помощ, състоящ се от 10 лекари и медицински сестри от Италия, участва в мисия в Армения по линия на Механизма за гражданска защита на ЕС.

  • Люксембург

    Седем нуждаещи се от интензивно лечение пациенти от Мюлуз, Франция, бяха превозени с въздушен транспорт на 25 март, за да бъдат лекувани в Люксембург. Други четири пристигнаха от Тионвил.

    Luxembourg Air Rescue транспортира още шестима пациенти от френския регион Гранд Ест, за да бъдат лекувани в интензивни отделения в Люксембург и Германия

    Самолети за провеждане на операции по търсене и спасяване и два хеликоптера на Luxembourg Air Rescue бяха включени във френската служба за спешна медицинска помощ. Те транспортираха френски пациенти за интензивно лечение до Хамбург и Дрезден, Германия.

  • Полша

    Полският център за международна помощ изпрати специален екип от 15 полски лекари и парамедици, сертифицирани от СЗО, в полева болница в Бреша, Ломбардия, един от най-засегнатите райони в Италия.

  • Румъния

    Лекари и медицински сестри от Румъния и Норвегия, която участва в Медицинския корпус на ЕС, бяха изпратени в Бергамо и Милано. Изпращането им бе съфинансирано по линия на Механизма за гражданска защита на Съюза и координирано от Координационния център на ЕС за реагиране при извънредни ситуации

Европейската солидарност при защитата на здравните работници и гражданите

  • ЕС

    На 7 май 2020 г. Европейската комисия започна да доставя 1,5 милиона маски на 17 държави членки и Обединеното кралство за защита на здравните работници в ЕС. Това бе първата партида от 10 милиона маски, закупени от Комисията чрез Инструмента за спешна подкрепа. Те бяха доставени на седмични партиди от по 1,5 милиона маски в нуждаещите се държави членки и региони през следващите шест седмици. 

    След предишните доставки на около 330 000 защитни маски в Италия, Испания и Хърватия други партиди защитни маски бяха доставени на Литва (20 000), Северна Македония (10 000) и Черна гора (10 000) в рамките на Механизма за гражданска защита на ЕС. Този резерв се финансира изцяло от бюджета на ЕС. Германия и Румъния бяха първите страни от ЕС, в които бе разположен този резерв, а през септември ги последваха Дания, Гърция, Унгария и Швеция.

    На 18 юни 2020 г., в рамките на пилотна операция, на България бяха доставени над седем тона лични предпазни средства, включително над 500 000 защитни маски, закупени от България, като транспортните разходи бяха покрити от ЕС.

    На 7 юли 2020 г. ЕС предостави 65 000 допълнителни маски на Хърватия, Черна гора, Северна Македония и Сърбия, доставени чрез стратегическия резерв rescEU.

    През първата седмица на август допълнителни партиди защитни маски бяха доставени на Хърватия, Черна гора и Северна Македония от общия европейски резерв rescEU. През октомври в Черна гора и Северна Македония бяха доставени над 130 000 медицински защитни маски и престилки в допълнение към доставените дотогава от резерва rescEU 520 000 маски, а освен това на нуждаещите се държави бе предоставена помощ в натура чрез Механизма за гражданска защита на ЕС.

    След искане от Франция чрез Механизма за гражданска защита на ЕС, през октомври и ноември 2020 г. бяха доставени две партиди от по 2 милиона хирургически ръкавици от Норвегия.

    На 22 октомври ЕС изпрати на Чехия първа пратка от 30 апарата за вентилация от общия европейски резерв от медицинско оборудване rescEU. Така, заедно с предоставените от Нидерландия и Австрия апарати, искането на Чехия за 150 апарата за вентилация бе изпълнено изцяло.

    След това чрез Механизма за гражданска защита на ЕС бе координирано изпращането в Азербайджан на италиански екип за спешна медицинска помощ от шестима специалисти, за да се окаже помощ на местните здравни органи в борбата с коронавируса.

    През януари 2021 г. от медицинските резерви rescEU в Гърция и Германия бяха доставени 107 000 защитни маски на Северна Македония и 78 000 защитни маски на Черна гора. Северна Македония също така получи 35 000 защитни престилки и 140 000 гащеризона, а Черна гора — 15 000 медицински престилки.

    През февруари 2021 г., след искане за помощ от Молдова, Румъния изпрати 1,5 милиона хирургически маски, 100 000 маски тип FFP3, 100 000 защитни костюма и 100 000 ръкавици. През февруари 2021 г. от медицинския резерв rescEU в Гърция бяха доставени 600 000 защитни маски тип FFP2 и 650 000 чифта ръкавици на Сърбия.

    В рамките на Механизма за гражданска защита на Съюза е отговорено на 25 искания за помощ по време на пандемията и са предоставени лични предпазни средства, лекарства и здравни специалисти.

  • Латвия

    Латвия предостави на Естония 478 500 маски по линия на Механизма за гражданска защита на ЕС.

    Тя предложи 60 000 маски за лице на Литва, също чрез механизма.

  • Австрия

    Австрия транспортира 1,5 милиона маски до Италия.

    Австрия достави на Италия над 3360 литра медицински дезинфектант чрез Механизма за гражданска защита на ЕС.

    Австрия изпрати ръкавици и дезинфектант на Хърватия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Молдова и Албания чрез Механизма за гражданска защита на ЕС. Северна Македония получи средства за подслон и санитарни изделия, а Сърбия получи одеяла, матраци и палатки за мигрантите в страната чрез механизма. Австрия също така изпрати 181 жилищни контейнера, които гръцките органи могат да използват за осигуряване на подслон или за мобилни здравни съоръжения в мигрантските лагери в Гърция. 

    Австрия изпрати на Чехия 15 апарата за вентилация и предложи 30 апарата за назална високопоточна кислородотерапия чрез Механизма за гражданска защита на ЕС.

  • Чехия

    Чехия достави по 10 000 защитни костюма на Италия и Испания

    Чехия също така изпрати на Гърция средства за подслон, санитарни изделия и вещи от първа необходимост за бежанците и мигрантите, изложени на риск от коронавирус, чрез Механизма за гражданска защита на ЕС. През януари 2021 г. Чехия изпрати 126 000 маски и 5000 гащеризона в Северна Македония.

  • Дания

    Дания изпраща на Гърция специални контейнери за подслон и медицински грижи за бежанците и мигрантите, изложени на риск от коронавирус, чрез Механизма за гражданска защита на ЕС.  Тя също така предложи апарати за вентилация на Италия и лични предпазни средства на Грузия.

  • Естония

    Естония предложи дезинфектант, одеяла и спално бельо на Северна Македония, Черна гора и Грузия чрез Механизма за гражданска защита на ЕС.

  • Франция

    Франция дари на Италия 1 милион маски и 20 000 защитни костюма. Франция също така изпрати на Гърция специални контейнери за подслон и медицински грижи за бежанците и мигрантите, изложени на риск от коронавирус, чрез Механизма за гражданска защита на ЕС. През януари 2021 г. Франция изпрати на Монголия 400 кислородни маски, 200 назални канюли, генератори и друго оборудване.

  • Германия

    Германия достави на Италия 7,5 тона медицинско оборудване, включително апарати за изкуствена белодробна вентилация и анестезиологични маски. Тя също така достави 50 апарата за изкуствена белодробна вентилация на Испания и 25 на Франция.

  • Унгария

    Унгария достави над 1 700 000 маски, 200 000 ръкавици и друго оборудване на редица страни, сред които Хърватия, Словения, Румъния, Словакия, Италия, Сърбия, Северна Македония, Албания, Босна и Херцеговина и Черна гора.

  • Люксембург

    Люксембург достави на Испания 1440 кг материали за производство на индивидуални защитни костюми за медицински персонал. Той също така помогна за доставката на 100 тона медицинско оборудване от Китай до Литва.

  • Нидерландия

    Нидерландия изпрати на Гърция специални контейнери за подслон и медицински грижи за бежанците и мигрантите, изложени на риск от коронавирус, чрез Механизма за гражданска защита на ЕС.

    Нидерландия изпрати на Чехия 105 апарата за вентилация чрез Механизма за гражданска защита на ЕС.

  • Полша

    Полша предложи дезинфектанти, хирургически маски, лицеви шлемове и други лични предпазни средства на Молдова и Украйна.

  • Словакия

    Словакия изпрати маски и дезинфектанти на Италия и предложи линейки, маски, дезинфектанти и одеяла на Украйна в рамките на Механизма за гражданска защита на ЕС.

Европейска солидарност за връщането на европейските граждани*

  • ЕС

    След избухването на пандемията над 90 000 блокирани граждани на ЕС се завърнаха у дома на борда на над 360 полета за репатриране, подпомогнати и съфинансирани от Механизма за гражданска защита на ЕС. Един на всеки трима репатрирани е гражданин на европейска държава, различна от държавата, която организира репатрирането.

    С още много вътрешноевропейски полети, не само в рамките на Механизма за гражданска защита на ЕС, а и организирани пряко от държавите членки, ежедневно се превозваха граждани до техните държави.

  • Австрия

    Австрия репатрира граждани на 25 държави — членки на ЕС, като организира полети от Аржентина, Австралия, Чили, Куба, Доминиканската република, Египет, Индонезия, Малайзия, Малдивите, Мавриций, Мексико, Мароко, Перу, Филипините, Южна Африка, Испания, Тайланд, Тунис, Обединеното кралство, САЩ и Виетнам. 

  • Белгия

    Белгия репатрира граждани на 20 държави — членки на ЕС.

  • Чехия

    Чехия репатрира стотици граждани на 22 държави — членки на ЕС.

  • Дания

    Дания върна у дома граждани на други държави — членки на ЕС, с полет от Мали, като на отиване самолетът транспортира хуманитарна помощ.

  • Финландия

    Финландия върна у дома граждани на 10 държави — членки на ЕС.

  • Франция

    Франция репатрира граждани на 26 държави — членки на ЕС. В началото на февруари полет от Ухан, Китай превози 64 френски граждани и 135 други граждани на ЕС.

  • Германия

    Германия репатрира хиляди граждани от всички други държави — членки на ЕС.

  • Унгария

    Унгария върна у дома граждани от четири държави — членки на ЕС. 

  • Ирландия

    Ирландия върна у дома граждани от 17 държави — членки на ЕС.

  • Италия

    Италия репатрира граждани на шест държави членки от Токио, Япония.

  • Латвия

    Латвия върна у дома граждани от четири държави — членки на ЕС.

  • Литва

    Литва върна у дома граждани от осем държави — членки на ЕС.

  • Люксембург

    Люксембург репатрира граждани на 14 държави — членки на ЕС. Полет от Кабо Верде на 25 март превози 20 граждани на Люксембург и 131 други граждани на ЕС.

  • Португалия

    Португалия върна у дома стотици граждани на 17 държави — членки на ЕС.

  • Испания

    Испания организира връщането на над 600 европейски граждани на 19 държави — членки на ЕС.

  • Швеция

    Швеция върна у дома граждани на 15 държави — членки на ЕС.

Още много други граждани на ЕС бяха репатрирани с европейски полети, също и извън Механизма за гражданска защита на ЕС. Например:

  • Хърватия

    Хърватия помогна да бъдат върнати у дома граждани на 5 държави членки.

  • Дания

    С датски полет бяха върнати у дома 105 датчани и още 179 европейци от Филипините. Дания помогна и за репатрирането на 324 европейски граждани с четири специални полета от Мароко, Италия, Филипините и Перу.

  • Германия

    Германия помогна на 600 естонци, латвийци и литовци да се завърнат с ферибот в техните държави.

  • Унгария

    Унгария върна у дома граждани от шест държави — членки на ЕС.

  • Литва

    Литва помогна за връщането на около 400 граждани на шест държави — членки на ЕС, от Виетнам, Тайланд, Индонезия и Южна Америка.

  • Нидерландия

    Нидерландия репатрира около 230 граждани на различни държави — членки на ЕС, от Испания, Португалия, Гамбия, Кабо Верде, Перу и Турция.

  • Полша

    Полската авиокомпания LOT помогна за репатрирането на граждани на 18 държави — членки на ЕС. Полша предложи на гражданите на Естония, Латвия и Литва фериботи и специални влакове, за да гарантира безопасното им завръщане. Полша също така организира 18 конвоя от над 800 превозни средства, придружени от полската полиция, с които да осигури безопасното връщане на над 2000 граждани на Естония, Латвия и Литва.

  • Португалия

    Португалия помогна на стотици граждани на 15 държави — членки на ЕС, да се върнат у дома.

  • Словакия

    Словакия организира полет от Съединените щати за репатрирането на 300 граждани на четири държави — членки на ЕС. 

*19 държави от ЕС използваха Механизма за гражданска защита на Съюза при своите действия за репатриране. Усилията на двустранна солидарност при връщането на европейските граждани в техните държави са упоменати, когато Комисията е била изрично уведомена за тях.

Отказ от отговорност: Примерите на тази страница не са изчерпателни. Данните се основават на най-новите налични източници на информация от държавите членки посредством Общата система за спешна комуникация и информация (CECIS). Въпреки че Комисията се стреми да актуализира информацията, не носим никаква отговорност, изрична или подразбираща се, относно пълнотата и точността на информацията, съдържаща се на страницата.

Европейската солидарност в подкрепа на търсещите убежище лица

От началото на коронавирусната пандемия Комисията подкрепяше Гърция при защитата на уязвимите лица от заразяване с вируса и предотвратяването на здравна криза в бежанските лагери. Освен това бяха предприети незабавни действия за предотвратяване на разпространението на коронавируса на островите в Егейско море, където се намират центровете за прием и идентификация.

В съответствие с ангажимента, поет от председателя Фон дер Лайен по време на посещението ѝ в Гърция в началото на март, в рамките на спешната помощ веднага бяха предоставени 350 млн. евро в подкрепа на пет проекта за управление на миграцията. Тези проекти включваха продължаване на помощта за капацитета за приемане в континентална Гърция и по островите чрез схема за жилища под наем и оказване на подкрепа.

През април 2020 г. бе предоставена допълнителна финансова помощ в размер на 350 млн. евро. С увеличеното финансиране се подкрепи повишаването на капацитета за приемане на гръцките острови, предоставянето на услуги и стоки от първа необходимост (например хранителни продукти) в лагерите, осигуряването на допълнителни медицински екипи, засилването на подкрепата за гръцката служба по въпросите на убежището и разполагането на гранична охрана и полицейски служители по външните граници на Гърция.