Ugrás a fő tartalomra

A fogyasztók rendelkezésére álló alternatív vitarendezési lehetőségek

Az alternatív vitarendezési lehetőségeknek köszönhetően a fogyasztók és a kereskedők a vitáikat bírósági eljárás nélkül, gyorsan és olcsón rendezhetik.

Az alternatív vitarendezési irányelv felülvizsgálata

2023. október 17-én a Bizottság javaslatot fogadott el az alternatív vitarendezési keretrendszer felülvizsgálatára vonatkozóan. A felülvizsgálat a következők révén valósul meg: 

  1. az alternatív vitarendezésről szóló jelenlegi irányelvet módosító jogalkotási javaslat
  2. az online vitarendezésről szóló rendeletet hatályon kívül helyező jogalkotási javaslat
  3. a vitarendezési mechanizmussal rendelkező online piactereknek és uniós szakmai szövetségeknek, valamint a tagállamoknak címzett ajánlás.

A felülvizsgálat arra irányul, hogy: 

  • az alternatív vitarendezési keretrendszer megfeleljen a digitális piacok kívánalmainak azáltal, hogy az uniós fogyasztói jogokkal kapcsolatos jogviták valamennyi kategóriáját lefedi;  
  • digitális eszközök használata, valamint a fogyasztóknak és a kereskedőknek nyújtott segítség révén javuljon az alternatív vitarendezéshez való hozzáférés a határokon átívelő jogvitákban; 
  • az alternatív vitarendezési eljárások egyszerűbbé váljanak az összes szereplő számára – többek között az alternatív vitarendezési platformok jelentéstételi kötelezettségeinek és a kereskedők tájékoztatási kötelezettségeinek csökkentése révén, egyúttal pedig a válaszadási kötelezettség bevezetésével, amely elősegíti, hogy a kereskedők intenzívebben részt vegyenek az alternatív vitarendezés iránti kérelmek rendezésében; 
  • az online vitarendezési platform szüntesse be működését, és azt felhasználóbarát digitális eszközök váltsák fel, amelyek segítségével a fogyasztók jogorvoslati eszközt találhatnak vitájuk rendezéséhez; 
  • a vitarendezési mechanizmussal rendelkező online piacterek és uniós szakmai szövetségek ösztönzést kapjanak arra, hogy igazodjanak az alternatív vitarendezési irányelvben foglalt minőségi kritériumokhoz. 

A jogalkotási javaslatokat a következő dokumentumok kísérik: 

Az alternatív vitarendezési irányelv felülvizsgálatával kapcsolatos összes dokumentum

Milyen előrelépés várható a felülvizsgálat eredményeképpen? Az alternatív/online vitarendezés jelenlegi keretrendszere Javasolt változtatások
Az alternatív vitarendezési irányelv hatályának kiterjesztése  Az irányelv csak az EU-ban lakóhellyel rendelkező fogyasztók és az EU-ban letelepedett kereskedők közötti szerződéses kötelezettségekből eredő jogvitákra terjed ki.  Az irányelv a fogyasztóvédelmi dimenzióval rendelkező uniós jogszabályok bármilyen megsértésére – így például a következőkkel kapcsolatban is – alkalmazandó lesz: félrevezető árjelzés, diszkriminatív módszerek, szolgáltatóváltással kapcsolatos kérdések, a szerződéskötést megelőző tájékoztatás elmulasztása, a tartalom hordozhatósága, a javításhoz való joggal kapcsolatos jogorvoslat stb. 
A harmadik országbeli kereskedők önkéntesen részt vehetnek az alternatív vitarendezési eljárásokban.
A kereskedők alternatív vitarendezésben való részvételének előmozdítása A kereskedők önkéntes alapon vesznek részt az alternatív vitarendezésben, kivéve ha részvételüket az uniós vagy a tagállami jogszabályok elrendelik. Az alternatív vitarendezésben való részvétel a továbbiakban is önkéntes marad, a kereskedőknek azonban 20 munkanapon belül válaszolniuk kell az alternatív vitarendezési fórum arra vonatkozó megkeresésére, hogy részt kívánnak-e venni az alternatív vitarendezésben, vagy sem. 
Az online kereskedőknek a továbbiakban nem kell megadniuk az online vitarendezési platformra mutató linket, és nem kell külön e-mail-címet fenntartaniuk.
Célzott fogyasztói segítségnyújtás határokon átívelő és belföldi alternatív vitarendezés során A fogyasztók segítséget kaphatnak az Európai Fogyasztói Központok, fogyasztói szervezetek vagy más szervek révén ahhoz, hogy igénybe vegyék a határokon átívelő alternatív vitarendezési lehetőségeket. A tagállamok alternatív vitarendezési kapcsolattartó pontot fognak kijelölni a felek közötti kommunikáció megkönnyítése érdekében. A kapcsolattartó pont Európai Fogyasztói Központ, fogyasztói szervezet vagy más szerv lehet. Feladata az lesz, hogy segítséget nyújtson az eljárással kapcsolatban; általános tájékoztatást nyújtson a feleknek és az alternatív vitarendezési platformoknak az uniós fogyasztói jogokról; magyarázattal lássa el a feleket az alternatív vitarendezési platformok által alkalmazott eljárási szabályokkal kapcsolatban; tájékoztassa a panaszos felet a jogorvoslat egyéb eszközeiről, ha az adott vitát alternatív vitarendezési eljárásban nem lehet rendezni.
A fogyasztókat segítő összes szereplőnek jóhiszeműen kell eljárnia, és előzetesen meg kell adnia minden szükséges információt.
A Bizottság online vitarendezési platformot működtet, hogy lehetővé tegye a fogyasztók számára a kereskedőkkel fennálló vitáik rendezését. Az online vitarendezési platformot egy digitális interaktív eszköz fogja felváltani, amely a fogyasztókat olyan helyekre fogja irányítani, ahol jogorvoslati megoldást találhatnak fogyasztói vitájukra.
A kiszolgáltatott fogyasztók védelme a digitális piacokon   A fogyasztók online, nyomon követhető módon nyújthatják be panaszukat és az igazoló dokumentumokat, és kérésre hozzáférhetnek az akta dokumentumaihoz nem digitális formátumban.
A javaslat digitális alternatív vitarendezési eljárások alkalmazását írja elő könnyen hozzáférhető és inkluzív eszközök révén.
A felhasználók számára könnyebben igénybe vehető és átláthatóbb alternatív vitarendezési eljárások   A feleknek jogukban áll majd, hogy az automatizált módon lefolytatott alternatív vitarendezési eljárások esetében azt kérjék, hogy az eljárás eredményét valós személy vizsgálja felül.
Az alternatív vitarendezési fórumoknak lehetőségük nyílik arra, hogy összevonjanak olyan ügyeket, amelyek hasonló elemeket tartalmaznak, ha előzetesen tájékoztatták erről a lehetőségről a fogyasztót, és lehetővé tették számára, hogy ehhez ne járuljon hozzá. 
Az alternatív vitarendezési platformokra vonatkozó jelentéstételi követelmények észszerűsítése   Az alternatív vitarendezési platformoknak éves rendszerességgel tevékenységi jelentést kell közzétenniük a webhelyükön. Az alternatív vitarendezési platformoknak kétévente kell majd – tömörített formában – tevékenységi jelentést közzétenniük.
Az értesítési szakaszban csökkennek az alternatív vitarendezési platformokra háruló tájékoztatási követelmények.
Új ajánlás a vitarendezési rendszereket biztosító online piacterek és uniós szakmai szövetségek számára    A Bizottság felkéri ezeket az online piactereket és uniós szakmai szövetségeket, hogy rendszereiket igazítsák hozzá az alternatív vitarendezési irányelvben foglalt minőségi kritériumokhoz.
Ha automatizált vitarendezési eljárást alkalmaznak, ezt nyilvánosságra hozzák, és biztosítják a vitában részt vevő felek számára a jogot, hogy az eredmény valós személy általi felülvizsgálatát kérelmezzék.
Rendszeresen – legfeljebb 2 évente – önértékelési jelentéseket kell közzétenniük a minőségi kritériumok végrehajtásának módjáról.

Nyilvános konzultáció

2022-ben a Bizottság két nyilvános konzultációt folytatott le: egy visszatekintő és egy előretekintő nyilvános konzultációt, utóbbit a témában közzétett véleményezési felhívással párhuzamosan. Ezekre a konzultációkra az alternatív vitarendezés / online vitarendezés keretrendszerének megreformálására irányuló bizottsági jogalkotási javaslatot kísérő értékelés és hatásvizsgálat fényében került sor. 

Panaszok peren kívüli rendezése

Az alternatív vitarendezés azt jelenti, hogy a felek peres eljáráson kívül, pártatlan vitarendezési testület közbenjárásával rendezik a közöttük felmerült vitát. A bírósági eljáráshoz képest az alternatív vitarendezés gyorsabb, egyszerűbb és olcsóbb.

Az alternatív vitarendezésnek számos típusa létezik, köztük a következők:

  • közvetítés;
  • békéltetés;
  • ombudsman közreműködése;
  • választottbírósági eljárás;
  • panaszbizottság előtti eljárás.

Peren kívüli vitarendezéssel foglalkozó testületek országonként

Unió-szerte nagyon sok testület foglalkozik peren kívüli vitarendezéssel. Ezen testületek bármelyike a legtöbb termék- vagy szolgáltatástípusra vonatkozóan alternatív vitarendezési lehetőséget biztosít (egészségügyi ellátással vagy felsőoktatással kapcsolatos panaszokkal ugyanakkor egyikük sem foglalkozik).

Ezekhez a testületekhez mind internetes, mind bolti vásárlással kapcsolatos viták rendezése céljából fordulni lehet, függetlenül attól, hogy az eladó székhelye a panaszos országában vagy egy másik uniós országban található.

Az online vitarendezési platformon megtalálható a peren kívüli vitarendezéssel foglalkozó testületeket országonkénti bontásban feltüntető lista.

2021. évi alternatív vitarendezési találkozó – Anyagok

Az alternatív vitarendezési találkozó a legnagyobb szabású rendezvény az EU-ban a fogyasztói jogviták alternatív rendezése területén. A kétévente megrendezett összejövetelre 2021. szeptember 28–29-én került sor másodszor. A virtuális eseményen több mint 400, alternatív vitarendezéssel foglalkozó szereplő és egyéb fogyasztóvédelmi érdekelt vett részt.  A találkozó anyagai az alábbi internetcímeken tekinthetők meg.

Az elhangzott előadások diái és kapcsolódó anyagok

Videófelvétel a záróünnepségről, mely Didier Reynders biztos összegzését és zárszavát is tartalmazza

2021. DECEMBER 31.
2nd ADR Assembly, 28-29 September 2021, Summary Report

Kerekasztal-beszélgetés az országhatárokon átívelő alternatív vitarendezésről

Mivel egyre gyakrabban vásárolunk az interneten, megnőtt a jelentősége a több tagországot érintő hatékony alternatív vitarendezésnek, mely elősegíti az egységes piac zökkenőmentes működését. Az adatok ugyanakkor azt mutatják, hogy a fogyasztók különböző okokból nem élnek az országhatárokon átívelő alternatív vitarendezés lehetőségével. Ebben szerepet játszik a jogi szabályozás és az eljárások bonyolultsága, a nyelvi akadályok megléte, az alternatív vitarendezés előnyeinek elégtelen ismerete, valamint az, hogy a panasz rendezésére csak a fogyasztó által igénybe vett online platform által működtetett panaszkezelési mechanizmuson keresztül van lehetőség. 

Az Európai Fogyasztói Központok Hálózata (ECC-Net) és az Európai Bizottság kerekasztal-beszélgetést szervezett az országhatárokon átívelő alternatív vitarendezésről. Az eseményen alternatív vitarendezési platformok, hatáskörrel rendelkező hatóságok, európai fogyasztói központok, tudományos intézmények, valamint fogyasztói és kereskedői érdekvédelmi szervezetek képviselői vettek részt.

2022. JÚNIUS 21.
Final Report - Cross-border ADR Roundtable

Vitaanyagok

Jelentések az alternatív vitarendezés alkalmazásáról

Az alternatív vitarendezési irányelv 26. cikkével és az online vitarendezési rendelet 21. cikkének (2) bekezdésével összhangban a Bizottság közös alternatív vitarendezési/online vitarendezési alkalmazási jelentést tesz közzé, amelynek előterében a minőségi szolgáltatást nyújtó alternatív vitarendezési fórumok fejlődése és használata, valamint az alternatív vitarendezés és az online vitarendezés fogyasztókra és kereskedőkre gyakorolt hatása áll. Ez a jelentés az alternatív vitarendezés tekintetében hatáskörrel rendelkező tagállami hatóságok által a Bizottságnak négyévente benyújtott nemzeti alternatív vitarendezési jelentéseken és más módon (célzott munkaértekezletek, nyilvános konzultációk, tanulmányok stb. révén) gyűjtött adatokon alapul.

Az alternatív vitarendezés alkalmazásáról szóló 2023. évi jelentés

Az alternatív vitarendezés alkalmazásáról szóló 2019. évi jelentés

Tanulmányok az alternatív vitarendezés területén

 

2023. OKTÓBER 17.
Information gathering for assisting the Commission in complying with its obligation under Article 26 (“reporting”) of the ADR Directive and Article 21 (“reporting”) of the ODR Regulation
2022. AUGUSZTUS 24.
Executive Summary - Recommendations regarding the future needs of ADR
2022. AUGUSZTUS 24.
Report - Recommendations regarding the future needs of ADR