Přejít na hlavní obsah

Strategický výhled

Co je strategický výhled?

Prognostika je věda o u zkoumání a předvídání budoucího možného vývoje s cílem utvářet upřednostňovanou podobu budoucnosti. Za tímto účelem využívá kolektivní informace strukturovaným a systémovým způsobem. Strategický výhled se pak snaží začlenit tyto prognózy budoucnosti do tvorby politik, do strategického plánování a připravenosti Evropské unie. Pomáhá Unii připravit se na budoucí otřesy a příležitosti a předvídat je a utvářet takovou budoucnost, jakou si představujeme.

Strategický výhled nespočívá v předvídání budoucnosti. Zabývá se různými příklady možného budoucího vývoje a také příležitostmi a výzvami, které může tento vývoj přinést. V konečném důsledku pomáhá tvůrcům politik jednat v současnosti a utvářet budoucnost.

Hlavní aktéři

Vůbec prvním komisařem odpovědným za strategický výhled se v roce 2019 stal výkonný místopředseda Komise Maroš Šefčovič. O praktické provádění jednotlivých úkolů se stará Generální sekretariát a Společné výzkumné středisko, které využívá interní prognostiky. Dlouhodobou koordinaci politik mezi všemi generálními ředitelstvími Komise zajišťuje síť pro strategický výhled. Komise navazuje úzkou spolupráci s ostatními orgány EU, zejména v rámci Evropského systému pro strategickou a politickou analýzu (ESPAS). Spolupracuje rovněž s mezinárodními partnery a prostřednictvím celounijní sítě pro strategický výhled rozvíjí partnerství, která využívají prognostické kapacity členských států.

Zprávy o strategickém výhledu

Evropská komise vydává každý rok zprávu o strategickém výhledu, která je podkladem pro vytváření pracovních a víceletých programů Komise. Využívá se při tom participativní a meziodvětvová prognóza realizovaná pod vedením jednotlivých útvarů Komise, dále konzultace s členskými státy a také diskuse s partnery v rámci ESPAS a s externími zúčastněnými stranami. 

Zpráva o strategickém výhledu z roku 2023 s názvem „Udržitelnost a dobré životní podmínky lidí jako základ otevřené strategické autonomie Evropy“ osvětluje nejrelevantnější a vzájemně provázané sociální a hospodářské výzvy, s nimiž se EU bude na své cestě k udržitelnosti potýkat. Zároveň se ve zprávě navrhuje deset oblastí, v nichž musí EU jednat, aby se jí podařilo dovést transformaci ke zdárnému konci. V konečném důsledku by se tak měla posílit otevřená strategická autonomie Evropy i její celková pozice při vytváření hospodářství s bilančně nulovými emisemi.

Zpráva o strategickém výhledu z roku 2023

Zpráva o strategickém výhledu z roku 2022: „Souběžná zelená a digitální transformace v novém geopolitickém kontextu“ se zaměřuje na interakci mezi těmito dvěma transformacemi Evropy a zohledňuje rovněž narušenou a měnící se geopolitickou situaci, v níž k této transformaci dochází. Zdůrazňuje klíčovou úlohu digitálních technologií v pěti strategických odvětvích Evropy, která produkují nejvíce skleníkových plynů: energetika, doprava, průmysl, stavebnictví a zemědělství. Nastiňuje proto 10 oblastí, které jsou důležité pro maximalizaci součinnosti a snížení třecích ploch mezi oběma transformacemi do roku 2050.

Zpráva o strategickém výhledu z roku 2022

Zpráva o strategickém výhledu z roku 2021 nazvaná „Schopnost a svoboda EU jednat“ představuje perspektivní, multidisciplinární pohled na důležité trendy, které budou EU ovlivňovat až do roku 2050. Jedná se zejména o změnu klimatu a další environmentální výzvy, technologickou transformaci, tlak na demokracii a demokratické hodnoty, jakož i o změny ve světovém řádu a demografii. Zpráva se rovněž zabývá 10 oblastmi, v nichž může EU svou schopnost a svobodu jednat posílit.

Zpráva o strategickém výhledu z roku 2021

Zpráva o strategickém výhledu z roku 2020 nazvaná „Zmapování cesty k odolnější Evropě“ se zabývala prvními strukturálními poznatky získanými během pandemie covidu-19 a ukázala způsob, jakým může strategický výhled přispět ke zvýšení dlouhodobé odolnosti Evropy v době zásadních a rychlých změn. Jednalo se o analýzu odolnosti EU ve čtyřech oblastech: sociální a ekonomické, geopolitické, environmentální a digitální. Zpráva také zavedla tzv. přehledy odolnosti, které slouží jako monitorovací nástroje pro tvůrce politik.

Zpráva o strategickém výhledu z roku 2020

Celounijní síť pro strategický výhled

Zřízení této sítě bylo oznámeno ve výroční zprávě Komise o strategickém výhledu z roku 2020. Účelem sítě je rozvíjet synergie mezi orgány veřejné správy v oblasti prognóz. Snahou je propojit zpravodajské a prognostické odborné znalosti ze všech členských států a Evropské komise za účelem strategické výměny informací a spolupráce v otázkách, které jsou pro evropskou budoucnost důležité.

Celounijní síť pro strategický výhled má dvě úrovně. Nejméně jednou ročně se neformálně scházejí tzv. ministři pro budoucnost, kteří zastupují jednotlivé členské země. Diskutují o důležitých otázkách, které mají význam pro budoucnost Evropy.

Ministry v jejich úsilí podporuje síť vyšších úředníků z vnitrostátních úřadů, kteří se scházejí nejméně dvakrát ročně, aby ministerská zasedání připravili, navázali na jejich závěry a spolupracovali v tematických pracovních skupinách.

Podpora tvorby politik EU

Strategický výhled pomáhá zlepšovat tvorbu politik, vypracovávat strategie, které obstojí i v budoucnu, a zajišťovat, aby byla krátkodobá opatření v souladu s dlouhodobými cíli. K tomu využívá různé metody:

  • landscape

    Mapování terénu: systematické sledování a shromažďování informací o událostech a trendech, přičemž výstupem je vizuální nebo na budoucnost zaměřené zmapování nových signálů potenciálních změn.

  • megatrends

    Analýza hlavních trendů: zanalýzování a následné diskuse o modelových změnách a vzájemně se ovlivňujících trendech, přičemž výstupem je popis (jednoho) budoucího vývoje a akční plán.

  • frames

    Plánování scénářů možného vývoje: interaktivní a iterační proces zahrnující rozhovory, analýzy a modelování, přičemž výstupem je popis věrohodných možností budoucího vývoje (pozitivního i negativního) a způsobů, jak by k nim mohlo dojít.

  • objective

    Vytváření vizí: stanovení upřednostňovaného budoucího vývoje, přičemž výstupem je společné porozumění a jasný popis daného vývoje a střednědobý plán, v němž jsou podrobně popsána konkrétní opatření k dosažení této vize.

Strategický výhled pomáhá Komisi při dosahování strategických priorit tím, že:

  • provádí prognostická cvičení na témata týkající se budoucnosti s cílem prozkoumat, jakým způsobem lze cílů vytyčených v politických prioritách Komise dosáhnout, analyzovat hlavní trendy, rizika a nové problémy a vymezit témata, která mají pro EU zásadní význam. Součástí těchto cvičení je zveřejnění výroční zprávy o strategickém výhledu nebo použití referenčních scénářů strategického výhledu.
  • podporuje program Komise s názvem Zlepšení právní úpravy. Hlavní politické iniciativy by měly ze strategického výhledu vycházet a zajistit, aby politická opatření EU čerpala z jasného pochopení budoucích trendů a nových problémů, možných scénářů a souvisejících výzev a příležitostí. Evropská komise například vypracovala scénáře strategického výhledu, které představují podmnožinu možné budoucí situace v roce 2040 a o něž se opírá sdělení Komise o dlouhodobé vizi pro venkovské oblasti.
  • podporuje tvůrce politik při úvahách o budoucnosti a podněcováním dlouhodobých strategií o klíčových politických otázkách prostřednictvím specializované práce na různých tématech, jako jsou Budoucí profesní role zemědělců do roku 2040, Budoucnost cla v EU nebo Budoucnost pracovních míst je zelená.
  • zajišťuje podklady pro přezkumy v rámci Programu pro účelnost a účinnost právních předpisů, který identifikuje příležitosti ke snížení regulační zátěže v Evropě a poskytuje informace o tom, zda stávající právní předpisy EU mají takovou podobu, která obstojí i v budoucnu. 

Další kroky

  • posílení spolupráce v rámci celounijní sítě pro strategický výhled s cílem vybudovat prognostické kapacity ve správních orgánech členských států EU
  • provádění programu Komise pro strategický výhled a úvahy o budoucích iniciativách
  • spolupráce s ostatními orgány EU v rámci Evropského systému pro strategickou a politickou analýzu (ESPAS)

Kontaktní údaje

Veškeré dotazy zasílejte na adresu SG-FORESIGHTatec [dot] europa [dot] eu (SG-FORESIGHT[at]ec[dot]europa[dot]eu); JRC-FORESIGHTatec [dot] europa [dot] eu (JRC-FORESIGHT[at]ec[dot]europa[dot]eu)

Dokumenty

  • 1. LISTOPADU 2017
Strategic Foresight Primer

 

  • 10. ZÁŘÍ 2019
President von der Leyen’s mission letter to Maroš Šefčovič