Pereiti prie pagrindinio turinio

Pasirengimas sveikatos krizėms

Būsimų grėsmių sveikatai prevencija ir pasirengimas joms

Atsparesnės sveikatos sistemos kūrimas

2022 m. spalio 24 d. Tarybos priimtu Reglamentu dėl didelių tarpvalstybinio pobūdžio grėsmių sveikatai užtikrinama, kad ES turėtų:

  • patikimą parengties planavimą ir labiau integruotą priežiūros sistemą;
  • geresnius tikslaus rizikos vertinimo ir tikslingo reagavimo gebėjimus;
  • patikimą bendro medicininių atsako priemonių pirkimo tvarkos nustatymo mechanizmą;
  • galimybę ES lygmeniu priimti bendras priemones būsimoms tarpvalstybinėms grėsmėms sveikatai šalinti.
alt=""

Stipresnis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) ne tik teiks rekomendacijas valstybėms narėms dėl pasirengimo grėsmėms sveikatai, bet ir administruos naują ES etaloninių laboratorijų kompetencijos tinklą, taip pat įsteigs ES sveikatos darbo grupę, kuri didelio masto protrūkio atveju galės skubiai įgyvendinti sveikatos priežiūros intervencines priemones.

Europos vaistų agentūra (EMA) taip pat sustiprinta pasirengimo vaistų ir medicinos priemonių krizei ir jos valdymo srityje. Dabar Agentūra gali atidžiai stebėti ir mažinti vaistų ir medicinos priemonių trūkumą didelio masto nelaimių metu ir ekstremaliosiose visuomenės sveikatos situacijose, taip pat sudaryti palankesnes sąlygas greičiau tvirtinti vaistus, skirtus visuomenės sveikatos krizę sukėlusios ligos gydymui ar prevencijai.

Naujosiomis taisyklėmis baigiama kurti Europos sveikatos sąjunga ir nustatoma veiksminga teisinė sistema siekiant pagerinti ES pajėgumus gyvybiškai svarbiose prevencijos, parengties, priežiūros, rizikos vertinimo, ankstyvojo perspėjimo ir reagavimo srityse.

Europos pasirengimo ekstremaliosioms sveikatos situacijoms ir reagavimo į jas institucija (HERA)

Komisijai pavaldi Europos pasirengimo ekstremaliosioms sveikatos situacijoms ir reagavimo į jas institucija (HERA) kuria, gamina ir įsigyja medicininių atsako priemonių prieš prasidedant sveikatos krizei ir jos metu.

HERA siekia:

Hera
  • gerinti ES sveikatos saugumo koordinavimą prieš prasidedant krizėms ir jų metu;
  • bendrai veiklai sutelkti ES valstybes nares, pramonės ir atitinkamus suinteresuotuosius subjektus;
  • kurti, gaminti, įsigyti, kaupti ir teisingai paskirstyti medicinines atsako priemones;
  • stiprinti pasaulinio reagavimo į ekstremaliąsias sveikatos situacijas struktūrą.

Nuo pat įkūrimo HERA yra įsteigusi COVID-19 atmainų ekspertų grupę mutacijoms stebėti, perka vakcinas nuo beždžionių raupų, yra sukūrusi tinklą „EU FAB“, jungiantį nuolat parengtus veikti vakcinų ir vaistų gamybos pajėgumus, kurie galės būti aktyvuoti per būsimas krizes, ir pradėjo kaupti įrangą bei vaistus, apsaugančius nuo cheminių ir branduolinių grėsmių. Ji taip pat nustatė tris prioritetines grėsmes sveikatai, dėl kurių reikia koordinuoti ES lygmens priemones, susijusias su medicininėmis atsako priemonėmis.

Tai yra:

  • patogenai, turintys didelį pandeminį potencialą;
  • cheminės, biologinės, radiologinės ir branduolinės grėsmės;
  • atsparumo antimikrobinėms medžiagoms keliamos grėsmės.

Sveikatos sistemos parengtis

2023 m. Komisija paskelbė antrąją pasirengimo ekstremaliosioms sveikatos situacijoms ataskaitą. Šioje metinėje ataskaitoje pabrėžiami ES veiksmai, kurių imtasi po COVID-19 pandemijos siekiant kovoti su tarpvalstybinėmis grėsmėmis sveikatai. 2023 m. ataskaitoje pažymima, kad skiepijimas tebėra labai svarbus siekiant užkirsti kelią infekcinių ligų plitimui, o kalbant apie neatidėliotinas grėsmes sveikatai, pasirengimo ataskaitoje atkreipiamas dėmesys į atsparumo antimikrobinėms medžiagoms (AAM) problemą. Gyvūnų ligų keliamos grėsmės ir didėjantis klimato kaitos poveikis sveikatai yra dar du svarbūs ataskaitoje nurodyti uždaviniai, pabrėžiantys, kad kovojant su dabartinėmis ir būsimomis grėsmėmis sveikatai svarbu laikytis bendros sveikatos koncepcijos.