Glavni sadržaj

Promet tijekom pandemije

Arhivirani sadržaj

Internetske stranice u ovom odjeljku više se ne ažuriraju. Sadržaj je možda zastario i trebalo bi ga koristiti samo kao izvor povijesnih informacija.

Zračni promet

Tijekom pandemije bolesti COVID-19 zračni promet u Europi znatno se smanjio. Kako bi se ublažio učinak pandemije na taj sektor, Europska komisija brzo je predložila ciljano zakonodavstvo kojim su se zračni prijevoznici privremeno oslobodili obveze iskorištenosti slotova u zračnim lukama u skladu s pravom EU-a (tzv. pravilo „iskoristi ili izgubi”) izmjenom Uredbe EU-a o slotovima nekoliko puta u razdoblju od travnja 2020. do listopada 2022.

Komisija je 1. travnja 2020. omogućila da se slotovi dodijeljeni u razdoblju od 23. siječnja 2020. do 29. veljače 2020. smatraju iskorištenima kako ih zračni prijevoznici ne bi izgubili. To je izuzeće bilo na snazi do 24. listopada 2020.

Komisija je 14. listopada 2020. donijela odluku o produljenju primjene izuzeća od propisa EU-a o korištenju slotova u zračnim lukama na cijelu zimsku sezonu, do 27. ožujka 2021. Mjera je uvedena kako bi zračni prijevoznici mogli planirati raspored letova bez straha od gubitka slotova zbog drastičnog smanjenja letova.

Novom izmjenom Uredbe o slotovima 15. veljače 2021. zračnim se prijevoznicima omogućilo da vrate do polovine slotova koji su im dodijeljeni prije početka sezone. Zračni prijevoznici morali su iskoristiti barem 50 % svojih preostalih slotova i mogli su biti izuzeti od tog praga ako su njihove rute bile pogođene mjerama za ublažavanje pandemije. Stoga je izuzeće od pravila „iskoristi ili izgubi” produljeno za daljnje razdoblje od 28. ožujka 2021. do 30. listopada 2021.

Još jednom izmjenom 23. srpnja 2021. uvedena je revidirana stopa iskorištenosti slotova za zimski red letenja za 2021./2022., na snazi do 29. listopada 2022. Ta je stopa iznosila 50 % kako bi se zajamčila pouzdana povezivost za zimu te kako bi se tržište postupno prilagodilo promjenjivoj potražnji i oslobodio kapacitet za zimski red letenja za 2022./2023.

Komisija je u listopadu 2022. odobrila daljnje produljenje privremenih pravila o dodjeli slotova i utvrdila zahtjeve prema kojima zračni prijevoznici moraju osloboditi neiskorišteni kapacitet. Uredbom je definiran povratak na zahtjev od 80 % iskorištenosti slotova, uz posebno izuzeće od pravila o minimalnoj iskorištenosti slotova u slučajevima opravdane neiskorištenosti slotova. Ta se uredba trenutačno primjenjuje.

Kako bi se smanjio financijski pritisak na operatore zračnog prometa i pružatelje zemaljskih usluga, Komisija je u svibnju 2020. donijela pravila kojima se izmjenjuju dijelovi Uredbe o zračnom prijevozu. Neke od tih privremenih odredaba, posebno odstupanje od privremenog oduzimanja ili poništavanja operativne licencije zračnim prijevoznicima, produljene su do 31. prosinca 2021. Te se privremene mjere više ne primjenjuju.

Cestovni promet

Tijekom pandemije Komisija je donijela dvije komunikacije u kojima se opisuju ciljevi i provedba „zelenih traka”, tj. graničnih prijelaza otvorenih za sva teretna vozila koja prevoze robu na kojima bi provjere ili zdravstveni pregledi trebali trajati najviše 15 minuta.

Komunikacijom o zelenim trakama od 23. ožujka 2020. uvedene su privremene mjere, kao što su izuzeća od nacionalnih ograničenja pristupa cestama i ograničenja putovanja za radnike u prometnom sektoru, kao i opća načela koja su uzeta u obzir u daljnjem djelovanju Komisije, posebno koncept „zelenih traka”.

U skladu sa Zaključcima Vijeća o planu za nepredvidive situacije za sektor teretnog prometa od 23. listopada 2020. Komisija je donijela Komunikaciju o poboljšanju zelenih prometnih traka (COM/2020/685), u kojoj se utvrđuju osnovice hitnih elemenata kriznog plana i jačaju neka načela Komunikacije o zelenim trakama.

Komisija je 23. svibnja 2022. donijela Komunikaciju o planu za krizne situacije za prometni sektor (COM/2021/211), u kojoj je na temelju iskustava stečenih za vrijeme pandemije bolesti COVID-19 predložila paket instrumenata za savladavanje svih vrsta prometnih kriza.

Željeznički promet

Nakon prijedloga Komisije 7. listopada 2020. donesena je Uredba (EU) 2020/1429 Europskog parlamenta i Vijeća kako bi se suzbio negativan gospodarski učinak pandemije bolesti COVID-19 na željezničke prijevoznike. Uredbom je državama članicama dopušteno ovlastiti upravitelje infrastrukture da smanje, ukinu ili odgode plaćanje naknade za pristup pruzi.

Referentno razdoblje Uredbe prvotno je utvrđeno u razdoblju od 1. ožujka 2020. do 31. prosinca 2020., ali Komisija je bila ovlaštena za donošenje delegiranih akata kako bi se razdoblje produljilo nakon tog datuma.

Zbog kontinuiranog negativnog učinka pandemije na željeznički prijevoz referentno razdoblje produljeno je četiri puta, do 31. prosinca 2022.

Na temelju detaljne analize podataka o razinama prometa na željezničkoj mreži EU-a, koja je pokazala da je pandemija bolesti COVID-19 uglavnom prestala izravno negativno utjecati na željezničke usluge, Komisija je odlučila suzdržati se od daljnjeg produljenja referentnog razdoblja nakon tog datuma.

Pomorski promet

Tijekom pandemije koronavirusa Komisija je objavila smjernice za pomoć putnicima na brodovima za kružna putovanja i posadama teretnih i putničkih plovila. U tim su smjernicama navedene preporuke o zaštiti zdravlja, repatrijaciji i putnim aranžmanima. U njima se poziva i države članice da omoguće smjene posada i da uspostave mrežu luka u kojima bi se to moglo što prije obaviti. Komisija je na redovitim sastancima pomorskih direktora EU-a koordinirala i mjere koje su države članice poduzele te je donijela COVID-19 – Smjernice EU-a za brodski prijevoz za kružna putovanja Europske agencije za pomorsku sigurnost kako bi se taj prijevoz ponovno pokrenuo na siguran način.

Osiguravanje pošiljki otpada u EU-u

Komisija je 31. ožujka 2020. objavila smjernice za zajednički pristup EU-a kako bi se osigurao kontinuitet pošiljki otpada putem zelenih traka i održala visoka razina zaštite javnog zdravlja i okoliša.

Izjava o odricanju od odgovornosti: stranica je posljednji put ažurirana u rujnu 2023.