Przejdź do treści głównej

Mechanizm praworządności

Europejski mechanizm praworządności jest narzędziem zapobiegawczym, które ma promować praworządność i zapobiegać pojawianiu się i pogłębianiu problemów w tej dziedzinie.

Na czym polega mechanizm praworządności?

Europejski mechanizm praworządności to coroczna procedura dialogu na temat praworządności między Komisją, Radą i Parlamentem Europejskim, z udziałem państw członkowskich, parlamentów narodowych, społeczeństwa obywatelskiego i innych zainteresowanych. Podstawowym elementem tej nowej procedury jest sprawozdanie na temat praworządności.

Głównym celem mechanizmu praworządności jest stymulowanie współpracy międzyinstytucjonalnej i zachęcanie wszystkich instytucji UE do wnoszenia wkładu zgodnie z ich rolą instytucjonalną. Cel ten odzwierciedla wieloletnie zainteresowanie ze strony zarówno Parlamentu Europejskiego, jak i Rady. Komisja zaprasza też parlamenty narodowe i władze krajowe do dyskusji nad sprawozdaniem oraz zachęca do zaangażowania się inne zainteresowane strony na szczeblu krajowym i unijnym.

W ramach mechanizmu co roku przygotowywane jest sprawozdanie na temat praworządności i prowadzone są prace przygotowawcze z państwami członkowskimi. Sprawozdanie jest podstawą do dyskusji w UE i ma zapobiegać pojawianiu się lub pogłębianiu problemów. Jak najszybsze identyfikowanie problemów przy wzajemnym wsparciu ze strony Komisji, innych państw członkowskich i zainteresowanych stron, w tym Rady Europy i Komisji Weneckiej, może pomóc państwom członkowskim w znalezieniu rozwiązań służących zapewnieniu i ochronie praworządności.

Sprawozdanie na temat praworządności z 2020 r.

2020 Rule of Law Report

W sprawozdaniu na temat praworządności z 2020 r. monitorowane są istotne zmiany – zarówno pozytywne, jak i negatywne – stanu praworządności w państwach członkowskich. Sprawozdanie obejmuje cztery filary: system wymiaru sprawiedliwości, ramy antykorupcyjne, pluralizm mediów oraz inne instytucjonalne mechanizmy kontroli i równowagi.

 

National Rule of Law dialogues

The national rule of law dialogues are a format developed by the Commission and the Fundamental Rights Agency and facilitated by the national Commission Representations. They aim to bring together different stakeholders and authorities to discuss about national rule of law issues and how to follow-up to them, on the basis of the Rule of Law Report.