Põhisisu juurde

Euroopa taastekava

Sissejuhatus

Kõigi aegade suurim stimuleerivate meetmete pakett

ELi pikaajaline eelarve koos taasterahastuga „NextGenerationEU“, mis on majanduse taastamise kiirendamiseks mõeldud ajutine vahend, moodustavad kõigi aegade suurima rahastatava stiimulite paketi Euroopas. COVID-19 järgse Euroopa ülesehitamist toetatakse kokku 2,018 triljoni euroga jooksevhindades*. Euroopa saab olema keskkonnahoidlikum, digitaalsem ja vastupidavam.

Vahendeid kasutatakse Euroopa kõige olulisemate probleemide lahendamiseks ja abivajajate toetamiseks. Pärast Venemaa agressiooni Ukrainasse kasutati ELi eelarvet hädaabi andmiseks ja toetuse võimaldamiseks Ukrainas ja ELi riikides ning sõja humanitaartagajärgede leevendamiseks.

*1,8 triljonit eurot 2018. aasta hindades

Mitmeaastase finantsraamistiku (2021–2027) ja taasterahastu „NextGenerationEU“ faktid ja arvud

Paketi põhielemendid

Üle 50% pikaajalisest eelarvest ja taasterahastust „NextGenerationEU“ on ette nähtud selleks, et toetada moderniseerimist, näiteks:

microscope

teadusuuringud ja innovatsioon programmi „Euroopa horisont“ kaudu

investment icon

õiglase ülemineku fondi ja programmi „Digitaalne Euroopa“ kaudu toetatakse õiglast kliima- ja digipööret;

vaccine

taaste- ja vastupidavusrahastu, rescEU ja uue terviseprogrammi „EL tervise heaks“ kaudu toetatakse valmisolekut, taastumist ja vastupanuvõimet.

Lisaks pööratakse paketis tähelepanu

farm icon

tavapärase poliitika (näiteks ühtekuuluvuspoliitika ja ühise põllumajanduspoliitika) ajakohastamisele, et maksimeerida nende panus liidu prioriteetidesse

globe icon

võitlus kliimamuutuse vastu – selleks on ette nähtud 30 % ELi vahenditest ehk suurim summa, mis Euroopa eelarvest kunagi on eraldatud

2 womens icon

bioloogilise mitmekesisuse kaitsele ja soolise võrdõiguslikkuse edendamisele

Mitmeaastase finantsraamistiku 2021–2027 ja taasterahastu „NextGenerationEU“ kogueraldised rubriikide kaupa

Rubriik Mitmeaastane finantsraamistik Taasterahastu „NextGenerationEU“
1. Ühtne turg, innovatsioon ja digitaalvaldkond 149,5 miljardit eurot 11,5 miljardit eurot
2. Ühtekuuluvus, vastupanuvõime ja väärtused 426,7 miljardit eurot 776,5 miljardit eurot
3. Loodusvarad ja keskkond 401 miljardit eurot 18,9 miljardit eurot
4. Ränne ja piirihaldus 25,7 miljardit eurot -
5. Julgeolek ja kaitse 14,9 miljardit eurot -
6. Naabrus ja maailm 110,6 miljardit eurot -
7. Euroopa avalik haldus 82,5 miljardit eurot -
MITMEAASTANE FINANTSRAAMISTIK KOKKU 1210,9 miljardit eurot 806,9 miljardit eurot

Kõik summad eurodes jooksevhindades. Allikas: Euroopa Komisjon

Taasterahastu „NextGenerationEU“ keskmes on taaste- ja vastupidavusrahastu, millest antakse ELi liikmesriikides reformide ja investeeringute toetamiseks toetusi ja laene kokku 723,8 miljardi euro väärtuses. Taaste- ja vastupidavusrahastust rahaliste vahendite saamiseks peavad liikmesriigid koostama taaste- ja vastupidavuskavad, milles kirjeldatakse, kuidas nad vahendeid investeerivad. Lisaks peavad nad täitma asjakohased vahe-eesmärgid ja sihid ning enne taaste- ja vastupidavusrahastu raames tehtavate väljamaksete toimumist hindab komisjon, kas iga vahe-eesmärk ja eesmärk on rahuldavalt täidetud.

Erinevate ELi liikmesriikide kavadega tutvumiseks ja seni tehtud väljamaksete jälgimiseks tutvuge interaktiivse taaste ja vastupidavuse tulemustabeliga.

Ülejäänud taasterahastu „NextGenerationEU“ vahendid makstakse ELi liikmesriikidele välja mitme ELi programmi kaudu: ühtekuuluvust ja Euroopa territooriume toetav taasteabi (REACT-EU), programm „Euroopa horisont“, programm „InvestEU“, Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond või õiglase ülemineku fond.

Võttes arvesse Venemaa agressiooni Ukraina vastu võiksid ELi liikmesriigid kasutada osa neist vahenditest nende territooriumile saabuvate pagulaste vajaduste rahuldamiseks.

Taasterahastu „NextGenerationEU“ vahendite jaotus

Taaste- ja vastupidavusrahastu

723,8 miljardit eurot

millest laenud 385,8 miljardit eurot
millest toetused 338 miljardit eurot

 

Programm

Rahastamine
REACT-EU 50,6 miljardit eurot.
Euroopa horisont 5,4 miljardit eurot
InvestEU 6,1 miljardit eurot
Maaelu areng 8,1 miljardit eurot
Õiglase Ülemineku Fond (JTF) 10,9 miljardit eurot
rescEU 2 miljardit eurot
KOKKU 806,9 miljardit eurot

Kõik summad eurodes, jooksevhindades. Allikas: Euroopa Komisjon

Riiklikud eraldised

ELi eelarve ei seisne ega ole kunagi seisnenud andmises ja võtmises. Kõik liikmesriigid saavad kasu sellest, et nad on osa ühtsest turust, lahendades koos ühiseid probleeme. ELi vahendid, näiteks ühtekuuluvusfondi või programmi „Euroopa horisont“ raames, jõuavad kõigisse ELi nurkadesse.

Teatavates poliitikavaldkondades said liikmesriigid eelnevalt kindlaks määratud summasid. Nendega võite tutvuda siin.

ELi pikaajalise eelarve ja taasterahastu „NextGenerationEU“ rahastamine

Laenud majanduse taastamise rahastamiseks

Euroopa Komisjon võtab Euroopa Liidu nimel taasterahastu „NextGenerationEU“ rahastamiseks turgudelt laenu, sest tal on võimalik seda teha soodsama intressiga kui suuremal osal liikmesriikidel, ning jagab need summad laiali.

Juba enne taasterahastut „NextGenerationEU“ emiteeris Euroopa Komisjon võlakirju, et rahastada näiteks ELile, liikmesriikidele ja kolmandatele riikidele antavaid laene, sealhulgas kuni 100 miljardi euro eraldamine TERA programmile, mille eesmärk on COVID-19 pandeemia ajal kaitsta töökohti ja hoida inimesi tööl.

Euroopa Liit kogub kuni 2026. aastani taasterahastu „NextGenerationEU“ jaoks mitmekesise rahastamisstrateegia kaudu kuni 800 miljardit eurot jooksevhindades.

EL laenuvõtjana

Selge tegevuskava uute tuluallikate kasutuselevõtuks, et toetada laenude tagasimaksmist

2021. aasta detsembri institutsioonidevahelises kokkuleppes leppisid Euroopa Parlament, nõukogu ja komisjon kokku töötada selle nimel, et võtta kasutusele piisavad uued omavahendid, et katta taasterahastu „NextGenerationEU“ tagasimaksed.

Selleks et aidata tagasi maksta taasterahastu „NextGenerationEU“ toetussummasid, tegi komisjon 2021. aasta detsembris ettepaneku lisada ELi eelarvesse kolm uut tuluallikat. See ettepanek aitaks rahastada ka kliimameetmete sotsiaalfondi, mille eesmärk on tagada, et üleminekul vähese CO2 heitega majandusele ei jäeta kedagi kõrvale.

20. juunil 2023 sai komisjon valmis oma ettepaneku järgmise põlvkonna omavahendite kohta. Lõplik pakett sisaldab uut ajutist statistilist omavahendit, mis põhineb ettevõtete kasumil. Pärast poliitilist kokkulepet paketi „Eesmärk 55“ suhtes, millega püütakse tagada, et ELi poliitika toetaks meie mandri kliimaneutraalsust, on komisjon võrreldes 2021. aasta detsembri esialgsete ettepanekutega kohandanud ka omavahendite ettepanekuid, mis põhinevad heitkogustega kauplemise süsteemil ja piiril kohaldataval süsinikdioksiidi kohandusmehhanismil (CBAM).

Emissions trading

ELi heitkogustega kauplemise süsteemi omavahendid

Carbon border adjustment mechanism

Piiril kohaldatava süsinikdioksiidi kohandusmehhanismi omavahendid

reallocated profits

Äriühingute kasumi statistikal põhinevad ajutised omavahendid.

Lisaks on olemas omavahendid, mis põhinevad liikmesriikidele ümberjaotatud osal hargmaiste ettevõtjate jääkkasumist vastavalt OECD/G20 maksustamisõiguste ümberjaotamist käsitlevale üleilmsele kokkuleppele („esimene sammas“). Komisjon teeb koostööd Euroopa Parlamendiga ja ELi liikmesriikide esindajatega ELi nõukogus, et uued tuluallikad kiiresti heaks kiita.

ELi 2021.–2027. aasta eelarve tuluallikad

ELi uue põlvkonna omavahendiliigid

Abisaajad

ELi eelarvest võib toetust saada igaüks. Siin saate otsida käimasolevaid ja tulevasi projektikonkursse, leida taustteavet rahastamisprotsesside ja -programmide kohta ning esitada taotlusi veebis.

Tutvuge hankemenetlustega ja uurige võimalusi koostööks Euroopa Komisjoniga.

Taust

Komisjon esitas ettepaneku ELi järgmise pikaajalise eelarve kohta 2. mail 2018.

Vastusena koroonaviiruse põhjustatud enneolematule kriisile tegi Euroopa Komisjon 27. mail 2020 ettepaneku võtta kasutusele ajutine majanduse taasterahastu „NextGenerationEU“ ning suurendada sihtotstarbeliselt ELi pikaajalist eelarvet aastateks 2021–2027.

Vähem kui kaks kuud hiljem, 21. juulil 2020 jõudsid ELi riigipead ja valitsusjuhid paketi osas poliitilisele kokkuleppele.

Nõukogu võttis selle lõplikult vastu 17. detsembril 2020.

Läbirääkimisprotsess

Dokumendid

11. VEEBRUAR 2021
Adopted MFF legal acts
17. DETSEMBER 2020
EU budget - European Commission welcomes the adoption of the EU's long-term budget for 2021-2027
22. DETSEMBER 2020
Questions and answers on the adoption of the EU's long-term budget for 2021-2027
11. NOVEMBER 2020
EU’s next long-term budget & NextgenerationEU - Key facts and figures
11. NOVEMBER 2020
Questions and Answers on the agreement on the €1.8 trillion package to help build greener, more digital and more resilient Europe
10. NOVEMBER 2020
ELi eelarve: Euroopa Komisjon tunneb heameelt kokkulepe üle, millega eraldatakse 1,8 triljonit eurot keskkonnahoidlikuma, digitaalsema ja vastupanuvõimelisema Euroopa ülesehitamiseks
27. MAI 2020
Euroopa võimalus: parandame vead ja teeme ettevalmistusi järgmise põlvkonna jaoks
27. MAI 2020
ELi eelarve, mis toetab Euroopa majanduse taastekava
27. MAI 2020
Commission Staff Working Document: Identifying Europe's recovery need
27. MAI 2020
Komisjoni 2020. aasta kohandatud tööprogramm
27. MAI 2020
Adjusted Commission Work Programme 2020 - Annexes
27. MAI 2020
MFF Legislation