Preskoči na glavno vsebino

Alternativno reševanje potrošniških sporov

Alternativno reševanje sporov potrošnikom in trgovcem omogoča hitro in poceni reševanje sporov izven sodišča.

Revizija direktive o alternativnem reševanju sporov

Komisija je 17. oktobra 2023 sprejela predlog za pregled okvira za alternativno reševanje sporov z: 

  1. zakonodajnim predlogom za spremembo veljavne direktive o alternativnem reševanju sporov, 
  2. zakonodajnim predlogom za razveljavitev uredbe o spletnem reševanju sporov, 
  3. priporočilom, naslovljenim na spletne tržnice in trgovinska združenja EU, ki imajo mehanizem za reševanje sporov, ter na države članice.

Cilji pregleda so: 

  • zagotoviti, da bo okvir za alternativno reševanje sporov prilagojen zahtevam digitalnih trgov, tako da bo zajemal vse kategorije sporov, ki zadevajo pravice potrošnikov v EU;  
  • izboljšati dostop do alternativnega reševanja sporov v čezmejnih primerih z uporabo digitalnih orodij ter podporo potrošnikom in trgovcem; 
  • poenostaviti postopke alternativnega reševanja sporov za vse akterje, med drugim z zmanjšanjem obveznosti poročanja organov za alternativno reševanje sporov in obveznosti trgovcev glede obveščanja ter z obveznostjo odgovora spodbuditi trgovce k večjemu sodelovanju pri zahtevkih za alternativno reševanje sporov; 
  • opustiti platformo za spletno reševanje sporov in jo nadomestiti z uporabniku prijaznimi digitalnimi orodji, ki bodo potrošnikom v pomoč pri iskanju pravnih sredstev za rešitev spora; 
  • spodbuditi spletne tržnice in trgovinska združenja EU, ki imajo mehanizem za reševanje sporov, da se uskladijo z zahtevami glede kakovosti iz direktive o alternativnem reševanju sporov. 

Zakonodajnima predlogoma so priloženi: 

Vsi dokumenti o reviziji direktive o alternativnem reševanju sporov

Izboljšave Veljavni okvir za alternativno/spletno reševanje sporov Predlagane spremembe
Razširitev področja uporabe direktive o alternativnem reševanju sporov  Direktiva zajema le spore, ki izhajajo iz pogodbenih obveznosti med potrošniki s prebivališčem v EU in trgovci s sedežem v EU.  Direktiva se bo uporabljala za vse kršitve prava EU na področju varstva potrošnikov, na primer v povezavi z zavajajočim označevanjem cen, diskriminatornimi praksami, težavami pri menjavi ponudnika storitev, nezagotavljanjem predpogodbenih informacij, prenosljivostjo vsebin in pravnimi sredstvi v zvezi s pravico do popravila. 
Trgovci iz tretjih držav lahko prostovoljno sodelujejo v postopkih alternativnega reševanja sporov.
Spodbujanje sodelovanja trgovcev v postopkih alternativnega reševanja sporov Sodelovanje trgovcev v postopkih alternativnega reševanja sporov je prostovoljno, razen če ga predpisuje zakonodaja EU ali države članice. Sodelovanje trgovcev v postopkih alternativnega reševanja sporov bo še naprej prostovoljno, vendar bodo morali trgovci v 20 delovnih dneh organu za alternativno reševanje sporov sporočiti, ali nameravajo sodelovati v postopku ali ne. 
Spletnim trgovcem ne bo več treba zagotavljati povezave do platforme za spletno reševanje sporov ali posebnega elektronskega naslova.
Ciljno usmerjena pomoč potrošnikom pri alternativnem reševanju čezmejnih in domačih sporov Potrošniki se lahko za pomoč pri alternativnem reševanju čezmejnih sporov obrnejo na evropske potrošniške centre, potrošniške organizacije ali druge organe. Države članice bodo imenovale evropski potrošniški center, potrošniško organizacijo ali drug organ kot kontaktno točko za alternativno reševanje sporov, da bi olajšale komunikacijo med udeleženimi stranmi, pomagale pri postopku, udeleženim stranem in organom za alternativno reševanje sporov zagotovile splošne informacije o pravicah potrošnikov v EU in postopkovnih pravilih, ki jih uporabljajo opredeljeni organi za alternativno reševanje sporov, ali o drugih pravnih sredstvih, kadar spora ni mogoče rešiti v okviru postopka za alternativno reševanje sporov.
Vsi akterji, ki pomagajo potrošnikom, ravnajo v dobri veri in vnaprej zagotovijo vse potrebne informacije.
Komisija vzdržuje platformo za spletno reševanje sporov, da bi potrošnikom omogočila reševanje sporov s trgovci. Platformo za spletno reševanje sporov bo nadomestilo digitalno interaktivno orodje, ki bo potrošnike usmerilo na ustrezna pravna sredstva.
Varstvo ranljivih potrošnikov na digitalnih trgih   Potrošniki lahko pritožbo in dokazila vložijo prek spleta na sledljiv način in na zahtevo prejmejo dokumente tudi v nedigitalni obliki.
Predlog predvideva uporabo digitalnih postopkov za alternativno reševanje sporov z lahko dostopnimi in vključujočimi orodji.
Uporabniku prijaznejši in preglednejši postopki alternativnega reševanja sporov   Udeleženi strani bosta lahko zahtevali, da izid alternativnega reševanja sporov pregleda fizična oseba, če je bil postopek izveden na avtomatiziran način.
Organi za alternativno reševanje sporov bodo lahko združili primere s podobnimi elementi, potem ko bodo potrošnike obvestili o tej možnosti in jim omogočili, da jo zavrnejo. 
Racionalizirane zahteve glede poročanja za organe za alternativno reševanje sporov   Organi za alternativno reševanje sporov morajo na svojem spletišču objaviti podrobno letno poročilo o dejavnostih. Organi za alternativno reševanje sporov bodo morali objavljati zgoščena poročila o dejavnostih vsaki dve leti.
Obveznosti glede informacij o organih za alternativno reševanje sporov v fazi priglasitve bodo zmanjšane.
Novo priporočilo za spletne tržnice in trgovinska združenja EU, ki imajo sisteme za reševanje sporov    Komisija jim priporoča, naj svoje sisteme uskladijo z zahtevami glede kakovosti iz direktive o alternativnem reševanju sporov.
Če za reševanje sporov uporabljajo avtomatizirane postopke, morajo udeležene strani s tem seznaniti in jim dati možnost, da zahtevajo, da izid postopka pregleda fizična oseba.
Poleg tega morajo redno, najmanj na dve leti, na podlagi samoocene objavljati poročila o tem, kako izpolnjujejo zahteve glede kakovosti.

Javno posvetovanje

Komisija je leta 2022 hkrati s pozivom k predložitvi dokazov izvedla dve javni posvetovanji: enega, usmerjenega v preteklost, in enega, usmerjenega v prihodnost. Posvetovanji sta bili izvedeni zaradi ocene in ocene učinka, ki sta priloženi zakonodajnima predlogoma Komisije za reformiranje okvira za alternativno/spletno reševanje sporov. 

Alternativno reševanje sporov

Alternativno reševanje sporov pomeni izvensodno reševanje sporov s pomočjo nepristranskega organa za reševanje sporov. Reševanje potrošniških sporov na ta način je lažje, hitrejše in cenejše od obravnave na sodišču.

Obstaja veliko vrst alternativnega reševanja sporov, kot so:

  • mediacija
  • spravni postopek
  • varuhi človekovih pravic
  • arbitraža
  • pritožbene komisije

Organi za izvensodno reševanje sporov po državah

Po vsej EU je veliko število izvensodnih organov. Pri teh organih lahko začnete postopek alternativnega reševanja sporov za večino vrst izdelkov ali storitev (ti organi ne obravnavajo pritožb v zvezi z zdravstvenim varstvom ali visokošolskim izobraževanjem).

Ni pomembno, ali ste izdelek ali storitev kupili prek spleta ali v trgovini oziroma ali ima trgovec sedež v vaši državi ali drugi državi EU.

Na platformi za spletno reševanje sporov lahko najdete seznam izvensodnih organov za reševanje sporov po državah.

Skupščina za alternativno reševanje sporov 2021 – gradivo

Skupščina za alternativno reševanje sporov (ARS) je največji dogodek na področju alternativnega reševanja potrošniških sporov v EU. Komisija je na drugi bienalni dogodek, ki je virtualno potekal 28. in 29. septembra 2021, povabila več kot 400 subjektov za alternativno reševanje sporov in druge deležnike na področju varstva potrošnikov.  Gradivo z dogodka je na voljo na spodnjih povezavah.

Predstavitve z dogodka in povezano gradivo

Videoposnetek sklepne slovesnosti z zaključki in sklepnimi besedami komisarja Didierja Reyndersa

31. DECEMBER 2021
2nd ADR Assembly, 28-29 September 2021, Summary Report

Okrogla miza o alternativnem reševanju čezmejnih sporov

Zaradi prehoda na spletno nakupovanje je učinkovito alternativno reševanje čezmejnih sporov postalo pomembnejše za nemoteno delovanje enotnega trga. Vendar podatki kažejo, da se potrošniki v čezmejnih primerih ne odločajo za alternativno reševanje sporov iz različnih razlogov, med drugim zaradi zapletenih pravnih, jezikovnih in postopkovnih vprašanj, slabega poznavanja prednosti alternativnega reševanja sporov ali zato, ker je pritožbo mogoče rešiti le z mehanizmom za obravnavo pritožb posamezne spletne platforme. 

Mreža evropskih potrošniških centrov in Evropska komisija sta gostili okroglo mizo o alternativnem reševanju čezmejnih sporov, na katero so bili povabljeni organi za alternativno reševanje sporov, evropski potrošniški centri ter predstavniki visokega šolstva, potrošniških organizacij in trgovinskih združenj.

21. JUNIJ 2022
Final Report - Cross-border ADR Roundtable

Dokumenti za razpravo

Poročila o izvajanju okvira za alternativno reševanje sporov

Komisija v skladu s členom 26 direktive o alternativnem reševanju sporov in členom 21(2) uredbe o spletnem reševanju sporov objavi skupno poročilo o uporabi obeh aktov, v katerem opiše razvoj in uporabo organov za alternativno reševanje sporov, ki izpolnjujejo zahteve glede kakovosti, ter učinek alternativnega in spletnega reševanja sporov na potrošnike in trgovce. To poročilo temelji na nacionalnih poročilih o alternativnem reševanju sporov, ki jih pristojni organi vsaka štiri leta predložijo Komisiji, in drugih ukrepih za zbiranje podatkov (tematske delavnice, javna posvetovanja, študije itd.).

Poročilo iz leta 2023 o izvajanju okvira za alternativno reševanje sporov

Poročilo iz leta 2019 o izvajanju okvira za alternativno reševanje sporov

Študije v zvezi z alternativnim reševanjem sporov

 

17. OKTOBER 2023
Information gathering for assisting the Commission in complying with its obligation under Article 26 (“reporting”) of the ADR Directive and Article 21 (“reporting”) of the ODR Regulation
24. AVGUST 2022
Executive Summary - Recommendations regarding the future needs of ADR
24. AVGUST 2022
Report - Recommendations regarding the future needs of ADR