Põhisisu juurde

Transport koroonaviiruse pandeemia ajal

Arhiveeritud sisu

Selles osas olevaid veebilehti ei ajakohastata enam. Sisu võib olla aegunud ja seda tuleb kasutada üksnes viitena minevikus toimunule.

Lennundus

COVID-19 pandeemia ajal vähenes lennuliiklus Euroopas märkimisväärselt. Selleks et aidata leevendada pandeemia mõju sektorile, esitas Euroopa Komisjon kiiresti sihipärase õigusakti, et vabastada lennuettevõtjad ajutiselt ELi õigusest tulenevatest lennujaama teenindusaegade kasutamise kohustustest (nn „kasuta või kaota“ põhimõte), muutes ELi teenindusaegade määrust 2020. aasta aprillist kuni 2022. aasta oktoobrini mitu korda.

1. aprillil 2020 lubas komisjon ajavahemikus 23. jaanuar 2020 kuni 29. veebruar 2020 jaotatud teenindusaegu käsitada kasutatud teenindusaegadena, et lennuettevõtjad ei kaotaks oma teenindusaegu. See erand kehtis 24. oktoobrini 2020.

14. oktoobril 2020 pikendas komisjon lennujaama teenindusaegade kasutamist käsitlevate ELi normide kohaldamisest loobumist talvehooaja lõpuni ehk kuni 27. märtsini 2021. Meede võeti kasutusele selleks, et lennuettevõtjad saaksid planeerida oma lennugraafikuid, kartmata, et nad kaotavad oma teenindusajad lendude järsu vähenemise tõttu.

15. veebruaril 2021 jõustunud teenindusaegade määruse uue muudatuse kohaselt võisid lennuettevõtjad tagastada kuni pool enne hooaja algust eraldatud teenindusaegadest. Lennuettevõtjad pidid kasutama vähemalt 50% oma allesjäänud teenindusaegadest ja nad võidi sellest nõudest vabastada, kui nende lennuliine mõjutasid pandeemia leevendamise meetmed. Erandit „kasuta või kaota“ pikendati seega 28. märtsist 2021 kuni 30. oktoobrini 2021.

23. juulil 2021 jõustus veel üks muudatus, millega kehtestati teenindusaegade kasutamise muudetud määr 2021.–2022. aasta talviseks sõiduplaani perioodiks, mis kehtis kuni 29. oktoobrini 2022. Määraks kehtestati 50%, et tagada talveks usaldusväärne ühendus ning võimaldada turul järk-järgult kohaneda muutuva nõudlusega ja vabastada läbilaskevõimet 2022.–2023. aasta talviseks sõiduplaani perioodiks.

2022. aasta oktoobris andis komisjon loa pikendada teenindusaegade jaotamise ajutisi eeskirju, kehtestades samal ajal lennuettevõtjatele nõuded kasutamata läbilaskevõime vabastamiseks. Määrusega nähti ette 80% ulatuses teenindusaegade kasutamise nõude juurde naasmine, mida täiendas spetsiaalne teenindusaegade kasutamise leevendamine teenindusaegade põhjendatud kasutamata jätmise juhtudel. Seda määrust kohaldatakse ka praegu.

2020. aasta mais võttis komisjon vastu õigusnormid, millega muudetakse lennuteenuste määruse teatavaid osi, et leevendada lennuettevõtjatele ja maapealse teeninduse osutajatele avalduvat finantssurvet. Mõnda neist ajutistest sätetest, eelkõige erandid seoses lennuettevõtjate lennutegevusloa peatamise või tühistamisega, pikendati kuni 31. detsembrini 2021. Neid ajutisi meetmeid enam ei kohaldata.

Maanteetransport

Pandeemia ajal võttis komisjon vastu kaks teatist, milles selgitati roheliste transpordikoridoride eesmärke ja rakendamist. Need on kõigile kaupu vedavatele veokitele avatud piiriületuspunktid, kus mis tahes piiri- või tervisekontroll ei tohiks kesta kauem kui 15 minutit.

23. märtsi 2020. aasta rohelise transpordikoridori teatisega kehtestati nii ajutised meetmed, nagu liikmesriikides kehtestatud erandid teedele juurdepääsu piirangutest ja transporditöötajate reisipiirangutest, kui ka üldpõhimõtted, mis olid aluseks komisjoni edasisele tegevusele, eelkõige roheliste transpordikoridoride mõistele.

Kooskõlas nõukogu 23. oktoobri 2020. aasta järeldustega kaubavedude pandeemiaolukorra lahendamise plaani kohta võttis komisjon vastu teatise transpordikoridoride ajakohastamise kohta (COM/2020/685), milles esitatakse hädaolukorra lahendamise plaani kiireloomuliste elementide kokkuvõte ja tugevdatakse roheliste transpordikoridoride teatise teatavaid põhimõtteid.

23. mail 2022 võttis komisjon vastu teatise transpordivaldkonna hädaolukorra lahendamise kava kohta (COM/2021/211), milles esitati COVID-19 pandeemiast saadud õppetundide põhjal vahendid mis tahes liiki transpordikriisidele reageerimiseks.

Raudteetransport

Pärast komisjoni ettepanekut võeti 7. oktoobril 2020 vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2020/1429, et leevendada COVID-19 pandeemia negatiivset majanduslikku mõju raudteeveo-ettevõtjatele. Määrus andis liikmesriikidele võimaluse lubada raudteetaristu-ettevõtjatel vähendada taristule juurdepääsu eest võetavat kasutustasu, selle nõudmisest loobuda või selle nõudmist edasi lükata.

Määruse võrdlusperioodiks kehtestati algselt 1. märts 2020 kuni 31. detsember 2020, kuid komisjonil oli õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte, et seda pärast nimetatud kuupäeva pikendada.

Pandeemia jätkuva negatiivse mõju tõttu raudteetranspordile pikendati võrdlusperioodi neli korda kuni 31. detsembrini 2022.

Tuginedes ELi raudteevõrgu liikluse taset käsitlevate andmete põhjalikule analüüsile, mis näitas, et COVID-19 puhangu otsene negatiivne mõju raudteeteenustele on suures osas ammendunud, otsustas komisjon loobuda võrdlusperioodi edasisest pikendamisest pärast asjaomast kuupäeva.

Laevandus

Koroonaviiruse pandeemia ajal avaldas komisjon suunised kruiisilaevade reisijate ning kauba- ja reisilaevade meeskondade toetamiseks. Suunistes esitati soovitused tervise kaitse, repatrieerimise ja reisikorralduste kohta. Samuti kutsuti suunistes liikmesriike üles määrama sadamad, kus meeskonnavahetus võis toimuda piiranguteta. Komisjon koordineeris ka meetmeid, mida liikmesriigid võtsid ELi merendusdirektorite korrapärastel kohtumistel, ning tegi ettepaneku Euroopa Meresõiduohutuse Ameti dokumendi „COVID19: ELi suunised kruiisilaevade käitamise kohta“ vastu võtmiseks, et võimaldada tegevuse ohutut taasalustamist.

Jäätmesaadetiste tagamine kogu ELis

Komisjon avaldas 31. märtsil 2020 suunised, et tagada ELis ühine lähenemisviis jäätmesaadetiste jätkumise kindlustamiseks roheliste transpordikoridoride kaudu, säilitades samal ajal rahvatervise ja keskkonnakaitse kõrge taseme.

Vastutuse välistamine. Seda lehekülge ajakohastati viimati septembris 2023.