Pāriet uz galveno saturu

Patērētāju strīdu alternatīva izšķiršana

Strīdu alternatīva izšķiršana ir iespēja patērētājiem un tirgotājiem strīdus izšķirt ātri un ar mazākām izmaksām, neiesaistot tiesu.

Direktīvas par patērētāju strīdu alternatīvu izšķiršanu (SAI) pārskatīšana

Komisija 2023. gada 17. oktobrī pieņēma priekšlikumu pārskatīt SAI regulējumu; šis priekšlikums satur: 

  1. tiesību akta priekšlikumu, ar ko groza pašreizējo Patērētāju strīdu alternatīvas izšķiršanas direktīvu; 
  2. tiesību akta priekšlikumu, kura mērķis ir atcelt Regulu par patērētāju strīdu izšķiršanu tiešsaistē (SIT); 
  3. ieteikumu, kas adresēts tiešsaistes tirdzniecības vietām, Savienības arodapvienībām, kuras nodrošina strīdu izšķiršanas mehānismu, kā arī dalībvalstīm.

Pārskatīšanas mērķi ir: 

  • pielāgot SAI regulējumu digitālajiem tirgiem, aptverot visu kategoriju strīdus, kas attiecas uz ES patērētāju tiesībām;  
  • uzlabot piekļuvi SAI pārrobežu strīdos, pateicoties digitālajiem rīkiem un palīdzībai, kas tiek sniegta patērētājiem un tirgotājiem; 
  • vienkāršot SAI procedūras visiem iesaistītajiem dalībniekiem; SAI struktūrām, piemēram, būs jāziņo mazāk un tirgotājiem būs jāsniedz mazāk informācijas, tomēr tirgotājiem ir pienākums sniegt atbildes un līdz ar to lielākā mērā iesaistīties SAI procedūrās; 
  • pārtraukt platformas strīdu izšķiršanai tiešsaistē darbību un aizstāt to ar lietotājdraudzīgiem digitāliem rīkiem, kas palīdzētu lietotājiem atrast tiesiskās aizsardzības līdzekļus strīda izšķiršanai; 
  • mudināt tiešsaistes tirdzniecības vietas un ES arodapvienības, kuru rīcībā ir strīdu izšķiršanas mehānisms, panākt atbilstību SAI direktīvā noteiktajiem kvalitātes kritērijiem. 

Tiesību aktu priekšlikumiem pievienotie dokumenti: 

Visi dokumenti, kas attiecas uz SAI direktīvas pārskatīšanu

Uzlabojumi Pašreizējais SAI/SIT regulējums Ierosinātās izmaiņas
Strīdu alternatīvas izšķiršanas (SAI) direktīvas darbības jomas paplašināšana  Direktīva attiecas tikai uz strīdiem, kas izriet no līgumsaistībām starp Eiropas Savienībā dzīvojošiem patērētājiem un Savienībā iedibinātiem tirgotājiem.  Direktīva būs piemērojama visiem ES tiesību aktu noteikumu pārkāpumiem, kas skar kādu patērētāju aizsardzības aspektu, piemēram, attiecībā uz maldinošām cenu norādēm, diskriminējošu praksi, jautājumiem, kas saistīti ar pakalpojumu sniedzēju maiņu, informācijas nesniegšanu pirms līguma noslēgšanas, satura pārnesamību, tiesiskās aizsardzības līdzekļiem, kas saistīti ar tiesībām uz remontējamību utt. 
Trešo valstu tirgotāji varēs piedalīties SAI procedūrās brīvprātīgi.
Tirgotāju līdzdalības SAI procedūrās stiprināšana Tirgotāju līdzdalība strīdu alternatīvā izšķiršanā ir brīvprātīga, ja vien to neprasa ES vai valsts tiesību akti. Tirgotāju līdzdalība strīdu alternatīvā izšķiršanā arī turpmāk būs brīvprātīga, tomēr tiem savs lēmums piedalīties vai nepiedalīties jādara zināms SAI struktūrām 20 darba dienu laikā. 
Tiešsaistes tirgotājiem vairs nebūs jānorāda saite uz SIT platformu vai jāuztur īpaša e-pasta adrese.
Mērķtiecīga palīdzība patērētājiem pārrobežu un iekšzemes SAI procedūru ietvaros Eiropas Patērētāju centri, patērētāju organizācijas vai citas struktūras var palīdzēt patērētājiem pārrobežu strīdu alternatīvas izšķiršanas gadījumos. Dalībvalstis izraudzīsies Eiropas Patērētāju centru, patērētāju organizāciju vai citu struktūru kā SAI kontaktpunktu, kurai būs jāatvieglo saziņa starp pusēm, jāpalīdz procedūras ietvaros, jāsniedz pusēm un SAI struktūrām vispārīga informācija par ES patērētāju tiesībām un procedūras noteikumiem, ko piemēro SAI struktūras, kā arī jāinformē par citiem tiesiskās aizsardzības līdzekļiem, ja strīdu nevar atrisināt ar strīdu alternatīvas izšķiršanas procedūru.
Visiem dalībniekiem, kas palīdz patērētājiem, būs jārīkojas godprātīgi un laicīgi jāsniedz visa nepieciešamā informācija.
Komisija uztur SIT platformu, lai patērētāji varētu atrisināt strīdus ar tirgotājiem. Platformu strīdu izšķiršanai tiešsaistē aizstās interaktīvs digitāls rīks, kas novirzīs patērētājus uz tiesiskās aizsardzības risinājumiem.
Mazaizsargāto patērētāju aizsardzība digitālajos tirgos   Patērētāji varēs iesniegt sūdzību un tai pievienotos dokumentus izsekojamā veidā tiešsaistē un pēc pieprasījuma piekļūt dokumentiem papīra formātā.
Priekšlikums paredz SAI procedūru digitālu izmantojumu, liekot lietā viegli pieejamus un iekļaujošus rīkus.
Lietotājdraudzīgākas un pārredzamākas SAI procedūras   Automatizētas SAI procedūras gadījumā pusēm būs tiesības pieprasīt, ka iznākumu pārskata fiziska persona.
SAI struktūrām būs iespēja grupēt lietas, kurās ir līdzīgi elementi, ja tās par šo iespēju ir informējušas patērētāju un devušam tam iespēju atteikties no šādas lietu apvienošanas. 
Racionalizētas ziņošanas prasības SAI struktūrām   SAI struktūrām savās tīmekļvietnēs jāpublicē detalizēti gada darbības pārskati. SAI struktūrām reizi 2 gados būs jāpublicē saīsināti darbības pārskati.
Prasības informācijas jomā paziņošanas posmā ir samazinātas SAI struktūrām.
Jauns ieteikums tiešsaistes tirdzniecības vietām un ES arodapvienībām, kuras nodrošina strīdu izšķiršanas sistēmas    Komisija aicina tiešsaistes tirdzniecības vietas un ES arodapvienības saskaņot savas sistēmas ar SAI direktīvā noteiktajiem kvalitātes kritērijiem.
Ja tās strīdu izšķiršanai izmanto automatizētas procedūras, tas ir jāpublisko, un attiecīgajām struktūrām ir pienākums piešķirt strīda pusēm tiesības prasīt, lai procedūras iznākumu pārskatītu fiziska persona.
Tām būtu regulāri, ne retāk kā reizi divos gados, jāpublicē pašnovērtējuma ziņojumi par to, kā tiek īstenoti kvalitātes kritēriji.

Sabiedriskā apspriešana

Komisija 2022. gadā rīkoja divas sabiedriskās apspriešanas: vienu retrospektīvu un otru uz nākotni vērstu, paralēli uzaicinājumam iesniegt atsauksmes. Šīs apspriešanas notika, domājot par izvērtējumu un ietekmes novērtējumu, kas papildina Komisijas tiesību akta priekšlikumu par SAI/SIT regulējumu. 

Strīdu atrisināšana ārpus tiesas

Strīdu alternatīva izšķiršana nozīmē sūdzības atrisināšanu ārpustiesas kārtībā ar neatkarīgas strīdu alternatīvas izšķiršanas struktūras palīdzību. Šāda strīdu atrisināšana ir vienkāršāka, ātrāka un lētāka nekā tiesāšanās.

Ir daudz strīdu alternatīvas izšķiršanas veidu, piemēram:

  • mediācija;
  • samierināšana;
  • ombuds ;
  • arbitrāža;
  • sūdzību izskatīšanas padomes.

Ārpustiesas strīdu izšķiršanas struktūras katrā valstī

Eiropas Savienībā ir daudz šādu struktūru. Vēršoties kādā no tām, varat izmantot strīdu alternatīvas izšķiršanas procedūru lielākajai daļai preču un pakalpojumu (tomēr šīs struktūras neizskata sūdzības par veselības aprūpi un augstāko izglītību).

Nav svarīgi, vai preci vai pakalpojumu esat iegādājies tiešsaistē vai esot klātienē veikalā un vai tirgotājs ir reģistrēts jūsu valstī vai kādā citā ES valstī.

Platformā strīdu izšķiršanai tiešsaistē varat atrast ārpustiesas strīdu izšķiršanas struktūru sarakstu katrā valstī.

Strīdu alternatīvas izšķiršanas asambleja (2021) – materiāli

Strīdu alternatīvas izšķiršanas (SAI) asambleja ir lielākais patērētājiem paredzētās SAI pasākums ES. Tas notiek divreiz gadā. 2021. gada 28. un 29. septembrī notika pēc kārtas otrā asambleja, uz kuru Komisija uzaicināja vairāk nekā 400 SAI struktūru, kā arī citas patērētāju aizsardzības organizācijas. Pasākums notika virtuāli.  Šī pasākuma materiāli pieejami, sekojot zemāk atrodamajām saitēm.

Pasākuma prezentācija un saistītie materiāli

Noslēguma ceremonijas video ar komisāra Didjē Reindersa secinājumiem un noslēguma piezīmēm

2021. GADA 31. DECEMBRIS
2nd ADR Assembly, 28-29 September 2021, Summary Report

Apaļais galds pārrobežu strīdu alternatīvas izšķiršanas jautājumos

Tā kā aizvien vairāk cilvēku iepērkas tiešsaistē, efektīva pārrobežu strīdu alternatīva izšķiršana ir kļuvusi vēl jo svarīgāka vienotā tirgus netraucētai darbībai. Tomēr dati liecina, ka patērētāji dažādu iemeslu dēļ neizvēlas pārrobežu strīdu alternatīvu izšķiršanu. Piemēram, tādēļ, ka pastāv sarežģītas juridiskas, lingvistiskas un ar procedūru saistītas problēmas, iedzīvotāji nav informēti par strīdu alternatīvas izšķiršanas priekšrocībām vai tādēļ, ka strīdu var izšķirt tikai ar sūdzību izskatīšanas mehānismu, kas darbojas patērētāja izvēlētā tiešsaistes platformā. 

Eiropas Patērētāju centru tīkls (ECC-Net) un Eiropas Komisija sarīkoja apaļā galda diskusijas par pārrobežu strīdu alternatīvu izšķiršanu. Tika uzaicinātas strīdu alternatīvas izšķiršanas struktūras, kompetentās iestādes, Eiropas Patērētāju centru tīkli, akadēmiskās jomas pārstāvji, kā arī patērētāju un tirgotāju organizācijas.

2022. GADA 21. JŪNIJS
Final Report - Cross-border ADR Roundtable

Darba dokumenti

Ziņojumi par strīdu alternatīvas izšķiršanas piemērošanu

Saskaņā ar SAI direktīvas 26. pantu un SIT regulas 21. panta 2. punktu Komisija publicē vienotu ziņojumu par Strīdu alternatīvas izšķiršanas direktīvas un Regulas par strīdu izšķiršanu tiešsaistē piemērošanu, kurā tā uzsver kvalitatīvu SAI struktūru attīstību un izmantošanu un SAI un SIT ietekmi uz patērētājiem un tirgotājiem. Šī ziņojuma pamatā ir valstu ziņojumi SAI jomā, ko kompetentās SAI iestādes iesniedz Komisijai reizi četros gados, un citi datu vākšanas pasākumi (īpaši semināri, sabiedriskas apspriešanas, pētījumi, utt.).

2023. gada ziņojums par strīdu alternatīvas izšķiršanas piemērojumu

2019. gada ziņojums par strīdu alternatīvas izšķiršanas piemērojumu

Pētījumi par strīdu alternatīvu izšķiršanu

 

2023. GADA 17. OKTOBRIS
Information gathering for assisting the Commission in complying with its obligation under Article 26 (“reporting”) of the ADR Directive and Article 21 (“reporting”) of the ODR Regulation
2022. GADA 24. AUGUSTS
Executive Summary - Recommendations regarding the future needs of ADR
2022. GADA 24. AUGUSTS
Report - Recommendations regarding the future needs of ADR