Европа поема по пътя към неутралност по отношение на климата и лидерство в областта на цифровите технологии. Европейската промишлена стратегия има за цел да гарантира, че европейската промишленост играе водеща роля в началото на тази нова ера.
На 10 март 2020 г. Комисията положи основите на промишлена стратегия, която ще подкрепи двойния преход към екологична и цифрова икономика, ще направи промишлеността на ЕС по-конкурентоспособна в световен мащаб и ще засили отворената стратегическа автономност на Европа. Денят след представянето на новата промишлена стратегия Световната здравна организация обяви COVID-19 за пандемия.
Тази актуализация не заменя промишлената стратегия за 2020 г., нито слага точка на започнатите с нея процеси – голяма част от тази дейност още е в ход и изисква целенасочени усилия. Това е целенасочена актуализация, чието внимание е насочено към това какво още трябва да се направи и какви поуки трябва да се извлекат.
Като основен двигател на иновациите в различните екосистеми, малките и средните предприятия (МСП) трябва да се вземат предвид във всички действия по настоящата стратегия. Това е отразено хоризонтално чрез повишено внимание по отношение на регулаторната тежест за МСП. Новите действия ще бъдат от голяма полза за МСП и стартиращите предприятия, било то от гледна точка на укрепването на единния пазар, намаляването на зависимостта от доставки или ускоряването на екологичния и цифровия преход. Стратегията включва и някои мерки, насочени към МСП, като например мерки за повишаване на устойчивостта, борба със забавените плащания и подкрепа на платежоспособността.
Извлечени поуки от кризата във връзка с COVID-19
Кризата, предизвикана от COVID-19, засегна сериозно икономиката на ЕС. Въздействието ѝ варира в различните сектори и според големината на предприятията. Кризата изведе на преден план взаимозависимостта на световните вериги за създаване на стойност и показа решаващата роля на един интегриран в световен мащаб и добре функциониращ единен пазар.
Въпреки че въздействието на кризата варира в различните сектори и предприятия, основните проблеми, подчертани от нея, са:
- ограничаване на свободното движение на хора, стоки и услуги
- прекъсване на световните вериги на доставки, засягащо наличието на основни продукти
- смущения в търсенето
За преодоляването на тези проблеми в рамките на актуализираната промишлена стратегия се предлагат нови мерки, с които да се вземат предвид поуките, извлечени от кризата, и да се подкрепят инвестициите. По-специално стратегията е насочена към:
Укрепване на функционирането на единния пазар
Подкрепа за отворената стратегическа автономност на Европа чрез преодоляване на зависимостите
Подкрепа на икономическата обосновка в полза на двойния преход
Устойчивост на единния пазар
Единният пазар е най-важният актив на ЕС, който предлага сигурност, мащаб и трамплин за международна реализация на европейските дружества. Пандемията от COVID-19 обаче засегна възможностите, предлагани от единния пазар. Предприятията и гражданите пострадаха от затварянето на границите, доставките бяха прекъснати и често липсваше предвидимост.
За да се справи с тези проблеми, Комисията предложи:
Инструмент за извънредни мерки за единния пазар: за осигуряване на структурно решение, с което да се гарантира наличието и свободното движение на хора, стоки и услуги в контекста на евентуални бъдещи кризи
Задълбочаване на единния пазар: проучване на възможността за хармонизиране на стандартите за ключови бизнес услуги; засилване на цифровизацията на надзора на пазара и други целенасочени мерки за МСП
Надзор на единния пазар: годишен анализ на състоянието на единния пазар, включително в 14 промишлени екосистеми.

14-те промишлени екосистеми са: авиокосмическа промишленост и отбрана, хранително-вкусова промишленост, строителство, културни и творчески индустрии, цифров сектор, електроника, енергоемки отрасли, възобновяема енергия, здравеопазване, мобилност – транспорт – автомобилостроене, сближаване, социална икономика и социална сигурност, текстил, търговия на дребно и туризъм
За ЕС като основен вносител и износител отвореността за търговия и инвестиции е предимство и източник на растеж и устойчивост. Пандемията от COVID-19 обаче доведе до смущения в световната верига на доставки и до недостиг на някои продукти от критично значение в Европа. Ето защо трябва допълнително да подобрим нашата отворена стратегическа автономност в ключови области, както вече беше предвидено в промишлената стратегия на ЕС за 2020 г.
Комисията предлага следното:
Диверсифицирани международни партньорства: за гарантиране на ключовата роля на търговията и инвестициите в изграждането на нашата икономическа устойчивост.
Промишлените алианси също могат да бъдат подходящ инструмент, ако ускоряват дейности, които иначе не биха се осъществили, и когато спомагат за привличането на частни инвеститори с цел обсъждане на нови бизнес партньорства и модели по открит, прозрачен и изцяло съответстващ на правилата за конкуренция начин или имат потенциал за създаването на висококачествени работни места. Алиансите предлагат платформа, която по своя замисъл е широка и отворена и ще обръщат специално внимание на приобщаването на стартиращите предприятия и МСП. Комисията подготвя стартирането на Алианса за процесори и полупроводникови технологии и Алианса за промишлени данни и технологии за изчисления в облак и периферни изчисления и обмисля подготовката на Алианс за космическите ракетоносители и Алианс за авиация с нулеви емисии.
Наблюдение на стратегическите зависимости: публикуване на първи доклад, в който се анализират стратегическите зависимости на ЕС. В доклада се посочват 137 продукта в чувствителни екосистеми, за които ЕС разчита в голяма степен на чуждестранни източници.
Анализ на стратегическите зависимости
- 137 продукта в чувствителни екосистеми, за които ЕС разчита в голяма степен на чуждестранни доставчици, от общо 5200 анализирани продукта
- Тези продукти представляват 6 % от стойността на всички вносни продукти в Европа.
- Над половината от зависимостите са от Китай, следван от Виетнам и Бразилия.
- 34 продукта са по-уязвими, тъй като имат нисък потенциал за диверсификация и заместване с продукти на ЕС. Те включват различни суровини и химикали, използвани в енергоемки отрасли и в здравеопазването.
- Тези продукти представляват 0,6 % от стойността на всички вносни продукти в Европа.
Докладът включва също задълбочен анализ на 6 стратегически области, в които ЕС изпитва зависимост: суровини, батерии, активни фармацевтични съставки, водород, полупроводници, технологии „в облак“ и авангардни технологии:
- суровини
- батерии
- активни фармацевтични съставки
- водород
- полупроводници
- технологии „в облак“ и авангардни технологии
Ускоряване на двойния преход
Промишлената стратегия за 2020 г. включва списък с действия за подкрепа на екологичния и цифровия преход на промишлеността на ЕС, много от които вече са приети или стартирани. Пандемията обаче засегна сериозно скоростта и мащаба на желаната трансформация. Предприятията, които се стремят към устойчивост и цифровизация, е по-вероятно да бъдат сред утрешните лидери.
За да ускори двойния преход, Комисията предложи:
Създадени съвместно с индустрията и заинтересованите страни модели на преход за определяне на действията, необходими за извършване на двойния преход, като се постигне по-добро разбиране на мащаба, ползите и необходимите условия.
За да подкрепи усилията за възстановяване и за изграждане на цифров и екологичен капацитет, Комисията ще помага на държавите от ЕС да участват в съвместни проекти с цел максимално увеличаване на инвестициите в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост
За да осигури чиста и конкурентоспособна стоманодобивна индустрия, Комисията анализира и предприема мерки във връзка с предизвикателствата в този сектор.
Обединяване на частни и публични средства за финансиране на научни изследвания и иновации в областта на нисковъглеродни технологии и процеси.
Комисията ще работи с държавите от ЕС за ускоряване на инвестициите във възобновяеми енергийни източници и интелигентни мрежи, както и за преодоляване на съществуващите пречки.
Новини
Документи
- Изтеглянеespañol(206.33 KB - HTML)
- Изтеглянеčeština(197.98 KB - HTML)
- Изтеглянеdansk(201.97 KB - HTML)
- ИзтеглянеDeutsch(208.32 KB - HTML)
- Изтеглянеeesti(197.78 KB - HTML)
- Изтеглянеελληνικά(260.5 KB - HTML)
- ИзтеглянеEnglish(197.98 KB - HTML)
- Изтеглянеfrançais(211.71 KB - HTML)
- Изтеглянеhrvatski(199.27 KB - HTML)
- Изтеглянеitaliano(205.63 KB - HTML)
- Изтеглянеlatviešu(202.46 KB - HTML)
- Изтеглянеlietuvių(202.23 KB - HTML)
- Изтеглянеmagyar(210.01 KB - HTML)
- ИзтеглянеMalti(205.02 KB - HTML)
- ИзтеглянеNederlands(205.15 KB - HTML)
- Изтеглянеpolski(206.82 KB - HTML)
- Изтеглянеportuguês(205.84 KB - HTML)
- Изтеглянеromână(210.04 KB - HTML)
- Изтеглянеslovenčina(202.82 KB - HTML)
- Изтеглянеslovenščina(197.53 KB - HTML)
- Изтеглянеsuomi(202.38 KB - HTML)
- Изтеглянеsvenska(198.91 KB - HTML)
- Изтеглянеespañol(224.57 KB - HTML)
- Изтеглянеčeština(227.82 KB - HTML)
- Изтеглянеdansk(218.7 KB - HTML)
- ИзтеглянеDeutsch(228.84 KB - HTML)
- Изтеглянеeesti(214.93 KB - HTML)
- Изтеглянеελληνικά(284.56 KB - HTML)
- ИзтеглянеEnglish(210.92 KB - HTML)
- Изтеглянеfrançais(231.55 KB - HTML)
- Изтеглянеhrvatski(217.74 KB - HTML)
- Изтеглянеitaliano(224.4 KB - HTML)
- Изтеглянеlatviešu(217.64 KB - HTML)
- Изтеглянеlietuvių(217.49 KB - HTML)
- Изтеглянеmagyar(227.27 KB - HTML)
- ИзтеглянеMalti(222.62 KB - HTML)
- ИзтеглянеNederlands(221.07 KB - HTML)
- Изтеглянеpolski(223.25 KB - HTML)
- Изтеглянеportuguês(222.35 KB - HTML)
- Изтеглянеromână(226.66 KB - HTML)
- Изтеглянеslovenčina(225.02 KB - HTML)
- Изтеглянеslovenščina(213.89 KB - HTML)
- Изтеглянеsuomi(221.11 KB - HTML)
- Изтеглянеsvenska(221.62 KB - HTML)
- Изтеглянеespañol(208.09 KB - HTML)
- Изтеглянеčeština(202.81 KB - HTML)
- Изтеглянеdansk(200.85 KB - HTML)
- ИзтеглянеDeutsch(206.26 KB - HTML)
- Изтеглянеeesti(197.62 KB - HTML)
- Изтеглянеελληνικά(252.33 KB - HTML)
- ИзтеглянеEnglish(1.03 MB - HTML)
- Изтеглянеfrançais(210.67 KB - HTML)
- Изтеглянеhrvatski(199.61 KB - HTML)
- Изтеглянеitaliano(205.33 KB - HTML)
- Изтеглянеlatviešu(199.6 KB - HTML)
- Изтеглянеlietuvių(201.4 KB - HTML)
- Изтеглянеmagyar(206.97 KB - HTML)
- ИзтеглянеMalti(208.35 KB - HTML)
- ИзтеглянеNederlands(204.34 KB - HTML)
- Изтеглянеpolski(205.45 KB - HTML)
- Изтеглянеportuguês(205.87 KB - HTML)
- Изтеглянеromână(207.9 KB - HTML)
- Изтеглянеslovenčina(201.19 KB - HTML)
- Изтеглянеslovenščina(196.18 KB - HTML)
- Изтеглянеsuomi(204.78 KB - HTML)
- Изтеглянеsvenska(198.27 KB - HTML)