Preskoči na glavno vsebino

Obdavčenje

V posebnih primerih EU usklajuje nekatera nacionalna davčna pravila in davčne stopnje. EU spodbuja tudi sodelovanje med državami članicami pri preprečevanju davčnega izogibanja in utaje, odpravljanju diskriminatornih ukrepov in zmanjševanju upravne obremenitve.

Delo Komisije

Evropska komisija je marca 2015 predstavila več ukrepov v zvezi z davčno transparentnostjo, ki naj bi gospodarskim družbam preprečili izogibanje davku od dohodkov. Ključna prvina je samodejna izmenjava informacij o davčnih stališčih med državami EU, o čemer so se ministri EU dogovorili oktobra 2015.

Komisija je v akcijskem načrtu, ki ga je predstavila junija 2015, določila nadaljnji potek prizadevanj za pravičnejše in učinkovitejše obdavčevanje podjetij. Na podlagi načrta je januarja 2016 predlagala nove zavezujoče ukrepe, usmerjene predvsem v preprečevanje agresivnega davčnega načrtovanja (sveženj ukrepov proti izogibanju davkom).

Komisija poleg tega spremlja davčne politike držav članic v okviru evropskega semestra, tj. vsakoletnega ciklusa usklajevanja ekonomskih politik EU. Na podlagi tega sledijo priporočila za posamezne države.

Profili držav

Cilji

Obdavčenje naj bo:

  • pravičnejše – s preprečevanjem davčne diskriminacije in dvojnega obdavčevanja, s povečanjem transparentnosti in bojem proti davčnim goljufijam in utajam
  • lažje – s poenostavitvijo pravil in postopkov
  • učinkovitejše – s tesnejšim sodelovanjem nacionalnih davčnih uprav pri preganjanju goljufij

Delo drugih institucij EU na področju obdavčenja

Ključne pobude

Računalniški sistem izmenjave podatkov o DDV (baza VIES) omogoča preverjanje identifikacijske številke DDV.