Pāriet uz galveno saturu

Transports pandēmijas laikā

Arhivēts saturs

Tīmekļvietnes šajā sadaļā vairs netiek atjauninātas. Saturs var būt novecojis un izmantojams vienīgi kā retrospektīvs atskats uz agrākām norisēm.

Aviācija

Covid-19 pandēmijas laikā gaisa satiksme Eiropā ievērojami samazinājās. Lai palīdzētu mazināt pandēmijas ietekmi uz nozari, Eiropas Komisija ātri nāca klajā ar mērķorientētiem tiesību aktiem, kas uz laiku atbrīvoja aviosabiedrības no ES tiesību aktos noteiktajiem pienākumiem izmantot laika nišas lidostā (tā sauktais noteikums “izmanto vai zaudē”), laikā no 2020. gada aprīļa līdz 2022. gada oktobrim vairākkārt grozot ES Laika nišu regulu.

Komisija 2020. gada 1. aprīlī atļāva uzskatīt par izmantotām laika nišas, kas piešķirtas laikposmā no 2020. gada 23. janvāra līdz 2020. gada 29. februārim, lai nepieļautu, ka gaisa pārvadātāji tās zaudē. Šis atbrīvojums bija spēkā līdz 2020. gada 24. oktobrim.

2020. gada 14. oktobrī Komisija pagarināja atbrīvojumu no ES noteikumiem attiecībā uz lidostas laika nišām, to attiecinot uz visu ziemas sezonu (līdz 2021. gada 27. martam). Pasākums tika ieviests, lai aviosabiedrības varētu plānot savus lidojumu grafikus, nebaidoties zaudēt laika nišas lidojumu būtiskā samazinājuma dēļ.

2021. gada 15. februārī jauns Laika nišu regulas grozījums ļāva aviosabiedrībām atdot lidostai līdz 50 % no laika nišām, kas piešķirtas pirms sezonas sākuma. Aviosabiedrībām bija jāizmanto vismaz puse no atlikušajām laika nišām, un tās varēja tikt atbrīvotas no šā sliekšņa piemērošanas, ja to maršrutus ietekmēja pandēmijas ierobežošanas pasākumi. Tādējādi atbrīvojums no noteikuma “izmanto vai zaudē” tika vēlreiz pagarināts uz laikposmu no 2021. gada 28. marta līdz 2021. gada 30. oktobrim.

Ar citu grozījumu 2021. gada 23. jūlijā tika ieviests pārskatīts laika nišu izmantošanas rādītājs 2021.–2022. gada ziemas sarakstu periodam, kas bija spēkā līdz 2022. gada 29. oktobrim. Tas tika noteikts 50 % apmērā, lai garantētu uzticamu savienojamību ziemā un ļautu tirgum pakāpeniski pielāgoties mainīgajam pieprasījumam, un dotu iespēju izmantot lidostas jaudu 2022.–2023. gada ziemas sarakstu periodā.

Komisija 2022. gada oktobrī pieprasīja vēl pagarināt termiņu, kādā piemērojami pagaidu noteikumi par laika nišu piešķiršanu, vienlaikus nosakot prasības gaisa pārvadātājiem neizmantoto jaudu darīt pieejamu citiem. Regulā tika noteikts, ka jāatgriežas pie 80 % laika nišu izmantošanas robežvērtības, papildinot to ar konkrētiem atvieglojumiem gadījumos, kad laika nišu neizmantošana ir pamatota. Šī regula pašlaik tiek piemērota.

Lai mazinātu finansiālo spiedienu uz aviopārvadātājiem un uzņēmumiem, kas sniedz pakalpojumus uz zemes, Komisija 2020. gada maijā pieņēma noteikumus, ar ko groza Gaisa pārvadājumu pakalpojumu regulas daļas. Daži no minētajiem pagaidu noteikumiem, jo īpaši atkāpe no gaisa pārvadātāju darbības licences apturēšanas vai anulēšanas, tika pagarināti līdz 2021. gada 31. decembrim. Šie pagaidu pasākumi vairs netiek piemēroti.

Autotransports

Pandēmijas laikā Komisija pieņēma divus paziņojumus, kuros ir izklāstīti “zaļo joslu” mērķi un ieviešana. Robežšķērsošanas vietas bija atvērtas visiem kravas transportlīdzekļiem, kuri pārvadā preces, un tajās veiktās kontrolpārbaudes vai veselības apskates nedrīkstēja aizņemt vairāk par 15 minūtēm.

Ar 2020. gada 23. marta Zaļo joslu paziņojumu tika ieviesti gan pagaidu pasākumi, piemēram, dalībvalstīs spēkā esošie atbrīvojumi no piekļuves ierobežojumiem autoceļiem un ceļošanas ierobežojumiem transporta darbiniekiem, gan vispārēji principi, piemēram, “zaļo joslu” koncepcija, kas tika iekļauti turpmākajās Komisijas darbībās.

Saskaņā ar Padomes 2020. gada 23. oktobra secinājumiem par ārkārtas rīcības plānu kravu pārvadājumu nozarei Komisija pieņēma Paziņojumu par transporta zaļo joslu modernizēšanu (COM/2020/685), kurā ir noteikti kritēriji ārkārtas rīcības plāna steidzamajiem elementiem un nostiprināti daži Zaļo joslu paziņojuma principi.

Komisija 2022. gada 23. maijā pieņēma paziņojumu “Ārkārtējas rīcības plāns transporta nozarei” (COM/2021/211), kurā, pamatojoties uz Covid-19 pandēmijas laikā gūto pieredzi, ierosināts instrumentu kopums jebkāda veida krīzes pārvarēšanai transporta nozarē.

Dzelzceļš

Lai mazinātu Covid-19 pandēmijas negatīvo ekonomisko ietekmi uz dzelzceļa pārvadājumu uzņēmumiem, pēc Komisijas priekšlikuma 2020. gada 7. oktobrī tika pieņemta Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2020/1429. Saskaņā ar šo regulu dalībvalstis drīkstēja atļaut infrastruktūras pārvaldītājiem samazināt, atcelt vai atlikt maksu par piekļuvi sliežu ceļiem.

Regulā noteiktais pārskata periods sākotnēji bija no 2020. gada 1. marta līdz 2020. gada 31. decembrim, bet Komisija tika pilnvarota pieņemt deleģētos aktus, lai to pagarinātu.

Ņemot vērā pandēmijas ilgstošo negatīvo ietekmi uz dzelzceļa transportu, pārskata periods tika pagarināts četras reizes, proti, līdz 2022. gada 31. decembrim.

Padziļināta datu analīze par ES dzelzceļu tīklu satiksmes līmeni liecina, ka Covid-19 pandēmijas tiešā negatīvā ietekme uz dzelzceļa pakalpojumiem lielākoties ir beigusies. Tāpēc Komisija nolēma pārskata periodu vairs nepagarināt.

Kuģniecība

Koronavīrusa pandēmijas laikā Komisija izdeva vadlīnijas, lai atbalstītu kruīza kuģu pasažierus, kā arī kravas un pasažieru kuģu apkalpes. Šajās vadlīnijās ir sniegti ieteikumi par veselības aizsardzību, repatriāciju un ceļošanas pasākumiem. Ieteikumi arī aicināja dalībvalstis atļaut apkalpes maiņas un izveidot to ostu tīklu, kur šīs maiņas varētu notikt bez aizkavēšanās. Lai radītu piemērotus apstākļus drošai kuģošanas atsākšanai, Komisija regulārajās ES jūrlietu direktoru sanāksmēs koordinēja dalībvalstu veiktos pasākumus un ierosināja Eiropas Jūras drošības aģentūrai izdot publikāciju “Covid-19: ES norādījumi kruīza kuģu ekspluatācijai”.

Atkritumu pārvadājumu nodrošināšana visā ES

Lai panāktu, ka visā ES tiek izmantota vienota pieeja, Komisija 2020. gada 31. martā izdeva norādījumus par to, kā nodrošināt atkritumu pārvadājumu nepārtrauktību pa zaļajām joslām, vienlaikus saglabājot augstu sabiedrības veselības un vides aizsardzības līmeni.

Atruna: lapa pēdējo reizi atjaunināta 2023. gada septembrī