Oznámenie a kapitoly o jednotlivých krajinách
V správe o právnom štáte 2024 sa skúma pozitívny aj negatívny vývoj vo všetkých členských štátoch v štyroch kľúčových oblastiach právneho štátu: justičný systém, protikorupčný rámec, pluralita médií a iné inštitucionálne otázky súvisiace so systémom bŕzd a protiváh. Zahŕňa kapitoly týkajúce sa všetkých 27 členských štátov, ktoré vychádzajú z kvalitatívneho posúdenia vykonaného Komisiou. V kapitolách o jednotlivých krajinách sa analyzuje vývoj, ku ktorému došlo od vydania predchádzajúcej správy, a opatrenia prijaté v nadväznosti na vývoj a výzvy identifikované v správe z roku 2023.
Od roku 2022 správa obsahuje konkrétne odporúčania pre všetky členské štáty. Analýza v správe za rok 2024 preto obsahuje aj kvalitatívne posúdenie pokroku, ktorý členské štáty dosiahli pri vykonávaní odporúčaní z roku 2023. V závislosti od dosiahnutého pokroku preto odporúčania na rok 2024 buď vychádzajú z minuloročných odporúčaní, alebo sa nimi riešia nové výzvy. Cieľom odporúčaní je ďalej pomáhať členským štátom v ich úsilí o napredovanie v prebiehajúcich reformách a pomôcť im určiť, kde sú potrebné zlepšenia.
Komisia vypracovala túto správu na základe pokračujúceho dialógu s vnútroštátnymi orgánmi a po konzultácii so zainteresovanými stranami z celej EÚ, pričom si v plnej miere ponechala politickú zodpovednosť za jej posúdenie a vydané odporúčania. V ďalšom vydaní sa bude sledovať vývoj a naďalej sa bude posudzovať vykonávanie odporúčaní.
Správa za rok 2024 po prvýkrát obsahuje aj kapitoly o štyroch krajinách zapojených do procesu rozširovania (Albánsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Srbsko). Účelom ich začlenenia je podporiť reformné úsilie týchto krajín s cieľom dosiahnuť nezvratný pokrok v oblasti demokracie a právneho štátu pred pristúpením a zaručiť trvalo vysoké štandardy aj po pristúpení.
V politických usmerneniach pre Európsku komisiu na roky 2024 – 2029 bola ďalej upevnená zásada, že právny štát je základom úspešnej Európskej únie. Správa o právnom štáte bude aj naďalej udávať smer v rámci tejto činnosti. Dôjde napríklad k rozšíreniu obsahu správ tak, aby zahŕňali kľúčové otázky, ako je rozmer jednotného trhu, a zavedie sa užšia väzba medzi správou o právnom štáte a jej odporúčaniami a financovaním z rozpočtu EÚ.
Správa o právnom štáte za rok 2024 – oznámenie a kapitoly o jednotlivých krajinách
Metodika
Posúdenie uvedené v kapitolách o jednotlivých krajinách bolo vypracované v súlade s metodikou, ktorá bola naposledy aktualizovaná v roku 2022 a prerokovaná s členskými štátmi, a to aj s cieľom zohľadniť začlenenie odporúčaní do správy. Účelom kapitol o jednotlivých krajinách nie je poskytnúť vyčerpávajúci opis problémov právneho štátu v každej krajine, ale skôr predstaviť významný vývoj. V posúdení sa odkazuje na požiadavky práva EÚ vrátane požiadaviek vyplývajúcich z judikatúry Súdneho dvora Európskej únie. Užitočný referenčný rámec pre príslušné normy a najlepšie postupy poskytujú odporúčania a stanoviská Rady Európy.
Správa o právnom štáte je výsledkom úzkej spolupráce s vnútroštátnymi orgánmi a opiera sa o celý rad zdrojov. Všetky členské štáty a krajiny zapojené do procesu rozširovania boli vyzvané, aby prispeli k tomuto procesu, poskytli písomné príspevky a zapojili sa do špecializovaných návštev krajín, ktoré sa uskutočnili v období od januára do marca 2024. Pokiaľ ide o návštevy krajín, Komisia zorganizovala viac ako 640 stretnutí s vnútroštátnymi orgánmi, nezávislými subjektmi a so zainteresovanými stranami vrátane organizácií občianskej spoločnosti (podrobný harmonogram návštev krajín sa nachádza v časti Dokumenty nižšie). Komisia okrem toho na politickej úrovni prerokovala správu s vnútroštátnymi orgánmi a vládami, ako aj so zástupcami národných parlamentov. Pred prijatím tejto správy mali vnútroštátne orgány príležitosť overiť, či sú informácie uvedené v kapitole týkajúcej sa ich krajiny aktuálne a v prípade potreby poskytnúť aktuálne informácie.
Sieť vnútroštátnych kontaktných miest pre oblasť právneho štátu, ktorá bola zriadená v roku 2020, funguje aj naďalej ako stály komunikačný kanál s členskými štátmi na účely prípravy správy a výmeny najlepších postupov. Od roku 2024 sa na sieti zúčastňujú aj štyri krajiny zapojené do procesu rozširovania ako pozorovatelia.
Príspevky členských štátov a krajín zapojených do procesu rozširovania
Všetky členské štáty boli vyzvané, aby poskytli informácie o významnom vývoji, ku ktorému došlo najmä od prijatia správy o právnom štáte za rok 2023, a to na základe aktualizovaného dotazníka, ktorý bol prerokovaný s členskými štátmi. Príspevky boli štruktúrované na základe štyroch pilierov, ktorými sa zaoberala správa – justičný systém, protikorupčný rámec, pluralita médií a iné inštitucionálne otázky súvisiace so systémom bŕzd a protiváh, a boli poskytnuté podľa dohodnutej šablóny. Písomné príspevky boli doplnené o poznatky získané počas návštev krajín a informácie, ktoré poskytli zainteresované strany. Krajiny zapojené do procesu rozširovania poskytli aj písomné aktualizácie, ktoré dopĺňajú informácie poskytnuté v rámci procesu rozširovania.
Cielená konzultácia so zainteresovanými stranami
V rámci prípravy správy o právnom štáte 2024 vyzvala Európska komisia zainteresované strany, aby poskytli písomné príspevky prostredníctvom cielenej konzultácie so zainteresovanými stranami, ktorá prebiehala od 7. novembra 2023 do 14. januára 2024. Rôzne agentúry EÚ, európske siete, národné a európske organizácie občianskej spoločnosti a profesijné združenia a medzinárodné a európske organizácie poskytli v rámci konzultácie približne 250 horizontálnych príspevkov a príspevkov špecifických pre jednotlivé krajiny. Rada Európy takisto poskytla prehľad o svojich najnovších stanoviskách a správach. Informácie získané v tejto konzultácii spolu s faktickými zisteniami o vývoji v jednotlivých krajinách prispeli k posúdeniu, ktoré vypracovala Komisia.
Správa o právnom štáte za rok 2024 – cielená konzultácia so zainteresovanými stranami