Přejít na hlavní obsah

Připravenost na zdravotní krize

Budoucí zdravotní hrozby: jak jim předcházet a jak se na ně připravit

Položit základy pro odolnější systém zdravotní péče

Nařízení o vážných přeshraničních zdravotních hrozbách, které 24. října 2022 přijala Rada EU, zajišťuje Unii:

  • důkladné plánování připravenosti a integrovanější systém dohledu
  • větší kapacitu pro přesné posouzení rizik a cílenou reakci
  • spolehlivé mechanismy pro společné zajištění lékařských protiopatření
  • možnost přijímat společná opatření na úrovni EU k řešení budoucích přeshraničních zdravotních hrozeb
alt=""

Díky novým kompetencím bude moci Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) nejen vydávat doporučení pro členské země Unie týkající se připravenosti na zdravotní hrozby, ale i zajišťovat novou síť složenou z referenčních laboratoří EU a zřídit pracovní skupinu pro rychlé zásahy v případě propuknutí závažné nákazy.

Nové kompetence získala i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), a to v oblasti krizové připravenosti a krizového řízení léčivých přípravků a zdravotnických prostředků. Agentura nyní může pozorně sledovat zásoby léčivých přípravků a zdravotnických prostředků a zmírňovat jejich nedostatek během závažných událostí a mimořádných zdravotních situací. Rovněž může přispět k rychlejšímu schvalování léčivých přípravků pro léčbu či prevenci onemocnění způsobujících krizi v oblasti veřejného zdraví.

Díky novým předpisům došlo k upevnění evropské zdravotní unie a vznikl silný právní rámec pro zvýšení kapacity EU v klíčových oblastech prevence, připravenosti, dohledu, posuzování rizik, včasného varování a reakce.

Úřad EU pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA)

Úřad EU pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA) se podílí na přípravě a poskytování lékařských protiopatření v období před vypuknutím zdravotní krize i v jejím průběhu.

Úkolem úřadu HERA je:

Hera
  • zlepšit koordinaci zdravotní bezpečnosti v EU před propuknutím krizí a v jejich průběhu
  • propojit členské státy EU, průmysl a příslušné zúčastněné strany
  • vyvíjet, vyrábět, nakupovat, skladovat a spravedlivě distribuovat lékařská protiopatření
  • posílit globální struktury pro reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví

Úřad od svého zřízení ustavil expertní skupinu pro varianty covidu-19 za účelem monitorování mutací, zajistil nákupy vakcíny proti opičím neštovicím, vytvořil EU-FAB (síť „stále připravených“ výrobních kapacit pro vakcíny a léčiva, které lze aktivovat v případě budoucích krizí) a zahájil vytváření zásob vybavení a léků proti chemickým a jaderným hrozbám. Rovněž určil tři prioritní zdravotní hrozby, které v souvislosti s lékařskými protiopatřeními vyžadují, aby se jednotlivé kroky koordinovaly na úrovni EU.

Jedná se o:

  • patogeny s vysokým pandemickým potenciálem
  • chemické, biologické, radiologické a jaderné hrozby
  • hrozby vyplývající z antimikrobiální rezistence

Stav zdravotní připravenosti

Evropská komise zveřejnila v roce 2023 již druhou zprávu o stavu zdravotní připravenosti, v níž každoročně informuje o opatřeních, která EU přijímá od skončení pandemie covidu-19 s cílem řešit přeshraniční zdravotní hrozby. Ve zprávě z roku 2023 se konstatuje, že očkování má i nadále klíčový význam pro prevenci šíření infekčních chorob. Pokud jde o nejnaléhavější zdravotní hrozby, zpráva se zaměřuje na problém antimikrobiální rezistence. Hrozby vyplývající z nákaz zvířat a rostoucí dopady změny klimatu na zdraví jsou další dva hlavní problémy, na něž zpráva upozorňuje a u nichž se zdůrazňuje význam přístupu „jedno zdraví“ k řešení současných i budoucích zdravotních hrozeb.