Направо към основното съдържание

Преглед на мерките на Комисията

Контекст

Европейската комисия работи на всички фронтове за ограничаване на разпространението на коронавируса, за подкрепа на националните здравни системи и за преодоляване на социално-икономическите последици от пандемията чрез безпрецедентни мерки на национално и европейско равнище.

Екип на Европейската комисия за действие във връзка с коронавируса

Примери за това как Комисията помага за справяне с кризата:

Graphic of the commission's response

Хронология на действията на ЕС

Осигуряване на безопасни и ефективни ваксини за Европа и света

Със своята стратегия за ваксините Комисията има за цел:

Manufacturing icon

подпомагане на компаниите да увеличат производствения си капацитет по отношение на мащаба и бързината;

Contract icon

осигуряване на достатъчно доставки за държавите членки чрез предварителни споразумения за закупуване с производители на ваксини;

Medical suitcase icon

използване на гъвкавостта на нашите правила, за да се ускори разработването, разрешаването и осигуряването на ваксини.

Осигуряване на ваксини и подпомагане на ваксинацията в страните от ЕС

Комисията създаде набор от различни ваксини за гражданите на ЕС на справедливи цени. Сключени са договори с 8 обещаващи разработчици на ваксини, като по този начин се осигурява набор от до 4,2 милиарда дози ваксини:

От декември 2020 г. Комисията издаде шест разрешения за търговия при определени условия за ваксини срещу COVID-19: на BioNTech и Pfizer (21 декември 2020 г.), Moderna (6 януари 2021 г.), Astra Zeneca (29 януари 2021 г.), Johnson & Johnson (11 март 2021 г.), Novavax (20 декември 2021 г.) и Valneva (24 юни 2022 г.). 

Доставките на дози ваксини за държавите членки нарастват постоянно от декември 2020 г. насам. Ваксинациите набраха скорост в целия Европейски съюз и до средата на 2022 г. 86 % от пълнолетното население в ЕС бяха напълно ваксинирани. 

С появата на нови варианти на коронавируса Комисията мобилизира средства за спешни научни изследвания и продължи да сключва предварителни споразумения за закупуване на бустерни дози и адаптиране на ваксините към нови варианти.

Комисията започна нова процедура за съвместно възлагане на обществени поръчки за медицинско оборудване за ваксинация. Освен това Комисията предложи болниците и лекарите да не плащат ДДС за ваксините и комплектите за тестване.

Предвиждане на заплахите от нови варианти

Европейската комисия създаде Европейския орган за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации (HERA), който има за цел да се предотвратяват и идентифицират извънредни здравни ситуации и да се реагира бързо при възникването им. 
 
HERA е общ ресурсен и координационен контролен център за държавите членки и институциите на ЕС с цел по-добра подготовка на ЕС за трансгранични заплахи за здравето. 

A doctor inspects a vaccine dose

От една страна, благодарение на HERA ще можем да предвиждаме заплахи и потенциални здравни кризи чрез събиране на данни и изграждане на необходимия капацитет за реакция. От друга страна, когато се озовем в извънредна ситуация, HERA ще подсигури разработването, производството и разпространението на лекарства, ваксини и други медицински мерки за противодействие (например ръкавици и маски), за които имаше най-остър недостиг по време на първата фаза от действията при появата на коронавируса.

Затова HERA е основен стълб на Европейския здравен съюз и част от нова мисия за готовност и устойчивост на системите за здравеопазване в целия ЕС, както бе обявено от председателя Фон дер Лайен в нейната реч за състоянието на Съюза от 2021 г. Той ще запълни празнина в системите на ЕС за реагиране и готовност при извънредни здравни ситуации.

Председателят Фон дер Лайен обяви, че чрез „Екип Европа“ трябва да бъдат предоставени 50 млрд. евро за тази мисия.

Увеличаване на производството

На 4 февруари 2021 г. Европейската комисия създаде работна група, която да подпомага увеличаването на производствения капацитет за ваксини срещу COVID-19 в ЕС, като предоставя „обслужване на едно гише“ за производителите, които се нуждаят от подкрепа, както и да установява затруднения по отношение на производствения капацитет и веригата на доставки и да търси начини за преодоляването им.

Сред основните постижения на работната група са идентифициране и помощ при премахването на пречки пред производството на ваксини в ЕС, установяване на капацитета на ЕС за производство на ваксини по цялата верига на доставки и улесняване на изграждането на партньорства чрез мероприятия за намиране на партньори за производство на ваксини и терапевтични средства. Тя също така има за цел осигуряване на достатъчен дългосрочен производствен капацитет в Европа и подпомагане на достъпа до ваксини и усилията за споделяне на ваксини в целия свят.

Финансиране на научни изследвания

От януари 2020 г. насам Комисията мобилизира над 660 млн. евро по програма „Хоризонт 2020“ с цел разработване на ваксини, нови лечения, диагностични тестове и медицински системи, за да се предотврати разпространението на коронавируса и да се спаси човешки живот.

Комисията предложи финансова помощ под формата на гаранция по заем в размер на 75 млн. евро от Европейската инвестиционна банка за CureVac — високоиновативно европейско предприятие за разработване на ваксини.

Европейската инвестиционна банка също така подписа споразумение за финансиране в размер на 100 млн. евро с компанията за имунотерапия BioNTech SE за разработване на програма за ваксинация. Финансирането от ЕИБ е подкрепено със средства по програма „Хоризонт 2020“ и Плана за инвестиции за Европа.

Осигуряване на ваксини в световен мащаб

За глобална пандемия е необходимо глобално решение. Затова Комисията се ангажира с осигуряване на всеобщ достъп до ваксини срещу COVID-19, включително в държавите с ниски и средни доходи.

През 2020 г. чрез маратона за поемане на ангажименти за дарения Глобални действия срещу коронавируса бяха набрани средства за осигуряване на универсален достъп до лечения, тестове и ваксини за коронавируса. Той започна през май и завърши с провеждането на световна среща на върха за поемане на ангажименти за дарения и концерт през юни 2020 г.

16 млрд. евро под формата на ангажименти от донори в световен мащаб.

Това включва и ангажимент на стойност 1,4 млрд. евро, поет от Комисията.

Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка са изявени поддръжници на COVAX — световния механизъм за осигуряване на справедлив и всеобщ достъп до ваксини срещу COVID-19.
    
В рамките на подхода „Екип Европа“ ЕС и държавите членки до момента са поели ангажимент да предоставят над 3 млрд. евро за COVAX, което прави Европейския съюз един от най-големите донори за инициативата.

Икономически мерки

Лидерите на ЕС се споразумяха за пакет за възстановяване в размер на 2,018 трилиона евро (по текущи цени), който включва средства от бюджета на ЕС за 2021—2027 г. и средствата по NextGenerationEU. Съгласно споразумението Комисията ще може да вземе заеми в размер до около 800 млрд. евро (по текущи цени) на финансовите пазари.

На 15 юни 2021 г. при първата си трансакция по NextGenerationEU Комисията набра 20 млрд. евро чрез десетгодишна облигация, дължима на 4 юли 2031 г., за финансиране на възстановяването на Европа от кризата с коронавируса и последиците от нея. Като се добавят и други трансакции през юни и юли, до момента Комисията е набрала 45 млрд. евро в рамките на NextGenerationEU. Сега средствата ще бъдат използвани за първите плащания по NextGenerationEU по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост и различни бюджетни програми на ЕС. Първото плащане по NextGenerationEU вече бе извършено в края на юни в рамките на програмата REACT-EU. 

До края на август Комисията оцени и одобри 19 от представените национални планове за възстановяване и устойчивост. Към 21 септември първите плащания на стойност над 49 млрд. евро вече бяха получени от Белгия, Кипър, Дания, Германия, Гърция, Испания, Франция, Италия, Латвия, Литва, Люксембург и Португалия.

През 2020 г. Европейската комисия прие различни мерки за подкрепа, като:

paper with a list

икономически мерки, които допълват програмата на Европейската централна банка за спешно закупуване на активи в отговор на пандемията с бюджет от 1850 млрд. евро в допълнение към 120-те милиарда евро, за които беше взето решение по-рано;

icon aid rules

временни правила за държавната помощ, даващи възможност на правителствата да осигурят ликвидност за икономиката с цел подпомагане на гражданите и запазване на работни места в ЕС;

hand and building

задействане на клаузата за дерогация, която позволява максимална гъвкавост по отношение на нашите бюджетни правила. Това ще даде възможност на държавите от ЕС да подпомогнат здравните системи и предприятията и да запазят работните места на хората по време на кризата;

Folder with papers

скрининг на преките чуждестранни инвестиции. Комисията публикува насоки, за да помогне на държавите членки да защитят критичните европейски активи и технологии в условията на настоящата криза.

A clipboard with a checklist on it
Икономически насоки за държавите членки

В рамките на пролетния пакет на европейския семестър бяха предоставени насоки за всички държави от ЕС по отношение на икономическата политика в контекста на пандемията. Препоръките са съсредоточени върху смекчаване на последиците от кризата в краткосрочен план и постигане на растеж в дългосрочен план в съответствие с нашите цели в областта на околната среда и цифровите технологии.

Social Europe - The European Pillar of Social Rights
Мобилизиране на бюджета на ЕС и Европейската инвестиционна банка за спасяване на работни места и подпомагане на засегнати от кризата дружества

Инструментът на Комисията за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства (SURE) има за цел да се помогне на хората да запазят работата си по време на кризата. Подкрепата по SURE се финансира чрез социални облигации, за да се гарантира, че всяко евро оказва ясно социално въздействие. Деветнайсет държави вече са получили подкрепа на обща стойност над 94 млрд. евро по този инструмент.

Освен това Комисията представи насоки за гарантиране на закрилата на сезонните работници в ЕС по време на пандемията. Насоките са предназначени за националните органи, инспекциите по труда и социалните партньори и имат за цел да се гарантират правата, здравето и безопасността на сезонните работници, както и да се гарантира, че сезонните работници са запознати с правата си.

Office space
Допълнителна финансова подкрепа за тежко засегнатите малки и средни предприятия
  • Групата на ЕИБ инвестира допълнителни 20 млрд. евро в малки и средни предприятия.
  • Комисията мобилизира 8 млрд. евро с цел подпомагане на поне 100 000 предприятия заедно с групата на ЕИБ.
Coronavirus - Delivery of medical equipment from RescEU Reserve in Italy
Инвестиционна инициатива в отговор на коронавируса

Комисията предложи инвестиционна инициатива за предоставяне на незабавна ликвидност на държавите членки. Тя се състои от неизразходвани средства по политиката на сближаване и включва:

Support to agriculture
С цел подкрепа на земеделските стопани и селскостопанския сектор Комисията:
  • предприе извънредни мерки за подпомагане и стабилизиране на селскостопанските пазари;
  • прие допълнителен пакет от извънредни мерки в подкрепа на лозаро-винарския сектор. На 4 май 2020 г. Комисията прие друг пакет от мерки за допълнително подпомагане на секторите на селското стопанство и храните, които са засегнати в най-голяма степен от кризата с коронавируса.

Обществено здраве

Стъпка напред към Европейски здравен съюз

На 11 ноември 2020 г. Комисията започна изграждането на Европейски здравен съюз, основан на два стълба:

  • По-силна рамка за здравна сигурност, която ще включва:
    • хармонизиране на европейските, националните и регионалните планове за готовност и реакция. Тези планове ще бъдат подложени на стрес тестове и редовен одит от страна на Комисията и агенциите на ЕС.

    • система на ЕС за спешни случаи. Това ще доведе до засилена координация и бързи действия за разработване, натрупване на резерв и осигуряване на необходимото оборудване за справяне с кризата.

  • По-стабилни агенции на ЕС:
    • Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията ще наблюдава епидемичната обстановка въз основа на общи данни.

    • мандатът на Европейската агенция по лекарствата ще обхваща безопасността на лекарствата и медицинските изделия, риска от недостиг и клиничните изпитвания на лекарства.

    • ще бъде създаден нов орган за реакция при извънредни здравни ситуации (HERA).

Медицински насоки за държавите от ЕС 

Създадената от Комисията група от 7 независими епидемиолози и вирусолози изготвя научнообосновани насоки и дава съвети относно:

  • мерки за реагиране за всички държави членки
  • недостатъци при клиничното управление
  • приоритизиране на ресурсите на здравеопазването и гражданската защита, както и на други ресурси
  • мерки на политиката за справяне с дългосрочните последици от коронавируса.

Въз основа на научните становища на тази група, както и на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC), Комисията предприе следните стъпки:

  1. 19 март 2020 г.

    Препоръки относно мерките в рамките на общностите, като например физическо дистанциране.

  2. 8 април 2020 г.

    Комисията публикува насоки за оптимизиране на доставките и наличността на лекарства, както и насоки в областта на антитръстовото законодателство относно разрешаването на ограничено сътрудничество между предприятия, особено по отношение на критичните за болниците лекарства. Освен това Комисията създаде Клирингова къща за медицинско оборудване, която ще помага за установяване на наличностите, включително на комплекти за тестване, и за ускоряване на задоволяването на търсенето от страна на държавите членки.

  3. 15 април 2020 г.

    Насоки относно методиките за тестване, за да се помогне на държавите от ЕС да използват ефективно комплектите за тестване, по-специално след премахването на противоепидемичните мерки.

  4. 16 април 2020 г.

    Насоки за разработването на мобилни приложения за проследяване, при които изцяло се спазват правилата на ЕС за защита на данните, в контекста на постепенното вдигане на ограничителните мерки.

  5. 16 юни 2020 г.

    Държавите от ЕС, с подкрепата на Комисията, се споразумяха за технически насоки за осигуряване на оперативна съвместимост и безопасен обмен на информация между приложенията за проследяване на контактите.

  6. 3 юли 2020 г.

    Комисията издаде разрешение за търговия при определени условия за лекарството Remdesivir, с което то стана първото лекарство, разрешено на равнище ЕС за лечение на коронавирус.

  7. 29 юли 2020 г.

    Комисията подписа договор на стойност 63 млн. евро с фармацевтичната компания Gilead за доставката на Veklury — търговското наименование на Remdesivir. На държавите членки и Обединеното кралство се предоставят на разположение партиди Veklury с подкрепа и координация от страна на Комисията.

  8. 19 октомври 2020 г.

    Заработи европейски портал за свързване на мобилните приложения за проследяване на контактите. До средата на декември към него следва да бъдат свързани 13 приложения.

  9. 2 декември 2020 г.

    В стратегия за предпазване от COVID-19 през зимата се препоръчва постоянна бдителност и предпазливост през 2021 г., когато ще започне използването на безопасни и ефективни ваксини.

Комисията предостави 3 млрд. евро от бюджета на ЕС, допълнени с 3 млрд. евро от държавите членки, за да финансира Инструмента за спешна подкрепа и общите запаси от оборудване RescEU.

Лични предпазни средства (ЛПС)

За да подпомогне производството и осигуряването на лични предпазни средства (ЛПС), Комисията:

  • работи в тясно сътрудничество с държавите членки, за да извършва оценка на наличните запаси на ЛПС в ЕС, производствения капацитет и очакваните нужди;
  • се грижи за оценяването на съответствието и пазарния надзор с цел увеличаване на доставките на ЛПС, без да се правят компромиси със здравните стандарти и стандартите за безопасност;
  • обсъжда с представители на промишлеността как да се реорганизират производствените линии, за да се доставя повече оборудване, и предоставя на производителите насоки за увеличаване на производството на ЛПС и дезинфектанти за ръце.

Тестове

COVID-19 testing centre of the Belgian Red Cross in Etterbeek

Комисията публикува препоръка до държавите членки относно стратегиите за тестване, включително използването на бързи антигенни тестове.

100 млн. евро по линия на Инструмента за спешна подкрепа бяха използвани за закупуване и доставка на такива тестове в държавите членки. Успоредно с това Комисията започна процедура за съвместно възлагане на обществена поръчка, за да помогне на държавите от ЕС да се сдобият с повече тестове.

Освен това по линия на Инструмента за спешна подкрепа Комисията отпусна 35,5 млн. евро на Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец за увеличаване на капацитета за тестване за COVID-19 в ЕС, за обучение на доброволци и за защита на най-уязвимите хора.

Граници и мобилност

По време на пандемията Комисията изготви препоръки, за да се гарантира, че държавите членки действат координирано както за ограничаване на разпространението на вируса, така и за запазване на свободното движение на хора и стоки и за осигуряване на функционирането на нашите икономики.

Комисията предложи цифрови сертификати, за да се улесни безопасното свободно движение в рамките на ЕС по време на пандемията.

Регламентът за Цифровия COVID сертификат на ЕС започна да се прилага на 1 юли 2021 г. Цифровите COVID сертификати на гражданите на ЕС и пребиваващите в Съюза вече могат да бъдат издавани и проверявани в целия ЕС. Цифровите или хартиени сертификати са безплатни и могат да се използват като доказателство за ваксинация, направен тест или преболедуване.

През 2020 г. Комисията публикува:

  • насоки за мерки за управление на границите с цел опазване на здравето и гарантиране на наличността на стоки и основни услуги;
  • насоки за осигуряване на свободното движение на работници, особено в секторите на здравеопазването и храните;
  • насоки относно здравето, репатрирането и пътническите услуги за пътниците на круизни кораби и екипажите на товарни кораби;
  • предложения за координация и ясна комуникация на равнище ЕС по отношение на мерките, които държавите членки предприемат за ограничаване на свободното движение поради пандемията, като се използват единен набор от правила и единен набор от цветове за представяне на рисковете. Комисията също така ще работи с държавите членки за прилагане на общ подход към карантинните практики;
  • насоки относно пътниците, които да бъдат освободени от временните ограничения за пътуване;
  • в момента се изготвят протокол за тестване в сферата на въздухоплаването и формуляр на ЕС за локализиране на пътниците, за да се улесни безопасното пътуване.
reopen eu visual

Уебсайтът Re-open EU предоставя важна информация относно безопасното възобновяване на свободното движение и туризма в цяла Европа. През декември 2020 г. беше пуснато мобилното приложение Re-open EU. Можете да намерите информация в реално време за:

  • границите
  • наличните средства за транспорт
  • ограниченията за пътуване
  • мерките за опазване на общественото здраве и за безопасност
  • карта с ясно цветово кодиране.

Борба с дезинформацията

Комисията поддържа тесни контакти със социалните медии във връзка с мерките за популяризиране на достоверното съдържание, повишаване на осведомеността на потребителите и ограничаване на дезинформацията и рекламата, свързани с коронавируса.

Досега на www.EUvsDisinfo.eu са опровергани, публикувани и актуализирани над 700 дезинформационни послания относно коронавируса. На поддържаната от Комисията уебстраница за борба с дезинформацията относно коронавируса също се предоставят материали за опровергаване на митовете и проверка на фактите.

Комисията използва всички налични инструменти и финансира проучвания, за да помогне в борбата срещу дезинформацията по отношение на коронавируса.

Комисията и Европейската служба за външна дейност работят в тясно сътрудничество с други институции на ЕС и държавите членки, включително чрез създадената през март 2019 г. система за бързо предупреждение, както и с международни партньори от Г-7 и НАТО.

A woman wearing a mask uses her phone

На 10 юни 2020 г. Комисията представи поредица от действия за засилване на борбата с дезинформацията около пандемията от коронавирус, като например укрепване на стратегическите комуникации и публичната дипломация в съседните на ЕС държави и по света, както и подкрепа на независимите медии и журналисти.

Тези действия намират място в по-нататъшната работа на Съюза по отношение на дезинформацията и през декември 2020 г. Комисията предложи два нови текста. Първият е Планът за действие за европейската демокрация, с който допълнително се увеличават усилията на ЕС за борба с дезинформацията и адаптиране към променящите се заплахи и манипулации, както и за подкрепа на свободните и независими медии. Вторият е Актът за цифровите услуги, в който се определят правила за по-голяма отчетност по отношение на модерирането на съдържание от страна на платформите, рекламата и алгоритмичните процеси.

В рамките на ежемесечната програма за мониторинг, създадена с подписалите нашия Кодекс за поведение във връзка с дезинформацията, вече се предоставя информация и за действията срещу невярната информация и дезинформацията относно ваксините. През март 2021 г. Комисията предложи подобрения на кодекса в няколко области, за да стане той по-надежден, стабилен и гъвкав.

Документи

15 ЮНИ 2021 Г.
The EU response to the coronavirus crisis

28 OКТОМВРИ 2020 Г.
Factsheet - EU Coronavirus Response

19 ЮНИ 2020 Г.
Factsheet - EU medical and health support