Ugrás a fő tartalomra

Felkészülés az egészségügyi válságokra

Jövőbeli egészségügyi veszélyek: megelőzés és felkészülés

Egy ellenállóképesebb egészségügyi rendszer megalapozása

A Tanács által 2022. október 24-én elfogadott, határokon át terjedő súlyos egészségügyi veszélyekről szóló rendelet révén az EU a jövőben:

  • megbízható felkészültség-tervezésre és integráltabb felügyeleti rendszerre támaszkodhat;
  • képesebb lesz pontos kockázatértékelést végezni és célzott válaszintézkedéseket hozni;
  • jól működő mechanizmusokat vehet igénybe az egészségügyi ellenintézkedésekhez szükséges közös közbeszerzésekhez;
  • közös, uniós szintű intézkedéseket fogadhat el a határokon át terjedő jövőbeli egészségügyi veszélyekkel szemben.
alt=""

A kibővített szerepkörrel felruházott Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) – azon túlmenően, hogy ajánlásokat fog kiadni a tagállamoknak az egészségügyi veszélyekre való felkészülést illetően – az uniós referencialaboratóriumok új kiválósági hálózatának is otthont ad majd, és uniós egészségügyi munkacsoportot fog létrehozni, amelynek az lesz a feladata, hogy súlyos járványhelyzet esetén gyors válaszintézkedéseket hozzon.

Az EU az Európai Gyógyszerügynökséget (EMA) is megerősítette annak érdekében, hogy javuljon a válsághelyzetekre való felkészülés és a válságkezelés a gyógyszerek és az orvostechnikai eszközök tekintetében. A gyógyszerügynökség ma már képes arra, hogy súlyos események és népegészségügyi szükséghelyzetek során szorosan nyomon kövesse, nem alakul-e ki hiány gyógyszerekből és orvostechnikai eszközökből, és ha igen, mérsékelje azt, továbbá hogy felgyorsítsa azoknak a gyógyszereknek a jóváhagyását, amelyek alkalmasak a népegészségügyi válságot okozó betegségek kezelésére, illetve megelőzésére.

Az új szabályok kiteljesítik az európai egészségügyi uniót és erőteljes jogi keretet hoznak létre, mely javítani hivatott az uniós kapacitásokat az alapvető fontosságú területeken, azaz a megelőzés, a felkészülés, a felügyelet, a kockázatértékelés, a korai figyelmeztetés és a gyorsreagálás terén.

Az Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és reagálási Hatóság (HERA)

Az Európai Bizottság által létrehozott Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóság (HERA) egészségügyi ellenintézkedések céljára szolgáló eszközöket és szolgáltatásokat fejleszt ki, hoz létre és szerez be egészségügyi válságok előtt és alatt.

A HERA arra törekszik, hogy:

Hera
  • javítsa az uniós egészségbiztonsági koordinációt a válságok előtt és alatt;
  • összefogja az uniós tagállamok, az ipar és az érdekelt felek tevékenységét;
  • egészségügyi ellenintézkedések céljára szolgáló eszközöket fejlesszen ki, állítson elő, szerezzen be, raktározzon és osszon szét méltányosan;
  • megerősítse a globális egészségügyi veszélyhelyzet-reagálási architektúrát.

Megalapítása óta a HERA létrehozta a Covid19-variánsokkal foglalkozó szakértői csoportot, hogy nyomon kövesse a mutációkat, majomhimlő elleni vakcinákat szerzett be, életre hívta az EU FAB hálózatot, melyet jövőbeli válságok esetén azonnal aktiválható oltóanyag- és gyógyszergyártó létesítmények alkotnak, és elkezdett készleteket felhalmozni vegyi és nukleáris fenyegetések elleni felszerelésekből és gyógyszerekből. Ezenfelül meghatározta, melyik az a három legfontosabb egészségügyi veszély, amely az egészségügyi ellenintézkedések uniós szintű összehangolását teszi szükségessé.

Ezek a következők:

  • a nagy pandémiás potenciállal rendelkező kórokozók,
  • a vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris fenyegetések,
  • az antimikrobiális rezisztenciából eredő veszélyek.

Egészségügyi felkészültség

A Bizottság 2023-ban közzétette második egészségügyi felkészültségi jelentését. Ez az éves beszámoló a Covid19-világjárvány óta a határokon át terjedő egészségügyi veszélyek kezelése érdekében hozott uniós intézkedéseket mutatja be. A 2023. évi jelentés leszögezi, hogy az oltás továbbra is kulcsfontosságú a fertőző betegségek terjedésének megelőzése szempontjából, és a legsürgetőbb egészségügyi veszélyek kapcsán rávilágít az antimikrobiális rezisztencia kérdésére. A jelentés két másik fontos kihívást emel még ki, az állatbetegségek jelentette veszélyeket és az éghajlatváltozás növekvő egészségügyi hatásait, hangsúlyozva az „Egy az egészség” koncepció fontosságát a jelenlegi és jövőbeli egészségügyi veszélyek kezelése során.