Přejít na hlavní obsah

Evropská průmyslová strategie

alt=""

Evropa vstupuje na cestu, jejímž cílem je klimatická neutralita a vedoucí postavení v digitální oblasti. Evropská průmyslová strategie chce zajistit, aby v čele tohoto úsilí na prahu nové éry stál evropský průmysl.

Dne 10. března 2020 položila Komise základy průmyslové strategie, která podpoří souběžnou zelenou a digitální transformaci ekonomiky, zvýší konkurenceschopnost průmyslu EU v celosvětovém měřítku a posílí otevřenou strategickou autonomii Evropy. Pouhý den po předložení nové průmyslové strategie vyhlásila Světová zdravotnická organizace pandemickou situaci v souvislosti s covidem-19.

Dne 11. května 2021 Evropská komise aktualizovala průmyslovou strategii EU, tak aby se zajistilo, že průmyslové ambice Evropy plně zohlední nové okolnosti po skončení pandemie covidu-19 a podpoří transformaci hospodářství, která zajistí, aby bylo udržitelnější, digitálnější, odolnější a globálně konkurenceschopnější. Tato aktualizace nenahrazuje průmyslovou strategii z roku 2020 ani nedokončuje postupy, které tato strategie zahájila – práce na velké části z nich stále probíhá a vyžaduje zvláštní úsilí. Aktualizace má cílený charakter a zaměřuje se na dodatečná opatření a na to, jaké ponaučení je třeba vyvodit z nabytých zkušeností.

Nejdůležitějším nástrojem inovací v různých průmyslových ekosystémech jsou malé a střední podniky a tímto způsobem je na ně třeba pohlížet v rámci opatření, s nimiž strategie počítá. Právě proto je z horizontálního pohledu větší pozornost věnována regulační zátěži malých a středních podniků. Nová opatření výrazně prospějí malým a středním podnikům a začínajícím podnikům, ať už se jedná o posílený jednotný trh, menší závislost na dodávkách nebo urychlenou ekologickou a digitální transformaci. Strategie rovněž zahrnuje některá opatření zaměřená na malé a střední podniky, jako je zvýšení odolnosti, boj proti opožděným platbám a podpora solventnosti.

Poučení z pandemie covidu-19

Krize způsobená onemocněním covid-19 hospodářství EU silně ovlivnila. Její dopad se liší podle jednotlivých ekonomických ekosystémů a velikosti podniků. Krize odhalila vzájemnou provázanost globálních hodnotových řetězců. Ukázalo se, že rozhodující význam má v této souvislosti globálně integrovaný a dobře fungující jednotný trh.

6,3 %
pokles hospodářství EU
60 %
malých a středních podniků vykázalo v roce 2020 pokles obratu
24 %
pokles vnitrounijního obchodu ve 2. a 3. čtvrtletí 2020
1,7 %
pokles zaměstnanosti v malých a středních podnicích (1,4 milionu pracovních míst) v roce 2020
45 %
firem v roce 2021 očekává snížení investic

Dopad krize se sice v různých ekosystémech a společnostech liší, ale hlavní problémy, které krize odhalila, jsou tyto: 

  • hranice brání volnému pohybu osob, zboží a služeb
  • globální dodavatelské řetězce byly přerušeny, což ovlivňuje dostupnost základních produktů 
  • plynulost poptávky byla narušena

Aktualizovaná průmyslová strategie navrhuje v zájmu řešení těchto otázek nová opatření, která zohledňují zkušenosti nabyté během krize a jejichž cílem je udržet investice. Zaměřují se zejména na:

  • worker in a steel factory

    posílení odolnosti jednotného trhu

  • Foam ball with a European flag

    podporu otevřené strategické autonomie Evropy řešením závislosti na vnějších faktorech

  • A woman using a tablet for effective farm management

    podporu ekonomického odůvodnění souběžné transformace

Odolnost jednotného trhu

Jednotný trh je nejdůležitější výhodou EU. Evropským společnostem přináší jistotu, velký dosah a odrazový můstek ke globálnímu úspěchu. Pandemie covidu-19 však ovlivnila příležitosti, které nabízí jednotný trh. Na podniky i občany dopadlo uzavření hranic, byly narušeny dodávky a často chyběla předvídatelnost.     

Tyto problémy Komise navrhuje řešit pomocí: 

  • alt=""

    nástroje pro mimořádné situace na jednotném trhu: řešit strukturálním způsobem dostupnost a volný pohyb osob, zboží a služeb v souvislosti, dojde-li v budoucnu znovu ke krizím

  • alt=""

    prohloubení jednotného trhu: prozkoumat možnosti harmonizace norem pro klíčové podnikatelské služby, jakož i větší digitalizace dozoru nad trhem a dalších cílených opatření pro malé a střední podniky

  • alt=""

    monitorování jednotného trhu: každý rok analyzovat stav jednotného trhu, a to ve 14 hospodářských ekosystémech

Industrial ecosystems

14 průmyslových ekosystémů tvoří: letectví a obrana, zemědělství a potravinářství, stavebnictví, kulturní a kreativní odvětví, digitalizace, elektronika, energeticky náročná průmyslová odvětví, obnovitelné zdroje energie, zdravotnictví, mobilita-doprava-automobilový průmysl, lokální/sociální ekonomika a civilní bezpečnost, maloobchod, textilní průmysl, cestovní ruch

Posílení otevřené strategické autonomie EU

  • A factory employee transporting boxes

    EU je významným dovozcem a vývozcem, takže otevřenost obchodu a otevřenost vůči investicím je její silnou stránkou a zdrojem jejího růstu a odolnosti. V průběhu covidové pandemie však došlo k narušením globálního dodavatelského řetězce a v Evropě chyběly některé kritické produkty. Proto musíme dále zvýšit otevřenou strategickou autonomii v klíčových oblastech, jak již bylo stanoveno v průmyslové strategii EU z roku 2020.

    Komise navrhuje:

  • alt=""

    diverzifikaci mezinárodních partnerství: obchod a investice musí i nadále hrát klíčovou roli při budování naší ekonomické odolnosti.

  • alt=""

    Vhodným nástrojem mohou rovněž být průmyslové aliance, pokud dokážou přilákat soukromé investory k jednání o nových obchodních partnerstvích a modelech otevřeným a transparentním způsobem, plně odpovídajícím pravidlům hospodářské soutěže, a pokud díky nim mohou vznikat pracovní místa s vysokou hodnotou. Tyto aliance v zásadě poskytují širokou a otevřenou platformu a zvláštní pozornost v nich bude věnována inkluzivitě ve vztahu k začínajícím a malým a středním podnikům. Evropská komise připravuje zahájení činnosti Aliance pro procesory a polovodičové technologie a Aliance pro průmyslová data, edge a cloud a uvažuje o přípravě Aliance pro nosné rakety a Aliance pro letectví s nulovými emisemi.

  • alt=""

    monitorování strategických závislostí: zveřejnění první zprávy analyzující strategické závislosti EU. Zpráva uvádí 137 produktů v citlivých ekosystémech, u nichž je EU vysoce závislá na zahraničních zdrojích.

Analýza strategických závislostí

  • z 5 200 produktů dovážených do EU analýza odhalila 137, které patří do citlivých ekosystémů a v jejichž případě je EU vysoce závislá na zahraničních dodavatelích
  • tyto produkty představují v Evropě 6 % hodnoty všech dovážených produktů
  • ve více než polovině případů jde o závislost vůči Číně, následuje Vietnam a Brazílie
  • zranitelnější pozice se týká 34 produktů, které charakterizuje nízký potenciál diverzifikace a nahrazení produkcí v EU (jde o různé suroviny a chemické látky používané v energeticky náročných odvětvích a zdravotnictví)
  • tyto produkty představují v Evropě 0,6 % hodnoty všech dovážených produktů

Zpráva rovněž nabízí hloubkovou analýzu 6 strategických oblastí, kde se EU ocitá v závislé pozici: suroviny, baterie, účinné složky léčivých přípravků, vodík, polovodiče, cloudové a edgeové technologie

  • suroviny
  • baterie
  • účinné složky léčivých přípravků
  • vodík
  • polovodiče
  • cloudové a edgeové technologie

Urychlení souběžné transformace

Průmyslová strategie z roku 2020 obsahovala seznam opatření na podporu ekologické a digitální transformace průmyslu EU. Mnohá z nich již byla přijata nebo zahájena. Pandemie však výrazně ovlivnila rychlost a rozsah této transformace. Společnosti usilující o udržitelnost a digitalizaci budou pravděpodobně patřit mezi vedoucí společnosti zítřka. 

V zájmu urychlení souběžné transformace Komise navrhla:

  • alt=""
    Způsoby transformace

    společně s průmyslem a zúčastněnými stranami připravit způsoby transformace a určit, která opatření jsou k realizaci souběžné transformace potřeba, a lépe pochopit, jaký rozsah, přínosy a podmínky vyžaduje

  • alt=""
    Projekty se zapojením více zemí

    V úsilí o obnovu a rozvoj digitálních a ekologických kapacit bude Evropská komise podporovat členské státy EU při přípravě společných projektů zaměřených na maximalizaci investic v rámci facility na podporu oživení a odolnosti.

  • alt=""
    Analýza ocelářského odvětví

    V zájmu zajištění ekologického a konkurenceschopného ocelářského průmyslu Evropská komise analyzuje a řeší výzvy, s nimiž se toto odvětví potýká.

  • alt=""
    Partnerství v rámci programu Horizont Evropa

    zkombinovat soukromé a veřejné financování výzkumu a inovací v oblasti nízkouhlíkových technologií a procesů 

  • alt=""
    Dekarbonizovaná energie v plně dostačujících objemech, ve vyhovující dostupnosti a za příznivé ceny

    Evropská komise bude spolupracovat s členskými státy na urychlení investic do obnovitelných zdrojů energie, sítí a řešení překážek

Dokumenty

 

  • 5. KVĚTNA 2021
Communication "Updating the 2020 New Industrial Strategy: Building a stronger Single Market for Europe’s recovery "

 

  • 5. KVĚTNA 2021
Staff working document - Annual Single Market Report 2021

 

  • 5. KVĚTNA 2021
Staff working document - Strategic dependencies and capacities

 

  • 5. KVĚTNA 2021
Staff working document - Towards competitive and clean European steel

 

  • 10. BŘEZNA 2020
SDĚLENÍ KOMISE: Nová průmyslová strategie pro Evropu

 

  • 10. BŘEZNA 2020
Sdělení Komise: Strategie pro udržitelnou a digitální Evropu zaměřená na malé a střední podniky

 

  • 10. BŘEZNA 2020
Commission Communication: Long-term action plan for better implementation and enforcement of single market rules

 

  • 10. BŘEZNA 2020
Sdělení Komise: Dlouhodobý akční plán pro lepší provádění a prosazování pravidel jednotného trhu

 

  • 10. BŘEZNA 2020
Staff Working Document - Identifying and addressing barriers to the Single Market