Направо към основното съдържание

Инструмент за спешна подкрепа

  • Архивирано съдържание

    Уебстраниците в този раздел вече не се актуализират. Съдържанието може да е остаряло и следва да се използва само за справочни цели.

Инструментът за спешна подкрепа (ИСП) беше задействан през 2020 г. в ранния етап на кризата с COVID-19. Той имаше за цел да подпомогне държавите членки да реагират на пандемията от коронавирус чрез посрещане на нуждите по стратегически и координиран начин на европейско равнище и функционира до януари 2022 г.  

Превоз на стоки от първа необходимост, медицински екипи и пациенти

Част от общото финансиране по Инструмента за спешна подкрепа беше използвано за пакета за мобилност, с който беше предоставена подкрепа за: 

  • Emergency kit

    Транспортиране на медицински изделия до местата, където бяха най-необходими, като се финансира товарният превоз на помощ и средства от първа необходимост за държавите от ЕС. 

  • Protective equipment

    Прехвърляне на пациенти между държави от ЕС или от държави членки в съседни на ЕС държави. Това даде възможност да се използва свободният капацитет и да се облекчат здравните заведения, за които съществуваше риск да бъдат претоварени. Освен това така се осигури лечение за възможно най-голям брой пациенти. 

  • Advisory group

    Транспортиране на медицински персонал и мобилни медицински екипи между държавите от ЕС, както и в ЕС от съседни на Съюза държави, за да се помогне на хората там, където имаше най-голяма нужда от медицинска помощ. 

     

Тази нова възможност за финансиране допълни подкрепата, която вече беше налична чрез Механизма на ЕС за гражданска защита, и доставките на предпазни средства, осъществявани чрез rescEU

В рамките на ИСП Комисията отпусна над 164 милиона евро за превоз на медицински изделия, терапевтични средства и оборудване за ваксинация, както и 9 милиона евро за превоз на медицински екипи и прехвърляне на пациенти.  

Общо бяха подпомогнати над 2 000 операции по въздух, суша и море, чрез които бяха транспортирани лични предпазни средства и медицинско оборудване до Европа, както и 515 здравни работници и 135 пациенти. 

Роботи за дезинфекция на болници в цяла Европа

Комисията предостави 12 милиона евро по линия на Инструмента за спешна подкрепа, за да може на болници в 27-те държави членки да бъдат дарени 305 робота за ултравиолетова дезинфекция.  Роботите дезинфектират стандартни болнични стаи бързо и безопасно. По този начин те помагат за облекчаване на натиска върху болничния персонал, като същевременно осигуряват на пациентите по-голяма защита срещу инфекции от патогени.   

Обучение на здравни специалисти за работа в интензивни отделения

Европейската комисия отпусна 2,5 милиона евро по линия на Инструмента за спешна подкрепа за обучение на медицински специалисти от различни специалности, които да помагат в интензивните отделения. В продължение на 8 месеца по програмата бяха обучени 17 000 лекари и медицински сестри в 700 болници в целия ЕС. Благодарение на обучението медицински специалисти, които обикновено не работят в интензивни отделения, придобиха умения за работа в сферата на интензивните грижи. Това помогна за увеличаване на броя на специалистите, които могат да работят в интензивни отделения, когато се налага бързо, временно и значително увеличаване на капацитета на тези отделения.  

Цифров COVID сертификат на ЕС

Регламентът за Цифровия COVID сертификат на ЕС беше въведен на 1 юли 2021 г. Още на 17 март 2021 г. Европейската комисия представи предложение за създаване на цифров COVID сертификат на ЕС с цел улесняване на безопасното свободно движение на гражданите в рамките на ЕС по време на пандемията. На 27 септември 2021 г. Комисията отпусна безвъзмездни средства на 20 държави членки на обща стойност 95 млн. евро за закупуване на диагностични тестове за COVID-19, за да се улесни издаването на Цифровия COVID сертификат на ЕС.  

Осигуряване на оперативна съвместимост 

Комисията мобилизира около 16 млн. евро в рамките на Инструмента за спешна подкрепа, за да бъде изградена необходимата инфраструктура за издаване и проверка на оперативно съвместими сертификати за ваксинация срещу COVID-19, тестване и преболедуване. 

Въз основа на опита, придобит при създаването на европейски федериран портал за трансграничен обмен на данни между националните мобилни приложения за проследяване на контакти и предупреждаване, Комисията разработи портал на ЕС. Той представляваше защитена цифрова инфраструктура, свързваща националните системи и осигуряваща надеждна проверка на оперативно съвместимите удостоверения в ЕС. След успешна пилотна фаза порталът на ЕС започна да функционира на 1 юни 2021 г., което даде възможност за трансгранична проверка на сертификатите. 

Цифров COVID сертификат на ЕС 

 

Трансгранично свързване на мобилните приложения за проследяване на контакти

22 държави от ЕС/ЕИП използваха национални мобилни приложения за проследяване на контакти и предупреждаване, за да прекъснат веригата на заразяване с коронавирус и да спасят човешки живот. Тези държави и Комисията работиха заедно, за да направят тези приложения оперативно съвместими през границите. 19 от държавите бяха свързани с европейския федериран портал и по този начин една с друга. 

В рамките на Инструмента за спешна подкрепа бяха предоставени около 10 милиона евро в подкрепа на оперативната съвместимост на мобилните приложения за проследяване на контакти и предупреждаване. От тях 7 милиона евро бяха използвани за разработване и внедряване на европейския федериран портал, чрез който беше осигурена трансгранична оперативна съвместимост, а 3 милиона евро бяха предоставени на разположение на държавите членки, за да адаптират своите национални приложения и системи така, че да могат да бъдат свързани с портала за оперативна съвместимост.  

Мобилни приложения за проследяване на контакти в държавите от ЕС

Полезни връзки

Отказ от отговорност. Страницата е актуализирана за последен път през септември 2023 г.