Põhisisu juurde

Tarbijavaidluste lahendamine kohtusse pöördumata

Vaidluste kohtuväline lahendamine võimaldab tarbijatel ja kauplejatel lahendada vaidlusi kiiresti ja odavalt ilma kohtusse pöördumata.

Vaidluste kohtuvälise lahendamise direktiivi läbivaatamine

17. oktoobril 2023 võttis komisjon vastu ettepaneku vaadata läbi vaidluste kohtuvälise lahendamise raamistik, kasutades selleks järgmist: 

  1. seadusandlik ettepanek, millega muudetakse kehtivat vaidluste kohtuvälise lahendamise direktiivi; 
  2. seadusandlik ettepanek vaidluste internetipõhise lahendamise määruse kehtetuks tunnistamiseks; 
  3. soovitus, mis on suunatud vaidluste lahendamise mehhanismiga hõlmatud internetipõhistele kauplemiskohtadele ja ELi kutseorganisatsioonidele ning liikmesriikidele.

Läbivaatamise eesmärk on: 

  • muuta vaidluste kohtuvälise lahendamise raamistik digiturgudele vastavaks, hõlmates kõiki ELi tarbijaõigustega seotud vaidluste kategooriaid;  
  • parandada piiriüleste vaidluste korral juurdepääsu vaidluste kohtuvälisele lahendamisele digivahendite kasutamise ning tarbijate ja kauplejate abistamise kaudu; 
  • lihtsustada vaidluste kohtuvälise lahendamise menetlusi kõigi osalejate jaoks; sealhulgas vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuste aruandekohustuse ja kauplejate teavitamiskohustuste vähendamine, julgustades samal ajal kauplejaid suurendama oma osalemist vaidluste kohtuvälise lahendamise nõuetes vastamiskohustuse kaudu; 
  • lõpetada internetipõhise vaidluste lahendamise platvormi kasutamine ja asendada see kasutajasõbralike digivahenditega, et aidata tarbijatel leida oma vaidluse lahendamiseks õiguskaitsevahend; 
  • stimuleerida vaidluste lahendamise mehhanismiga internetipõhiseid kauplemiskohti ja ELi kutseorganisatsioone järgima vaidluste kohtuvälise lahendamise direktiivi kvaliteedikriteeriume. 

Seadusandlikele ettepanekutele on lisatud järgmised dokumendid: 

Kõik dokumendid vaidluste kohtuvälise lahendamise direktiivi läbivaatamise kohta

Parandused Kehtiv vaidluste kohtuvälise lahendamise ja vaidluste internetipõhise lahendamise raamistik Kavandatud muudatused
Vaidluste kohtuvälise lahendamise direktiivi kohaldamisala laiendamine  Direktiiv hõlmab üksnes vaidlusi, mis tulenevad lepingulistest kohustustest ELis elavate tarbijate ja ELis asutatud kauplejate vahel.  Direktiivi hakataks kohaldama kõigi tarbijakaitsega seotud ELi õiguse rikkumiste suhtes, mis on seotud näiteks eksitavate hindade avaldamise, diskrimineerivate tavade, teenuseosutaja vahetamisega seotud küsimuste, lepingueelse teabe väljajätmise, sisu ülekantavuse, parandamise õigusega seotud õiguskaitsevahendite jne puhul. 
Kolmandate riikide kauplejad võivad vaidluste kohtuvälise lahendamise menetlustes vabatahtlikult osaleda.
Suurendada kauplejate osalemist vaidluste kohtuvälises lahendamises Kaupleja vabatahtlik osalemine vaidluste kohtuvälises lahendamises, kui seda ei nõuta ELi või siseriiklike õigusaktidega. Kaupleja vabatahtlik osalemine vaidluste kohtuvälises lahendamises jääb alles, kuid kauplejad peavad vastama 20 tööpäeva jooksul vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuse päringule selle kohta, kas nad kavatsevad vaidluste kohtuvälises lahendamises osaleda või mitte. 
Internetikauplejad ei pea enam esitama linki internetipõhise vaidluste lahendamise platvormile ega omama selliste vaidlustega seotud teabevahetuseks spetsiaalset e-posti aadressi.
Sihipärane tarbijate abistamine piiriüleste ja riigisiseste vaidluste kohtuvälises lahendamises Tarbijad saavad abi piiriüleste vaidluste kohtuvälisele lahendamisele juurdepääsuks Euroopa tarbijakeskuste, tarbijaorganisatsioonide või muude asutuste kaudu. Liikmesriigid määravad vaidluste kohtuvälise lahendamise kontaktpunktideks Euroopa tarbijakeskuse, tarbijaorganisatsiooni või muu asutuse, et hõlbustada pooltevahelist suhtlust, abistada protsessi, anda pooltele ja vaidluste kohtuvälise lahendamise üksustele üldist teavet ELi tarbijaõiguste ja vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuste kohaldatavate menetluseeskirjade kohta või teavitada muudest õiguskaitsevahenditest, kui vaidlust ei ole võimalik lahendada vaidluste kohtuvälise lahendamise menetluse teel.
Kõik tarbijaid abistavad osapooled tegutsevad heas usus ja esitavad eelnevalt kogu vajaliku teabe.
Komisjon säilitab internetipõhise vaidluste lahendamise platvormi, et võimaldada tarbijatel lahendada kauplejatega tekkinud vaidlusi. Internetipõhine vaidluste lahendamise platvorm asendatakse interaktiivse digivahendiga, mis suunab tarbijad tarbijavaidluste lahendamise lahenduste juurde.
Haavatavate tarbijate kaitse digiturgudel   Tarbijad saavad veebis esitada kaebuse ja tõendavad dokumendid ning seda protsessi jälgida, samuti saavad nad taotluse korral tutvuda dokumentidega mittedigitaalses vormingus.
Ettepanekuga nähakse ette digitaalsete vaidluste kohtuvälise lahendamise menetluste kasutamine kergesti kättesaadavate ja kaasavate vahendite abil.
Kasutajasõbralikumad ja läbipaistvamad vaidluste kohtuvälise lahendamise menetlused   Pooltel on õigus taotleda, et vaidluse kohtuvälise lahendamise tulemus vaadataks läbi füüsilise isiku poolt, kui menetlus viidi läbi automaatselt.
Vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuste võimalus koondada sarnaste elementidega juhtumid, kui nad on tarbijat sellest võimalusest teavitanud ja andnud neile võimaluse juhtumi ühendamisest keelduda. 
Vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuste aruandluse ratsionaliseerimine   Vaidluste kohtuvälise lahendamise üksused avaldavad oma veebisaitidel iga-aastased üksikasjalikud tegevusaruanded. Vaidluste kohtuvälise lahendamise üksused peavad iga kahe aasta järel avaldama lühendatud tegevusaruanded.
Vähendatakse vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuste teabe esitamise nõudeid teavitamisetapis.
Uus soovitus internetipõhistele kauplemiskohtadele ja ELi kutseorganisatsioonidele, kes pakuvad vaidluste lahendamise süsteeme    Komisjon kutsub neid üles viima oma süsteemid kooskõlla vaidluste kohtuvälise lahendamise direktiivi kvaliteedikriteeriumidega.
Kui nad kasutavad vaidluste lahendamiseks automatiseeritud menetlusi, avalikustatakse see ning nad annavad vaidluse pooltele õiguse taotleda tulemuse läbivaatamist füüsilise isiku poolt.
Nad peaksid avaldama korrapäraselt (maksimaalselt kahe aasta järel) enesehindamisaruandeid kvaliteedikriteeriumide rakendamise kohta.

Avalik konsultatsioon

2022. aastal korraldas komisjon kaks avalikku konsultatsiooni: tagasivaatav ja tulevikku suunatud konsultatsioon koos tagasisidekorjega. Sellised konsultatsioonid korraldati seoses hindamise ja mõjuhinnanguga, mis on lisatud komisjoni seadusandlikule ettepanekule, millega reformitakse vaidluste kohtuvälise lahendamise ja internetipõhise vaidluste lahendamise raamistikku. 

Kaebuste kohtuväline menetlemine

Vaidluste lahendamine kohtuväliselt tähendab seda, et kaebust menetleb erapooletu vaidluste lahendamise üksus. Tarbijavaidlusi saab sel viisil lahendada lihtsamalt, kiiremalt ja odavamalt kui kohtus.

Vaidluste kohtuväliseks lahendamiseks on mitmesuguseid võimalusi:

  • vahendusmenetlus,
  • lepitusmenetlus,
  • ombudsmanid,
  • vahekohus,
  • kaebusi menetlevad ametid.

Vaidluste kohtuvälise lahendamise üksused riigiti

Kogu ELis on palju vaidluste kohtuvälise lahendamise üksusi. Need annavad teile juurdepääsu vaidluste kohtuvälise lahendamise võimalustele enamike toote- või teenuseliikide puhul (nad ei tegele kaebustega, mis on seotud tervishoiu- või kõrgharidussektoriga).

Ei ole oluline, kas ostsite toote või teenuse veebist või poest või kas kaupleja asub teie riigis või mõnes teises ELi riigis.

Vaidluste veebipõhise lahendamise platvormilt leiate vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuste loetelu riikide kaupa.

Vaidluste kohtuvälise lahendamise assamblee 2021 – materjalid

Vaidluste kohtuvälise lahendamise assamblee on suurim tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise teemaline üritus ELis. 28.–29. septembril 2021 aset leidnud teisele kaks korda aastas toimuvale üritusele kutsus komisjon virtuaalselt üle 400 vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuse ja muu tarbijakaitse sidusrühma.  Ürituse materjalidega saate tutvuda allpool esitatud linkide kaudu.

Ürituse esitlused ja nendega seotud materjalid

Lõputseremoonia video volinik Didier Reyndersi järelduste ja lõppsõnaga

31. DETSEMBER 2021
2nd ADR Assembly, 28-29 September 2021, Summary Report

Piiriüleste vaidluste kohtuvälise lahendamise ümarlaud

Võttes arvesse üleminekut internetiostudele, on tõhus piiriülene vaidluste kohtuväline lahendamine muutunud ühtse turu sujuva toimimise jaoks üha olulisemaks. Kogutud andmed näitavad siiski, et tarbijad ei vali piiriülest vaidluste kohtuvälist lahendamist mitmel põhjusel, sealhulgas keerukatel õiguslikel, keelelistel ja menetluslikel põhjustel, vähesel teadlikkusel vaidluste kohtuvälise lahendamise eelistest või seetõttu, et kaebust saab lahendada üksnes tarbija valitud digiplatvormi hallatava kaebuste käsitlemise mehhanismi kaudu. 

Euroopa tarbijakeskuste võrgustik (ECC-Net) ja Euroopa Komisjon korraldasid piiriüleste vaidluste kohtuvälise lahendamise teemalise ümarlaua, kuhu olid kutsutud osalema vaidluste kohtuvälise lahendamise üksused, asjaomased pädevad asutused, Euroopa tarbijakeskused, akadeemiline ringkond ning tarbija- ja kauplejate organisatsioonid.

21. JUUNI 2022
Final Report - Cross-border ADR Roundtable

Aruteludokumendid

Vaidluste kohtuvälise lahendamise rakendusaruanded

Kooskõlas vaidluste kohtuvälise lahendamise direktiivi artikliga 26 ja internetipõhise vaidluste lahendamise määruse artikli 21 lõikega 2 avaldab komisjon ühisaruande vaidluste kohtuvälise lahendamise ning tarbijavaidluste internetipõhise lahendamise rakendamise kohta, milles tuuakse esile kvaliteetsete vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuste arengut ja kasutamist ning vaidluste kohtuvälise lahendamise ja internetipõhise vaidluste lahendamise mõju tarbijatele ja kauplejatele. See aruanne põhineb riiklikel vaidluste kohtuvälise lahendamise aruannetel, mille vaidluste kohtuvälise lahendamise pädevad asutused esitavad komisjonile iga nelja aasta järel, ja muudel andmekogumismeetmetel (temaatilised seminarid, avalik konsultatsioon, uuringud jne).

Vaidluste kohtuvälise lahendamise rakendusaruanne 2023

Vaidluste kohtuvälise lahendamise rakendusaruanne 2019

Vaidluste kohtuvälise lahendamisega seotud uuringud

 

17. OKTOOBER 2023
Information gathering for assisting the Commission in complying with its obligation under Article 26 (“reporting”) of the ADR Directive and Article 21 (“reporting”) of the ODR Regulation
24. AUGUST 2022
Executive Summary - Recommendations regarding the future needs of ADR
24. AUGUST 2022
Report - Recommendations regarding the future needs of ADR