Zmena klímy, zvyšujúce sa tempo technologického rozvoja alebo geopolitické zmeny sú príkladmi trendov, ktoré zásadne ovplyvňujú životy Európanov. Tieto zmeny prebiehajú na všetkých úrovniach, od miestnej politiky až po svetové mocenské štruktúry. S cieľom predvídať tieto zmeny, pripraviť sa na ne a podporiť prechod na zelenú, digitálnu a spravodlivejšiu Európu Komisia posilňuje svoju kultúru pripravenosti a predvídavú tvorbu politík založenú na dôkazoch. Z tohto dôvodu Komisia čoraz viac začleňuje strategický výhľad do svojej práce.
Čo je strategický výhľad?
Výhľad je disciplínou skúmania a predvídania možného budúceho vývoja s cieľom formovať uprednostňovanú budúcnosť. Na tento účel využíva kolektívnu inteligenciu štruktúrovaným a systematickým spôsobom. Komisia sa prostredníctvom strategického výhľadu snaží začleniť prognózy možného budúceho vývoja do tvorby politík, strategického plánovania a posilňovania pripravenosti na úrovni EÚ. Pomáha tak EÚ predvídať budúce otrasy a príležitosti, pripraviť sa na ne a formovať budúcnosť, ktorú chceme.
Strategický výhľad nie je o predpovedaní budúcnosti; ide o skúmanie rôznych možných budúcností spolu s príležitosťami a výzvami, ktoré so sebou môžu priniesť. V konečnom dôsledku pomáha tvorcom politiky konať v prítomnosti tak, aby sme si vytvorili budúcnosť, ktorú si želáme.
Kľúčoví aktéri
Historicky prvým členom kolégia komisárov zodpovedným za strategický výhľad sa stal v roku 2019 výkonný podpredseda Komisie Maroš Šefčovič. Vykonávanie mandátu riadi Generálny sekretariát a Spoločné výskumné centrum (pričom Spoločné výskumné centrum využíva svoje vnútorné kapacity v oblasti výhľadu). Sieť Komisie pre strategický výhľad zabezpečuje dlhodobú koordináciu politiky medzi všetkými generálnymi riaditeľstvami. Komisia plánuje v oblasti výhľadu úzku spoluprácu s ostatnými inštitúciami EÚ, najmä v rámci Európskeho systému strategických a politických analýz (ESPAS). Spolupracuje aj s medzinárodnými partnermi a prostredníctvom celoúnijnej siete pre strategický výhľad rozvíja partnerstvá, ktoré využívajú verejné kapacity členských štátov v oblasti výhľadu.
Správy o strategickom výhľade
Komisia vypracúva výročnú správu o strategickom výhľade, ktorá je podkladom pre pracovné programy Komisie a tvorbu viacročných programov rozvoja. Programovanie sa vykonáva prostredníctvom participatívneho a medzisektorového výhľadového procesu pod vedením útvarov Komisie v rámci konzultácií s členskými štátmi, diskusie s partnermi Európskeho systému strategických a politických analýz (ESPAS) a externými zainteresovanými stranami.
V správe o strategickom výhľade z roku 2023: „Základom otvorenej strategickej autonómie Európy je udržateľnosť a dobré podmienky na život“ sa objasňujú najdôležitejšie a vzájomne prepojené sociálne a hospodárske výzvy, ktorým bude EÚ čeliť na svojej ceste k udržateľnosti. Na tomto základe sa v správe navrhuje desať oblastí, v ktorých EÚ musí prijať opatrenia na úspešné zvládnutie transformácie. V konečnom dôsledku by sa tým mala posilniť otvorená strategická autonómia a postavenie Európy vo svete na ceste k hospodárstvu s nulovou bilanciou emisií.
Správa o strategickom výhľade z roku 2023
Správa o strategickom výhľade za rok 2022: „Twinning zelenej a digitálnej transformácie v novom geopolitickom kontexte“ sa zameriava na vzájomné pôsobenie dvojakej transformácie Európy, pričom zohľadňuje aj rušivé a meniace sa geopolitické prostredie, v ktorom táto transformácia prebieha. Zdôrazňuje sa kľúčová úloha, ktorú zohrávajú digitálne technológie v piatich strategických odvetviach Európy, ktoré produkujú najviac emisií skleníkových plynov: energetika, doprava, priemysel, stavebníctvo a poľnohospodárstvo. Identifikuje sa aj 10 oblastí činnosti, ktoré sú kľúčové pre maximalizáciu synergií a zníženie napätia medzi oboma transformáciami do roku 2050.
Správa o strategickom výhľade z roku 2022
Správa o strategickom výhľade za rok 2021 – Kapacita EÚ a jej sloboda konať predstavuje progresívnu a multidisciplinárnu perspektívu dôležitých trendov, ktoré ovplyvnia EÚ do roku 2050, vrátane oblastí, ako sú: zmena klímy a iné výzvy, technologické transformácie, tlak na demokraciu a hodnoty, ako aj posuny v celosvetovom poriadku a demografii. Identifikovala tiež 10 oblastí, v ktorých môže EÚ posilniť svoju schopnosť a slobodu konať.
Správa o strategickom výhľade z roku 2021
V správe o strategickom výhľade za rok 2020 – Vytýčenie smeru k odolnejšej Európe sa rozoberali prvé štrukturálne poznatky získané z krízy spôsobenej ochorením COVID-19 a bolo v nej vysvetlené, ako môže strategický výhľad pomôcť posilniť dlhodobú odolnosť Európy v období zásadných a rýchlych zmien. Na tieto účely obsahovala analýzu odolnosti EÚ vo všetkých štyroch rozmeroch: sociálno-hospodárskom, geopolitickom, ekologickom a digitálnom. V uvedenej správe sa zaviedli prehľady odolnosti, ktoré slúžia ako monitorovacie nástroje pre tvorcov politík.
Správa o strategickom výhľade z roku 2020
Celoúnijná sieť pre strategický výhľad
Zriadenie celoúnijnej siete pre strategický výhľad bolo oznámené vo výročnej správe Komisie o strategickom výhľade z roku 2020. Účelom siete je rozvíjať synergie medzi orgánmi verejnej správy v oblasti prognóz. Snahou je prepojiť spravodajské a prognostické odborné znalostí všetkých členských štátov a Európskej komisie na účely strategickej výmeny a spolupráce v otázkach zameraných na budúcnosť, ktoré sú pre Európu dôležité.
Celoúnijná sieť pre strategický výhľad má dve úrovne Najmenej raz ročne sa na pozvanie podpredsedu Komisie Maroša Šefčoviča neformálne stretávajú „ministri pre budúcnosť“ z každého členského štátu. Diskutujú o kľúčových otázkach, ktoré sú dôležité pre budúcnosť Európy.
Prácu „ministrov pre budúcnosť“ podporuje sieť vyšších úradníkov z vnútroštátnych orgánov, ktorí sa stretávajú aspoň dvakrát ročne, aby pripravili tieto zasadnutia ministrov, prijali opatrenia v nadväznosti na ich závery a spolupracovali v rámci tematických pracovných skupín.
Podpora tvorby politík EÚ
Strategický výhľad pomáha zlepšovať tvorbu politík, vyvíjať nadčasové stratégie a zabezpečovať, aby boli krátkodobé opatrenia v súlade s dlhodobými cieľmi. Na to sa používajú rôzne techniky, ako napr.:
mapovanie situácie: systematické monitorovanie udalostí a trendov a zhromažďovanie informácií o nich, čoho výsledkom je panoráma budúcnosti alebo vizuálne zmapovanie nových signálov zmien,
analýza megatrendov: analýza zmien v modeloch a vzájomne pôsobiacich trendov a diskusia o nich, čoho výsledkom je opis (jediného) budúceho vývoja a akčný plán,
plánovanie scenárov: interaktívny a iteračný proces zahŕňajúci rozhovory, analýzy a modelovanie, čoho výsledkom je súbor príbehov vierohodných verzií budúcností, či sa nám páčia alebo nie, a opis toho, ako by mohli nastať,
projektovanie vízií: identifikácia uprednostňovaného budúceho vývoja, čoho výsledkom je spoločné porozumenie, výslovný opis uprednostňovanej budúcnosti a strednodobý plán, ktorý podrobne opisuje konkrétne opatrenia na dosiahnutie pokroku smerom k naplneniu tejto vízie.
Strategický výhľad usmerňuje Komisiu pri dosahovaní strategických priorít tým, že:
- zabezpečuje výhľadové plánovanie týkajúce sa otázok budúcnosti s cieľom skúmať spôsoby, ako dosiahnuť ambície, ktoré sú uvedené v politických prioritách Komisie, analyzuje kľúčové trendy, riziká a vznikajúce problémy a vymedzuje témy, ktoré majú pre EÚ zásadný význam. Tieto činnosti zahŕňajú uverejňovanie výročných správ o strategickom výhľade alebo využívanie referenčných scenárov výhľadu,
- podporuje program Komisie v oblasti lepšej právnej regulácie. Strategický výhľad by mal byť zdrojom informácií pre hlavné politické iniciatívy, čím sa zabezpečí, že politiky EÚ budú vychádzať z jasného porozumenia budúcich trendov a vznikajúcich problémov, možných scenárov a s nimi spojených výziev a príležitostí. Komisia napríklad vypracovala scenáre výhľadu o tom, ako by mohla vyzerať budúcnosť v roku 2040, z ktorých bude priamo vychádzať oznámenie Komisie o dlhodobej vízii pre vidiecke oblasti,
- predstavuje základ pre úvahy tvorcov politík o budúcnosti a inšpiráciu pre dlhodobé stratégie v kľúčových politických otázkach prostredníctvom špecializovanej práce na rôznych témach, ako sú Úloha poľnohospodárskych profesií do roku 2040, Budúcnosť ciel v EÚ a Budúcnosť pracovných miest je zelená,
- poskytuje podklady na účely preskúmania v rámci Programu regulačnej vhodnosti a efektívnosti, ktorý identifikuje príležitosti na zníženie regulačného zaťaženia v Európe, ako aj na účely posúdenia, či sú existujúce právne predpisy EÚ naďalej „vhodné pre budúcnosť“.
Ďalší postup
- Posilnenie spolupráce v rámci celoúnijnej siete pre strategický výhľad s cieľom vybudovať prognostické kapacity správnych orgánov členských štátov v celej EÚ.
- Vykonávanie programu Komisie pre strategický výhľad a úvahy o budúcich iniciatívach.
- Spolupráca s ostatnými inštitúciami EÚ v rámci Európskeho systému strategických a politických analýz (ESPAS).
Kontakt
V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na SG-FORESIGHTec [dot] europa [dot] eu (SG-FORESIGHT[at]ec[dot]europa[dot]eu), JRC-FORESIGHTec [dot] europa [dot] eu (JRC-FORESIGHT[at]ec[dot]europa[dot]eu)