Przejdź do treści głównej

Polityka UE a konkretne strategie

Instytucje UE formułują wspólnie główne cele polityczne. Dowiedz się, jak kształtowana jest polityka Unii i w jaki sposób Komisja Europejska przekłada ją na konkretne strategie i inicjatywy.

Ustalanie priorytetów strategicznych

W opracowywaniu ogólnej strategii politycznej UE uczestniczą wspólnie następujące instytucje: Parlament Europejski, Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska.

Rada Europejska w programie strategicznym UE wyznacza kierunek i cele UE na okres pięciu lat.

Co pięć lat, na początku każdej kadencji Komisji, jej przewodniczący określa również priorytety polityczne na nadchodzący okres urzędowania.

Co roku w orędziu o stanie Unii przewodniczący Komisji przedstawia osiągnięcia Komisji z poprzedniego roku, ogłasza też kluczowe inicjatywy planowane na nadchodzący rok i omawia je z Parlamentem Europejskim. Przedstawia te inicjatywy przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego i rotacyjnej prezydencji Rady w tzw. liście intencyjnym.

Na tej podstawie oraz na podstawie priorytetów na kolejne pięć lat w programie prac Komisji przedstawia się plan działania na kolejny rok kalendarzowy. Opisuje on konkretne środki realizacji priorytetów politycznych.

Prognozowanie strategiczne pozwala Komisji kształtować politykę, opracowywać strategie i budować gotowość z uwzględnieniem hipotez opartych na danych i faktach.

Polityka i przepisy UE opracowywane zgodnie z zasadami lepszego stanowienia prawa, z myślą o obywatelach, firmach i innych zainteresowanych stronach w UE

Program prac Komisji, plany zarządzania, plany strategiczne i roczne sprawozdania z działalności

Planowanie na poziomie departamentów

Departamenty Komisji sporządzają plany strategiczne i plany zarządzania, w których wskazują, w jaki sposób zamierzają realizować priorytety wyznaczone przez Komisję, oraz wyraźnie określają cele i wskaźniki na potrzeby monitorowania i sprawozdawczości.

Dyrekcje generalne Komisji opracowują oceny skutków dotyczące wszystkich głównych inicjatyw ustawodawczych i politycznych w celu przeprowadzenia analizy ich możliwego wpływu gospodarczego, społecznego i środowiskowego.

Regularnie aktualizowany jest wykaz planowanych i przyjętych inicjatyw Komisji, który jest przekazywany innym instytucjom UE, aby pomóc im w organizacji ich własnych działań.

Ocena skutków

Kształtowanie i wdrażanie polityki

Polityka UE jest w taki sposób kształtowana, aby przynosiła korzyści obywatelom, przedsiębiorstwom i innym podmiotom w UE. Metody lepszego stanowienia prawa gwarantują, że każda nowa strategia polityczna UE jest opracowywana w oparciu o potwierdzone dane i najlepsze dostępne rozwiązania.

Komisja Europejska opracowuje i realizuje strategie polityczne UE. W tym celu

  • przedstawia projekty przepisów Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej
  • wspiera kraje UE we wdrażaniu unijnego prawa
  • zarządza budżetem UE i rozdziela środki finansowe
  • nadzoruje (wraz z Trybunałem Sprawiedliwości) przestrzeganie prawa UE
  • reprezentuje UE na arenie międzynarodowej (wspólnie z unijną służbą dyplomatyczną – Europejską Służbą Działań Zewnętrznych).

Polityka unijna

Wyraź swoją opinię na temat inicjatyw Komisji

Śledzenie procesu stanowienia prawa

Budżet UE

Budżet UE umożliwia realizację priorytetów politycznych UE oraz inwestycje w szeroko zakrojone projekty, których kraje UE nie mogą sfinansować samodzielnie. Wspólna pula środków z budżetu UE tworzy wartość dodaną, poprawiając kondycję gospodarczą Unii i zwiększając jej znaczenie geopolityczne.

Budżet na przestrzeni lat

Długoterminowy budżet UE

UE jako pożyczkobiorca – relacje z inwestorami

Sprawozdania

Komisja opracowuje plany i sporządza sprawozdania na temat swojej działalności zgodnie z rocznym cyklem określanym jako cykl „planowania i programowania strategicznego”. Komisja regularnie publikuje sprawozdania dotyczące każdego cyklu.

Na koniec roku budżetowego wszystkie departamenty Komisji opracowują roczne sprawozdanie z działalności zawierające informacje o ich wynikach w realizacji wyznaczonych celów. Te sprawozdania, zestawione w formie sprawozdania podsumowującego, są przekazywane Parlamentowi Europejskiemu i Radzie. Począwszy od 2016 r. sprawozdanie podsumowujące jest zawarte w rocznym sprawozdaniu z zarządzania i wyników dotyczącym budżetu UE.

Roczne sprawozdania z działalności

Roczne sprawozdania z zarządzania i wykonania

Ocena

Komisja przez cały czas sprawdza, czy unijna polityka spełnia potrzeby europejskich przedsiębiorstw i obywateli. Oceny służą do kontroli skuteczności, efektywności, adekwatności, spójności i europejskiej wartości dodanej polityki unijnej. Oceny są podawane do wiadomości publicznej w poświęconych im planach działań.

Ocena polityki