Přejít na hlavní obsah

Zlepšování právní úpravy – Proč a jak

Program zlepšování právní úpravy zajišťuje, že právní předpisy EU vznikají transparentním způsobem a vycházejí z důkazů a názorů těch, jichž se výsledná legislativa týká. Evropská komise právní předpisy EU hodnotí a zdokonaluje a zaměřuje se na ty oblasti, které jsou nejdůležitější.

Cíle programu Zlepšování právní úpravy

  • zajistit, aby tvorba politiky EU byla založena na důkazech
  • zjednodušit a zlepšit právní předpisy EU a zamezit tak zbytečné byrokratické zátěži
  • zapojit občany, podniky a zúčastněné strany do rozhodovacího procesu

Čím se Evropská komise zabývá

Evropská komise odpovídá za plánování, přípravu a předkládání nových evropských právních předpisů a politik. Tato činnost se řídí ročním pracovním programem Komise. Při navrhování právních předpisů Komise posuzuje jejich očekávané významné dopady, mimo jiné environmentální, sociální a hospodářské. Důležitým prvkem při vytváření politiky, která obstojí ve všech odvětvích i v budoucnu, je strategický výhled.

Evropská komise je rovněž odpovědná za hodnocení právních předpisů EU a v případě potřeby navrhuje v přezkumech politiky jejich zlepšení.

Komise i nadále sleduje provádění a uplatňování přijatých iniciativ v členských zemích EU.

Zlepšování právní úpravy zajišťuje transparentní a účinné rozhodování. Od roku 2021 patří mezi hlavní body revidovaného programu zlepšování právní úpravy:

BR-Simplifiying-icon

Zlepšit veřejné konzultace zavedením jednotné výzvy k předložení faktických podkladů, která je přeložena do všech úředních jazyků EU, na vylepšeném portálu s názvem Podělte se o svůj názor: Veřejné konzultace a zpětná vazba. Tento přístup kombinuje připomínky k plánům a počáteční posouzení dopadů s dotazníkem z veřejných konzultací.

BR-Introducing-icon

Zvýšit úsilí Komise o zjednodušení předpisů EU a snížit zbytečnou zátěž při současném dosažení přínosů právních předpisů (program REFIT) a zavedením zásady „jeden přijmout – jeden zrušit“. Díky této zásadě je zajištěno, že každá nově zavedená zátěž je vyvážena odstraněním ekvivalentní zátěže v téže oblasti politiky. Ve druhé polovině roku 2021 provedla Komise na základě této zásady jednorázový pilotní projekt s deseti legislativními návrhy, které se týkají široké škály oblastí politiky a mají dopad na různá odvětví a zúčastněné strany, s cílem vyzkoušet fungování zásady, její metodiku a související výpočty. Na základě zkušeností získaných v rámci pilotního projektu Komise nyní zásadu „jeden přijmout – jeden zrušit“ provádí počínaje svým pracovním programem na rok 2022. Evropská komise se rovněž zavázala racionalizovat požadavky na podávání zpráv s cílem snížit jejich počet o 25 %.

BR-Removing-Icon

Odstranit překážky a byrokracii, které zpomalují investice klíčových zúčastněných stran ve skupině odborníků na vysoké úrovni Fit pro budoucnost.

BR-Mainstreaming-icon

Začlenit cíle OSN v oblasti udržitelného rozvoje tak, aby všechny legislativní návrhy přispívaly k naplňování Agendy pro udržitelný rozvoj 2030.

Improving

Racionalizovat způsob, jímž se zlepšování právní úpravy staví k cílům udržitelnosti (zejména zásadě „významně nepoškozovat“) a digitální transformaci a podporuje je.

BR-Integrating-icon

Integrovat strategický výhled do tvorby politiky tak, aby tato tvorba byla připravena („fit“) pro budoucnost, například tím, že zohlední nové megatrendy v ekologické, digitální, geopolitické a socioekonomické sféře.

Postupy Evropské komise v oblasti zlepšování právní úpravy jsou mezinárodně uznávány OECD a členové této organizace je považují za pokročilé.

Další informace o politickém a legislativním cyklu EU

Have your say process

Podělte se o svůj názor: Veřejné konzultace a zpětná vazba – podělte se o své názory a nápady

Evropská komise shromažďuje ve všech fázích legislativního procesu a procesu tvorby politiky podklady a zpětnou vazbu od občanů, podniků a zúčastněných stran již od roku 2015. Sdílet své postoje, nápady a stanoviska k iniciativám Komise v jednotlivých oblastech politiky máte možnost na portálu Podělte se o svůj názor: Veřejné konzultace a zpětná vazba. Můžete se přihlásit k odběru aktualit o přípravné fázi iniciativ, ale i o následném dění po přijetí finálního právního předpisu.

I vy můžete přispět k pozitivní změně!

Příspěvky od občanů, podniků a zúčastněných stran pomáhají utvářet politiku EU. Přispívají ke směřování a zdokonalení činnosti Komise při práci na několika důležitých iniciativách, jako je Evropská občanská iniciativa, Evropský sbor solidarity, společná zemědělská politika či pokyny pro energetickou účinnost budov.

Jak konzultační proces přispívá k utváření právních předpisů

Zjednodušení právních předpisů EU

Evropská komise posuzuje účelnost stávajících právních předpisů a iniciuje změny těch aktů, které vyžadují aktualizaci.

  • V roce 2012 byl zřízen Program pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT), jehož cílem je zjednodušit právní předpisy EU a snížit náklady vyplývající z jejich uplatňování, aniž by byl oslaben jejich dopad. Při hodnocení a revizi právních předpisů se vždy zvažuje, jak by se daly případně zjednodušit, aby se snížila jejich byrokratická zátěž. Všechny revize právních předpisů EU jsou zahrnuty do programu REFIT a jejich účelem je dosáhnout snížení zátěže a zjednodušení.
  • V roce 2020 byla zřízena platforma Fit pro budoucnost, která nahradila platformu REFIT. Jedná se o skupinu odborníků na vysoké úrovni složenou ze zástupců členských zemí EU, Výboru regionů, Evropského hospodářského a sociálního výboru a zúčastněných stran zastupujících občanskou společnost, podniky a nevládní organizace. Platforma rovněž spolupracuje se sítí zmocněnců pro malé a střední podniky a sítí regionálních center RegHub. Členové platformy předkládají Evropské komisi stanoviska s konkrétními návrhy ohledně možností zjednodušení, snížení zátěže a modernizace stávajících právních předpisů EU.
  • Zjednodušení stávajících právních předpisů EU můžete navrhnout i vy na portálu Podělte se o svůj názor: Navrhněte zjednodušení!
  • Hodnocení a kontrola účelnosti se využívají k posouzení toho, zda evropské právní předpisy, politická opatření a programy financování přinášejí očekávané výsledky za přijatelných nákladů.

Evropská komise každoročně předkládá přehled výsledků svých snah o zjednodušení a snížení zátěže v roční analýze zátěže. Pravidelně také monitoruje, jak jsou možnosti zjednodušení a snižování zátěže zohledňovány v průběhu celého cyklu tvorby politiky, ve srovnávacím přehledu programu REFIT.

Zajištění kvality

Konkrétním vodítkem při vypracovávání nových iniciativ a návrhů i při správě a hodnocení těch stávajících bude pro útvary Evropské komise soubor pokynů a souboru nástrojů pro zlepšování právní úpravy.

V roce 2015 Evropská komise k tomuto účelu zřídila Výbor pro kontrolu regulace. Jedná se o nezávislý orgán složený z úředníků Komise a externích odborníků,  který přezkoumává posouzení dopadů a vybraná hodnocení. Výbor zveřejňuje výroční zprávy, v nichž shrnuje svou činnost.

Posílení subsidiarity a proporcionality

Zásady subsidiarity a proporcionality jsou základními kameny Smluv EU a jsou na legislativní návrhy Komise systematicky uplatňovány.

Podle zásady subsidiarity by EU měla jednat pouze tam, kde je to nutné a kde to oproti opatřením na vnitrostátní, regionální nebo místní úrovni přinese jednoznačné výhody. S výjimkou případů, kdy má EU výlučnou pravomoc, by opatření na evropské úrovni neměla být přijímána, ledaže by byla účinnější než opatření přijatá na vnitrostátní, regionální nebo místní úrovni. Ke všem politicky citlivým a důležitým iniciativám, jež doprovází posouzení dopadů, je připojen tabulkový dotazník pro posuzování subsidiarity.

Proporcionalita se zaměřuje na finanční a administrativní dopad navrhovaných právních předpisů, aby se zajistilo, že regulační opatření nepřekročí rámec toho, co je nezbytné k dosažení legislativních a politických cílů. Ty musí být co nejmenší a přiměřené cílům dané politiky. Pro Komisi to znamená realizovat ambiciózní unijní politiku co nejjednodušeji, s co nejmenšími náklady a bez zbytečné administrativní zátěže.

Spolupráce orgánů EU

Zkvalitnění tvorby právních předpisů EU je společným cílem a odpovědností všech orgánů EU a členských států. Nejlepším způsobem, jak tvorbu právních předpisů EU zkvalitnit a jak dosáhnout lepších výsledků, je užší spolupráce Evropského parlamentu, Rady Evropské unie a Evropské komise.

Vzhledem k příležitostem a výzvám, které před námi stojí na cestě k udržitelnému oživení, je nezbytné, aby právní předpisy byly co nejúčinnější a aby zohledňovaly budoucí potřeby. Účinné uplatňování, provádění a prosazování práva EU je pro Evropskou komisi Ursuly von der Leyenové prioritou. Komise může stanovit pouze náklady a úspory spojené s jejími vlastními legislativními návrhy. Úpravy provedené během jednání s Evropským parlamentem a Radou mohou dopady na jednotlivce i na podniky významně změnit. Evropská komise by proto uvítala znovuzahájení politického dialogu za účelem projednání podnětů směřujících k tomu, aby všechny strany mohly plnit své závazky vyplývající z interinstitucionální dohody o zdokonalení tvorby právních předpisů.

V souladu s naší politikou transparentnosti údajů Komise postupně zpřístupní interní databáze a archivy veřejnosti. Oslovíme rovněž Evropský parlament a Radu EU, aby mohl být zřízen společný legislativní portál, tzn. společný rejstřík podkladů, který každému, kdo projeví o tvorbu politiky EU zájem, umožní dohledat všechny podklady, z nichž iniciativy vycházejí.

Mezinárodní spolupráce v oblasti regulace

Evropská unie je založena na společně dohodnutých pravidlech. Aby tato pravidla fungovala, musí je členské země Unie plně a včas provést do svých právních systémů. Poté musejí zajistit, aby byla pravidla řádně uplatňována a vymáhána, protože právě kvůli jejich nevymáhání vznikají občanům a podnikům náklady.

Účinné uplatňování, provádění a prosazování práva EU je pro Evropskou komisi Ursuly von der Leyenové prioritou. Jak bylo oznámeno v politických směrech předsedkyně von der Leyenové, Evropská komise bude i nadále poskytovat členským zemím vedení a podporu v jejich úsilí o provedení směrnic ve vnitrostátním právu, provádění nařízení a řádné uplatňování pravidel EU. Při kontrolách souladu se ověřuje, jak členské státy převádějí právní předpisy EU do svých vnitrostátních právních předpisů. Máme-li zajistit účinný dialog ve fázi provádění, potřebujeme od členských států jasné a přesné informace o vnitrostátních právních předpisech.

V budoucnu má Komise v úmyslu provést inventuru svých činností z oblasti dohledu a prosazování, aby mohla zajistit jejich vhodnost ke kontrole fungování předpisů EU v praxi.

Dokumenty

Související odkazy

Aktuální zprávy