Prejsť na hlavný obsah

Alternatívne riešenie sporov pre spotrebiteľov

Alternatívne riešenie sporov umožňuje spotrebiteľom a obchodníkom riešiť spory rýchlo a lacno bez potreby súdneho konania.

Revízia smernice ARS

Komisia 17. októbra 2023 prijala návrh na preskúmanie rámca ARS prostredníctvom: 

  1. legislatívneho návrhu, ktorým sa mení a dopĺňa súčasná smernica o ARS; 
  2. legislatívneho návrhu na zrušenie nariadenia o RSO; 
  3. odporúčania určeného pre online trhoviská a obchodné združenia EÚ, ktoré majú mechanizmus riešenia sporov, a pre členské štáty.

Cieľom preskúmania je: 

  • prispôsobiť rámec ARS digitálnemu trhu tým, že sa bude vzťahovať na všetky kategórie sporov týkajúcich sa práv spotrebiteľov v EÚ,  
  • zlepšiť prístup k ARS v cezhraničných sporoch využitím digitálnych nástrojov a pomoci spotrebiteľom a obchodníkom, 
  • zjednodušiť postupy ARS pre všetkých aktérov, vrátane zníženia oznamovacích povinností subjektov ARS a informačných povinností obchodníkov, pričom obchodníci sa budú nabádať, aby sa viac zapájali do riešenia sťažností v rámci ARS prostredníctvom povinnosti odpovedať, 
  • ukončiť platformu RSO a nahradiť ju používateľsky ústretovými digitálnymi nástrojmi, ktoré spotrebiteľom pomôžu nájsť nástroj nápravy na vyriešenie ich sporu, 
  • stimulovať online trhoviská a obchodné združenia EÚ, ktoré majú mechanizmus riešenia sporov, aby uplatňovali kritériá kvality uvedené v smernici o ARS. 

K legislatívnym návrhom sú pripojené tieto dokumenty: 

Vyhľadávanie všetkých dokumentov týkajúcich sa revízie smernice o ARS

Zlepšenia Súčasný rámec ARS/RSO Navrhované zmeny
Rozšírenie rozsahu pôsobnosti smernice o ARS  Smernica sa vzťahuje len na spory vyplývajúce zo zmluvných záväzkov medzi spotrebiteľmi s pobytom v EÚ a obchodníkmi usadenými v EÚ.  Smernica sa bude uplatňovať na všetky porušenia právnych predpisov EÚ s rozmerom ochrany spotrebiteľa, napr. v súvislosti so zavádzajúcim označovaním cien, diskriminačnými praktikami, otázkami týkajúcimi sa zmeny poskytovateľa služieb, vynechania predzmluvných informácií, prenosnosti obsahu, prostriedkov nápravy súvisiacich s právom na opravu atď. 
Obchodníci z tretích krajín sa môžu dobrovoľne zúčastňovať na postupoch ARS.
Podpora účasti obchodníkov na ARS Účasť obchodníkov na ARS je dobrovoľná, pokiaľ sa to nevyžaduje na základe právnych predpisov EÚ alebo vnútroštátnych právnych predpisov. Účasť odborníkov na ARS je aj naďalej dobrovoľná, obchodníci sú však povinní odpovedať na žiadosť subjektu ARS do 20 pracovných dní, či majú v úmysle zúčastniť sa na ARS alebo nie. 
Online obchodníci už nebudú musieť poskytovať odkaz na platformu RSO ani udržiavať vyhradenú e-mailovú adresu.
Cielená pomoc spotrebiteľom pri cezhraničnom a vnútroštátnom ARS Spotrebitelia môžu získať pomoc pri prístupe k cezhraničnému ARS prostredníctvom európskych spotrebiteľských centier, spotrebiteľských organizácií alebo iných orgánov. Členské štáty určia európske spotrebiteľské centrum, spotrebiteľskú organizáciu alebo iný orgán ako kontaktné miesta ARS s cieľom uľahčiť komunikáciu medzi stranami, pomáhať pri tomto procese, poskytovať stranám a subjektom ARS všeobecné informácie o právach spotrebiteľov v EÚ a o procesných pravidlách uplatňovaných identifikovanými subjektmi ARS alebo informovať o iných prostriedkoch nápravy v prípade, že spor nemožno vyriešiť prostredníctvom postupu ARS.
Všetci aktéri, ktorí pomáhajú spotrebiteľom, musia konať v dobrej viere a vopred poskytovať všetky potrebné informácie.
Komisia udržiava platformu RSO s cieľom umožniť spotrebiteľom riešiť ich spory s obchodníkmi. Platforma RSO sa nahradí interaktívnym digitálnym nástrojom, ktorý spotrebiteľov nasmeruje k riešeniam nápravy pre spotrebiteľov.
Ochrana zraniteľných spotrebiteľov na digitálnych trhoch   Spotrebitelia môžu podávať sťažnosti a predkladať podporné dokumenty online vysledovateľným spôsobom a na požiadanie získať prístup k dokumentom v nedigitálnom formáte.
V návrhu sa vyžaduje používanie digitálnych postupov ARS prostredníctvom ľahko dostupných a inkluzívnych nástrojov.
Používateľsky ústretovejšie a transparentnejšie postupy ARS   Strany budú mať právo požiadať o preskúmanie výsledku postupu ARS fyzickou osobou v prípade, že sa postup vykonával automatizovanými prostriedkami.
Subjekty ARS budú mať možnosť spojiť prípady s podobnými prvkami po tom, ako informovali spotrebiteľa o tejto možnosti a spotrebiteľ dostal možnosť odmietnuť spojenie prípadu. 
Primerané požiadavky na podávanie správ pre subjekty ARS   Subjekty ARS majú na svojich webových sídlach uverejňovať podrobné výročné správy o činnosti. Od subjektov ARS sa bude vyžadovať, aby každé dva roky zverejňovali skrátené správy o činnosti.
Požiadavky na informácie vo fáze oznamovania pre subjekty ARS sa znižujú.
Nové odporúčanie pre online trhoviská a obchodné združenia EÚ poskytujúce systémy riešenia sporov    Komisia ich vyzýva, aby zosúladili svoje systémy s kritériami kvality stanovenými v smernici o ARS.
Ak využijú automatizované postupy riešenia sporov, táto skutočnosť sa musí zverejniť a účastníci sporu majú právo požiadať o preskúmanie výsledku postupu fyzickou osobou.
Mali by pravidelne uverejňovať samohodnotiace správy o uplatňovaní kritérií kvality, a to aspoň každé dva roky.

Verejná konzultácia

V roku 2022 Komisia vykonala dve verejné konzultácie: jednu spätne orientovanú a jednu výhľadovo orientovanú súbežne s výzvou na predkladanie dôkazov. Takéto konzultácie sa uskutočnili s cieľom vypracovať hodnotenie a posúdenie vplyvu, ktoré sú sprievodným dokumentom k legislatívnemu návrhu Komisie na reformu rámca ARS/RSO. 

Mimosúdne riešenie sťažností

Alternatívne riešenie sporov (ARS) znamená mimosúdne urovnanie sťažností prostredníctvom nestranného orgánu riešenia sporov. Riešenie spotrebiteľských sporov touto cestou je jednoduchšie, rýchlejšie a menej nákladné ako konanie na súde.

Existuje mnoho typov ARS, napríklad:

  • mediácia,
  • zmierenie,
  • ombudsman,
  • arbitráž,
  • rady pre sťažnosti.

Orgány mimosúdneho urovnania sporov podľa krajín

V celej EÚ existuje veľký počet mimosúdnych orgánov. Prostredníctvom týchto orgánov máte prístup k ARS pre väčšinu druhov výrobkov alebo služieb (tieto orgány neriešia sťažnosti týkajúce sa zdravotnej starostlivosti alebo vysokoškolského vzdelávania).

Nezáleží na tom, či ste výrobok alebo službu kúpili online alebo v obchode, alebo či má obchodník sídlo vo vašej krajine alebo inej krajine EÚ.

V rámci platformy na riešenie sporov online môžete nájsť zoznam mimosúdnych orgánov riešenia sporov podľa jednotlivých krajín.

Zhromaždenie týkajúce sa alternatívneho riešenia spotrebiteľských sporov (ARS) v roku 2021 – materiály

Zhromaždenie týkajúce sa ARS je najväčším podujatím svojho druhu v EÚ. Toto podujatie sa koná každé dva roky a jeho druhý ročník sa uskutočnil online 28. a 29. septembra 2021. Komisia naň pozvala viac ako 400 subjektov pôsobiacich v oblasti alternatívneho riešenia sporov a ďalšie zainteresované strany pôsobiace v oblasti ochrany spotrebiteľa.  Materiály z podujatia sú k dispozícii na ďalej uvedených odkazoch.

Jednotlivé prezentácie a súvisiace materiály

Videozáznam zo záverečného ceremoniálu so závermi a záverečným príhovorom komisára Didiera Reyndersa

31. DECEMBRA 2021
2nd ADR Assembly, 28-29 September 2021, Summary Report

Okrúhly stôl týkajúci sa alternatívneho riešenia cezhraničných spotrebiteľských sporov

Keďže čoraz viac ľudí nakupuje online, je pre hladké fungovanie jednotného trhu čoraz dôležitejšie účinné cezhraničné mimosúdne riešenie sporov. Z údajov však vyplýva, že spotrebitelia nevyužívajú cezhraničné alternatívne riešenie sporov z rôznych dôvodov. Najčastejšie je to kvôli zložitosti právnych, jazykových a procedurálnych otázok, nízkej informovanosti o výhodách alternatívneho riešenia sporov alebo preto, že sťažnosť možno vyriešiť len prostredníctvom mechanizmu vybavovania sťažností prevádzkovaného online platformou, ktorú si zvolí spotrebiteľ. 

Sieť európskych spotrebiteľských centier (sieť ESC) a Európska komisia usporiadali okrúhly stôl o cezhraničnom alternatívnom riešení sporov. Pozvali naň subjekty a príslušné orgány pôsobiace v oblasti alternatívneho riešenia sporov, európske spotrebiteľské centrá, akademické organizácie a organizácie spotrebiteľov a obchodníkov.

21. JÚNA 2022
Final Report - Cross-border ADR Roundtable

Diskusné dokumenty

Správy o uplatňovaní alternatívneho riešenia sporov

V súlade s článkom 26 smernice o ARS a článkom 21 ods. 2 nariadenia o RSO Komisia uverejňuje spoločnú správu o uplatňovaní ARS/RSO, v ktorej kladie dôraz na vývoj a využívanie kvalitných subjektov ARS a vplyv ARS a RSO na spotrebiteľov a obchodníkov. Táto správa vychádza z vnútroštátnych správ o ARS, ktoré Komisii predkladajú príslušné orgány ARS každé štyri roky, a z iných opatrení na zber údajov (špecializované semináre, verejné konzultácie, štúdie atď.).

Správa o uplatňovaní alternatívneho riešenia sporov za rok 2023

Správa o uplatňovaní alternatívneho riešenia sporov za rok 2019

Štúdie týkajúce sa alternatívneho riešenia sporov

 

17. OKTÓBRA 2023
Information gathering for assisting the Commission in complying with its obligation under Article 26 (“reporting”) of the ADR Directive and Article 21 (“reporting”) of the ODR Regulation
24. AUGUSTA 2022
Executive Summary - Recommendations regarding the future needs of ADR
24. AUGUSTA 2022
Report - Recommendations regarding the future needs of ADR